vytisknout velikost písma Masopusty v ČR: Které byste si neměli nechat ujít?

Dlouho očekávané období veselení a hodování je tu! Pokud se tedy i vy rádi bavíte, milujete karnevaly, průvody masek a klasické české zabíjačkové pochoutky, určitě byste si neměli nechat ujít některý z masopustů, které se každoročně konají. Zmapovali jsme pro vás situaci po celé České republice a našli ty nejzajímavější.
Sdružení Roztoč
Masopusty v ČR: Které byste si neměli nechat ujít? | Sdružení Roztoč

Podívejte se, kdy a kde všude se masopusty budou letos konat, kolik dáte za vstup, jaké zabijačkové delikatesy ochutnáte a na co všechno se ještě můžete těšit. 

Praha   střední Čechy   východní Čechy   jižní Čechy   severní Čechy   Brno a Morava

Masopustní maska pro děti i dospělé: Jak vyrobit smrtku, medvěda nebo kobylu?

Masopustní maska pro děti i dospělé: Jak vyrobit smrtku, medvěda nebo kobylu?

Masopust v Praze a okolí? Nudit se nebudete

Asi nejvíc různých masopustních oslav a průvodů se už každoročně koná v  metropoli. Ze seznamu akcí si vybere skutečně každý.

Letenský masopust a Letenské prase aneb zabijačka v muzeu

KDY: 25. 1. 2020 10:00–17:00 hod.
KDE: Národní zemědělské muzeum v Praze, Kostelní 44, Praha 7

Zažijte nefalšovanou atmosféru staročeské zabijačky a ochutnejte zabijačkové speciality. Letos poprvé jsou spojeny dvě tradiční zimní akce – Letenské prase aneb zabijačka v muzeu (13. ročník) a Letenský masopust (7. ročník). Ukázky tradičních postupů zpracování vepřového masa předvede na muzejním dvoře mistr řezník František Kšána ml., který se zasloužil o znovuobjevení přeštického prasete. Ochutnat a nakoupit si budete moci nejen vybrané zabijačkové speciality. O hudební doprovod se postará skupina Kutálka a také harmonikář. Připraven je i doprovodný program pro děti – po celý den výroba masopustních masek, cukrářský workshop v gastrostudiu, výtvarné dílničky a pro nejmenší návštěvníky pohádka O prasátku Arturovi v podání Divadla PaDa. Průvod Letenského masopustu zavítá do muzea po 13. hodině a přinese s sebou muziku, divadelní představení, taneční vystoupení, ale především tradiční masopustní masky.

Vstupné: Základní vstupné 150 Kč, snížené (děti nad 140 cm, studenti, senioři) 50 Kč. Děti do 140 cm a senioři nad 70 let mají vstup zdarma. Ti, kteří dorazí v masopustních maskách (nikoli pouze ve škraboškách), mají na akci i do všech prostor Národního zemědělského muzea vstup zdarma.

Jak vyrobit masku čerta? Strašidelného pekelníka vytvoříte kašírováním

Jak vyrobit masku čerta? Strašidelného pekelníka vytvoříte kašírováním

Malostranský masopust

KDY: 8. 2. 2020 13:00–18:00 hod.
KDE: Malá Strana a Hradčany, Praha 1

Průvodu s živou hudbou a maskami se každoročně účastní stovky lidí. Vychází z Loretánského náměstí a jde se přes Malou Stranu na Kampu, kde vyvrcholí veselicí. Tradiční masopustní průvod masek začíná před hostincem U Černého vola v Loretánské ulici. Aklimatizační zastávky pro masky budou probíhat celou cestu v hostincích, restauracích a putykách v ulicích Nerudově, Thunovské, na Malostranském náměstí a také v Mostecké. Přijďte si vychutnat zabijačku, slivovici, svařák a mnoho dalších dobrot

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Masopustní průvod ve Kbelích

KDY: 8. 2. 2020 13:00–17:00 hod.
KDE: Centrální park Kbely, Žacléřská 264/10, Praha 19

Masopust pořádaný od roku 2011 je jedinečný tím, že je zaměřen převážně na děti a mládež, a tomu je také přizpůsoben program včetně soutěží a scének. Dětem jsou poutavou a dobře pochopitelnou formou představeny tradice a zvyklosti masopustu. Během celého odpoledne je součástí programu živá hudba. Kromě bohatého programu na návštěvníky čekají ukázky řemesel, tvořivé dílny a soutěže. Součástí je tradiční masopustní jarmark, kterého se každoročně účastní také prodejci z chráněných dílen. Nechybí ani pravá zabijačka. V rámci programu jsou pro návštěvníky připraveny nejen lidové písničky, hry jak pro děti, tak i dospělé, divadelní vystoupení, ale také soutěž o královnu a krále masopustu v dospělé a dětské kategorii, soutěž o nejlepší masopustní povoz, buchtu či skupinovou masku. Masky jsou samozřejmě vítány. V 16:00 hodin se uskuteční masopustní průvod po Kbelích.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Velikonoční trhy 2020: Praha, Brno, Drážďany a další města. Výběr toho nejlepšího!

Velikonoční trhy 2020: Praha, Brno, Drážďany a další města. Výběr toho nejlepšího!

Roztocký a Únětický masopust

KDY: 15. 2. 2020 12:00–23:00 hod.
KDE: průvody z Roztok, Únětic a Suchdola se setkají na Holém vrchu

Roztocký masopust, který vznikl jako drobný lokální počin malé skupiny lidí, za třiadvacet let konání vyrostl do jedinečné akce, na kterou se sjíždějí lidé z celé republiky. Svým tradičním a bohatým pojetím jsou tyto slavnosti největší kulturní událostí roku, každoročně je navštíví několik tisíc účastníků. Průvod plný originálních masek putuje z roztockého zámku, kde slavnost každoročně začíná, přes město Roztoky, úvoz, louky a pole na Holý Vrch, kde se setkává s průvodem z Únětic a Suchdola, společně pak tančí a odcházejí za masopustní zábavou, aby svou cestu zakončily ve vyhřívaném šapitó. V čele průvodu jede každoročně nově korunovaná Královna masopustu. Její vůz táhne podivné zvíře Klibna, cosi mezi kobylou, žirafou a hliníkovým žebříkem. Nechybí ani medvěd s medvědářem, Smrtka s Půstem, Bakchus, vometačky, opice, snivý Modrý jelen s Laní, Dopravní četa, Caprda, Sedm smrtí, lední medvědice, kohout a jeho družina, husaři a další.

Vstupné: Platí se jen vstup do šapitó, které bude stát v Žalově na louce mezi ulicemi Lederova a Václava Havla. Lístek stojí v předprodeji 250 Kč, na místě pak 280 Kč. Děti do 15 let mají vstup zdarma.

Karlínský masopust

KDY: 15. 2. 2020 13:00–19:00 hod.
KDE: Karlínské náměstí, Praha 8

Karlínské náměstí ožije již po sedmnácté masopustním veselím. Karlínský masopust tradičně začíná v 13 hodin v Kaizlových sadech, odkud se po krátkém programu vydá průvod masek na Karlínské náměstí, kde od 14 hodin proběhne pódiový program, můžete se těšit na aktivity pro děti i dospělé a samozřejmě nebudou chybět masopustní speciality. Po sérii vystoupení a symbolickém odemknutí masopustu v Kaizlových sadech projde karlínskými ulicemi slavnostní průvod, ve kterém půjdou nejen tradiční masky a postavy, ale i koňský povoz s kapelou, která se po celou dobu bude starat o rozjařenou náladu. Na Karlínském náměstí se o vaši náladu postarají Zrní, Circus Brothers, Ponožky pana Semtamťuka, Honza Onder,
Blackout Padadox a další. Náměstí bude plné jídla a pití, ale také zábavy pro děti, chybět nebudou divadelní pohádky a různé tvořivé dílny. Přijďte i vy v kostýmu, masce, klobouku a zapojte se do reje.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Barevné dekorační polštáře, které vám domů přivolají jaro. Vyberte si!

Barevné dekorační polštáře, které vám domů přivolají jaro. Vyberte si!

Malešický masopust

KDY: 15. 2. 2020 14:00–23:00 hod.
KDE: Malešice, Praha 10

Přijďte se veselit a užijte si venkov ve městě. Hudba, tanec, masky, divadlo, průvod i nefalšovaná staročeská zabijačka. To vše vás čeká na čtvrtém ročníku Malešického masopustu. Program začíná srazem masopustních maškar, které se pak v průvodu za doprovodu živé hudby vypraví do Malešického pivovaru, kde se až do večera budou konat vepřové hody. Chybět samozřejmě nemůže odpolední vyhlášení krále a královny masopustu. V 15:30 se můžete podívat na Pohádku na Šalandě, kde o dvě hodiny později začne nefalšovaný masopustní bál s kapelou Pohoda bend.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Masopust ve Ctěnicích

KDY: 16. únor 2020 10:00–17:00 hodin
KDE: Zámecký areál Ctěnice, Bohdanečská 259, Praha 9

Oslava masopustu v Zámeckém areálu Ctěnice je již tradičně spojená s oslavou cechu řeznického. Masopustní zabíjačkové speciality – jelítka, jitrnice, prejt, prdelačka, tlačenka, uzeniny, grilované maso, čerstvý kvasový chléb, pivo, medovina, svařené víno i teplé nealkoholické nápoje, koblihy a perníčky. Nejen rodiny s dětmi se mohou těšit na celodenní venkovní program, jehož součástí bude od 10 do 13 hodin i výtvarná dílna na výrobu masopustních masek. Chybět nebude masopustní průvod areálem se skupinou Vševiláci obohacený o divadelní scénky, hry a tancovačku. Celodenní program doprovází lidový harmonikář Franta Albrech. Proběhne také ukázka bourání prasete a tradičních postupů zpracování vepřového masa, výroba jitrnic. V 15 hodin si v sále Kočárovna můžete Pražský pouťový orchestr.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Žižkovský masopust

KDY: 3. 3. 2020 13:00–19:00 hod.
KDE: náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha 3

27. ročník masopustu na Žižkově přinese zajímavý program pro děti, seniory a dospělé. Tradiční masopustní průvod vyrazí z náměstí Jiřího z Poděbrad přes Havlíčkovo náměstí až ke stadionu Viktoria Žižkov. Koňský kočár, hudebníci, chůdaři, umělci, obří loutky andělů nebo prasátek vyrazí opět do ulic Vinohrad a Žižkova, aby si vyžádali na radnici klíč od Žižkova. Během trasy se účastníci budou moci posilnit dobrotami, které budou zadarmo k dostání všem, kteří se do průvodu zapojí. 

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Pusťte se do výsevu bylinek, je ideální čas

Pusťte se do výsevu bylinek, je ideální čas

Masopusty ve středních Čechách

Několik větších akcí se koná i ve středočeském kraji. Vypravit se můžete třeba do obce Kaňk, ležící kousek od Kutné Hory, nebo navštívit některý z tradičních masopustů na Berounsku, ať už v Mokropsech nebo Zadní Třebáni.

Kaňkovský masopust

KDY: 22. 2. 2020 9:30–15:00 hod.
KDE: obec Kaňk, Kutná Hora

Průvod masek začne v 9:30 hod. před bývalou radnicí divadelní scénkou, která bude ukončena povolením starosty k zahájení masopustu. Dále zde bude prodej zabijačkových pochoutek. Vydáním povelu laufra se celý průvod vydá do klikatých uliček Kaňku. Celý průvod bude ukončen před hospodou Na Baště zastřelením medvěda. Předpokládaný konec akce v hospodě Na Baště bude cca v 15:00 hod. Vítáni jsou všichni, v maskách i bez nich.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Poberounský masopust v Zadní Třebáni

KDY: 22. únor 2020 9:00–17:00 hodin              
KDE: Zadní Třebáň, okr. Beroun

Jedna z největších a kulturním programem nejbohatších akcí svého druhu v celém Středočeském kraji se koná v Zadní Třebáni. Odhadem sto maškar, šest desítek účinkujících, kolem 1 200 diváků, stylový jarmark s více než třemi desítkami stánků, průvod vsí trvající šest a půl hodiny, 41 domů, které připravily pohoštění. Těšit se můžete také na soutěž o nejoriginálnější masku, soutěž o nejoriginálnější alegorický vůz, soutěž o nejchutnější masopustní občerstvení, zabijačku, projížďky na koních, pochovávání Masopusta a další. K tanci a poslechu zahraje ve Společenském domě Boss Band.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

