vytisknout velikost písma Markýzy nejen na oknech

Donedávna se lidé v našich podmínkách proti slunci nadbytku bránili nanejvýš roletami nebo okenicemi, dnes však rychle přibývá předokenních stínicích prvků, zejména markýz.
Markýzy nejen na oknech

V letních měsících u nás slunce svítí déle než v nižších zeměpisných šířkách. Pro pohodu pobytu v místnostech na osluněné straně domu proto mají tyto prvky nezanedbatelný význam.

Proč stínit

Základním důvodem pro instalaci markýz a dalších stínicích prvků staveb je světelná pohoda. Tyto prvky také dotvářejí vzhled objektu. Existují však i další přednosti - především možnost snižovat teplotu uvnitř místností v létě. Tak lze docílit i nezanedbatelných energetických úspor za klimatizaci.

Stínění je obzvlášť významné u staveb z moderních materiálů (sklo, kovy, různé prafabrikáty) a u současných návrhů, které často pracují s velkoplošnými průhlednými prvky. Zde totiž má přímé slunce mnohem větší možnost působit na vnitřní prostředí, než tomu bylo u staveb z klasických materiálů (kámen, cihla, omítka) a spíše menšími okny.

Stínicí prvky však mohou existovat i nezávisle na budově jako samostatný objekt. Jde zejména o systémy vytvářející zastíněný prostor na zahradách a jiných otevřených plochách.

Požadavky na stínicí prvky

Existuje celá řada konstrukcí sloužících k zastínění, požadavky na ně jsou však společné:

 • odolnost proti UV záření
 • odolnost proti vlhkosti
 • odolnost proti korozi
 • odolnost proti větru a dešti
 • odolnost proti plísním (zejména u zatahovacích konstrukcí)
 • stálost barevné úpravy

Barevné řešení povrchu potahu obvykle firmy nabízejí v mnoha variantách. Protože markýzy představují nepřehlédnutelný velkoplošný prvek na fasádě domu, je vhodné se o volbě barvy či vzoru poradit s odborníkem.

Čím stínit

Rozeznáváme stínicí prvky vnější a vnitřní (rolety, žaluzie, záclony atd), nebo prvky integrované do systému okna (především žaluzie). Nejúčinnější však jsou prvky umístěné na vnější fasádě:

 • pevné markýzy
 • pohyblivé markýzy s ručním pohonem
 • pohyblivé markýzy s motorovým pohonem
 • samostatně stojící markýzy

Co je to markýza?

Jde o stínicí prvky, které se z vnější strany zavěšují před jižní fasádu v oblasti okenních překladů. Mohou být průsvitné nebo neprůsvitné. Ochraňují interiéry před přemírou slunečního světla, aniž by zabraňovaly výhledu ven.

Existují pevné a pohyblivé typy markýz. Pevné jsou jednodušší a levnější a jejich instalace je jednodušší bez nutnosti velkých zásahů. Nedokáží se však přizpůsobovat měnícím se potřebám v závislosti na roční době a na změnách počasí. Proto je stále častěji dávána přednost pohyblivým markýzám, ať už s ručním nebo s motorickým pohonem. Stále více převládají motorové pohony, zatímco ruční slouží pouze jako nouzový.

Markýza jako elektrárna

Navzdory rostoucí oblibě motorových dálkově ovládaných markýz existuje jeden nepohyblivý typ, o který rovněž roste zájem. Jsou to markýzy tvořené fotovoltaickými panely, které vyrábějí elektřinu ze slunečního záření. U menších objektů je energie shromažďována v akumulátoru a může sloužit třeba pro noční osvětlení vchodu, nouzového osvětlení, osvětlení chodeb či teras, záložních zdrojů pro počítače atd. Vzhledem k tomu, že se začínají objevovat i pružné fotovoltaické fólie, v budoucnu budou k dispozici i pohyblivé solární markýzy.

Motorový pohon

Klasická pohyblivá markýza se skládá z navíjecího válce, přední lišty, kloubových ramen, pohonu a potahu. Z přední lišty často volně visí ozdobný závěs, tzv. volán. U většiny moderních konstrukcí pohyblivých markýz je motor společně s dalšími prvky integrovaný do navíjecího válce, takže je zvenčí prakticky neviditelný. Požaduje se, aby byl bezhlučný, s minimální potřebou.

