Růžovofialová barva a výrazná vůně dělají z levandulového sirupu laskominu, kterou stojí za to si připravit doma. Navíc má levandulový sirup i mnoho zdravotních benefitů. Vyzkoušejte si připravit levandulový sirup zastudena nebo vařený, jeho chuť je úžasná!
Levandule sice pochází ze Středomoří, již dávno ale zaujala výrazné místo i v Česku. Najdete ji nejen v zahrádkách a truhlících, ve velkém bývá vysazována i ve městech, na náměstích, kolem chodníků či na kruhových objezdech. V současnosti jde zřejmě o nejoblíbenější bylinu vůbec. Není divu – krásně voní, dobře vypadá, je velmi nenáročná na podmínky, ve kterých roste, a navíc má mnoho zdravotních benefitů.
Jaké má benefity levandule? Pomůže vám se spánkem? Podívejte se na video:
Nejen voní, ale hlavně pomáhá
Levandulová vůně uklidňuje – navozuje příjemnou atmosféru, přivolává spánek, tiší úzkostné stavy, a dokonce zvyšuje účinky jiných sedativ. Dokáže zkrátka pomoci při potížích nervového původu. Nápoj z levandule pomáhá při nespavosti nebo třeba při bolestech hlavy. Dokáže si dokonce poradit s migrénami či hysterickými stavy a panickými atakami.
Levandule najde využití i při problémech s trávením a zažíváním, uvolňuje totiž hladké svalstvo v trávicím ústrojí a podporuje tvorbu žluči, čímž zlepšuje trávení tuků. Ulevuje tak při žaludečních potížích, kolikách a plynatosti. Je dobrá na játra a žlučník, uplatní se však i při léčbě astmatu a zánětů průdušek, dýchacích cest, chřipky a angíny. Lze použít jako kloktadlo či při vyplachování vyléčí afty a vřídky v ústech.
Recept na sirup z levandule zastudena
Receptů na přípravu sirupu je mnoho, záleží jen na vaší preferenci, který si vyberete. Sirup, jenž se připravuje zastudena, obvykle méně vydrží, zachovává si ovšem více účinných látek. Na takový sirup potřebujete:
- hrst celé levandule (tedy nať i květy)
- kilo cukru
- citron (nejlépe v bio kvalitě)
- 3 lžičky kyseliny citronové
Převařte litr vody a ještě do horké vody nůžkami nastříhejte levandulovou nať i s květy, pak přidejte šťávu z jednoho citronu a tři lžičky kyseliny citronové. Zaklopte pokličkou a na tmavém a chladném místě nechte stát minimálně 24 hodin.
Po uplynutí doby tekutinu přeceďte přes sítko do čistého hrnce a vsypejte kilo cukru. Míchejte, dokud se cukr nerozpustí, pak sirup nalijte do vymytých lahví. Abyste prodloužili jeho trvanlivost, můžete do každé lahve kápnout několik kapek 40% alkoholu.
Levandulový sirup vařený
Sirup, který projde varem, má menší množství účinných látek, zato déle vydrží. Potřebujete:
- 100 gramů květů levandule
- citron v bio kvalitě
- 2 kousky skořice
- kilo cukru
Květy levandule nastříhejte, dejte do hrnce a zalijte vodou. Přidejte plátky dobře omytého citronu a skořici. Přiveďte k varu a vařte zhruba 15 minut. Odstavte z plotny, nechte zchladnout a na temném místě nechte louhovat 24 hodin. Druhý den obsah přeceďte přes jemné sítko.
Do tekutiny přidejte cukr a nechte opět chvilku povařit. Ještě horký sirup nalijte do vyvařených lahví, ty zavíčkujte a obraťte dnem vzhůru (jako při vaření marmelád). Takto připravený sirup není třeba již sterilizovat.