Při pletí se snažte vytrhnout rostlinu včetně celého kořenového systému. Foto: iStockphoto.com

Při pletí se snažte vytrhnout rostlinu včetně celého kořenového systému. | Foto: iStockphoto.com

Postřiky proti plevelům jsou vhodné zejména na místech, kde se nemusíte obávat zasažení ostatních rostlin. Foto: iStockphoto.com

Postřiky proti plevelům jsou vhodné zejména na místech, kde se nemusíte obávat zasažení ostatních rostlin. | Foto: iStockphoto.com

Nejste-li si jistí, zda postřikem zasáhnete jen plevel, použijte raději štětec. Foto: iStockphoto.com

Nejste-li si jistí, zda postřikem zasáhnete jen plevel, použijte raději štětec. | Foto: iStockphoto.com

Trávu, kterou posekáte, rozhodně nevyhazujte! Výborně poslouží jako mulč. Foto: iStockphoto.com

Trávu, kterou posekáte, rozhodně nevyhazujte! Výborně poslouží jako mulč. | Foto: iStockphoto.com

Čisté, nepotištěné kartony v zahradě časem zetlí. Předtím vám ale výborně poslouží. Foto: iStockphoto.com

Čisté, nepotištěné kartony v zahradě časem zetlí. Předtím vám ale výborně poslouží. | Foto: iStockphoto.com

Ocet uplatníte nejen v kuchyni a při úklidu. Foto: iStockphoto.com

Ocet uplatníte nejen v kuchyni a při úklidu. | Foto: iStockphoto.com

Také sůl najde v zahradě své využití. Foto: iStockphoto.com

Také sůl najde v zahradě své využití. | Foto: iStockphoto.com

Jakmile začnou sazeničky růst, rozložte kolem nich vrstvu mulče. Foto: iStockphoto.com

Jakmile začnou sazeničky růst, rozložte kolem nich vrstvu mulče. | Foto: iStockphoto.com

A postupně ho přidávejte, aby jím plevel neprorostl. Foto: iStockphoto.com

A postupně ho přidávejte, aby jím plevel neprorostl. | Foto: iStockphoto.com

Štěpka je k mulčování ideální, hodí se hlavně do okrasných výsadeb. Foto: iStockphoto.com

Štěpka je k mulčování ideální, hodí se hlavně do okrasných výsadeb. | Foto: iStockphoto.com

Postřiky proti plevelům jsou vhodné zejména na místech, kde se nemusíte obávat zasažení ostatních rostlin. Foto: iStockphoto.com
Nejste-li si jistí, zda postřikem zasáhnete jen plevel, použijte raději štětec. Foto: iStockphoto.com
Trávu, kterou posekáte, rozhodně nevyhazujte! Výborně poslouží jako mulč. Foto: iStockphoto.com
Čisté, nepotištěné kartony v zahradě časem zetlí. Předtím vám ale výborně poslouží. Foto: iStockphoto.com
10
Fotogalerie

Likvidace plevele octem, solí nebo třeba dýněmi: Babské rady i permakulturní tipy

Plevel někde stranou v zahradě nemusí být problém, zvláště pokud si na něm občas pochutnáte – kopřiva, popenec, bršlice kozí noha. Jakmile se ale objeví ve výsadbě, zasáhněte co nejdříve. Rozrůstá se rychle a bývá úporný. Co s ním? V kuchyni najdete ekologické herbicidy, o nichž jste možná neměli ani tušení.

Pohled na kvetoucí, prosperující zahradu potěší každého. Při pozornější prohlídce ale bohužel často následuje chvíle, kdy naše oči spočinou na plevelu. Ať už teprve vyráží, nebo je již vzrostlý, bujně se dere mezi okrasnými či užitkovými rostlinami, je třeba jej odstranit. S ohledem na zdraví, ekologické a současně levné řešení vám nabízíme souhrn babských rad, díky nimž se můžete dát do boje s plevelem hned, protože zbraně, které proti němu použijete, máte ve většině případů hned po ruce.

Vroucí voda

Nejjednodušší řešení použitelné proti plevelům představuje vřelá voda. Polijte je, a až uschnou, jen odkliďte zbytky. V případě potřeby postup opakujte. Nejvíce se tato metoda hodí na místa, kde nehrozí, že si nechtěně zničíte i okolní vegetaci, kterou cíleně pěstujete, například do spár mezi venkovní dlažbu, na chodníky, na schody. K zahubení plevelů můžete použít i vodu, která vám zbyde z uvařených vajíček nebo z uvařených luštěnin, kterou byste jinak vylili do odpadu.

Ocet

Nejen na odstranění vodního kamene využijete ocet. Buď ho nalijte do rozprašovače, nebo štětečkem postupně natřete exempláře, jež chcete odstranit. První varianta je rychlejší, ale hodí se použít ji tam, kde nezasáhnete okolní rostliny – případně se pro jejich ochranu dá při aplikaci umístit kolem plevelu karton. Někteří pěstitelé mají dobré zkušenosti s octem smíchaným s mýdlem či jarem coby smáčedlem v množství jeden litr octa na pět mililitrů saponátu.

Olej

Stolní olej nanášejte na listy plevelu štětečkem. Stejně jako u octa platí, že pro zvýšení účinku je vhodné provádět aplikaci za slunného dne, kdy se neočekává déšť. Olej působí tak, že ucpe průduchy a vodivá pletiva a plevel uhyne.

Sůl

Sůl můžete nasypat přímo na plevel, který chcete zahubit, ale častěji se používá rozpuštěná ve vodě v poměru jeden díl soli na tři díly vody. Druhou možností je smíchat sůl s již uvedeným octem: Do dvou hrnků octa nasypte čtvrt hrnku soli – tento roztok aplikujte na plevel zahřátý.

Třetí možností, kdy přidáte vodu, získáte ještě větší množství přírodního herbicidu. Do desetilitrové konve či postřikovače nalijte tři litry octa a trochu jaru, přidejte třetinu z kilového balení soli, dolijte vodou a řádně promíchejte.

Jedlá soda

Jedlou sodu použijte podobně jako sůl a posypte jí rostliny, jichž se chcete zbavit.

Alkohol

Tvrdý alkohol, případně líh (použít se dá technický i lékařský), pomáhá v boji s plevelem, který má dlouhé kořeny, například svlačec,  tím, že ho dehydratuje. Postřik vytvoříte smícháním panáka alkoholu s půllitrem vody, použít se dá i alkohol neředěný.

3 extra tipy: Jak pomůže permakultura?

Možná jste již slyšeli o permakultuře – to je přístup k pěstování, který je trvale udržitelný a mimo jiné pracuje i se spoluprací nebo naopak konkurencí rostlin. Pokud máte plevelem zamořenou větší část zahrady, můžete tyto principy vyzkoušet – protože běhat se štětečkem či rozprašovačem po velkém kusu zahrady by bylo na zbláznění. Tyto postupy jsou vyzkoušené a opravdu účinkují.

1. Kartony

Nepotištěnými kartony zakryjte vlhkou zem alespoň ve dvou vrstvách. K plevelu se nedostane slunce, takže nebude růst. Kartony takto nechte ležet a po čase zkontrolujte, jak se situace pod nimi vyvíjí. Pokud na daném místě plánujete nový záhon, kartony nemusíte odstraňovat, záhon založte přímo na nich. Stejně tak můžete na kartony nasypat mulč. Místo kartonu se dá použít i igelit, nejlépe černý: Vlivem slunečního záření se plevel pod ním spálí. Ovšem ze zahrady jej na rozdíl od kartonu určitě odstraňte. Můžete použít i starý koberec (jen pozor, aby se vám nezačala drolit spodní vrstva) nebo staré lino. Takto můžete preventivně ošetřit i cestičky mezi záhony. 

2. Dýně

Mezi plevel (platí to především na porosty kopřiv) vysaďte dýně. Během sezony překryjí celou vegetaci a v podstatě ji udusí. Na podzim, po jejich sklizni a odstranění, doporučuji překrýt půdu opět kartony a na nich potom založit nový záhon.

3. Mulč

Tento tip uplatníte především v užitkových a okrasných výsadbách a také při udržování cestiček mezi záhony. Prostor mezi rostlinami pečlivě mulčujte: Použít se dá štěpka, sláma, posekaná tráva. Vrstva mulče musí být dostatečně vysoká, aby zabránila růstu plevelů. Bonusem navíc pak je, že mulčovaná plocha tak rychle nevysychá.

Doporučujeme

Články odjinud