Letošní velikonoční trendy a osení: Jak ho mít husté a v pravý čas

Uvažujete o netradiční velikonoční výzdobě domova, ale inspirace se najednou kamsi vytratila? Jděte na procházku do parku a přineste si peříčka, větvičky a klacíky.

Co je letos trendy 

Letošní jarní trend fandí všemu hravému a veselému. Velikonoce jsou spojené se žlutou, bílou a modrou barvou – proto obvykle aranžujeme narcisy, tulipány, kosatce, petrklíče, letos do sesazovaných misek můžeme použít i rychlené jarní květiny, například hyacinty, narcisy, krokusy, tulipány, sněženky a petrklíče. Vše by mělo být jednoduché, prosté a přirozené.

Součástí velikonočního aranžmá můžou být nejen vyseté obilí, ale i rychlené větve keřů, kočičky, větévky s jehnědami a samozřejmě malovaná vajíčka, slepičky, zajíčci, kuřátka. Letošním velkým hitem jsou chundelatá jehňátka a čisťounké bílé ovečky ze sněhobílé keramiky, syntetického rouna nebo vlny.

Podívejte se na návod na videu: 

[CNCVideo: player.dama.cz|

]

Pokračování 2 / 7

Velikonoce jsou pohyblivý svátek

Podle lunárního kalendáře jsme zatím v období půstu, který skončí na Zelený čtvrtek. O den později už budou Velikonoce, a tak je ještě dost času si opatřit osivo na osení, trochu zeminy, pěkné misky a velikonoční dekorace.

Správné načasování

Svěže zelené osení a vysoké tak akorát vypěstujeme celkem snadno. Do připravených nádobek, košíčků nebo misek stačí nasypat zeminu, vysít semínka a zasypat je tenkou vrstvou zeminy. Osení vzejde velmi brzo, když osivo před setím přes noc necháte na tácku ve vodě nabobtnat. Klíčení urychlí i zakrytí výsevu fólií nebo mikrotenovým sáčkem. A kdy je ideální doba pro výsev, aby osení do Velikonoc nepřerostlo? Zpravidla stačí týden před svátky.

Pokud máte doma teplo a osení roste rychleji, než si přejete, přemístěte ho do chladna, ale nechte mu dostatek světla. Jeho růst tak znatelně zpomalí. Do chladnějšího prostředí ho dejte i v případě, že toužíte po hustším a pevnějším porostu. Jestliže i přesto doroste do nebeských výšin, svažte ho stuhou nebo provázkem – působí to přirozeně a nikdo si přerostlé zahrádky ani nevšimne.

Pokračování 3 / 7

Jaká semena použít?

Semínka velikonočního osení jsou klasickou volbou, ale pokud je zapomenete koupit nebo jsou již vyprodaná, nic není ztraceno. V chovatelských potřebách si kupte pšenici nebo ječmen, poslouží vám úplně stejně. Obdobnou službu jako osení prokáže i obyčejné travní osivo. Sáhněte po směsi složené z rychle rostoucích typů trav, která je určena pro regeneraci trávníku a jarní dosev, nebo „kočičí trávě“. Tráva ani obilí neklíčí tak rychle jako osení, proto s výsevem počítejte zhruba deset dnů před svátky.

Pokračování 4 / 7

Když zapomenete zasít

Jak si poradit, když na osení zapomenete? Snadná pomoc, řeřicha roste téměř před očima a trávníček bude „hotov“ za dva až tři dny. Stačí vystlat mělkou nádobu obyčejnou vatou, ubrousky či odličovacími tamponky, mírně navlhčit a posypat semínky. Řeřicha má tu výhodu, že ji pak můžete sníst, dá se například přidat do velikonoční nádivky, ozdobit s ní vaječný salát nebo ji přimíchat do posilujícího smoothie.

Pokračování 5 / 7

Skořápky a obaly od vajec nevyhazujte

Osení nemusíte vysévat jen do květináče, určitě najdete i jiné nádobky, díky kterým si vytvoříte originální a neotřelou dekoraci. Vysejte ho třeba do vaječných skořápek, na plato od vajec či silonových punčoch, díky kterým získá osení podobu myšky či ježečka. 

Pokračování 6 / 7

Košíčky, hnízdečka, proutí a mech

Pro aranžmá a výsev osení se dají využít nejrůznější košíčky. Na dno vložte nepropustnou mističku vyplněnou aranžovací hmotou. Tak vznikne základ pro malinkatou zahrádku, ve které můžete naaranžovat břečťan či barvínek (aby byla hodně zelená), a pak ji „osázet“ narcisy a modřenci, ale třeba i pryskyřníky a prázdná místa zakryjte mechem.

Kromě zahrádek si můžete vytvořit i něco jako hnízdečka. Ty jsou totiž také symboly nově zrozeného života. Základem může být mech, kterým se pokryje aranžovací hmota a do tohoto základu se zasadí vajíčka a květiny. Všechny přírodní zdroje a materiály můžete využít hned několikrát.

Vajíčka jsou toho názorným příkladem. Vezměte skořápky z vajíček, do každé zasijte osení a do některých vložte jeden květ, takže pak vypadají jako malé vázičky. Je to roztomilé a hravé a zároveň i přírodní. Jako doplňky či dozdobení se dá využít i spousta dalších věcí, jako jsou stužky, peříčka, drátky, klacíky či vrbové proutky.

Pokračování 7 / 7

 

oseni_3_iStock-505124114.jpgoseni_4_iStock-490848639.jpgoseni_iStock-649281824.jpg

osivo_5_iStock-508956440.jpg

Doporučujeme

Články odjinud