vytisknout velikost písma Masopust: Který byste si neměli nechat ujít?

Dlouho očekávané období veselení a hodování je tu! Pokud se tedy i vy rádi bavíte, milujete karnevaly, průvody masek a klasické české zabíjačkové pochoutky, určitě byste si neměli nechat ujít některý z masopustů, které se každoročně konají. Zmapovali jsme pro vás situaci po celé České republice a našli ty nejzajímavější.
Masopust: Který byste si neměli nechat ujít? | Sdružení Roztoč

Podívejte se, kdy a kde všude se masopusty budou letos konat, kolik dáte za vstup, jaké zabijačkové delikatesy ochutnáte a na co všechno se ještě můžete těšit. 

Masopust v Praze a okolí? Nudit se nebudete

Asi nejvíc různých masopustních oslav a průvodů se už každoročně koná v  metropoli. Ze seznamu akcí si vybere skutečně každý.

Letenské prase aneb zabijačka v muzeu

KDY: 26. 1. 2019 10:00–17:00 hod.
KDE: Národní zemědělské muzeum v Praze, Kostelní 44, Praha 7

Zažijte nefalšovanou atmosféru staročeské zabijačky a ochutnejte zabijačkové speciality. Dvanáctý ročník slavností přinese ukázky tradičních postupů zpracování vepřového masa, které proběhnou v režii řeznického mistra, pana Tomáše Hudery v 11, 13 a 15 hodin. Po celou dobu akce bude na muzejním dvoře probíhat i prodej a degustace zabijačkových a dalších gastronomických specialit. V budově muzea mohou návštěvníci posedět v „muzejní hospůdce“ a ochutnat zabijačkové speciality. S mistrem řezníkem si při workshopu v gastrostudiu můžete v 10 a 14 hodin vyzkoušet, jak se vyrábějí jitrnice, tlačenka či jelítka. A připraven je i doprovodný program pro děti – v 11 a 13 hodin pohádka O prasátku Arturovi v podání souboru Karlovarské dětské divadlo a po celý den řemeslné a výtvarné dílničky s lektory.

Vstupné: Muzeum vybírá na akci jednotné vstupné 50 Kč, po dobu konání akce platí i na vstup do všech expozic. Děti do 140 cm a senioři nad 70 let mají vstup zdarma.

Vrcholí masopust, začne půst: jak souvisí s úrodou a zahradou

Vrcholí masopust, začne půst: jak souvisí s úrodou a zahradou

Masopustní průvod ve Kbelích

KDY: 9. 2. 2019 13:00–17:00 hod.
KDE: Centrální park Kbely, Žacléřská 264/10, Praha 19

Masopust pořádaný od roku 2011 je jedinečný tím, že je zaměřen převážně na děti a mládež, a tomu je také přizpůsoben program včetně soutěží a scének. Dětem jsou poutavou a dobře pochopitelnou formou představeny tradice a zvyklosti masopustu. Během celého odpoledne je součástí programu živá hudba. Kromě bohatého programu na návštěvníky čekají ukázky řemesel, tvořivé dílny a soutěže. Součástí je tradiční masopustní jarmark, kterého se každoročně účastní také prodejci z chráněných dílen. Nechybí ani pravá zabijačka. V rámci programu jsou pro návštěvníky připraveny nejen lidové písničky, hry jak pro děti, tak i dospělé, divadelní vystoupení, ale také soutěž o královnu a krále masopustu v dospělé a dětské kategorii, soutěž o nejlepší masopustní povoz, buchtu či skupinovou masku. Masky jsou samozřejmě vítány.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Roztocký masopust

KDY: 16. 2. 2019 12:00–23:00 hod.
KDE: průvody z Roztok, Únětic a Suchdola se setkají na Holém vrchu

