vytisknout velikost písma Máta: voní nejen po mentolu, ale i zázvoru či čokoládě. Jak ji pěstovat?

Tuhle bylinu obvykle na záhonku poznají i malé děti, protože ji prozradí typická mentolová vůně. Její pěstování je jednoduché, využití široké a navíc v záhoně i krásně vypadá. Řeč je o mátě peprné. Existuje ale celá řada dalších mát, které stojí za vaši pozornost.

Rozšířená a voňavá

Pod názvem máta se ukrývá rod aromatických rostlin, který patří mezi hluchavkovité. Rod je typický svými chlupatými čtyřhrannými lodyhami a klasnatým květenstvím. Kvete světle fialovou, růžovou nebo (ojediněle) bílou barvou. Roste téměř po celém světě kromě tropických a příliš chladných oblastí.

Lodyhy i listy jsou prosyceny esenciálními oleji (hlavně mentolem), které po rozemnutí výrazně voní. Dále obsahují silice, třísloviny, flavonoidy a fenoly.  Díky svému složení se rostlinky používají k léčbě revmatismu, žlučníkových kamenů, při bolestech nervů, nevolnostech a průjmech; též by měly pomáhat se zvoněním v uších.

Jak kombinovat bylinky v truhlíku: Které se k sobě hodí a které se nesnesou?

Jak kombinovat bylinky v truhlíku: Které se k sobě hodí a které se nesnesou?

Pěstování

Máty nejsou náročné na podmínky a dokážou přežít téměř jakékoliv zacházení. Nejlépe se jim ale bude dařit v polostínu, v dobře vypleté humózní půdě. Zálivku občas potřebují. Když máta zaschne, často po zastřihnutí znovu obrazí.

Na jaře můžete zasadit mladé rostliny, které seženete v každém zahradnictví. Také je ale možné odkopnout kus plazivého oddenku nebo nadzemního šlahounu ze starší rostliny a ten zasadit na nové místo. Pokud bude mít dost vláhy, krásně vyroste. Mladou rostlinku několikrát sestřihněte, pak se pěkně košatě rozroste. Do půdy společně se sazenicí přidejte humus, máta hned poroste lépe.

Založte si čajovou zahrádku a budete mít domácí čaj. Které bylinky pěstovat?

Založte si čajovou zahrádku a budete mít domácí čaj. Které bylinky pěstovat?

Máty jsou odolné a vytrvalé rostliny, které se rychle rozrůstají pomocí oddenků. Když budou mít vhodné podmínky, brzy jich bude plný záhon. Pokud si takové rozrůstání nepřejete, jednoduše rostlinu rýčem „opíchejte“, tím přerušíte oddenky. Také je ale možné mátu pěstovat v různých nádobách a truhlících.

Sklízení a sušení

Máta je nejlepší čerstvá a její lístky můžete otrhávat průběžně od jara až do podzimu. Pokud ale chcete její sílu uschovat na zimu, lístky nasušte. Nať se seřezává před rozkvětem, kdy má nejvyšší množství léčivých silic. Bylinky můžete sušit v sušičce, ideálně při teplotě 30–45 °C po dobu 3 až 6 hodin. Bylinky je možné sušit i v troubě nebo jen tak na vzduchu položené na papíru v sítu na suchém, teplém a dobře větraném místě. Správně vysušené bylinky poznáte tak, že je při zmáčknutí rozdrtíte na prášek. Bylinky před sušením neoplachujte. Pokud bude mít máta dobrou péči a léto bude slunné, můžete se koncem léta těšit na druhou sklizeň.

Jak správně sbírat, sušit a skladovat bylinky

Jak správně sbírat, sušit a skladovat bylinky

Použití

Z máty se nejčastěji vaří čaj. Kolik byliny budete na přípravu šálku potřebovat, si vyzkoušejte sami, obecná rada zní asi dvě lžičky čerstvých nebo lžičku nasušených listů. Někdo má ale rád mátový čaj jen slabý, jiný potřebuje silnější. Čaj lze připravit i z natě, té je třeba asi dvojnásobek.

