vytisknout velikost písma Listy vašich pokojovek se mění? Možná je špatně hnojíte

Při pravidelné kontrole pokojových rostlin můžete objevit, že s listy se děje něco podivného. Dochází ke změnám jejich zabarvení, ke skvrnitosti nebo kroucení. Nemusí se jednat o signál prozrazující napadení škůdcem; spíše je to způsob, kterým rostlina varuje, že má potíže způsobené chybami pěstitele.  

Když chybí dusík

V těchto případech bývá častou příčinou nesprávné hnojení nebo nedostatečný příjem živin. Když se začne větší množství starších listů podezřele barvit světle zeleně až žlutě, trpí rostliny s největší pravděpodobností nedostatkem dusíku.

Jaké je řešení tohoto problému? Vysoký podíl dusíku obsahuje většina plných hnojiv, proto neváhejte a použijte je. Obzvlášť rychle působí v podobě tekutého hnojiva.  

Když chybí fosfor

Pokud má vaše rostlina vykvést, ale stále se jí to nedaří, může být na vině nedostatek fosforu. Dopřejte jí hnojivo přímo pro kvetoucí rostliny, které obsahuje vyšší podíl uvedeného prvku.  

Když chybí železo

Rostliny v domácnosti (zvláště citrusy a azalky) mohou trpět také nedostatečným příjmem železa. Mladé listy žloutnou, někdy mají dokonce jen zelené žilky. Léčebnou kúrou je logicky hnojivo s obsahem tohoto prvku.

Rostliny zalévejte pokud možno měkkou dešťovou vodou (nebo alespoň vodou odstátou), protože zálivka vodou vápenitou omezuje dostupnost železa pro jejich kořeny.  

Přírodní léčba bez chemie

Pokud chcete vyzkoušet jinou léčbu, stará rada praví, že k uzdravení přispěje česnek a cibule. Stroužek česneku rozřízněte a listy jím potřete. Tuto kúru po týdnu opakujte.

A co s cibulí? Slupky přelijte vařící vodou (opět nejlépe dešťovou) a nechte odstát čtyřiadvacet hodin. Postižené rostliny potom vykoupejte v cibulovém výluhu; postavte je například do vany či sprchového koutu a konvičkou důkladně osprchujte. 

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušetřit? Přehled míst v celé ČR

Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušet…

Milujete čerstvé jahody? Pokud člověk nemá zahradu a nechce jahody kupovat v obchodě, nabízí se samosběr jahod. Přinášíme vám přehled míst v jednotlivých krajích České republiky, kde si můžete nasbírat jahody. Situace k 2. červnu 2023.

2.  6.  2023 |
Lenka Chvostová
JahodyDrobné ovoce
Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Suchý potok vnese do zahrady iluzi proudící vody: Galerie nápadů, jak ho zbudovat

Suchý potok vnese do zahrady iluzi proudící v…

Zatoužili jste alespoň někdy po potoku, který bude protékat vaší zahradou, jenže vám chybí zdroj vody? Řešení existuje, vsaďte na suchý potok! Jak takový originální zahradní prvek vypadá, jak se vytváří a nač si dát pozor? Inspirujte se v galerii nejzajímavějších fotek vybraných z Pinterestu.

2.  6.  2023 |
Kateřina Hradová
Suchý potok
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada