5
Fotogalerie

Maliny z vlastní zahrady: vyberte si svou odrůdu

Vzpomínky na prázdninové výpravy do lesa má snad každý: prodírat se trnitým houštím a zobat voňavé drobné maliny. Vysaďte si k domu pár keřů zahradních maliníků a plody budete sklízet, aniž byste se poškrábali o trny.

Maliník (Rubus idaeus) se v našich zemích pěstuje už od šestnáctého století. Z původních ostnitých keřů s červenými plody vyšlechtili zahradníci množství nových odrůd.

Většinou jsou maliníky beztrnné, s plody červenými, žlutými, bělavými i tmavými jako ostružiny. Dnešní maliny už také vydrží pár dnů skladování, pevné plody snesou i převoz.

maliník_5_tulameen.jpg
'Tulameen' je vysoce výnosná odrůda maliníku s atraktivními plody a vyváženou aromatickou chutí

Slunce a maliny

Plané poléhavé keře malin už se těm zahradním příliš nepodobají. Zahradní maliny se pěstují jako vzpřímené, obvykle na drátěnce nebo na vedení různého typu. Vždy je potřeba počítat se záhonem na slunném místě (nanejvýš část dne mírné zastínění).

Krom slunka potřebují maliny i dost vláhy, hlavně v době, kdy nasadily plody. Trvale přemokřená a studená zem je pro ně nevhodná, jinak nejsou nijak vybíravé: vyhovuje jim běžná zahradní půda. Přilepšit jim ovšem můžete, když do budoucího záhonu zapravíte lesní hrabanku (nevyhrabávat sami v lese!) nebo kompost.

Maliny se dají pěstovat v oblastech s nadmořskou výškou do šesti set metrů nad mořem. Jejich předností je pozdější kvetení, takže i v chladnějších oblastech se vyhnou jarním mrazíkům a v květnu namrzají jen výjimečně.

maliník_4.jpg
Do vyšších poloh s brzkými podzimními mrazíky vybírejte odrůdy s dobou sklizně nejpozději v září  

Výsadba proutků na jaře i na podzim

Na připravený (odplevelený a zrytý) záhon sázejte proutky malin na vzdálenost asi jeden metr, máte-li místa méně, stačí vzdálenost sedmdesát až osmdesát centimetrů. Sázíte-li na podzim, dejte sazenice do půdy o něco hlouběji, než byly původně, pro jistotu je po zastřižení můžete před zimními mrazy chránit nastýlkou, která v dalších letech nebude potřeba.

Sazenice po výsadbě zakraťte na dvě až tři očka (vychází to tak na dvacet centimetrů) a pořádně zalijte. Při jarní výsadbě se může stát, že maliník na nově vyrašených prutech pokvete a bude mít snahu plodit: předčasná plodnost rostliny vysiluje, proto raději květenství odstřihněte.

Pokud budete maliny přihnojovat, stačí také až v příštím roce po výsadbě: první dávka hnojiva brzy zjara, druhá v polovině května a třetí po sklizni, to znamená třikrát do roka. Coby poslední není pro pozdě plodící odrůdy vhodné hnojivo s vysokým obsahem dusíku, keříkům by pak špatně vyzrálo dřevo před zimou.

maliník_3.jpg
Maliny se sklízejí bez květního lůžka. Pokud nejdou volně oddělit (i výjimka se najde), nejsou plody ještě dostatečně zralé

Sklidili jste? Všechno ořežte!

Maliny plodí na dřevě vytvořeném v předchozím roce, odplozené pruty tedy musíte vyřezat u země (stejně uschnou) a ponechat jen ty nově vyrašené. U mladých rostlin nechte všechny, u starších může být osm až deset prutů na jednom maliníku. Zjara už se keře neseřezávají, nanejvýš konce, které v zimě omrzly nebo byly poškozené.

Remontantní (dvakrát plodící) odrůdy plodí na konci letorostů, je tedy vhodnější jim všechny pruty seříznout těsně nad zemí už na podzim. Ani u jednou plodící, ani u remontantní odrůdy nenechte porost malin zahuštěný a odstraňte z keře vše, co je nad deset prutů.