Roztocký masopust, který vznikl jako drobný lokální počin malé skupiny lidí, za dvaadvacet let konání vyrostl do jedinečné akce, na kterou se sjíždějí lidé z celé republiky. Svým tradičním a bohatým pojetím jsou tyto slavnosti největší kulturní událostí roku, každoročně je navštíví několik tisíc účastníků. Průvod plný originálních masek putuje z roztockého zámku, kde slavnost každoročně začíná, přes město Roztoky, úvoz, louky a pole na Holý Vrch, kde se setkává s průvodem z Únětic a Suchdola, společně pak tančí a odcházejí za masopustní zábavou, aby svou cestu zakončily ve vyhřívaném šapitó. V čele průvodu jede každoročně nově korunovaná Královna masopustu. Její vůz táhne podivné zvíře Klibna, cosi mezi kobylou, žirafou a hliníkovým žebříkem. Nechybí ani medvěd s medvědářem, Smrtka s Půstem, Bakchus, vometačky, opice, snivý Modrý jelen s Laní, Dopravní četa, Caprda, Sedm smrtí, lední medvědice, kohout a jeho družina, husaři a další.

Vstupné: Platí se jen vstup do šapitó, které bude stát u autobusové zastávky Roztoky, rozcestí Žalov. Lístek stojí v předprodeji 250 Kč, na místě pak 280 Kč. Děti do 15 let mají vstup zdarma.

Krok za krokem: Vyrobte si netradiční velikonoční dekoraci

Krok za krokem: Vyrobte si netradiční velikonoční dekoraci

Masopust Toulcův dvůr

KDY: 2. 3. 2019 13:00–16:00 hod.
KDE: Toulcův dvůr, Kubatova 32/1, Praha 10

Těšit se můžete na setkání masek při oslavě konce masopustního období. Čeká vás představení tradičních masek, průvod starou Hostivaří, tanec, scénky, masopustní občerstvení, ocenění zajímavých masek z řad návštěvníků, prodej různých produktů a výrobků a další. Samozřejmostí bude i zpěv při harmonice.

Vstupné: Na akci je vstupné dobrovolné.

Karlínský masopust

KDY: 2. 3. 2019 13:00–19:00 hod.
KDE: Karlínské náměstí, Praha 8

Karlínské náměstí ožije již po šestnácté masopustním veselím. Karlínský masopust tradičně začíná v 13 hodin v Kaizlových sadech, odkud se po krátkém programu vydá průvod masek na Karlínské náměstí, kde proběhne pódiový program, můžete se těšit na aktivity pro děti i dospělé a samozřejmě nebudou chybět masopustní speciality. Po sérii vystoupení a symbolickém odemknutí masopustu v Kaizlových sadech projde karlínskými ulicemi slavnostní průvod, ve kterém půjdou nejen tradiční masky a postavy, ale i koňský povoz s kapelou, která se po celou dobu bude starat o rozjařenou náladu. Na Karlínském náměstí se o vaši náladu postarají Mixle v Piksle, Laura a její tygři a taky Vypsaná fixa. Náměstí bude plné jídla a pití, ale také zábavy pro děti v podobě dřevěných atrakcí, historických řemesel a různých soutěží. Nebude chybět ani oblíbená projížďka po náměstí na koňském povozu. V Karlínském Spektru se můžete těšit na pohádky či kouzelníka a ve dvoře na vás čeká ledová plocha. Přijďte i vy v kostýmu, masce, klobouku a zapojte se do reje.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Letenský masopust

KDY: 2. 3. 2019 13:00–17:00 hod.
KDE: Strossmayerovo náměstí, kostel sv. Antonína, Praha 7

Již pošesté se můžete těšit na Letenský masopust, jehož součástí je i program v Národním zemědělském muzeu. Specifikou sedmičkového masopustního průvodu je „obchůzka“ maškar po kulturních institucích, kde je čeká „kulturní pohoštění“. V NZM budou pro děti připraveny tři pohádky – Z tajného deníku Smolíčka Pé, Pohádky pana Pohádky, které vycházejí ze známých příběhů dvou klasických pohádek O Budulínkovi a O Červené Karkulce, a třetím představením bude Tak trochu masopustní pohádka. Poté bude následovat odsouzení, symbolické zahubení a oplakávání Bakcha. Na závěr programu se můžete těšit na české lidové tance v provedení Folklorního spolku Bejvávalo z DDM Prahy 7. O hudební doprovod akce se postarají flašinetář, harmonikář i další muzikanti.