údržby a vysoce odolný vůči nepříznivým vlivům prostředí, zejména případné vlhkosti a prachu. Je vybavený převodovkou, koncovými spínači a elektromagnetickou brzdou, která zaručuje plynulý doběh. Díky tomu nedochází k nepříznivému namáhání potahu při navíjení a zvyšuje se tak jeho životnost.

Stín s dálkovým ovládáním

Pohyblivé motorové markýzy lze ovládat několika způsoby:

 • vypínačem
 • dálkovým ovladačem
 • ovladačem kombinovaným s programovatelnou elektronikou
 • Kromě toho jsou moderní markýzy vybavovány i dalšími elektronickými prvky:
 • čidlem vlhkosti
 • čidlem větru
 • čidlem slunečního záření

Tato čidla ve spojení s elektronickými řídícími obvody umožňují zařízení reagovat na meteorologické podmínky a zvolit tak obtimální míru vysunutí, která zabrání počkození i v případě, že nikdo není doma.

Samostatně stojící markýzy

Je rozdíl mezi okenními markýzami, které jsou relativně malé a typy, které zakrývají větší plochy (balkonové markýzy, zastínění teras, fasádní markýzy, zastínění částí obytných zahrad a podobně). Zvláštní type velkoplošných markýz je určený pro zastínění ploch na zahradách a velkých terasách. Jde o tzv. motýlkové samostatně stojící markýzy. Tvoří je dvojice rovnoběžně umístěných navíjecích válců, z nichž se vysouvají fólie – každá na opačnou stranu. V krajní poloze tak pod sebou vytvoří zastíněný prostor v podobě jakéhosi stanu s odkrytými bočními stěnami. 

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vydrží vám až do další sklizně

Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vyd…

Máte doma sklizené ořechy a přemýšlíte, co s nimi udělat? Uložte je způsobem, jakým to dělaly naše babičky. Jen tak budete mít jistotu, že vám nežluknou ani nezplesniví. Prozradíme vám, jak zajistit, aby stále chutnaly jako čerstvé.

9.  11.  2019 |
Trendy v obkladech do koupelny i do kuchyně: Nadvládu šedé rozbíjí mozaika i patchwork

Trendy v obkladech do koupelny i do kuchyně: …

Obklady se v domácnosti nemění příliš často, jejich vzhled je tak třeba vybírat skutečně důkladně. Co nás v obchodech aktuálně zaujalo?

6.  11.  2019 |
Připravte si domácí pickles, je to dobrota plná vitaminů. Recept pro začátečníky

Připravte si domácí pickles, je to dobrota pl…

Jestli vám zbylo pár posledních vlastnoručně vypěstovaných kousků zeleniny a vy už nevíte, jak je zpracovat, vyzkoušejte pickles. Kvašená zelenina vám během zimních dnů dodá pořádnou dávku vitaminů. Využít můžete květák, zelí, mrkev, červenou řepu, prostě cokoliv.

5.  11.  2019 |
Kouzelné Vánoce v retro stylu: Podívejte se na ty nejkrásnější ozdoby

Kouzelné Vánoce v retro stylu: Podívejte se n…

Retro styl je zpět. A to nejen v bytovém designu. Do módy se vrátily i tradiční vánoční ozdoby, které si pamatujete z dětství. Našli jsme pro vás ty nejkrásnější. Inspirujte se ve fotogalerii a podívejte se, za kolik se nové retro ozdoby dají sehnat.

12.  11.  2019 |
Čerimoja: Seznamte se s nejlahodnějším ovocem světa. Jak ho správně jíst a pěstovat?

Čerimoja: Seznamte se s nejlahodnějším ovocem…

Že jste ji ještě neochutnali? Pak to určitě udělejte! Cherimoya anona neboli také čerimoja totiž chutná skutečně božsky. Prozradíme vám, jakou v obchodě vybrat i jak ji jíst. A navíc si z jejích semen můžete vypěstovat vlastní sazenice.

16.  11.  2019 |