Většina zahradních odrůd maliníku je beztrnná, celkově porostlý ostny je v Polsku vyšlechtěný žlutoplodý maliník 'Poranna Rosa', trny na spodní části prutů má odrůda 'Mája'.

maliník_2.jpg
Žlutoplodé odrůdy jsou barevně zajímavé, pokulhávají maličko v typicky malinové chuti. Moc pěkně ale vypadají na dezertech a v ovocných salátech

Opora nebo drátěnka bude nutná

Vysoké pruty maliníku by se bez opory rozklesly, rozhodně je třeba zbudovat keřům oporu. Můžete je vyvazovat přímo k plotu (často se maliníky sází těsně na hranici pozemku), lepší ale je mít záhon přístupný z obou stran a maliníky pěstovat v mezipásech na dvouřadé drátěnce.

Dvě řady drátu (čtyřicet centimetrů od sebe) ve výšce kolem osmdesáti centimetrů jsou prvním patrem opory, další dráty by měly být sto dvacet centimetrů vysoké a poslední řada je metr a půl nad zemí. Maliník nemusíte nijak vyvazovat, takováto opora mu postačí.

Buďte ohleduplní k sousedům

Sázení keřů u plotu má svou tradici, ale není vhodné tam, kde sousedíte s cizí zahradou. Maliník se totiž velice dobře rozrůstá kořenovými odnožemi a dostane se i tam, kam nemá. Zabránit mu v samovolném šíření není tak jednoduché. Zakopat například na hranici pozemku fólii do hloubky půl metru není nic platné (maliník se prodere i dvojitou fólií).  

Mým známým se osvědčil vlnitý laminát, pro který neměli použití: po celé délce záhonu zakopali asi osmdesát centimetrů hluboko desky, přes něž se maliník už nedostal. Ano, je to pracné, ale ne každý soused je nadšen z maliníků šířících se mu na pozemek.

maliník_1.jpg
Aby se při zmrazení plody nerozbředly, prosypte je předtím cukrem a nechte aspoň dvě hodiny stát, poté slijte šťávu a maliny dejte do mrazničky

Vyberte si vhodnou odrůdu

V tabulce najdete přehled nejpěstovanějších odrůd maliníku, mělo by vám to pomoci při orientaci v základní nabídce. Stále ale přibývají nové odrůdy, takže rozhodně budete mít z čeho vybírat a určitě objevíte další možnosti.

Zahradní maliny
Jednou plodícíBarva a tvar ploduDoba sklizně
'Canby'sytě červený, kuželovitýpočátek července
'Fallgold'žlutý, kulatýčervenec
'Gatinea'červený, podlouhlýod konce června
'Granát'jasně červený, velký, podlouhlýpolovina července
'Heritage'sytě červený, pevnýkonec července
poznámka: vhodná jako stolní odrůda, snese krátkodobé uskladnění i přepravu
'Ljulin'sytě červený, pevný, kuželovitýčervenec až září
poznámka: dlouhoplodící odrůda, sklizeň trvá až 60 dnů
'Lloyd George'sytě červený, velký, kuželovitýpočátek července
'Mája'červený, kuželovitý, pevnýpo polovině července
poznámka: spodní část prutů je trnitá
'Polana'tmavě červený, oblýod poloviny července
'Porrana Rosa'žlutý, kulatýsrpen
poznámka: ostnitá odrůda, oblíbená pro nezvyklou barvu plodu
'Rafzmach'sytě červený, pevnýkonec června
poznámka: raná odrůda, za příznivého počasí dozrávají maliny již v polovině června
'Rubín'sytě červený, oválnýod počátku července
'Veten'tmavě červený, oblý, velmi pevnýčervenec
'Tulameen'sytě červený, kužel, velký, lesklýod počátku července
poznámka: odrůda s vyrovnanou a pravidelně vysokou plodností
'Zeva II'červený, kulatýod počátku července
RemontantníBarva a tvar ploduDoba 2. sklizně
'Ada'červený, pevnýkonec října
'Apricot'žlutý, kulatýdo října
'Medea'tmavě červený, pevnýkonec září
poznámka: jedná se o opakovaně plodící odrůdy, první sklizeň bývá obvykle v červenci, druhá v září až říjnu

Jednou plodící maliny mívají větší plody a doba sklizně trvá tak dva týdny mezi červnem a červencem. Remontantní odrůdy kvetou po sklizni v průběhu léta opětovně a dozrávají koncem září, některé až v říjnu, což stojí za uvážení.

Maliník má životnost zhruba patnáct let, bude vám tedy přinášet úrodu dost dlouho. Velkoplodé maliníky mají dnes už pevné plody, maliny se tak dají i kompotovat a zamrazit. Z přezrálých malin budete mít výborné džemy a šťávy a o mlsání přímo z keřů se určitě postarají vaše děti.

Doporučujeme

Články odjinud