vytisknout velikost písma Letní řez pnoucích a okrasných keřů

Pro většinu keřů a pnoucích rostlin pěstovaných v zahradách právě nastává doba letního řezu. Udržujeme jím tvar rostlin, podporujeme je v bohatším kvetení, zlepšujeme jejich zdravotní stav a prodlužujeme jim věk.

Správnou dobu pro řez okrasných keřů musíte určit podle období, kdy kvetou. Zahradníci se řídí rozdělením keřů do tří skupin: kvetoucí brzy zjara, kvetoucí na starém dřevě během léta a kvetoucí v létě a časném podzimu na letošních letorostech. 

Jak postupovat při jarním řezu okrasných keřů

Jak postupovat při jarním řezu okrasných keřů

Zjara kvetoucí keře v létě neřežte

S řezem keřů první skupiny počkejte do podzimu, kdy už na nich poznáte květní pupeny přichystané na jaro. Celou zimu můžete tyto keře zkracovat na potřebnou míru, vyřezávat zahušťující větve nebo špatně vyvinuté letorosty. 

Po odkvětu, většinou během května, se u těchto listnáčů dělá hlavní řez, zajišťující vývin květuschopných letorostů do podzimu. Pokud máte tedy na zahradě vysázenou zlatici (nazývanou nesprávně „zlatý déšť“ – Forsythia) řežte ji podle tohoto pravidla. 

Do této skupiny keřů patří také dřín (Cornus), kdoulovec (Chaenomeles), mandloň (Prunus), trojpuk (Deutzia), tavolník (Spiraea) a šeřík (Syringa). Během léta můžete nanejvýš odstranit větve poškozené větrem nebo vyřezat větve napadené chorobou. 

Klepněte pro větší obrázek
Zlatice bez řezu po odkvětu by byla jen rozkleslým a málo kvetoucím keřem 

Léto s nůžkami

Po skončení jarního růstu, což bývá koncem června, se můžete pustit do řezu ptačího zobu (Ligustrum), pustorylu (nepravý jasmín – Philadelphus), dřišťálů (Berberis) nebo kalin (Viburnum). 

Sestříhávat lze skalníky (Cotoneaster), tamaryšky (Tamarix) i okrasné jabloně. Pokud není potřeba radikálnější zásah, zkraťte asi o třetinu vyvinuté výhony, aby se na rozvětvených částech vytvořily květonosné výhony na příští rok. 

S řezem nemusíte spěchat

Jsou i takové okrasné keře, u nichž se řezem příliš zabývat nemusíte. Jednou za několik let upravíte tvar azalek, pěnišníky vyžadují řez až tehdy, pokud vyholují starší větve a keř se stává nevzhledným (od předjaří do léta lze stříhat a seřezávat do starého dřeva). 

O zásahy nůžkami vůbec nestojí magnolie (šácholan – Magnolia), lýkovce (Daphne), vilíny (Hamamelis) nebo ruj vlasatá (Cotinus coggygria). Tady byste udělali víc škody jak užitku, protože i zmlazení těchto keřů je lépe rozložit do více let, než provést je na jeden zásah. 

Klepněte pro větší obrázek
V dobrých podmínkách nepotřebují pěnišníky řez mnoho let, přesto každoročně bohatě pokvetou 

Pravidelné živé ploty

Koncem června se upravují řezem stříhané (pravidelné) živé ploty, u kterých není rozhodující, zda pokvetou, a důležitá je jejich funkce husté zelené stěny. Pro udržení pěkného tvaru vašeho živého plotu můžete udělat ještě v srpnu doplňující sestřih. 

Důležité je tento termín příliš neposunovat k podzimu, aby na keřích stačily vyzrát nové letorosty po sestřihu. Pozdní řez může být příčinou nevyzrávání větví a jejich poškození mrazem v průběhu zimy. 

Klepněte pro větší obrázek
Po prvním jarním sestřihu přijde na řadu úprava keřů během srpna. Zvlášť v deštivém létě rostou některé živé ploty příliš rychle a rychle ztrácejí tvar 

Břečťan vydrží

Nejvhodnější období pro usměrnění řezu břečťanu je jaro, kdy pnoucí výhony zkrátíte a odstřihnete přebytečné výhony. Pokud roste břečťan například jako pokryv pergoly, lze ho sestřihnout i během léta, aby se udržel ve správných mezích. 

Starší keře jsou poměrně rychle rostoucí, takže se může stát, že vám břečťan přeroste i tam, kde o to nestojíte. Do konce srpna ho můžete v růstu usměrňovat, pak mu dopřejte čas pro vyzrání výhonů. 

Pokud byste chtěli břečťan z nějakého důvodu radikálně zmladit, seřízněte zjara výhony asi metr nad zemí – znovu vám bohatě obrazí. 

Klepněte pro větší obrázek
Pestrolisté břečťany neřežte až do starého dřeva, obvykle pak obrazí pouze zeleně 

Každoroční záplava květů na vistárii

Brzy na jaře kvetoucí liána potřebuje od mládí správný sestřih. V prvních letech po výsadbě se vistárie pěstovaná na vedení v létě zkracuje na postranních větvích na čtyři očka, aby se podpořila tvorba květních výhonů.  

Starším keřům zkracujte v létě nové výhony na polovinu, vyvazujte postranní výhony k vedení a krátké postranní výhony zkraťte koncem léta asi na patnáct centimetrů, zůstat by měla asi tři čtyři očka. 

Klepněte pro větší obrázek
Při správném řezu kvete vistárie nejvíce před olistěním 

Pnoucí keře nenechte růst do nebe

Jak se dokáže rozrůst trubač, jste možná viděli v jižnějších oblastech Evropy, kde dokáže šplhat po zdech a skalách do neuvěřitelných výšek. U nás má poněkud drsnější podmínky, ale i tak roste bujně a potřebuje usměrnit. 

Aby opravdu bohatě kvetl, sestřihněte po odkvětu asi na polovinu letošní větve a hlavní výhon zastřihněte a veďte vodorovně (jinak se bude šplhat výš a kvetení se věnovat nebude). Odstraňte přestárlé a proschlé větve, keř prosvětlete. 

Trubač u nás v některých oblastech poměrně pozdě raší, úpravu namrzlých větví proto nechte raději na dobu, kdy bude zřetelné, jak přežil zimu. 

Chcete-li mít keře pěkné po celou sezonu, odstraňujte pravidelně odkvetlá květenství. Po každém větším zásahu nůžkami rostliny přihnojte dobrým kompostem či hnojivem na okrasné keře, abyste se příští rok opět dočkali pěkných a bohatých květů.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby