vytisknout velikost písma Magnolie namnožíte ze semen: Je to složitější, nikoli však nemožné

Stromy obsypané obrovskými, omamně vonícími květy, nejčastěji růžovými, ale i bílými, žlutými či sytě purpurovými jsou na jaře nepřehlédnutelné. Najdete je nejen v parcích, ale i na soukromých zahradách. Magnolie jsou totiž nenáročné na pěstování. Pokud ji na své zahradě toužíte mít i vy, můžete si pořídit rovnou malý keřík, stromek nebo si ji třeba zkusit vypěstovat ze semen.

Magnolie neboli šácholany najdete po celém světě, ať už jako keře nebo stromy, jejich prapůvodní domovinou je ale mírný až tropický pás Asie a Ameriky. Jejich rod čítá stovky druhů, z nichž některé jsou stálezelené, jiné opadavé. V našem podnebném pásu se pěstuje jen pár z nich, které jsou mrazuvzdorné. Jsou to nejčastěji šácholan hvězdovitý, Soulangeův, obnažený a liliokvětý, dále pak velkolistý, obvejčitý, trojplátečný, zašpičatělý a japonský.

Péče o okrasné dřeviny: co musíte stihnout do konce května

Péče o okrasné dřeviny: co musíte stihnout do konce května

Kam magnolii zasadit?

Ideální doba pro výsadbu je březen až duben, teď je tak ten pravý čas. Jde o teplomilnou dřevinu, které se bude dařit v nížinách nebo pahorkatinách. I když jinak není příliš náročná, potřebuje především slunné stanoviště. Pozor i na průvan, v mrazivých a větrných kotlinách mohou citlivé květy snadno zmrznout. Pokud ji zasadíte do stínu či polostínu, málo pokvete a dřevo bude hůře vyzrávat, slunné stanoviště je tak podmínkou, pokud bude navíc chráněné od jihu, našli jste ideální místo.

Protože je magnolie vysloveně solitérní typ, slušet jí to bude třeba někde uprostřed udržované travnaté plochy. Vynikne ale i ve větších předzahrádkách, dvorech a atriích. Nezapomeňte ale zohlednit i to, jak velký bude zvolený strom či keř za patnáct let. Přesazování totiž šácholany nesnášejí a obvykle ho nepřežijí.

Magnolie: Jakou péči potřebují stromy a keře s překrásnými květy

Magnolie: Jakou péči potřebují stromy a keře s překrásnými květy

Podloží musí být propustné, půdu potřebuje magnolie výživnou, hlinitou, kyprou a slabě kyselou, při sázení jí tak vylepšete přidáním rašeliny nebo kompostu cca v poměru 1 díl rašeliny na 2 díly půdy. Důležitá je i stálá vlhkost. Pokud máte půdu těžkou, jílovitou nebo naopak extrémně vysýchavou a vápenitou, šácholanu se u vás dařit nebude.

Okrasné keře, které sucho nezničí

Okrasné keře, které sucho nezničí

Magnolie ze semene: Úkol pro zkušené zahrádkáře

V zahradnictvích i v řadě e-shopů si můžete pořídit šácholany všech možných velikostí, pokud ale máte ambice vypěstovat si ho doslova od píky, poradíme vám, jak na to. Možná jste si totiž někde na procházce v parku někdy velká nepřehlédnutelná semena nasbírali. Počítejte ale s tím, že to není vůbec snadné a zabere to měsíce. Základem jsou zralá semena. Ta poznáte tak, že sama vypadávají ze šištic. Pokud byste je z nich vydloubali, stoprocentně vám nevyklíčí. I z těch zralých vám ale vyklíčí jen část.

Sesbíraná semena uložte na dva měsíce do vlhka a tepla a následně z nich za pomocí teplé vody a písku nebo brusného papíru odstraňte dužnatý mastný voskovitý obal. Nakonec semena osušte a vydezinfikujte antimykotickým přípravkem, například Fundazolem. Očištěná semena je pak třeba stratifikovat, tedy vlastně uměle nechat ještě dozrát. V domácích podmínkách to uděláte tak, že do malé plastové krabičky či sáčku nasypete perlit nebo písek, navlhčíte ho a semena do něj umístíte. Pak je už jen umístíte na několik měsíců (3–4) do prostředí o teplotě pohybující se okolo 4 °C. Vhodným místem je chladnička. Pozor na to, aby vám perlit či písek nevyschl.

Komule neboli letní šeřík: magnet pro motýly

Komule neboli letní šeřík: magnet pro motýly

V dubnu až květnu pak stratifikovaná semena můžete vysít do truhlíku na okenní parapet, případně do pařeniště do lehčí prohřáté půdy. Po dobu klíčení se snažte udržet stálou teplotu a vlhkost. Počítejte ale s tím, že i pokud jste semena správně a úspěšně stratifikovali, klíčivost se bude pohybovat pod 50 %. Na první semenáčky si počkáte i několik týdnů, část semen ale může vyklíčit dokonce až napřesrok. Rostlinky, kterým z děložních lístků sama neodpadne skořápka, bývají slabší a většinou zajdou. Semenáčky chraňte před ostrým sluncem, půdu udržujte stále vlhkou, ne však přemokřenou. Můžete je i občas opatrně přihnojit. První zimu je ale rozhodně nenechte přezimovat venku, zvolte světlé chladnější místo, kde nehrozí, že zmrznou. Ven semenáčky vysaďte, až trochu zesílí, nejdřív však druhým rokem.

Tavolník japonský: lákadlo nejen pro motýly

Tavolník japonský: lákadlo nejen pro motýly

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak pěstovat kanadské borůvky: 7 chyb, které nesmíte dělat

Jak pěstovat kanadské borůvky: 7 chyb, které …

Kanadské borůvky patří k jedněm z nejoblíbenějších druhů drobného ovoce, které si můžete vypěstovat na zahradě, ale i v květináči na balkoně. Aby rostliny bohatě plodily, potřebují zajistit specifické pěstební podmínky a vhodnou péči.

včera |
Kateřina Hradová
Pěstování
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Po vydatných deštích, které v posledních dnech zalily Česko, houby konečně rostou, i když samozřejmě zdaleka ne všude. Podle mykologů se ale v nadcházejícím období můžeme těšit na pořádnou nadílku. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji.

13.  7.  2021 |
Lenka Chvostová
Zelené hnojení: Co to je a jak jej využít pro bohatou úrodu

Zelené hnojení: Co to je a jak jej využít pro…

Co se skrývá pod názvem zelené hnojení? Jedná se o organické hnojení, kdy se do půdy zapravují určité druhy rostlin, aby zeminu obohatily o živiny, a zlepšily tak její úrodnost. Doporučíme vám, které rostliny pro zelené hnojení pěstovat, jak správně postupovat a jaké zvolit načasování.

17.  7.  2021 |
Kateřina Hradová
Pěstování
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

22.  6.  2021 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Plánujete výlet či dovolenou se psem? 7 vychytávek, které vám nesmí chybět

Plánujete výlet či dovolenou se psem? 7 vychy…

Odvětrací mřížka do okna v autě, batoh pro psa či reflexní vesta – pes při cestování potřebuje svoji výbavu úplně stejně jako lidé. Miska s krmivem, pití a psí náhubek jsou základním minimem. My jsme ale pro vás našli vychytávky, které dovolenou zpříjemní nejen vašemu mazlíčkovi, ale také vám.

16.  7.  2021 |
Lucie Kořistová
Pes