32. Mokropeský Masopust

KDY: 22. únor 2020 14:00–23:00 hodin  
KDE: Masopustní náměstí, Mokropsy

Přijďte zažít roztančené, zpívající a vonící Mokropsy. V sobotu 22. února ve 14 hodin vychází průvod účinkujících ze dvora hasičárny za zvuků kapely Masopustního jazzu, který se hluboko zapsal do uší a srdcí v širokém okolí. Následuje představení a pak průvod vyráží na obchůzku zahrát a zatančit všude tam, kde na ně pamatovali a štědře je odmění.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Farmářské bedýnky: Kde je sehnat, co všechno mohou obsahovat a kolik stojí?

Farmářské bedýnky: Kde je sehnat, co všechno mohou obsahovat a kolik stojí?

Masopust v Brně a na Moravě

Víte, jak se vlastně masopustu říká na Moravě? Fašank, fašinek, končiny nebo také ostatky. Až tedy letos tato slova uslyšíte, budete vědět, že se můžete těšit na lidovou zábavu a dobré jídlo. Vypravit se můžete třeba na hrad nebo na populární fašank ve Strání.

Hustopečský masopust na Turhandlích

KDY: 1. 2. 2020 10:00 hod.
KDE: Na Hradbách 424/3, Hustopeče

Těšit se můžete na tradiční průvod fašankových masek, zabijačkové speciality a otevřené sklepy.  Akce odstartuje v deset hodin dopoledne a nebude chybět tradiční průvod fašankových masek, který vyrazí do ulic o půl jedenácté. Zájemci navíc ochutnají zabijačkové speciality nebo lahodná vína hustopečských vinařů. Jejich sklepy se otevřou s odbitím poledne. Patnáct minut před dvanáctou hodinou mohou návštěvníci masopustu získat zajímavé ceny při slosování tomboly. K tanci i poslechu bude hrát skupina Noví kaskadéři.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma. Navíc každý, kdo dorazí na masopustní průvod do 10:00 v masce, dostane skleničku a koštovací lístky na víno zdarma!

Olomoucký masopust

KDY: 15. 2. 2020 9:00–16:00 hod.
KDE: Horní náměstí, Olomouc

Cílem Olomouckého masopustu je obnovit a oživit tradici masopustu, na kterou se v posledních letech zapomíná, a mnoho mladých lidí ani neví, co se vlastně během masopustu oslavuje. Akce odráží nejen historické, ale i současné kouzlo města v tomto zimním období. Cílem je přinést nezapomenutelné zážitky a živé obrazy z dějin masopustního veselí. Těšit se můžete na masopustní průvod masek, vystoupení hanáckých folklorních souborů, kejklířské vystoupení, domácí zabijačku, zabijačkové speciality a další tradiční masopustní dobroty, nápoje na zahřátí a dobrou náladu a další program.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Lilie: Výsadba může začít už v únoru

Lilie: Výsadba může začít už v únoru

Masopust v Rožnově pod Radhoštěm

KDY: 15. 2. 2020 9:00–16:00 hod.
KDE: Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Palackého 147

Dřevěné městečko ožije tradičním masopustním veselím. K vidění bude originální masopustní průvod z valašské obce Študlov a rožnovské masopustní obchůzky v podání souboru písní a tanců Javořina, zahraje dechová hudba Galička. Masopustní veselí podpoří gorolská gajdošská muzika Bukoń. Celý areál provoní výrobky řeznických mistrů. Návštěvníci mohou ochutnávat z pestré nabídky zabijačkových výrobků a v laické anketě hlasovat „O nejlepší řeznický stánek“. Současně se uskuteční 23. ročník soutěže řeznických firem O nejlepší valašskou klobásku a 13. ročník soutěže O nejlepší valašskou tlačenku.

Vstupné: dospělý 100 Kč, dítě 50 Kč, rodinné 200 Kč

Fašank Strání

KDY: 21.–25. 2. 2020 10:00–17:00 hod.
KDE: obec Strání, Na Kopci 321

Od roku 1987 pořádá obec Strání na Uherskobrodsku Festival masopustních tradic Fašank. Každoročně je připravován nový ročník tohoto festivalu, na němž vždy účinkují domácí folklorní soubory a skupiny fašankářů od nejútlejších ročníků, hosté zastupující folklorní soubory České republiky i hosté zahraniční. Masopust začíná již v pátek a končí v úterý o půlnoci, kdy se pochovává basa, aby na Popeleční středu mohl řádně začít půst před velikonočními svátky. Uvidíte více než stovku účinkujících v krojích, v čele s magickým slaměňákem, prastarý mečový tanec fašankářů, uslyšíte množství lidových písní a ochutnáte spoustu dobrot. Hlavním festivalovým dnem je sobota 22. 2. 2020. Festival a masopustní veselí ale končí až v úterý 25. 2. o půlnoci symbolickým pochováním basy a začíná půst, který dle tradice trvá do Velikonoc.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Festival strašáků: fungoval by i u nás?

Festival strašáků: fungoval by i u nás?

Bystřický masopust

KDY: 22. 2. 2020 10:00–14:00 hod.
KDE: Zámecké náměstí a amfiteátr, Velká Bystřice

Přijměte pozvání na akci cyklu Hanácký rok v Bystřici: „Zhosta chaso, zhosta, konec masopusta, ostatke se krátijó, jož se nenavrátijó!“ bude znít Bystřicí. Náměstí provoní zabijačkové dobroty i masopustní koblihy. Kromě domácího souboru Haná vás přijede pobavit klauniáda Cirkus Levitare a soubor Žerotín ze Strážnice a odpoledne vyrazí maškary i s medvědem do ulic. Trasa průvodu: 8. května – Na Svobodě – Kollárova – Příční – Ohrada.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Masopust na Slezskoostravském hradě

KDY: 29. 2. 2019 10:00–18:00 hod.
KDE: Slezskoostravský hrad, Černá louka 3235, Ostrava

Masopustní veselí ovládne Slezskoostravský hrad i letos. Brány hradu se otevřou úderem 10. hodiny a samotný Masopust bude zahájen o hodinu později. Po celý den bude probíhat bohatý doprovodný program jak na podiu, tak mimo něj. Těšit se můžete na žalmy za poražené prasátko, vyprávění řezníka Krkovičky, zahraje masopustní kapela. Atmosféru doby císaře pána nasajete v C.K. polní poště. Probíhat budou masopustní soutěže a hry, děti potěší pohádky a pimprlové divadélko. Na své si tak přijdou malí i velcí. Vrcholem programu bude průvod masek hradem i podhradím v čele s flašinetářem a souzení kozla. Masopustní hodování nabídne řadu dobrot k ochutnávání z pravé lokální moravsko-slezské zabíjačky, proběhnou ukázky výroby jitrnic, jelit, tlačenky aj. V jarmarečných stáncích si dáte pivo, medovinu, bramboráky, koláče, sladké i masové dobroty, nebude chybět ani tradiční „Balounova polévka za kačku“. Masopustní sobota na hradě bude zkrátka vonět spoustou dobrého jídla a stane se příjemným zimním zážitkem.

Vstupné: Na místě dospělí 120 Kč, děti 60 Kč, rodinné vstupné (2 dospělí + 1 až 3 děti) 300 Kč. Ve zvýhodněném předprodeji a online je vstupné nižší.

Jak na skvrny od červeného vína: Účinně, levně a bez chemie

Jak na skvrny od červeného vína: Účinně, levně a bez chemie

Masopusty ve východních Čechách

Na východě Čech mají masopustní průvody dlouhou tradici, především v okolí Hlinska, kde se zachovaly v téměř autentické podobě. I proto jsou zapsané na seznam nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO. Rozhodně byste si proto některý z nich neměli nechat ujít. Navštívit ale můžete třeba i jarmark.

Masopust na Veselém kopci

KDY: 1. 2. 2020 10:00–16:00 hod.
KDE: Veselý Kopec, Příčná 350, Hlinsko

Prožijte tradiční obyčej, který je od roku 2010 součástí světového kulturního dědictví UNESCO, v prostředí muzea v přírodě. V 10.00 hodin bude slavnostně uděleno povolení k obchůzce, tento obřad bude zopakován ještě jednou ve 13.00 hodin, následně průvod masek vykročí mezi jednotlivé roubené objekty. U každé roubenky masky zatancují obřadní kolečko. Zblízka uvidíte všechny tradiční masky: laufra, ženu, turky, slaměné, rasa s kobylou, kominíky i kramáře. Během obchůzky se však musíte připravit i na jejich žerty, ke kterým například od pradávna patří pomazání obličeje zvláštním mazadlem. V 15.00 hodin se masky shromáždí k závěrečnému obřadu, přednesou masopustní testament, v němž budou vzpomenuty hříchy, jichž se dopustila maska kobyly. Maska kobyly pak bude obřadně poražena a masopustní obchůzku ukončí veselý tanec všech masek.

