vytisknout velikost písma Likvidace plevele octem, solí nebo třeba dýněmi: Babské rady i permakulturní tipy

Plevel někde stranou v zahradě nemusí být problém, zvláště pokud si na něm občas pochutnáte – kopřiva, popenec, bršlice kozí noha. Jakmile se ale objeví ve výsadbě, zasáhněte co nejdříve. Rozrůstá se rychle a bývá úporný. Co s ním? V kuchyni najdete ekologické herbicidy, o nichž jste možná neměli ani tušení.

Pohled na kvetoucí, prosperující zahradu potěší každého. Při pozornější prohlídce ale bohužel často následuje chvíle, kdy naše oči spočinou na plevelu. Ať už teprve vyráží, nebo je již vzrostlý, bujně se dere mezi okrasnými či užitkovými rostlinami, je třeba jej odstranit. S ohledem na zdraví, ekologické a současně levné řešení vám nabízíme souhrn babských rad, díky nimž se můžete dát do boje s plevelem hned, protože zbraně, které proti němu použijete, máte ve většině případů hned po ruce.

Vroucí voda

Nejjednodušší řešení použitelné proti plevelům představuje vřelá voda. Polijte je, a až uschnou, jen odkliďte zbytky. V případě potřeby postup opakujte. Nejvíce se tato metoda hodí na místa, kde nehrozí, že si nechtěně zničíte i okolní vegetaci, kterou cíleně pěstujete, například do spár mezi venkovní dlažbu, na chodníky, na schody. K zahubení plevelů můžete použít i vodu, která vám zbyde z uvařených vajíček nebo z uvařených luštěnin, kterou byste jinak vylili do odpadu.

Co na plevel v trávníku, jak ho vyhubit bez chemie a kdy sáhnout po postřiku?

Co na plevel v trávníku, jak ho vyhubit bez chemie a kdy sáhnout po postřiku?

Ocet

Nejen na odstranění vodního kamene využijete ocet. Buď ho nalijte do rozprašovače, nebo štětečkem postupně natřete exempláře, jež chcete odstranit. První varianta je rychlejší, ale hodí se použít ji tam, kde nezasáhnete okolní rostliny – případně se pro jejich ochranu dá při aplikaci umístit kolem plevelu karton. Někteří pěstitelé mají dobré zkušenosti s octem smíchaným s mýdlem či jarem coby smáčedlem v množství jeden litr octa na pět mililitrů saponátu.

Olej

Stolní olej nanášejte na listy plevelu štětečkem. Stejně jako u octa platí, že pro zvýšení účinku je vhodné provádět aplikaci za slunného dne, kdy se neočekává déšť. Olej působí tak, že ucpe průduchy a vodivá pletiva a plevel uhyne.

Jak vypadá bršlice. Plevel, který zahrádkáři nenávidí a vegetariáni milují

Jak vypadá bršlice. Plevel, který zahrádkáři nenávidí a vegetariáni milují

Sůl

Sůl můžete nasypat přímo na plevel, který chcete zahubit, ale častěji se používá rozpuštěná ve vodě v poměru jeden díl soli na tři díly vody. Druhou možností je smíchat sůl s již uvedeným octem: Do dvou hrnků octa nasypte čtvrt hrnku soli – tento roztok aplikujte na plevel zahřátý.

Třetí možností, kdy přidáte vodu, získáte ještě větší množství přírodního herbicidu. Do desetilitrové konve či postřikovače nalijte tři litry octa a trochu jaru, přidejte třetinu z kilového balení soli, dolijte vodou a řádně promíchejte.

Skvělé pesto vykouzlíte z plevele i kuchyňského odpadu. Zkuste z ředkvičky i mrkvové natě

Skvělé pesto vykouzlíte z plevele i kuchyňského odpadu. Zkuste z ředkvičky i mrkvové natě

Jedlá soda

Jedlou sodu použijte podobně jako sůl a posypte jí rostliny, jichž se chcete zbavit.

Alkohol

Tvrdý alkohol, případně líh (použít se dá technický i lékařský), pomáhá v boji s plevelem, který má dlouhé kořeny, například svlačec,  tím, že ho dehydratuje. Postřik vytvoříte smícháním panáka alkoholu s půllitrem vody, použít se dá i alkohol neředěný.

Pampeliška: Zatočí s revmatismem, vyčistí játra

Pampeliška: Zatočí s revmatismem, vyčistí játra

3 extra tipy: Jak pomůže permakultura?

