vytisknout velikost písma Markýzy nejen na oknech

Donedávna se lidé v našich podmínkách proti slunci nadbytku bránili nanejvýš roletami nebo okenicemi, dnes však rychle přibývá předokenních stínicích prvků, zejména markýz.
Markýzy nejen na oknech

V letních měsících u nás slunce svítí déle než v nižších zeměpisných šířkách. Pro pohodu pobytu v místnostech na osluněné straně domu proto mají tyto prvky nezanedbatelný význam.

Proč stínit

Základním důvodem pro instalaci markýz a dalších stínicích prvků staveb je světelná pohoda. Tyto prvky také dotvářejí vzhled objektu. Existují však i další přednosti - především možnost snižovat teplotu uvnitř místností v létě. Tak lze docílit i nezanedbatelných energetických úspor za klimatizaci.

Stínění je obzvlášť významné u staveb z moderních materiálů (sklo, kovy, různé prafabrikáty) a u současných návrhů, které často pracují s velkoplošnými průhlednými prvky. Zde totiž má přímé slunce mnohem větší možnost působit na vnitřní prostředí, než tomu bylo u staveb z klasických materiálů (kámen, cihla, omítka) a spíše menšími okny.

Stínicí prvky však mohou existovat i nezávisle na budově jako samostatný objekt. Jde zejména o systémy vytvářející zastíněný prostor na zahradách a jiných otevřených plochách.

Požadavky na stínicí prvky

Existuje celá řada konstrukcí sloužících k zastínění, požadavky na ně jsou však společné:

 • odolnost proti UV záření
 • odolnost proti vlhkosti
 • odolnost proti korozi
 • odolnost proti větru a dešti
 • odolnost proti plísním (zejména u zatahovacích konstrukcí)
 • stálost barevné úpravy

Barevné řešení povrchu potahu obvykle firmy nabízejí v mnoha variantách. Protože markýzy představují nepřehlédnutelný velkoplošný prvek na fasádě domu, je vhodné se o volbě barvy či vzoru poradit s odborníkem.

Čím stínit

Rozeznáváme stínicí prvky vnější a vnitřní (rolety, žaluzie, záclony atd), nebo prvky integrované do systému okna (především žaluzie). Nejúčinnější však jsou prvky umístěné na vnější fasádě:

 • pevné markýzy
 • pohyblivé markýzy s ručním pohonem
 • pohyblivé markýzy s motorovým pohonem
 • samostatně stojící markýzy

Co je to markýza?

Jde o stínicí prvky, které se z vnější strany zavěšují před jižní fasádu v oblasti okenních překladů. Mohou být průsvitné nebo neprůsvitné. Ochraňují interiéry před přemírou slunečního světla, aniž by zabraňovaly výhledu ven.

Existují pevné a pohyblivé typy markýz. Pevné jsou jednodušší a levnější a jejich instalace je jednodušší bez nutnosti velkých zásahů. Nedokáží se však přizpůsobovat měnícím se potřebám v závislosti na roční době a na změnách počasí. Proto je stále častěji dávána přednost pohyblivým markýzám, ať už s ručním nebo s motorickým pohonem. Stále více převládají motorové pohony, zatímco ruční slouží pouze jako nouzový.

Markýza jako elektrárna

Navzdory rostoucí oblibě motorových dálkově ovládaných markýz existuje jeden nepohyblivý typ, o který rovněž roste zájem. Jsou to markýzy tvořené fotovoltaickými panely, které vyrábějí elektřinu ze slunečního záření. U menších objektů je energie shromažďována v akumulátoru a může sloužit třeba pro noční osvětlení vchodu, nouzového osvětlení, osvětlení chodeb či teras, záložních zdrojů pro počítače atd. Vzhledem k tomu, že se začínají objevovat i pružné fotovoltaické fólie, v budoucnu budou k dispozici i pohyblivé solární markýzy.