Vstupné: Do NTM, NZM, Muzea kávy a Galerie Scarabeus mají maškary vstup zdarma a je pro ně připraven program.

Pusťte se do výsevu bylinek, je ideální čas

Pusťte se do výsevu bylinek, je ideální čas

Masopust v Brně a na Moravě

Víte, jak se vlastně masopustu říká na Moravě? Fašank, fašinek, končiny nebo také ostatky. Až tedy letos tato slova uslyšíte, budete vědět, že se můžete těšit na lidovou zábavu a dobré jídlo. Vypravit se můžete třeba na hrad nebo na populární fašank ve Strání.

Masopust bude / O masopustu nesmí žádná tvář zůstat bílá

KDY: 24. 2. 2019 14:00 hod.
KDE: Bratislavská 246/67, Brno

Lokalita v brněnském Bronxu se rozjasní pestrými maskami, živou hudbou a pouličním veselím. Masopust se bude konat poprvé jako veřejná zábava a hodování mezi dvěma postními obdobími. Průvod, který vyjde od 14 hod z náměstíčka „pod platany“ u Muzea romské kultury, bude doprovázen místními hudebníky a tanečníky a zakončí jej pochovávání basy na nádvoří káznice.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Hustopečský masopust na Turhandlích

KDY: 2. 2. 2019 10:00 hod.
KDE: Na Hradbách 424/3, Hustopeče

Na zahřátí pro vás bude připravena zabijačková polévka a brzy po zahájení proběhne tradiční zabijačka pod vedením zkušených řezníků. Jako každoročně budete mít možnost zabijačkové speciality ochutnat i zakoupit. Těšit se můžete nejen na cimbálovou muziku a vystoupení Jožky Šmukaře, ale také na nejrůznější stánky s pochoutkami a rukodělnými výrobky. Před obědem proběhne vyhodnocení tomboly, ve které můžete získat zajímavé ceny. Výtěžek z dobrovolného vstupného, tomboly a prodeje skleniček bude věnován na dobročinné účely. Po obědě se otevřou sklepy na ulici Na Hradbách, ve kterých nám vinaři nabídnou k ochutnání svá vína.

Vstupné: Vstup a zabijačková polévka zdarma.

Jak si doma vypěstovat cibuloviny, které vykvetou už za pár týdnů. A bez hlíny!

Jak si doma vypěstovat cibuloviny, které vykvetou už za pár týdnů. A bez hlíny!

Masopust na Slezskoostravském hradě

KDY: 16. 2. 2019 10:00–17:00 hod.
KDE: Slezskoostravský hrad, Černá louka 3235, Ostrava

Masopustní veselí ovládne Slezskoostravský hrad. Čekat vás budou ukázky lidových zvyků, rej masopustních masek, lidové písničky a spousta dobrého jídla. V jarmarečných stáncích si budete moci dát pivo, medovinu, bramboráky, koláče, sladké i masové dobroty. Můžete shlédnout bohatý doprovodný program, který poběží na podiu a určitě potěší a pobaví nejen děti, ale i dospělé.

Vstupné: dospělí 80 Kč, děti 40 Kč

Fašank Strání

KDY: 1.–5. 3. 2019 10:00–17:00 hod.
KDE: obec Strání, Na Kopci 321

Od roku 1987 pořádá obec Strání na Uherskobrodsku Festival masopustních tradic Fašank. Každoročně je připravován nový ročník tohoto festivalu, na němž vždy účinkují domácí folklorní soubory a skupiny fašankářů od nejútlejších ročníků, hosté zastupující folklorní soubory České republiky i hosté zahraniční. Masopust začíná již v pátek a končí v úterý o půlnoci, kdy se pochovává basa, aby na Popeleční středu mohl řádně začít půst před velikonočními svátky. Uvidíte více než stovku účinkujících v krojích, v čele s magickým slaměňákem, prastarý mečový tanec fašankářů, uslyšíte množství lidových písní a ochutnáte spoustu dobrot.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

