5
Fotogalerie

Letní péče o jezírko

V létě bývá zahradní jezírko nejkrásnější. Průzračně čistá voda v něm vám napoví, že je jeho ekosystém v rovnováze. Ale jen pravidelná péče zajistí, aby tomu tak bylo i nadále.

Létní měsíce jsou obdobím, kdy si své zahradní jezírko můžete nejvíce užít – ať už pouze pohledem, nebo i příjemným koupáním. Bohužel jsou však současně také dobou, kdy s jeho údržbou bývá nejvíce starostí. 

Příčinou je jak střídavé počasí, tak doba rostlinné expanze, kdy všechno kvete a množí se. Nejinak je tomu i s vodními rostlinami a nežádoucími řasami.  

Základ úspěchu

Aby vám údržba jezírka nevzala nejen v letních měsících více času, než je bezpodmínečně nutné, nesmíte při jeho zakládání nic podcenit. Je třeba stoprocentně dodržet prověřené parametry i postupy a nic nenechávat náhodě.  

Jestliže o založení zahradního jezírka teprve uvažujete, nepodceňujte základní informace o správných postupech. Najdete je na stránkách Abecedy zahrady v následujících článcích:  

jezírko 3.jpg
Jakákoli vodní plocha v zahradě, má-li být čistá a upravená, se bez péče neobejde

Letní narušitelé vodních ploch  

Neustálé riziko znečištění představují různé nečistoty jako pyly, spadané listí, posekaná tráva a vše, co do jezírka zanese vítr. V neposlední řadě i nesnědené krmivo okrasných ryb, případně jejich výkaly. Čas od času znečistí vodu i uhynulé ryby či další živočichové.  

Vodní řasy, v horším případě sinice a podobné organismy, jsou jedněmi z nejnepříjemnějších narušitelů z důvodu své výdrže a odhodlání se v jezírku znovu a znovu zabydlovat. Přemnožené vodní rostliny jsou také velmi nebezpečné.  

jezírko 1.jpg
Máte-li potůček, budete mít práci jednodušší  

Plovoucí rostliny vytvoří zelený koberec, který brání přístupu vzduchu pod vodní hladinu. Jejich velký počet má za následek vysoké znečištění odumřelými částmi, jež napomáhají k tvorbě plynů, jejichž důsledkem je prudké snížení kvality vody.  

Nejškodlivější je čpavek, jenž je spojen s nadměrnou kyselostí vody. Ta působí negativně nejen na živočichy, ale i vodní rostliny.

Že se plovoucí druhy (například vodní hyacinty) rozmnožily, poznáte snadno pouhým okem. O nedostatku místa pro lekníny svědčí jejich vztyčené listy.  

Aby z jezírka nebyl bahňáček 

Jak v praxi postupovat při udržování čistoty vodní plochy a tím i biologické rovnováhy daného prostoru? Musíte se zaměřit na dva související požadavky. Udržet vodu čistou a v odpovídajících hodnotách.  

Na zřeteli mějte pravidlo, že doporučený objem vody, zaručující jezírku biologickou rovnováhu, je minimálně osmnáct až dvacet dva metrů krychlových. 

Jezírko není bazén!  

Pokud máte zkušenosti s údržbou koupacího bazénu, můžete z nich při péči o zahradní okrasné jezírko vyjít. V lecčem jsou shodné, ale logicky se v mnohém naopak rozcházejí.  

Stejným způsobem budete měřit kvalitu vody, ale jinak ji upravovat, protože do jezírka s živými organizmy bazénová chemie přijít nesmí.  

jezírko 4.jpg
Do jezírka chemie nepatří  

Pro čištění vody od nečistot můžete použít stejné zařízení (čerpadla, skimmery – ovšem s biofiltry – nebo UV zářiče). Dobrým pomocníkem bývají i vodní vysavače. Jen musíte při vysávání dát pozor, abyste si nevytrhali vodní rostliny nebo neublížili drobným živočichům.  