Motorový pohon

Klasická pohyblivá markýza se skládá z navíjecího válce, přední lišty, kloubových ramen, pohonu a potahu. Z přední lišty často volně visí ozdobný závěs, tzv. volán. U většiny moderních konstrukcí pohyblivých markýz je motor společně s dalšími prvky integrovaný do navíjecího válce, takže je zvenčí prakticky neviditelný. Požaduje se, aby byl bezhlučný, s minimální potřebou.

údržby a vysoce odolný vůči nepříznivým vlivům prostředí, zejména případné vlhkosti a prachu. Je vybavený převodovkou, koncovými spínači a elektromagnetickou brzdou, která zaručuje plynulý doběh. Díky tomu nedochází k nepříznivému namáhání potahu při navíjení a zvyšuje se tak jeho životnost.

Stín s dálkovým ovládáním

Pohyblivé motorové markýzy lze ovládat několika způsoby:

 • vypínačem
 • dálkovým ovladačem
 • ovladačem kombinovaným s programovatelnou elektronikou
 • Kromě toho jsou moderní markýzy vybavovány i dalšími elektronickými prvky:
 • čidlem vlhkosti
 • čidlem větru
 • čidlem slunečního záření

Tato čidla ve spojení s elektronickými řídícími obvody umožňují zařízení reagovat na meteorologické podmínky a zvolit tak obtimální míru vysunutí, která zabrání počkození i v případě, že nikdo není doma.

Samostatně stojící markýzy

Je rozdíl mezi okenními markýzami, které jsou relativně malé a typy, které zakrývají větší plochy (balkonové markýzy, zastínění teras, fasádní markýzy, zastínění částí obytných zahrad a podobně). Zvláštní type velkoplošných markýz je určený pro zastínění ploch na zahradách a velkých terasách. Jde o tzv. motýlkové samostatně stojící markýzy. Tvoří je dvojice rovnoběžně umístěných navíjecích válců, z nichž se vysouvají fólie – každá na opačnou stranu. V krajní poloze tak pod sebou vytvoří zastíněný prostor v podobě jakéhosi stanu s odkrytými bočními stěnami. 

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Mysleli jste si, že letos už houby možná vůbec neporostou? Pak budete překvapeni. V posledních dnech z některých lokalit konečně nosí houbaři domů plné košíky. Zjistili jsme pro vás, kde aktuálně houby rostou a jaké. Mrkněte se v galerii nejen na poslední úlovky ze srpna 2019.

16.  8.  2019 |
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořčáky. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

13.  8.  2019 |
Vypěstujte si vlastní houby na zahradě. Pořiďte si sadbu hřibů či křemenáčů

Vypěstujte si vlastní houby na zahradě. Pořiď…

Domácí úroda má tu výhodu, že není závislá na počasí. Podmínky vhodné pro růst hub totiž můžete snadno simulovat. Nejčastěji se pěstují žampiony a hlíva ústřičná. Pokud máte pár vzrostlých stromů, můžete koupit sadbu hřibovitých hub, která se prodává v práškové variantě či jako suspenze s živými zárodky.

15.  9.  2019 |
Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Sezóna chřipek a nachlazení je v plném proudu. Rýmě a kašli unikne jen málokdo z nás. Není ale nutné vše řešit jen prášky a předraženými přípravky z lékárny. Nepříjemné příznaky pomůže zmírnit třeba rýmovník. Máme pro vás návod, jak si z něj doma vyrobit sirup a mast.

22.  1.  2019 |
Recept na rychlý domácí kečup bez zavařování. Za pár korun, bez chemie

Recept na rychlý domácí kečup bez zavařování.…

Nejen děti, ale ani mnozí dospělí nedají bez kečupu ani ránu. Tak proč si ho nevyrobit z vlastní úrody, alespoň máte jistotu, že je ze zralých, zdravých rajčátek.

26.  8.  2019 |