Po celý den můžete nahlédnout do jednotlivých expozic Muzea v přírodě Vysočina na Veselém Kopci, které budou otevřeny do 15.30 hodin. Budete si moci koupit i  upomínkové předměty a tiskoviny. Ve stylové Hospodě Na vejměnku přímo v areálu muzea bude připravena staročeská zabíjačka.

Vstupné: dospělí 120 Kč, děti (7–15 let) 70 Kč, studenti (15–26 let) a senioři nad 65 let 100 Kč, rodinné vstupné 220 Kč

Masopust na Hlinecku

KDE A KDY:

Hamry: 8. 2. od 7:30 hod.
HlinskoBlatno: 16. 2. od 7:00 hod.
Studnice: 22. 2. od 9:00 hod.
Vortová: 22. 2. od 8:00 hod.
Hlinsko: 25. 2. 9:00–16:30 hod.

Ve skanzenu na Veselém kopci to všechno teprve začíná. Masopustní obchůzky a masky totiž na Hlinecku patří k pradávným obyčejům tradovaným obyvateli po generace. Dalších obchůzek se tak můžete zúčastnit například v obcích Studnice, Vortová, HlinskoBlatno nebo Hamry. V hlineckém Betlémě pak proběhne rozloučení s masopustem.

Staročeský masopust Hamry

KDY: 8. 2. 2020 7:30–16:30 hod.
KDE: Obec Hamry

Hamry u Hlinska patří k obcím, kde se ještě udržel zvyk staročeských maškar, které ukončují masopust. Průvodu se účastní tradičně 21 masek, za které se převlékají výhradně muži. Jsou vedeni laufrem, ženou, za nimi kobyly, rasové, Židi, kominíci a slamění. V současné době se konají obchůzky tak jako v době vzniku před sto lety. Díky tomu jsou od roku 2010 zapsány jako součást nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. A když vyprší čas maškar, nastává krátký odpočinek a večerní zábava v místním hostinci.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Masopustní jarmark v Chrudimi

KDY: 22. 2. 2020 9:00–16:00 hod.
KDE: Resselovo náměstí, Chrudim

Centrem města Chrudim projde tradiční masopustní průvod vedený národopisným souborem Kohoutek. Do průvodu maškar se můžete přidat i vy a vaše děti, stačí si doma vyrobit například papírovou čepici s barevnými střapci, přijít k Muzeu a zařadit se do průvodu, který vyráží v 9 hodin od budovy chrudimského Muzea a prochází Širokou ulicí na Resselovo náměstí, kde je zakončen uprostřed řemeslného jarmarku. Masopustní obchůzka v provedení národopisného souboru Kohoutek vychází z původní podoby tohoto obyčeje, která byla v roce 2010 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Účastní se jí starobylé masky Laufra, Holky, Turků, Židů, Kobyly, Slamáka a dalších.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Máte vysokou hladinu cholesterolu? Pomůže cibule

Máte vysokou hladinu cholesterolu? Pomůže cibule

Masopust na statku Piletice

KDY: 23. 2. 2020 10:00–16:00 hod.
KDE: Šrámkův statek Piletice, Piletická 6, Hradec Králové

V naprosto ojedinělém prostředí starobylého statku, jehož areálu vévodí klenot původní lidové architektury – dvousetletá roubená chalupa se stodolou, odstartuje úderem desáté hodiny masopustní rej. Návštěvníci této veselice se rozhodně nudit nebudou. K vidění bude třeba tradiční venkovská zabijačka, která bude okořeněná komentářem mistrů řezníků. A samozřejmě obchůzky masopustních maškar a taneční rej v provedení folklorních souborů Červánek a Dupák, který mohou návštěvníci podpořit vlastní účastí v maskách. Tetičky dají i ochutnat a přitom budou povídat o dalších (nejen masopustních) zvycích a obyčejích ze života dřívějšího venkovského obyvatelstva. K ochutnání budou také poctivý domácí piletický chléb, koblížky, jitrnice, jelítka a další zabíjačkové pochutiny, svařené víno, čaj, grog nebo medovina.