Nálev lze použít i k inhalaci. Pokud si nálev uděláte silnější, můžete ho použít jako kloktadlo. Z máty lze vyrobit mátový olej, využijete ji při přípravě sirupu, a to tradiční cestou i zastudena.

Mátový sirup osvěží, ale také léčí. Udělejte jej zastudena, ať nezničíte účinné látky

Mátový sirup osvěží, ale také léčí. Udělejte jej zastudena, ať nezničíte účinné látky

Co se týče využití v kuchyni, můžete čerstvé listy přidat do koktejlů, salátů, omáček a moučníků. Můžete si doma vyrobit mátové bonbony. Využití najde i v domácí kosmetice, kdy je možné ji přidat do krémů, mýdel, mastí i olejů.

VIDEO: Připravte si lahodný čaj z máty.

Návod na výrobu tinktur z bylinek plus dávkování a rady, jak je použít

Návod na výrobu tinktur z bylinek plus dávkování a rady, jak je použít

Druhy máty

Mezi druhy panuje velká morfologická proměnlivost, což způsobuje, že ani odborníci se neumí shodnout na tom, kolik druhů tento rod vlastně má. Mluví se o 20 až 30 druzích, jednotlivé druhy se navíc kříží a vzniká celá řada hybridů.

Máta peprná

Málokdy roste volně v přírodě, nejčastěji se pěstuje v květináčích, kde nepotřebuje téměř žádnou péči. Je známá vysokým obsahem vonných silic, které voní po mentolu

Skvělé pesto vykouzlíte z plevele i kuchyňského odpadu. Zkuste z ředkvičky i mrkvové natě

Skvělé pesto vykouzlíte z plevele i kuchyňského odpadu. Zkuste z ředkvičky i mrkvové natě

Máta vonná

Dalším známým druhem je máta vonná, která v závislosti na varietě voní po citronu, jablku, nebo dokonce zázvoru. Proto je oblíbená nejen jako okrasná, ale zejména užitková bylina. Máta vonná obsahuje jako máta peprná mentol a je velmi účinná při žaludečních a střevních obtížích. Inhalování zmírňuje potíže z nachlazení.

Máta čokoládová

Čokoládová máta patří mezi nejkrásnější vonící kultivary, které vynikají čokoládově mátovým aroma. Listy jsou dekorativní, hladké, lesklé, tmavě zelené barvy, na rubu listů a na stonku přechází do tmavě červených odstínů. Kvete od července do října fialově růžovými květy.

Máta huňatá

Máta huňatá vznikla zkřížením máty klasnaté a vonné. Je to trvalka s hustě chlupatou lodyhou a nadzemními plazivými výběžky. Roste v okolí lidských sídel, na okrajích cest, zahrad, je rozšířená především v západní Evropě.

Máta citronová

Atraktivní druh máty s nádhernou, citronovou vůní. Listy jsou zubaté, mají zelenou barvu a tmavě fialový okraj. Tahle rostlina kvete krásnými fialovými květy. Díky své chuti se hodí do teplých i studených nápojů, sladkých pomazánek nebo do ovocných salátů.

Jak pěstovat tymián: Nenáročná bylinka vás odmění úžasnou vůní i léčivými účinky

Jak pěstovat tymián: Nenáročná bylinka vás odmění úžasnou vůní i léčivými účinky

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada
Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak je využít na maximum!

Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak …

Jak využít prostory garáže? Kromě zahradního nářadí v ní uskladníte hromady dalších věcí, například sportovní náčiní či potraviny, které se vyplatí nakupovat ve velkém. Jak vše zorganizovat, aby v garáži nepanoval nepořádek? Prohledali jsme Pinterest a našli ta nejlepší úložná řešení pro každého.

21.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
GarážÚložné prostory