vytisknout velikost písma Likvidace plevele octem, solí nebo třeba dýněmi: Babské rady i permakulturní tipy

Plevel někde stranou v zahradě nemusí být problém, zvláště pokud si na něm občas pochutnáte – kopřiva, popenec, bršlice kozí noha. Jakmile se ale objeví ve výsadbě, zasáhněte co nejdříve. Rozrůstá se rychle a bývá úporný. Co s ním? V kuchyni najdete ekologické herbicidy, o nichž jste možná neměli ani tušení.

Pohled na kvetoucí, prosperující zahradu potěší každého. Při pozornější prohlídce ale bohužel často následuje chvíle, kdy naše oči spočinou na plevelu. Ať už teprve vyráží, nebo je již vzrostlý, bujně se dere mezi okrasnými či užitkovými rostlinami, je třeba jej odstranit. S ohledem na zdraví, ekologické a současně levné řešení vám nabízíme souhrn babských rad, díky nimž se můžete dát do boje s plevelem hned, protože zbraně, které proti němu použijete, máte ve většině případů hned po ruce.

Vroucí voda

Nejjednodušší řešení použitelné proti plevelům představuje vřelá voda. Polijte je, a až uschnou, jen odkliďte zbytky. V případě potřeby postup opakujte. Nejvíce se tato metoda hodí na místa, kde nehrozí, že si nechtěně zničíte i okolní vegetaci, kterou cíleně pěstujete, například do spár mezi venkovní dlažbu, na chodníky, na schody. K zahubení plevelů můžete použít i vodu, která vám zbyde z uvařených vajíček nebo z uvařených luštěnin, kterou byste jinak vylili do odpadu.

Co na plevel v trávníku, jak ho vyhubit bez chemie a kdy sáhnout po postřiku?

Co na plevel v trávníku, jak ho vyhubit bez chemie a kdy sáhnout po postřiku?

Ocet

Nejen na odstranění vodního kamene využijete ocet. Buď ho nalijte do rozprašovače, nebo štětečkem postupně natřete exempláře, jež chcete odstranit. První varianta je rychlejší, ale hodí se použít ji tam, kde nezasáhnete okolní rostliny – případně se pro jejich ochranu dá při aplikaci umístit kolem plevelu karton. Někteří pěstitelé mají dobré zkušenosti s octem smíchaným s mýdlem či jarem coby smáčedlem v množství jeden litr octa na pět mililitrů saponátu.

Olej

Stolní olej nanášejte na listy plevelu štětečkem. Stejně jako u octa platí, že pro zvýšení účinku je vhodné provádět aplikaci za slunného dne, kdy se neočekává déšť. Olej působí tak, že ucpe průduchy a vodivá pletiva a plevel uhyne.

Jak vypadá bršlice. Plevel, který zahrádkáři nenávidí a vegetariáni milují

Jak vypadá bršlice. Plevel, který zahrádkáři nenávidí a vegetariáni milují

Sůl

Sůl můžete nasypat přímo na plevel, který chcete zahubit, ale častěji se používá rozpuštěná ve vodě v poměru jeden díl soli na tři díly vody. Druhou možností je smíchat sůl s již uvedeným octem: Do dvou hrnků octa nasypte čtvrt hrnku soli – tento roztok aplikujte na plevel zahřátý.

Třetí možností, kdy přidáte vodu, získáte ještě větší množství přírodního herbicidu. Do desetilitrové konve či postřikovače nalijte tři litry octa a trochu jaru, přidejte třetinu z kilového balení soli, dolijte vodou a řádně promíchejte.

Skvělé pesto vykouzlíte z plevele i kuchyňského odpadu. Zkuste z ředkvičky i mrkvové natě

Skvělé pesto vykouzlíte z plevele i kuchyňského odpadu. Zkuste z ředkvičky i mrkvové natě

Jedlá soda

Jedlou sodu použijte podobně jako sůl a posypte jí rostliny, jichž se chcete zbavit.

Alkohol

Tvrdý alkohol, případně líh (použít se dá technický i lékařský), pomáhá v boji s plevelem, který má dlouhé kořeny, například svlačec,  tím, že ho dehydratuje. Postřik vytvoříte smícháním panáka alkoholu s půllitrem vody, použít se dá i alkohol neředěný.

Pampeliška: Zatočí s revmatismem, vyčistí játra

Pampeliška: Zatočí s revmatismem, vyčistí játra

3 extra tipy: Jak pomůže permakultura?

Možná jste již slyšeli o permakultuře – to je přístup k pěstování, který je trvale udržitelný a mimo jiné pracuje i se spoluprací nebo naopak konkurencí rostlin. Pokud máte plevelem zamořenou větší část zahrady, můžete tyto principy vyzkoušet – protože běhat se štětečkem či rozprašovačem po velkém kusu zahrady by bylo na zbláznění. Tyto postupy jsou vyzkoušené a opravdu účinkují.

1. Kartony

Nepotištěnými kartony zakryjte vlhkou zem alespoň ve dvou vrstvách. K plevelu se nedostane slunce, takže nebude růst. Kartony takto nechte ležet a po čase zkontrolujte, jak se situace pod nimi vyvíjí. Pokud na daném místě plánujete nový záhon, kartony nemusíte odstraňovat, záhon založte přímo na nich. Stejně tak můžete na kartony nasypat mulč. Místo kartonu se dá použít i igelit, nejlépe černý: Vlivem slunečního záření se plevel pod ním spálí. Ovšem ze zahrady jej na rozdíl od kartonu určitě odstraňte. Můžete použít i starý koberec (jen pozor, aby se vám nezačala drolit spodní vrstva) nebo staré lino. Takto můžete preventivně ošetřit i cestičky mezi záhony. 

2. Dýně

Mezi plevel (platí to především na porosty kopřiv) vysaďte dýně. Během sezony překryjí celou vegetaci a v podstatě ji udusí. Na podzim, po jejich sklizni a odstranění, doporučuji překrýt půdu opět kartony a na nich potom založit nový záhon.

Máte v zahradě kopřivy? Zužitkujte je!

Máte v zahradě kopřivy? Zužitkujte je!

3. Mulč

Tento tip uplatníte především v užitkových a okrasných výsadbách a také při udržování cestiček mezi záhony. Prostor mezi rostlinami pečlivě mulčujte: Použít se dá štěpka, sláma, posekaná tráva. Vrstva mulče musí být dostatečně vysoká, aby zabránila růstu plevelů. Bonusem navíc pak je, že mulčovaná plocha tak rychle nevysychá.

Rozhovor s odborníkem: Mulčování chrání půdu pomocí přírodních materiálů

Rozhovor s odborníkem: Mulčování chrání půdu pomocí přírodních materiálů

Peťour a lebeda: nevítaní hosté záhonů

Peťour a lebeda: nevítaní hosté záhonů

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak pěstovat kanadské borůvky: 7 chyb, které nesmíte dělat

Jak pěstovat kanadské borůvky: 7 chyb, které …

Kanadské borůvky patří k jedněm z nejoblíbenějších druhů drobného ovoce, které si můžete vypěstovat na zahradě, ale i v květináči na balkoně. Aby rostliny bohatě plodily, potřebují zajistit specifické pěstební podmínky a vhodnou péči.

24.  7.  2021 |
Kateřina Hradová
Pěstování
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Po vydatných deštích, které v posledních dnech zalily Česko, houby konečně rostou, i když samozřejmě zdaleka ne všude. Podle mykologů se ale v nadcházejícím období můžeme těšit na pořádnou nadílku. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji.

13.  7.  2021 |
Lenka Chvostová
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořčáky. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

28.  7.  2021 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Tajemná měsíčnice uzdraví srdce i mozek. V přírodě ji ale nesbírejte

Tajemná měsíčnice uzdraví srdce i mozek. V př…

Asi metr vysoká bylina vykvétá na jaře a v brzkém létě a omamně voní. Nejvíc pozornosti si ale zaslouží na podzim, kdy její tobolky získají vzhled stříbrných penízků, které září podzimním pošmournem. Tehdy je nepřehlédnutelná.

23.  7.  2021 |
Lucie Kořistová
Měsíčnice vytrvalá
Zelené hnojení: Co to je a jak jej využít pro bohatou úrodu

Zelené hnojení: Co to je a jak jej využít pro…

Co se skrývá pod názvem zelené hnojení? Jedná se o organické hnojení, kdy se do půdy zapravují určité druhy rostlin, aby zeminu obohatily o živiny, a zlepšily tak její úrodnost. Doporučíme vám, které rostliny pro zelené hnojení pěstovat, jak správně postupovat a jaké zvolit načasování.

17.  7.  2021 |
Kateřina Hradová
Pěstování