Vstupné: Dospělí 50 Kč, děti předškolního věku mají vstup zdarma.

Nejkrásnější velikonoční dekorace do dvou stovek. Inspirujte se!

Nejkrásnější velikonoční dekorace do dvou stovek. Inspirujte se!

Masopusty v jižních Čechách

Na jihu Čech není velkých akcí mnoho, kdo se ale bude chtít masopustu účastnit, určitě ve svém okolí nějaký menší najde. Největší masopustní oslavy se odehrají v Českém Krumlově, kde program trvá dokonce čtyři dny. Tradici se pokoušejí obnovit také v Třeboni.

Třeboňský masopust

KDY: 15. 2. 2020 10:00–15:00 hod.
KDE: Masarykovo náměstí 87, Třeboň

Doba masopustní se na Masarykově náměstí naposledy veřejně slavila v padesátých letech minulého století. Pokus o návrat masopustu, i když importovaného, začal v roce 2012, kdy do Třeboně přijela růžičková koleda z Nových Hradů. Také letos se tradičně začíná úderem desáté hodiny žádostí o povolení koledovat před Turistickým informačním centrem. Zapojit se může každý Třeboňák, který za své originální maškarní přestrojení může získat i cenu.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Krumlovský masopust

KDY: 22.–25. 2. 2020
KDE: Český Krumlov (program se bude odehrávat na více místech)

Obnovená tradice lidové masopustní slavnosti s typickým pestrobarevným procesím masek, provázeným pouličními divadelníky, kejklíři a muzikanty. V programu nechybí masopustní hostina s tradičními zabijačkovými specialitami. Základní umělecká škola Český Krumlov ve spolupráci se SUPŠ sv. Anežky České, muzikanty, výtvarníky a občany města pořádá tradičně na masopustní úterý 25. února „Masopustní průvod masek“. Za veselého vyhrávání muziky se budou účastníci v maskách představovat na mnoha zastaveních v centru města různorodým programem a koledováním, odměnou jim za to bude pohoštění ve formě koblih, koláčků a dalších dobrot. K vidění bude i mnoho masek z předchozích ročníků.

Vstupné: Na akce je vstup zdarma.

Jak složit ubrousek na velikonoční tabuli? Naučíme vás to!

Jak složit ubrousek na velikonoční tabuli? Naučíme vás to!

Masopusty v severních Čechách

Ani na severu si nemůžete příliš vybírat. Pokud se ale vypravíte do děčínské zoo, určitě nebudete litovat. Nejenže se pokocháte roztodivnými maškarami, ale budete mít také šanci ochutnat ty nejlepší koblížky. A pokud dáváte přednost masu, zamiřte raději na masopust do Kadaně nebo na Dlaskův statek.

Masopust na Dlaskově statku

KDY: 15. 2. 2020 10:00–17:00 hod.
KDE: Dlaskův statek, Dolánky 12, Turnov

Spolu s turnovskými muzejníky, folklórním souborem Horačky a dalšími hosty zde můžete prožít tradiční lidový svátek, kterým se uzavírá masopustní období. Povolení k Masopustní obchůzce předá ve dvoře Dlaskova statku maškarám starosta města Turnova v 13.00 hodin. Po té budou následovat krátké masopustní hry a taškařice. Následně průvod masek vykročí do Dolánek pozdravit sousedy a zatančit si s nimi obřadní kolečko. Po návratu z obchůzky se masky i diváci shromáždí k závěrečnému obřadu – Pochování Masopusta. Po celé odpoledne mohou návštěvníci nahlédnout do expozice Dlaskova statku, která bude otevřena od 12.30 hodin, občerstvit se zabíjačkovými dobrotami, horkými moky, koblihami i jinými sladkými pochoutkami. V hospodářské části statku v přízemí pak bude pro děti i dospělé připravena výtvarná dílna, ve které si vyrobí masopustní masku. Spolu s Laufrem se na vás těší Slaměný, Žid, Charpa, cikánka s cikánem, medvěd s mědvědářem, Nevěsta se ženichem a další a další maškary.

