vytisknout velikost písma Literární novinka: Pěstujeme a tvarujeme bonsaje. VYHRAJTE ji s AbecedouZahrady!

Pro ty, jež nadchla krása bonsají, je určena nová kniha Kamily Skálové Pěstujeme a tvarujeme bonsaje. Poradí všem, kdo si takovou rostlinu chtějí pořídit, i těm, kdo ji už mají, ale neví si s ní rady.

Očarovalo vás umění bonsají?

Kniha (83 stran, formát A5, brož., 119 Kč, 169 Sk) autorky na slovo vzaté, kurátorky japonské části pražské botanické zahrady, jejíž jméno je s problematikou bonsají již dlouhé roky nesmazatelně spjato, vychází aktuálně v nakladatelství Grada Publishing (www.grada.cz) – v edici Česká zahrada.

Vznikla jako reakce na stále rostoucí zájem o východoasijské zahrady; inženýrka Skálová se v ní zaměřuje na rady pro běžného pěstitele, člověka, který zatím nemá s bonsajistikou zkušenosti, ale chce do tohoto umění proniknout a potřebuje někoho, kdo by ho dokázal všemi taji dané oblasti srozumitelně vést.

Klepněte pro větší obrázek
Dozvíte se například, jak bonsaje zalévat: Ne jednou a vydatně, ale vícekrát za sebou

Jste na připraveni?

V dnešní době bohužel spíše převažuje ten způsob získání rostliny, kdy po okouzlení vybraným exemplářem, který uvidíme v obchodě, neváháme a domů odcházíme s ním.

Popsaný způsob nabytí bonsaje, případně ještě hůře rostliny určené pro plánovaný vznik bonsaje, není zrovna nejsprávnější, neboť kupující nemá absolutně promyšleno, zda je pro něj právě onen druh vhodný.

Nezná jeho specifika, například přizpůsobivost k častému řezu a k seřezávání mladých výhonků, schopnost rychle po řezu obrůstat, dobře snášet značné zkracování kořenů, růst v omezeném prostoru misky či dožít se vysokého věku.

Nebere v úvahu rozdíly mezi dřevinami jehličnatými a listnatými, neví nic o skoro až poetickém rozdělení bonsají podle jejich výšky (miniaturní – mohou být přenášeny na jednom prstu či na dlani, malé – mohou být přenášeny jednou rukou, střední – mohou být přenášeny jednou osobou, velké – mohou být přenášeny dvěma osobami), nemá předem promyšleno, jestli rostlině dokáže splnit nároky na prostředí (ať už venkovní, či bytové).

Klepněte pro větší obrázek
Bonsaj jako dárek zajisté potěší - jak dlouho ale v nepoučených rukách vydrží?

Nedělejte zbytečné chyby

A právě tato tematika je shrnuta do první kapitoly knihy; jejím cílem je připravit budoucího pěstitele na kvalitní, odůvodněný výběr určité bonsaje. V dalších kapitolách se čtenář dozví něco o symbolice rostlin, zdůrazňované v zemích východní Asie, jež jsou známy láskou a filosofickým, etickým i estetickým vztahem k přírodě.

I pro ty, kteří zatím o pořízení bonsaje neuvažují, ale umění jejich pěstování považují za zajímavé, bude užitečná kapitola o klasifikaci pěstebních stylů (přímý, šikmý, nepřímo vztyčený, kaskáda, polokaskáda, koště, literátský, převislý, kořeny obepínající kámen, strom rostoucí v kameni, chůdovité kořeny, vor, dvojitý kmen, vícekmen, strom vlající ve větru, lesík, krajinná scenérie).

Naslouchejte přírodě

Jedná se o jakési vzory či předlohy, jež berou za základ rostlinu rostoucí volně v přírodě a zdůrazňují nějaký její výrazný vzhledový znak. Platí, že znaky charakteristické pro jednotlivé druhy (například převislé větve u vrb) by měli pěstitelé chápat jako inspiraci.

Samostatným tématem jsou způsoby jak rostliny získávat. Autorka radí, co sledovat při jejich nákupu a zabývá se detailně i metodami generativního a vegetativního (řízkování, odkopky, dělení, hřížení, vzdušné hřížení, kopčení, roubování, očkování) množení.

Jen bonsaj ve vhodné misce je kompletní

Publikace obsahuje i návody a rady týkající se samotné péče o bonsaje – čtenář se dozví, jaký pěstební substrát určitému druhu vyhovuje, jak vybírat bonsajové misky či upravovat a osazovat povrch zeminy, kam bonsaje umístit i jak je ošetřovat.

Klepněte pro větší obrázek
Slovo "bonsai" vzniklo spojením výrazu „bon“, což je plochá miska, podnos a výrazu „sai“ označujícího rostlinu či kulturu; označuje se tak tedy strom pěstovaný na ploché misce

Nechybí přehled speciálního nářadí (včetně jeho fotografie a podrobného popisu) stejně jako chorob a škůdců bonsají (včetně popisu jak s nimi bojovat).

Tvarování vám půjde jako po másle

V čem shledávám sama největší přínos publikace? Jednoznačně v kapitole deváté, nazvané Tvarování bonsají. Ačkoli jsem měla v rukou dost knih věnujících se bonsajistice a určených začátečníkům, ne vždy jsem byla spokojená se zpracováním praktických rad, podle nichž by se čtenáři mohli řídit.

Naopak zde se projevuje autorčina letitá zkušenost s péčí o bonsaje: popisuje pochopitelnou formou jednak metody jejich tvarování (řez a průřez, tvarování pomocí drátu, zaštipování pupenů a odstraňování mladých výhonů, stříhání listů), jednak návody jak opravit jejich špatné proporce (zesílení kmene, doplnění chybějících větví, ohnutí silných větví).

Klepněte pro větší obrázek
Zorientujete se v používaném nářadí, které je nutností

Každý pracovní postup navíc doprovází svými ilustracemi, kromě nich pořídila i četné fotografie (šestnáct stran barevných příloh). Domnívám se, že všichni bonsajoví učedníci by s radostí přivítali její další publikaci, jež by rozsáhleji a detailněji rozebírala právě složitou problematiku tvarování.

K ní spisovatelka uvádí: „Vytvoření bonsaje není jen udržením malého stromku v misce při životě, ale je tvůrčím dílem, jímž by měl autor vyjádřit širší myšlenku. Tato idea by měla být obrazem přírody, vzpomínkou a asociací určité scenérie, která autora nějakým způsobem zaujala a kterou si proto dovede živě představit. Současně by z každého zásahu člověka do života stromku měla vyzařovat láska k němu.“

Publikace pokračuje příkladovými popisy jednotlivých bytových i venkovních druhů, jež se dají pěstovat, a završuje ji rejstřík latinských a českých názvů rostlin.

Symbolika, která by se neměla zapomenout

Ale vraťme se na konec k samotnému původu a významu bonsají. Možná víte, že se umísťovaly na otevřené verandy a dvorky domů, aby vytvářely přechod mezi zahradou a interiérem domu, do něhož byly přinášeny při slavnostních příležitostech.

Tyto miniaturní stromky měly působit jako ochránci před neblahými vlivy, lidé je považovali za zdroj životní energie a symbol dlouhého života. Vykvetla-li bonsaj, stala se podnětem k setkání přátel či inspirací k psaní esejů a básní.

Péčí o bonsaj pečujete i o svou duši

Pamatujme proto na původní cíl čínských vzdělanců, kteří, jak autorka připomíná, umění péče o bonsaje vytvořili s cílem kultivace vlastní osoby – rozvoje charakteru a vytříbení smyslu pro estetično. Pokud si nějakou bonsaj pořídíte, vezměte v úvahu, že vždy byla chápána jako rodinný poklad a dědila se z generace na generaci – a pokuste se tuto tradici zachovat. Publikace Kamily Skálové vám při tom bude dobrým rádcem.

Soutěžte s námi a vyhrajte!

Pro ty z vás, které kniha zaujala, máme příjemné překvapení. Ve spolupráci s nakladatelstvím Grada jsme připravili soutěž, jež bude mít ne jednoho, ale rovnou tři výherce. Odpovězte na dvě naše otázky, a získejte tak možnost stát se novými majiteli popsané publikace Pěstujeme a tvarujeme bonsaje.

Jak zní soutěžní otázky?

1. Co znamená slovo „bonsai“?

2. Doplňte: Kupovat bonsaj je jako vybírat ---------- -----. Nápovědou vám bude název článku, který byl na stránkách www.abecedazahrady.cz publikován v červenci roku 2006.

Jak vyhrát?

Správné odpovědi na obě soutěžní otázky pošlete na mailovou adresu katerina.dvorakova@cpress.cz do čtvrtka 24. ledna 2008. Do předmětu zprávy nezapomeňte uvést heslo BONSAJ. Maily takto neoznačené a s chybějící adresou bydliště, kam se má případná výhra poslat, nebudou do slosování přidány.

 

 

 

 

 

 

 

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.

7.  12.  2019 |
Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte si ho za pár korun!

Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte…

Je tu první adventní neděle a s ní i čas zapálit první svíčku na adventním věnci. Pokud ho ještě nemáte, nepanikařte. Vyrobit si ho můžete i rychle a levně, jen z toho, co máte doma. Pro inspiraci pro vás máme více než padesát fotek.

26.  11.  2019 |
Čas na barborky! Jak to udělat, aby vykvetly, a co vlastně symbolizují?

Čas na barborky! Jak to udělat, aby vykvetly,…

Se svátkem Barbory, který připadá na čtvrtý prosinec, je spojen starý lidový zvyk. Pokud si svobodná dívka v tento den natrhá větvičky třešní nebo višní a ty jí na Štědrý den rozkvetou, dotyčná se do roka vdá.

2.  12.  2019 |
Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na stromeček ze škrobu a jedlé sody

Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na strom…

Hmota, které se říká studený porcelán, je lehká, tvárná, skvěle vypadá, a co je nejdůležitější, připravíte ji doma za pár korun. Vyzkoušejte to! Vyrobte si z ní třeba nové vánoční ozdoby. Našli jsme pro vás návod na jejich výrobu.

27.  11.  2019 |
Vyrobte si adventní věnec: Inspirace tradiční i netradiční

Vyrobte si adventní věnec: Inspirace tradiční…

Ještě jste si nestihli pořídit žádný adventní věnec? Zkuste si vyrobit vlastní. Ať už se rozhodnete pro klasický věnec nebo nějaký netradiční, většinu materiálu máte k dispozici doma, na zahradě nebo v přírodě. Přinášíme vám podrobný návod plus galerii krásných věnců pro inspiraci.

28.  11.  2019 |