vytisknout velikost písma Šťastný bambus: Jak ho pěstovat a věděli jste, že nepatří mezi bambusy?

Málokdo ví, že oblíbený Lucky Bamboo nemá s klasickým bambusem nic společného, i když vypadá podobně. Je to druh dracény, přesněji Dracaena sanderiana, která pochází z tropických deštných pralesů afrického Kamerunu. Jak tuto nenáročnou rostlinu správně pěstovat?

Rostlinu podobnou bambusu přivedl na trh chytrý marketingový tah floristů. Ti dracénu začali aranžovat ve stylu Feng Shui a přidali k tomu čínskou legendu o pravém bambusu, která slibuje úspěch a rodinné štěstí. Právě proto rostlinu pojmenovali Lucky Bamboo – Šťastný bambus. Koupit ho můžeme v nejrůznějších podobách. Například pyramidálně sesazený do misek, často jako jednotlivé kroucené stonky, které se pak aranžují do váz.

Vykvetla vám už někdy dracéna?

Vykvetla vám už někdy dracéna?

Lucky Bamboo je nenáročná pokojovka

Lucky Bamboo má šedozelené, mírně zkroucené listy a dorůstá výšky až jednoho metru. Bude se mu dařit v místnosti s okny orientovanými na západ. Umístění na plném slunci nesnáší, proto bez potíží roste i na konferenčním stolku, v kanceláři či na poličce v koupelně.

Ani na teplotu není rostlina příliš náročná. Běžně jí stačí teplota okolo 15 °C, v zimě vydrží i teploty od 8 do 10 °C. Je jednou z mála pokojových rostlin, které vyžadují jen minimální péči. Lucky Bamboo je velmi vhodný pro hydroponii, tedy pěstování ve vodě, hydrogelu nebo v substrátu.

Hydroponické pěstování rajčat: Podrobný návod pro začátečníky

Hydroponické pěstování rajčat: Podrobný návod pro začátečníky

Pěstování ve vodě

Nejpohodlnější a nejsnazší způsob je pěstování jen tak ve váze či jiné nádobě, ve vodě. Stonky se pro lepší stabilitu fixují oblázky, skleněnými kuličkami nebo jiným dekorativním materiálem. Tehdy je však nezbytné vyměnit vodu nejméně jednou za tři týdny. Doporučuje se používat vodu balenou, která se nekazí, oproti obyčejné vodě z kohoutku. Kořeny nenecháme vyrůst více než jeden až dva centimetry a v případě potřeby je zakrátíme. Přitom odstraníme odumřelé a hnijící kořeny.

Pěstování v substrátu

Lucky Bamboo má stejné nároky na pěstování v nádobách jako všechny ostatní dracény. Potřebuje dobrou drenáž zakrytou vrstvou písku a běžný substrát pro stálezelené pokojové rostliny. Proti vysychání a také z dekoračních důvodů se povrch substrátu zakrývá oblázky či keramzitem.
Vzhledem k tomu, že má Lucky Bamboo silný kořenový systém, je vhodné zvolit vysoké, ale ne příliš široké nádoby. Při pěstování v miskách je nutné častější přesazování.

Lucky Bamboo v substrátu přesazujeme po dvou až třech letech. Běžně stačí přihnojování od března do srpna tekutým hnojivem pro stálezelené rostliny jednou za dva týdny. V zimě pak jednou měsíčně.

Lucky Bamboo: dvě léta jeho pěstování v substrátu

Lucky Bamboo: dvě léta jeho pěstování v substrátu

Jak na řez a množení

Když se stonky Lucky Bamboo táhnou příliš do výšky, a původní naaranžování tak začne postrádat smysl, je čas pomýšlet na „výchovný“ řez, jehož dalším produktem budou nové rostliny. Řez vedeme asi dva centimetry nad očkem. To je místo, odkud vyrůstá nový list. Sazenice necháme zakořenit ve vodě nebo je nasázíme do substrátu. Ale pozor, řez na mateční rostlině musíme zamáznout horkým voskem, aby stonek nevysychal, jinak o ni přijdeme.

Zajímaví zelení společníci

Zajímaví zelení společníci

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada
Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak je využít na maximum!

Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak …

Jak využít prostory garáže? Kromě zahradního nářadí v ní uskladníte hromady dalších věcí, například sportovní náčiní či potraviny, které se vyplatí nakupovat ve velkém. Jak vše zorganizovat, aby v garáži nepanoval nepořádek? Prohledali jsme Pinterest a našli ta nejlepší úložná řešení pro každého.

21.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
GarážÚložné prostory