Vstupné: dospělí 50 Kč, děti 30 Kč

Masopust v ZOO Děčín

KDY: 15. 2. 2020 14:00 hod.
KDE: Zoologická zahrada Děčín, Žižkova 1286/15, Děčín

Veselá muzika, tanečky, připomínka masopustních tradic, dobroty a soutěže. Tak to je jen hrubý nástin toho, co vás už za pár dnů čeká v děčínské zoologické zahradě. Nebude chybět ani oblíbený masopustní průvod masek městem. Program masopustního veselí začne jako již tradičně v areálu zoo ve 14 hodin. V první řadě se zde budou moci blýsknout ti, kteří se nebojí postavit k plotně a umějí připravit ty nejlahodnější koblihy. Připravena je totiž tradiční soutěž O nejchutnější masopustní koblihu.

Po soutěžích bude následovat masopustní průvod městem. Ten vyrazí ze zoo přibližně ve čtvrt na čtyři. Cílem letošního průvodu bude Křížová ulice, kde proběhne tzv. soud s medvědem. Tam by měl průvod dorazit před pátou hodinou odpolední. Po cestě nebudou chybět zajímavá zastavení. Někde si zatancujete, někde zazpíváte, jinde ochutnáte něco dobrého nebo ztropíte nějakou taškařici. Do průvodu se s vámi vydá nejen folklorní soubor Jirkovák, ale také flašinetář, harmonikář nebo vozembouchář.

Vstupné: dospělí 70 Kč, děti (3–15 let) 40 Kč

C. K. Masopust v Kadani

KDY: 15. 2. 2020 10:00–16:00 hod.
KDE: Mírové náměstí, Kadaň

Ani letos vás nemine tradiční masopustní rej pod vedením dobrého vojáka Švejka. Po prvním ročníku dostal označení C. K., o což se postarala postava dobrého vojáka Josefa Švejka, který se stal spojnicí mezi současností a dobou, do které masopust návštěvníky přenesl. Je připravený bohatý program a pro všechny zde budou připraveny ukázky starých řemesel a jak jinak, i ochutnávka zabijačkových dobrot.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma. 

Farmářské trhy v Praze: Kde je najdete, kdy se konají a co na nich seženete

Farmářské trhy v Praze: Kde je najdete, kdy se konají a co na nich seženete

Farmářské trhy v Brně: Kde jsou, kdy a co tam seženete

Farmářské trhy v Brně: Kde jsou, kdy a co tam seženete

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Nejlepší houbařské lokality v Česku: Kde vždy rostou?

Nejlepší houbařské lokality v Česku: Kde vždy…

Je to k vzteku, když slyšíte, jak rostou houby, a pak se vrátíte z lesa s prázdnou. Kam vyrazit?

5.  9.  2021 |
Markéta Žídková
Houby
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Díky vydatným dešťům, které v posledních dnech zalily Česko, a také příznivým teplotám, houby znovu pomalu začínají růst, i když samozřejmě zdaleka ne všude. Podle mykologů a meteorologů se ale v nadcházejícím období babího léta můžeme těšit na pořádnou nadílku. Počasí zkrátka bude houbařům přát. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

1.  9.  2021 |
Lenka Chvostová
Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a zda není nemocný

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a …

Stejně jako lidé i psi spí v různých polohách. Někteří spí nejčastěji na boku, jiní v klubíčku a další zase na zádech s tlapami ve vzduchu. Vypozoruje-li jejich páníček jejich nejoblíbenější polohu, může se toho o svém chlupatém příteli hodně naučit.

28.  8.  2021 |
Lucie Kořistová
Pes
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořké hřiby. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

28.  7.  2021 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Větrolam na zahradu: Vysaďte si ochranu před větrem

Větrolam na zahradu: Vysaďte si ochranu před …

Krásná zahrada, kde chcete pobývat, ovšem s jedním negativem: silným větrem, který dokáže potrápit v kteroukoliv roční dobu. Je to váš případ? Ukážeme vám, jak může pomoci větrolam a z čeho jej vysadit.

8.  9.  2021 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahrada