Foto: iStock

| Foto: iStock

 Foto: iStock

| Foto: iStock

 Foto: iStock

| Foto: iStock

 Foto: iStock

| Foto: iStock

 Foto: iStock

| Foto: iStock

 Foto: iStock
 Foto: iStock
 Foto: iStock
 Foto: iStock
5
Fotogalerie

Majoránková mast vyléčí rýmu i nachlazení: Tři recepty, které stojí za vyzkoušení

Říká se, že majoránková mast je téměř kouzelná, protože po její aplikaci rýma mizí během několika hodin. Zkuste si ji připravit také podle jednoho ze tří receptů.

Majoránka: Obyčejné koření ukrývá mnohé léčivé účinky

Majoránka zahradní je vytrvalá bylina, kterou lze v českých podmínkách pěstovat pouze jako letničku. Má přímou lodyhu, drobné oválné listy a kvete malými růžovými kvítky, které tvoří květenství. Celá rostlina příjemně voní, a proto se používá k dochucování polévek, omáček a masitých jídel.

Někdo ji však považuje za tak obyčejné koření, že ji raději nahrazuje nějakou exotickou variantou, například oreganem či tymiánem. Přitom jde o bylinku, která má antibakteriální, protizánětlivé i dezinfekční účinky, a má tedy mnoho zdravotních benefitů: dokáže léčit nejen rýmu, kašel, astma a prochladnutí, ale i migrény, zlepšuje trávení, odstraňuje problémy se zažíváním a plynatostí a pomáhá při problémové menstruaci nebo posiluje laktaci. Má tišící vliv na nervovou soustavu, takže ji lze užívat ve chvílích neklidu, či dokonce stresu, při problémech s nespavostí a během pocitů „slabosti“.

Jaké bylinky jsou nejvhodnější na kašel? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Mast na dutiny i problémy s kůží

Majoránka je levná a dobře dostupná. Můžete ji používat nejen jako koření, ale udělat si lze i čaj, odvar nebo mast. Ta se používá už od prvních příznaků rýmy a nachlazení a údajně jde o lék, který rýmu dokáže velmi rychle zahnat. Používá se i u malých dětí či kojenců, které ještě nemohou užívat klasické nosní kapky. Mast usnadňuje smrkání, léčí pokožku odřenou od smrkání a funguje jako prevence zánětu vedlejších nosních dutin. Kromě rýmy můžete mast použít k léčbě zanícené rány, bolestí zad či nervů. 

Dětem, které trápí bolesti bříška, s ní namasírujte oblast kolem pupíku po směru hodinových ručiček, a brzy bude lépe. Poslouží jako podpůrná léčba při plísňovém onemocnění, při onemocnění kůže a zmírňuje svědění po kousnutí hmyzem.

Na mast existuje několik receptů, je jen na vás, jestli ji chcete udělat rychle, či ji „vařit“ několik hodin. Taková mast pak obsahuje více léčivých silic.

Pokračování 3 / 6

Recept na nejsilnější majoránkovou mast

Na nejsilnější majoránkovou mast, kterou můžete užívat i při bolestech uzlin, si podle webu Bylinky pro  všechny nejprve musíte připravit olejový macerát. Vezměte dva hrnce, jeden větší a jeden menší, jako byste připravovali vodní lázeň. Do většího hrnce nalijte vodu, do menšího hrnce litr oleje, 100 gramů sušené nebo čerstvé majoránky a lžičku propolisu. (Množství ingrediencí lze upravit podle potřeby.) Nechte čtyři hodiny probublávat na malém plameni. Poté přeceďte, vymačkejte každou kapičku léčivé tekutiny.

Olej zvažte a poté přidejte včelí vosk, tak aby ve výsledku tvořil 20 procent hmotnosti. Pokud dáte vosku víc, bude mast tuhá, když méně, bude spíš tekutější. Vosk nechte rozpustit, což může chvíli trvat. Nakonec přidejte asi pět kapek esenciálních olejů. Můžete sáhnout po olejíčku z tea tree, levanduli, měsíčku, mentolu, eukalyptu, tymiánu, při nachlazení oleji z borovice a podobně. Po nakapání oleje okamžitě mast nalévejte do kelímků, aby nevyprchaly účinné látky. Nechte zchladnout. 

Pokračování 4 / 6

Majoránková mast téměř bez práce

Smíchejte 100 gramů slunečnicového oleje a 10 gramů sušené majoránky (čerstvé dejte dvakrát víc) a na mírném ohni 5 minut povařte. Směs nechte zchladnout a 12 hodin odležet v pokojové teplotě, poté slijte přes sítko a bylinky vymačkejte. Nechte rozpustit 20 gramů včelího vosku, směs můžete i lehce zahřát. Nakonec opět nakapejte esenciální oleje. Takto připravenou mast skladujte v ledničce.

Pokračování 5 / 6

Majoránková mast ze dvou ingrediencí

Na další verzi oblíbené majoránkové masti potřebujete jen dvě ingredience – 20 gramů čerstvé majoránky (nebo 10 gramů sušené) a 50 gramů tuku (bambucké máslo, kokosový olej, sádlo).

Tuk rozpusťte ve vodní lázni (sádlo přímo v hrnci) a nasypejte majoránku. Za občasného míchání vařte pět minut, pak odstavte a nechte zchladnout. Další den celý proces opakujte, můžete až šest dní po sobě. Množství účinných látek v masti se každý den zvyšuje. Poslední den přeceďte přes sítko do skleničky.

Pokračování 6 / 6

Jak aplikovat mast

Mast můžete aplikovat přímo do nosu, ale i kolem nosních dírek. Nezapomeňte natřít i kořen nosu a pod nosem, čelo, případně spánkové a lícní dutiny. Aplikovat ji můžete několikrát denně a hlavně na noc už při prvních příznacích rýmy.

Doporučujeme

Články odjinud