50 způsobů, jak rychle a efektně naaranžovat jarní květiny

50 způsobů, jak rychle a efektně naaranžovat jarní květiny

Olomoucký masopust

KDY: 16. 2. 2019
KDE: Horní náměstí č.p. 583, Olomouc

Olomoucký masopust, který se snaží přispět k oživení a znovuzavedení tradic, odráží nejen historické, ale i současné kouzlo města v tomto zimním období. Cílem je přinést nezapomenutelné zážitky a živé obrazy z dějin masopustního veselí. Těšit se můžete na masopustní průvod masek, vystoupení hanáckých folklorních souborů, kejklířské vystoupení, domácí zabijačku, zabijačkové speciality a další tradiční masopustní dobroty, nápoje na zahřátí a dobrou náladu a další program.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Bystřický masopust se zabijačkou

KDY: 2. 3. 2019 10:00–14:00 hod.
KDE: Zámecké náměstí a amfiteátr, Velká Bystřice

Přijměte pozvání na akci cyklu Hanácký rok v Bystřici: „Zhosta chaso, zhosta, konec masopusta, ostatke se krátijó, jož se nenavrátijó!“ bude znít Bystřicí. Náměstí provoní zabijačkové dobroty i masopustní koblihy. Kromě domácího souboru Haná vás přijede pobavit klauniáda Cirkus Levitare a soubor Žerotín ze Strážnice a odpoledne vyrazí maškary i s medvědem do ulic. Trasa průvodu: 8. května – Na Svobodě – Kollárova – Příční – Ohrada.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Masopust v Rožnově pod Radhoštěm

KDY: 23. 2. 2019 9:00–16:00 hod.
KDE: Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Palackého 147

Dřevěné městečko ožije tradičním masopustním veselím. K vidění bude originální masopustní průvod z valašské obce Študlov a rožnovské masopustní obchůzky v podání souboru písní a tanců Javořina, zahraje dechová hudba Galička. Masopustní veselí podpoří gorolská gajdošská muzika Bukoń. Celý areál provoní výrobky řeznických mistrů. Návštěvnici mohou ochutnávat z pestré nabídky zabijačkových výrobků a v laické anketě hlasovat „O nejlepší řeznický stánek“. Současně se uskuteční 22. ročník soutěže řeznických firem O nejlepší valašskou klobásku a 12. ročník soutěže O nejlepší valašskou tlačenku.

Vstupné: dospělý 100 Kč, dítě 50 Kč

Nejkrásnější jarní věnce na dveře. Inspirujte se!

Nejkrásnější jarní věnce na dveře. Inspirujte se!

Masopust v Hanáckém skanzenu

KDY: 2. 3. 2019 10:00–16:00 hod.
KDE: Hanácké skanzen v Příkazích, Příkazy 54

Přijďte si užít tradiční masopustní veselí, zazpívat si a ochutnat různé dobroty. Na programu bude mimo jiné i soutěž o nejlepší jitrnici, jakou svět neviděl. Každý, kdo donese tři vlastnoručně vyrobené jitrnice, se může zúčastnit soutěže. Ke všeobecnému veselí bude hrát cimbálová muzika. Občerstvení zajištěno.

Vstupné: dospělí 40 Kč, děti 20 Kč

Masopust ve východních Čechách

Na východě Čech mají masopustní průvody dlouhou tradici, především v okolí Hlinska, kde se zachovaly v téměř autentické podobě. I proto jsou zapsané na seznam nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO. Rozhodně byste si proto některý z nich neměli nechat ujít. Navštívit ale můžete třeba i jarmark.

Masopust na Veselém kopci

KDY: 2. 2. 2019 10:00–16:00 hod.
KDE: Veselý Kopec, Příčná 350, Hlinsko

Prožijte tradiční obyčej, který je od roku 2010 součástí světového kulturního dědictví UNESCO, v prostředí muzea v přírodě. Masopustní obchůzky a masky na Hlinecku patří k pradávným obyčejům tradovaným obyvateli po generace. Masopustní obchůzku na Veselém Kopci letos předvedou v 10 hodin, kdy bude slavnostně uděleno povolení k obchůzce, tento obřad bude zopakován ještě jednou ve 13 hodin, následně průvod masek vykročí mezi jednotlivé roubené objekty. U každé roubenky masky zatancují obřadní kolečko. V 15 hodin se masky i diváci shromáždí k závěrečnému obřadu, vyslechnou masopustní testament, v němž budou vzpomenuty hříchy, jichž se dopustila maska kobyly. Maska kobyly pak bude obřadně poražena a masopustní obchůzku ukončí veselý tanec všech masek.

Po celý den budete moci nahlédnout do jednotlivých expozic Souboru lidových staveb Vysočina na Veselém Kopci, které budou otevřeny do 15.30 hodin. Ve stylové Hospůdce Na vejměnku přímo v areálu muzea bude připravena staročeská zabijačka. Můžete také navštívit stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které naleznete v domku č.p. 362 v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku (8 km od Veselého Kopce). 

Vstupné: dospělí 100 Kč, děti 70 Kč, rodinné vstupné 270 Kč

Dekorační polštáře, které vám domů přivolají jaro. Vyberte si!

Dekorační polštáře, které vám domů přivolají jaro. Vyberte si!

Staročeský masopust Hamry

KDY: 16. 2. 2019 7:30–16:30 hod.
KDE: Obec Hamry

Hamry u Hlinska patří k obcím, kde se ještě udržel zvyk staročeských maškar, které ukončují masopust. Průvodu se účastní tradičně 21 masek, za které se převlékají výhradně muži. Jsou vedeni laufrem, ženou, za nimi kobyly, rasové, židi, kominíci a slamění. V současné době se konají obchůzky tak jako v době vzniku před sto lety. Díky tomu jsou od roku 2010 zapsány jako součást nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. A když vyprší čas maškar, nastává krátký odpočinek a večerní zábava v místním hostinci.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Masopustní jarmark v Chrudimi

KDY: 2. 3. 2019 9:00–16:00 hod.
KDE: Resselovo náměstí, Chrudim

Centrem města Chrudim projde tradiční masopustní průvod vedený národopisným souborem Kohoutek. Do průvodu maškar se můžete přidat i vy a vaše děti, stačí si doma vyrobit například papírovou čepici s barevnými střapci, přijít k Muzeu a zařadit se do průvodu, který vyráží v 9 hodin od budovy chrudimského Muzea a prochází Širokou ulicí na Resselovo náměstí, kde je zakončen uprostřed řemeslného jarmarku. Masopustní obchůzka v provedení národopisného souboru Kohoutek vychází z původní podoby tohoto obyčeje, která byla v roce 2010 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Účastní se jí starobylé masky Laufra, Holky, Turků, Židů, Kobyly, Slamáka a dalších.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Masopust na statku Piletice

KDY: 3. 3. 2019 10:00–16:00 hod.
KDE: Šrámkův statek Piletice, Piletická 6, Hradec Králové

V naprosto ojedinělém prostředí starobylého statku, jehož areálu vévodí klenot původní lidové architektury – dvousetletá roubená chalupa se stodolou, odstartuje úderem desáté hodiny masopustní rej. Návštěvníci této veselice se rozhodně nudit nebudou. K vidění bude třeba tradiční venkovská zabijačka, která bude okořeněná komentářem mistrů řezníků. A samozřejmě obchůzky masopustních maškar a taneční rej v provedení folklorních souborů Červánek a Dupák, který mohou návštěvníci podpořit vlastní účastí v maskách. Tetičky dají i ochutnat a přitom budou povídat o dalších (nejen masopustních) zvycích a obyčejích ze života dřívějšího venkovského obyvatelstva. K ochutnání budou také poctivý domácí piletický chléb, koblížky, jitrnice, jelítka a další zabíjačkové pochutiny, svařené víno, čaj, grog nebo medovina.

