vytisknout velikost písma Lípa právě kvete. Přinášíme recept na lipový sirup a léčivý likér

Vůně kvetoucí lípy je sladká a omamná a spolehlivě přitáhne všechny včely v okolí. Při trhání květů proto dávejte pozor, jejich příznivé účinky ale za to stojí. Nasušte si lípu na čaj nebo si udělejte lipový sirup.

Lípa je národním stromem nejen Čechů, ale všech Slovanů, kteří ji považovali za posvátnou a ochraňující. Údajně v její koruně sídlili spravedliví a dobří duchové, proto lidé lípu dříve vysazovali u svých obydlí a její dřevo využívali k výrobě nádobí do domácnosti. Kromě toho však strom získal nezastupitelné místo v lidovém léčitelství, kdy se využívají zejména květy.

Domácí bezinkový sirup udělejte zastudena, nepřijdete o léčivé látky. Jak na to?

Domácí bezinkový sirup udělejte zastudena, nepřijdete o léčivé látky. Jak na to?

Květ lípy je třeba sbírat před jeho úplným rozkvětem – tedy sotva se květy začínají otevírat či jsou ještě v poupatech. To podle umístění stromu a počasí může být od konce května či začátku června až do července. Ke sběru květů si vyberte strom, který stojí daleko od silnic a dalších zdrojů znečištění. Květy otrháváme přímo ze stromu a větvě se přitom snažíme nepolámat.

Mátový sirup osvěží, ale také léčí. Udělejte jej zastudena, ať nezničíte účinné látky

Mátový sirup osvěží, ale také léčí. Udělejte jej zastudena, ať nezničíte účinné látky

Lípa léčí chřipku i potíže se zažíváním

Lipový květ patří k oblíbeným přírodním prostředkům k léčbě chřipky a nachlazení. Má potopudný účinek a dokáže snižovat horečku, čistí dýchací cesty a uvolňuje hleny, pomáhá tedy i s kašlem. Také ředí krev, proto působí proti zánětu žil, angině pectoris, infarktu a mrtvici. Také lze lípu užívat při žaludečních nevolnostech, nadýmání, zácpě a dalších problémech se zažíváním. Lípa pomáhá s akutními problémy, ale lze ji užívat i trvale, kdy se její účinky projevují postupně a ona pomalu stabilizuje celý organismus.

Levandule je v plném květu. Připravte si z ní voňavý sirup

Levandule je v plném květu. Připravte si z ní voňavý sirup

Recept na sirup z lípy

Budete potřebovat:

  • 300 gramů čerstvě natrhaných lipových květů
  • 5 chemicky neošetřených citronů
  • 2 kila cukru
  • 2 litry vody

Květy lípy neoplachujte, abyste nepřišli o pyl plný účinných látek. Abyste se ale zbavili nechtěných broučků, položte květy na noviny a nechte je tak pár hodin. Mezitím převařte vodu a nechte ji důkladně vychladnout.

Do třílitrové sklenice naskládejte květy, které budete prokládat kolečky ze dvou citronů. Zalijte vodou, do níž jste přimíchali šťávu ze tří zbývajících citronů. Nechte květy louhovat minimálně 24 hodin, poté přeceďte přes plátno či čistou utěrku.

Vyrobte si sirup ze smrkových výhonků, vyléčí kašel i rýmu

Vyrobte si sirup ze smrkových výhonků, vyléčí kašel i rýmu

Tekutinu přiveďte k varu a při nízké teplotě nechte probublávat, dokud sirup nebude mít požadovanou hustotu. Plňte do čistých suchých sklenic, které můžete kvůli konzervaci těsně před tím vypláchnout čistým alkoholem. Zavíčkujte a uložte na chladné a temné místo.

Pokud chcete v sirupu zachovat více účinných látek, nevařte ho. Jen směs zahřejte, aby se cukr rozpustil. Takový sirup má kratší dobu trvanlivosti a je lepší ho po otevření lahve skladovat v ledničce. Plňte do čistých, suchých lahví, které jsme umyté nechali nahřát v troubě na 100 °C. Nakonec se vyplatí do lahve nalít jednu lžíci vysokoprocentního alkoholu, který zabrání růstu bakterií a plísní.

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Nebo vyzkoušejte lipový likér

Budete potřebovat:

  •  litr vody
  • 500 gramů cukru
  • ½ litru lihu nebo 1 litr vodky
  • 3 větší hrsti natrhaného květu

Květy necháme odpočinout, aby z nich vylezli všichni broučci. Pak naložíme květy do alkoholu a necháme dva týdny stát. Občas zamícháme/protřepeme. Po dvou týdnech svaříme vodu s cukrem a necháme vychladnout. Přecedíme směs s lipovým květem a smícháme obě tekutiny. Necháme ještě několik týdnů zrát. Likér se užívá k léčbě rýmy, kašle, zánětu průdušek, onemocnění ledvin, močového měchýře, žaludku, při nemocech střev a revmatismu.

VIDEO: Jaké bylinky vám pomohou k detoxikaci organismu?

Jak připravit hravý třešňový likér

Jak připravit hravý třešňový likér

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeříkový sirup

Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeřík…

Nepropásněte krátkou dobu, kdy kvete šeřík, a nasbírejte si jeho vonné květy. Poradíme vám, jak je uchovat a pochutnat si na nich: Připravte si šeříkový sirup nebo léčivý šeříkový čaj. Sirup využijete i při přípravě sladkých dobrot.

11.  5.  2023 |
Lenka Chvostová
Krok za krokemDIYVýrobaZajímavostiRecepty
Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak je vyrobit jednoduše a levně?

Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak…

Bydlíte v bytě, ale k dispozici máte balkon, lodžii či terasu? I na tomto prostoru může stát pařeniště, skleník či fóliovník, díky nimž získáte vlastní zeleninu a podaří se vám snadněji vypěstovat i teplomilnější druhy rostlin. V první řadě záleží na velikosti místa, ale podstatný je i nápad.

16.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
FóliovníkBalkonDIYPěstování