Možná jste již slyšeli o permakultuře – to je přístup k pěstování, který je trvale udržitelný a mimo jiné pracuje i se spoluprací nebo naopak konkurencí rostlin. Pokud máte plevelem zamořenou větší část zahrady, můžete tyto principy vyzkoušet – protože běhat se štětečkem či rozprašovačem po velkém kusu zahrady by bylo na zbláznění. Tyto postupy jsou vyzkoušené a opravdu účinkují.

1. Kartony

Nepotištěnými kartony zakryjte vlhkou zem alespoň ve dvou vrstvách. K plevelu se nedostane slunce, takže nebude růst. Kartony takto nechte ležet a po čase zkontrolujte, jak se situace pod nimi vyvíjí. Pokud na daném místě plánujete nový záhon, kartony nemusíte odstraňovat, záhon založte přímo na nich. Stejně tak můžete na kartony nasypat mulč. Místo kartonu se dá použít i igelit, nejlépe černý: Vlivem slunečního záření se plevel pod ním spálí. Ovšem ze zahrady jej na rozdíl od kartonu určitě odstraňte. Můžete použít i starý koberec (jen pozor, aby se vám nezačala drolit spodní vrstva) nebo staré lino. Takto můžete preventivně ošetřit i cestičky mezi záhony. 

2. Dýně

Mezi plevel (platí to především na porosty kopřiv) vysaďte dýně. Během sezony překryjí celou vegetaci a v podstatě ji udusí. Na podzim, po jejich sklizni a odstranění, doporučuji překrýt půdu opět kartony a na nich potom založit nový záhon.

Máte v zahradě kopřivy? Zužitkujte je!

Máte v zahradě kopřivy? Zužitkujte je!

3. Mulč

Tento tip uplatníte především v užitkových a okrasných výsadbách a také při udržování cestiček mezi záhony. Prostor mezi rostlinami pečlivě mulčujte: Použít se dá štěpka, sláma, posekaná tráva. Vrstva mulče musí být dostatečně vysoká, aby zabránila růstu plevelů. Bonusem navíc pak je, že mulčovaná plocha tak rychle nevysychá.

Rozhovor s odborníkem: Mulčování chrání půdu pomocí přírodních materiálů

Rozhovor s odborníkem: Mulčování chrání půdu pomocí přírodních materiálů

Peťour a lebeda: nevítaní hosté záhonů

Peťour a lebeda: nevítaní hosté záhonů

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a zda není nemocný

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a …

Stejně jako lidé i psi spí v různých polohách. Někteří spí nejčastěji na boku, jiní v klubíčku a další zase na zádech s tlapami ve vzduchu. Vypozoruje-li jejich páníček jejich nejoblíbenější polohu, může se toho o svém chlupatém příteli hodně naučit.

2.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Pes
Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sklízet zeleninu?

Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sk…

Máte pocit, že je v srpnu na sázení zeleniny pozdě? Omyl. Když zasejete nyní, budete mít čerstvou zeleninu z vlastní zahrádky až do prvních mrazíků.

5.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Zelenina
Zavřeniny nejsou zavařeniny. Vyzkoušejte je, ovoce zůstane plné vitaminů

Zavřeniny nejsou zavařeniny. Vyzkoušejte je, …

Máte na zahradě hromadu ovoce, ale marmelád a kompotů už je plná spíž a vám už se nechce nic dělat? Vyzkoušejte zavřeniny.

14.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Zavřeniny
Plata od vajec nevyhazujte! Společně s dětmi z nich vyrobte krásné papírové dekorace

Plata od vajec nevyhazujte! Společně s dětmi …

Také se vám doma postupně hromadí prázdná plata od vajíček? S trochou kreativity z nich společně s dětmi vyrobíte pěkné dekorace. Potřebujete pouze nůžky, barvy a lepidlo!

13.  8.  2022 |
Kateřina Martínková
Vejce
Jak zpracovat rajčata a papriky

Jak zpracovat rajčata a papriky

Rajčat a paprik se někdy urodí tolik, že je v čerstvém stavu nestačíte zkonzumovat. Jak je můžete zpracovat nebo uskladnit, aby vydržely co nejdéle? Usušte je, zamrazte nebo je skliďte ještě zelené a uložte do přepravek. Jak na to?

9.  8.  2022 |
Alena Menclová
Užitečná zahradaÚrodaRecepty