Vstupné: Dospělí 50 Kč, děti předškolního věku mají vstup zdarma.

Nejkrásnější velikonoční dekorace do dvou stovek. Inspirujte se!

Nejkrásnější velikonoční dekorace do dvou stovek. Inspirujte se!

Masopust v jižních Čechách

Na jihu Čech není velkých akcí mnoho, kdo se ale bude chtít masopustu účastnit, určitě ve svém okolí nějaký menší najde. Největší masopustní oslavy se odehrají v Českém Krumlově, kde program trvá dokonce čtyři dny. Tradici se pokoušejí obnovit také v Třeboni.

Třeboňský masopust

KDY: 23. 2. 2019 10:00–15:00 hod.
KDE: Masarykovo náměstí 87, Třeboň

Doba masopustní se na Masarykově náměstí naposledy veřejně slavila v padesátých letech minulého století. Pokus o návrat masopustu, i když importovaného, začal v roce 2012, kdy do Třeboně přijela růžičková koleda z Nových Hradů. Také letos se tradičně začíná úderem desáté hodiny žádostí o povolení koledovat před Turistickým informačním centrem. Zapojit se může každý Třeboňák, který za své originální maškarní přestrojení může získat i cenu.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Krumlovský masopust

KDY: 2. 3. 2019 19:00 – 5. 3. 2019 18:00 hod.
KDE: Český Krumlov (program se bude odehrávat na více místech)

V sobotu a neděli se můžete těšit na tvoření masopustních masek v Klášterech a také na masopustní trh doplněný o tradiční pochutiny a hudbu, která neodmyslitelně patřila k jarmarkům. Součástí jarmarku bude v rámci řemeslné soboty i otevření mnoha řemeslných dílen. Historický pivovar Český Krumlov pro vás na sobotní odpoledne v pivovarské restauraci připravil masopustní veselici.

Můžete se těšit také na Masopustní průvod masek, který letos vyjde ze ZUŠ v Kostelní ulici v úterý 5. března 2019 v 16:00 hodin a již tradičně ho zahájí požehnáním českokrumlovský prelát, Mgr. Václav Pícha, JC.D. Za veselého vyhrávání muziky se budou účastníci v maskách představovat na mnoha zastaveních v centru města různorodým programem a koledováním, odměnou jim za to bude pohoštění ve formě koblih, koláčků a dalších dobrot. Průvod projde z Kostelní ulice historickým centrem na Tramín (Klášterní zahrada) a zpět.

Vstupné: Na akce je vstup zdarma.

Jak složit ubrousek na velikonoční tabuli? Naučíme vás to!

Jak složit ubrousek na velikonoční tabuli? Naučíme vás to!

Masopust v severních Čechách

Ani na severu si nemůžete příliš vybírat. Pokud se ale vypravíte do děčínské zoo, určitě nebudete litovat. Nejenže se pokocháte roztodivnými maškarami, ale budete mít také šanci ochutnat ty nejlepší koblížky. A pokud dáváte přednost masu, zamiřte raději na masopust do Kadaně.

Masopust v ZOO Děčín

KDY: 2. 3. 2019 14:00 hod.
KDE: Zoologická zahrada Děčín, Žižkova 1286/15, Děčín

Veselá muzika, tanečky, připomínka masopustních tradic, dobroty a soutěže. Tak to je jen hrubý nástin toho, co vás už za pár dnů čeká v děčínské zoologické zahradě. Nebude chybět ani oblíbený masopustní průvod masek městem. Program masopustního veselí začne jako již tradičně v areálu zoo ve 14 hodin. V první řadě se zde budou moci blýsknout ti, kteří se nebojí postavit k plotně a umějí připravit ty nejlahodnější koblihy. Připravena je totiž tradiční soutěž O nejchutnější masopustní koblihu.

