Americké padlí angreštové (Podosphaera mors-uvae), nazývané někdy také hnědé padlí, se na náš kontinent rozšířilo z Ameriky. Jeho výskyt je potvrzen v celé Evropě, Číně i v zemích Dálného východu. Odborná literatura uvádí, že se tato choroba objevuje také na rybízu (zvlášť černém) a jostě.

Takovéto plody vídáme v současnosti bohužel čím dál tím méně
Padlí angreštové zamořilo celou Evropu
Jedná se o velmi rychle se šířící houbovou chorobu z čeledi Erysiphaceae, poškozující angrešt, rybíz a jostu. Bílé povlaky hostují na nových letorostech, jejichž listy se nepřirozeně kroutí a předčasně opadávají. Stejnými příznaky trpí i plody.
Padlí se šíří konidiemi (nedokonalým stadiem) klíčícími při teplotách dvacet až dvaadvacet stupňů Celsia a přenášenými větrem. Tvorba spor probíhá v hnědém porostu: ten představuje druhou vývojovou fázi nemoci, jejíž patogeny přezimují pod šupinami pupenů.

Padlí je nejúpornější nemocí angreštu; foto: OSU
Výskyt padlí omezují některé povětrnostní vlivy, jako je trvalejší déšť nebo dlouhodobé sucho ve spojení s vysokými teplotami. Rozvoji této choroby naopak nejvíce vyhovuje polostín a vlhčí vzduch.
Jak proti padlí bojovat
Velmi důležitým činitelem při ochraně proti padlí je mechanická ochrana, což prakticky znamená porosty pravidelně prosvětlovat a udržovat prostor okolo nich čistý: na jaře odstraňte staré výhony a korunku (nebo keř) provzdušněte. Veškeré spadané listí i jiné zbytky shrabte železnými hráběmi a spalte.
Při nákupu v zahradnických centrech vybírejte pouze kultivary, jež jsou vůči padlí rezistentní, jako například oblíbené ‘Invicta‘ nebo ‘Černý neguš‘. Ušetříte si tak práci i lítost nad zničenými porosty.

Správná péče se odrazí na celkovém stavu rostliny
Postřikem přírodě neuškodíte
Pro chemickou ochranu angreštů použijte nejlépe český postřik Bioton, fungující na neškodné přírodní bázi (při výrobě se uplatnily potravinářské polotovary, například řepkový olej). S postřikem začněte v době, kdy naraší listy.
K rozmíchanému postřiku přidejte trochu smáčedla (například jar) a připraveným roztokem dokonale postříkejte celou rostlinu. Aplikaci opakujte v několikadenních odstupech až do nasazení plodů.
Nakupujte rezistentní kultivary

‘Černý neguš‘, rezistentní kultivar s vysokou plodností
U starých a zesláblých exemplářů však často nepomáhá proti padlí vůbec nic: ani postřik, natož pravidelná péče. V takovém případě nezbývá než celou rostlinu vykopat, spálit a pořídit některou z popisovaných odolných odrůd.