Biozahrada je o to komplexnější, tvoří-li její součást pestrá louka. Pokud ji hodláte založit, pročtěte si, jak postupovat, kde sehnat luční směsi semen, jakým způsobem potom louku udržovat, kosit či pást.
K biozahradě se nehodí zelený koberec pravidelně sekaného, odplevelovaného a hnojeného trávníku. Je-li vaše zahrada větší, zvažte, zda alespoň její část nebude lepší využívat extenzivně. Louku stačí posekat jen dvakrát ročně, nevyžaduje hnojení ani pletí.
Při správné technice kosení prospějete svému tělu, potvrzují to i rehabilitační lékaři
Kosení je kumšt
Kosit lze jen jednou ročně, ale raději koste alespoň dvakrát v roce. Udržíte tak druhovou pestrost a celkovou prosperitu louky. Pokosené rostliny usušte na seno nebo vzniklou biomasu zkompostujte. Ponecháním mulče na louce byste potlačili citlivé druhy a naopak podpořili ty agresivní.
Nemáte-li s kosením žádné zkušenosti, přečtěte si pozorně návody, jak kosu připravit a používat. Pokud budete mít kosu nekvalitní, špatně naklepanou a nabroušenou, nepůjde vám práce dobře. Můžete také absolvovat kurz kosení nebo navštívit některé z tradičních kosení luk.
Nemáte na chalupě kosu po dědovi? Nezbývá, než nějakou koupit. Pro začátečníky se doporučuje kratší kosa – od 50 do 60 centimetrů
Móda mini: miniovečky a minikozičky
Louka je porost, který v přírodě vzniká díky pasení zvěře, jinak by dalším vývojem, sukcesí, dospěla do stádia lesa. Také vy pro její údržbu můžete využít pasení domácích zvířat. Máte-li velký pozemek, část využijete k pasení a část pro sklizeň sena na zimu.
Pro pastevní louky se využívají směsi semen založené na rostlinách, které snáší sešlap a produkují více zelené hmoty
Nechcete chovat domácí zvířata pro maso, raději byste měli zvíře ke spasení zahrady i na mazlení? Pro tyto účely byla vyšlechtěna plemena malá, nenáročná a přátelská, jako například holandské zakrslé kozy nebo Quessantské ovce.
Vhodné je rozdělit pasenou plochu na dvě až tři části, na kterých pasete střídavě, aby měla louka možnost regenerovat. U mini plemen počítejte na jedno zvíře alespoň 400 metrů čtverečních pastviny. Větší hustota zvířat by louku poškodila.
Není louka jako louka
Máte-li již louku, i když nebyla dobře udržovaná, stačí ji začít kosit nebo pást – nemusíte už zkoumat, jaké rostliny jsou pro vaše podmínky vhodné. V louce se při pravidelné údržbě prosadí dostatečné množství původních druhů.
Při kosení přejeďte brouskem ostří kosy zhruba každých pět minut
Chcete-li luční porost založit na místě, kde předtím byly záhony nebo trávník, musíte (i můžete) se rozhodnout, jaký typ porostu je pro stanoviště vhodný. Tradiční producent osiv Planta Naturalis nabízí sortiment lučních směsí pro různé podmínky i typ údržby.
V sortimentu lučních semen jsou také směsi na výsušné či naopak vlhké stanoviště, do stínu nebo vhodné k rekultivaci
Zakládáme louku
Před založením nové louky je třeba půdu vyčistit a zbavit se vytrvalých plevelů. Obtížně to jde zejména u plevelů množících se oddenky, jako je bršlice kozí noha, pýr a pcháč, u těch musíte investovat úsilí opakovaně.
Půdu zbavenou plevele nakypřete rytím, odstraněné drny trávy zkompostujte a nechte půdu slehnout. Před setím povrch nakypřete hráběmi (semínka mají ráda tvrdou postýlku a měkkou peřinku) a sejte.
Nejlepší doba pro setí je na jaře, podle počasí koncem března až začátkem května, nebo až koncem léta, kdy využijete podzimní vláhu. Sejte směs semen a písku, tím zabráníte příliš hustému setí. Poté opatrně uhrabte povrch a semínka zapravte.
Časem se ve vaší louce možná objeví i druhy, které jste neseli. Druhová skladba se může měnit v závislosti na pravidelnosti a intenzitě sekání
První rok budou jednoleté plevele přerůstat přes pomaleji nastupující luční porost. Sekáním je ale potlačíte, a tak se již v druhém roce začnou prosazovat luční rostliny. Pak se už jen můžete těšit krásou lučních květin a posilovat tělo i ducha bio prací v tichu přírody, kosením.