Po soutěžích bude následovat masopustní průvod městem. Ten vyrazí ze zoo přibližně ve čtvrt na čtyři. Cílem letošního průvodu bude Křížová ulice, kde proběhne tzv. soud s medvědem. Tam by měl průvod dorazit před pátou hodinou odpolední. Po cestě nebudou chybět zajímavá zastavení. Někde si zatancujete, někde zazpíváte, jinde ochutnáte něco dobrého nebo ztropíte nějakou taškařici. Do průvodu se s vámi vydá nejen folklorní soubor Jirkovák, ale také flašinetář, harmonikář nebo vozembouchář.

Vstupné: dospělí 70 Kč, děti (3–15 let) 40 Kč

C. K. Masopust v Kadani

KDY: 9. 2. 2019 10:00–16:00 hod.
KDE: Mírové náměstí, Kadaň

Ani letos vás nemine tradiční masopustní rej pod vedením dobrého vojáka Švejka. Po prvním ročníku dostal označení C. K., o což se postarala postava dobrého vojáka Josefa Švejka, který se stal spojnicí mezi současností a dobou, do které masopust návštěvníky přenesl. Je připravený bohatý program a pro všechny zde budou připraveny ukázky starých řemesel a jak jinak, i ochutnávka zabijačkových dobrot.

Vstupné: Na akci je vstup zdarma.

Jak vyfouknout vajíčko co nejrychleji, bez námahy a jen jednou dírkou

Jak vyfouknout vajíčko co nejrychleji, bez námahy a jen jednou dírkou

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vydrží vám až do další sklizně

Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vyd…

Máte doma sklizené ořechy a přemýšlíte, co s nimi udělat? Uložte je způsobem, jakým to dělaly naše babičky. Jen tak budete mít jistotu, že vám nežluknou ani nezplesniví. Prozradíme vám, jak zajistit, aby stále chutnaly jako čerstvé.

9.  11.  2019 |
Trendy v obkladech do koupelny i do kuchyně: Nadvládu šedé rozbíjí mozaika i patchwork

Trendy v obkladech do koupelny i do kuchyně: …

Obklady se v domácnosti nemění příliš často, jejich vzhled je tak třeba vybírat skutečně důkladně. Co nás v obchodech aktuálně zaujalo?

6.  11.  2019 |
Připravte si domácí pickles, je to dobrota plná vitaminů. Recept pro začátečníky

Připravte si domácí pickles, je to dobrota pl…

Jestli vám zbylo pár posledních vlastnoručně vypěstovaných kousků zeleniny a vy už nevíte, jak je zpracovat, vyzkoušejte pickles. Kvašená zelenina vám během zimních dnů dodá pořádnou dávku vitaminů. Využít můžete květák, zelí, mrkev, červenou řepu, prostě cokoliv.

5.  11.  2019 |
Kouzelné Vánoce v retro stylu: Podívejte se na ty nejkrásnější ozdoby

Kouzelné Vánoce v retro stylu: Podívejte se n…

Retro styl je zpět. A to nejen v bytovém designu. Do módy se vrátily i tradiční vánoční ozdoby, které si pamatujete z dětství. Našli jsme pro vás ty nejkrásnější. Inspirujte se ve fotogalerii a podívejte se, za kolik se nové retro ozdoby dají sehnat.

12.  11.  2019 |
Čerimoja: Seznamte se s nejlahodnějším ovocem světa. Jak ho správně jíst a pěstovat?

Čerimoja: Seznamte se s nejlahodnějším ovocem…

Že jste ji ještě neochutnali? Pak to určitě udělejte! Cherimoya anona neboli také čerimoja totiž chutná skutečně božsky. Prozradíme vám, jakou v obchodě vybrat i jak ji jíst. A navíc si z jejích semen můžete vypěstovat vlastní sazenice.

16.  11.  2019 |