Na ochranu bazénu možná používáte černou plachtu, která vodu zároveň ohřeje, ale okrasné jezírko potřebuje naopak přistínění a přísun vzduchu. Krýt ho lze jen ochrannou sítí. Z toho vyplývá, že na rozdíl od bazénu musíte u jezírka dbát, aby se voda nepřehřívala.  

Zachování dobré vody  

Pro udržení kvality vody je důležitá její pravidelná kontrola, a to nejen vizuální. Musíte ověřovat i její tvrdost a kyselost. Rostliny potřebují středně tvrdou vodu mezi stupněm osm až deset. Jakmile se hodnoty znatelně odchýlí, uveďte je do normálu vhodným biopřípravkem.  

Ať už používáte čerpadlo s filtračním zařízením nebo ekologickou kořenovou čističku, měla by se všechna voda přefiltrovat dvakrát až třikrát denně, aby se zbavila nečistot.  

Aby jezírku nedošel dech  

Kyslík z vody rychle uniká do ovzduší a za přispění slunce, které vodu v létě vydatně zahřívá, se tento efekt ještě urychlí, takže kyslíku začne být v jezírku nedostatek. Důsledkem toho je úhyn živočichů i mikroskopických organismů.  

Následuje hnilobný proces, jenž vodu znečistí natolik, že se z jezírka stane páchnoucí hnědá kaluž. Nejmenší obsah kyslíku je ve stojaté vodě, což je případ většiny jezírek, protože jen málokdo má to štěstí, že mu přes pozemek protéká nějaký ten vodní tok.  

jezírko 5.jpg
Fontánka vám ušetří práci a navíc oživí vzhled vodní plochy

Proto je třeba zajistit včas přísun kyslíku uměle: pomocí praktického vzduchovače nebo efektního i praktického vodopádku či fontánky, jimiž se voda v jezírku rozčeří a promísí se vzdušným kyslíkem.  

Pomůže i částečná výměna vody. Odpusťte nebo odeberte nějakou a následně napusťte novou, ale maximálně čtvrtinu, abyste nenarušili biorovnováhu. Přistíněním vodní plochy udržíte nižší teplotu vody a tím omezíte i výskyt řas.  

Jak bojovat proti řasám

  • Je-li řasami pokryta větší souvislá plocha hladiny, seberte je hráběmi, sítkem s násadou nebo vodním vysavačem. Zužitkujte je jako vhodný materiál do kompostu.
  • Než tak učiníte, nechte je do druhého dne ležet poblíž jezírka, aby se do něho mohli vrátit užiteční živočichové, kteří se v řasách zabydleli.
  • Aplikujte vhodný biopřípravek, jenž na sebe váže nečistoty i řasy.
  • Proti zelenání vody působí reflexní UV zářiče, které řasy nezabijí, ale pouze je shlukují do větších celků, jež pak zachytí filtrace.  

Stop množení rostlin  

  • Rostliny pěstujte v sázecích koších, aby se nerozrůstaly dál, a v případě potřeby trsy rozdělte a použijte na dalším vhodném místě nebo je rozdejte sousedům.
  • Odstraňujte semeníky kvetoucích vodních rostlin.
  • Nečistotám vstup zakázán. Do koupacího jezírka vstupujte jen s čistýma nohama nebo s obuví a z pevné čisté plochy (například vydlážděné kameny).  

Jezírko s rybami  

Chováte-li okrasné rybičky, musíte věnovat kvalitě vody zvýšenou péči. Choulostivější ryby, například dovozoví koi kapři, potřebují maximálně čistou vodu.

jezírko - ryby.jpg
Chcete-li chovat rybky, počítejte s tím, že míra vaší péče o vodu bude muset vzrůst 

Z tohoto důvodu by měla podle odborníků projít filtračním zařízením minimálně každé čtyři hodiny. Jako nejvýkonnější doporučují filtraci přes biofiltry. Dále by neměly chybět sterilizační UV lampy.  

Krmit je vhodnější jednou až dvakrát denně jen v takových dávkách, které ryby najednou sežerou, takže potrava nezůstává na hladině a nekazí vodu. Vhodná jsou různá krmítka, díky nimž se potrava nerozptýlí po celé hladině.

Doporučujeme

Články odjinud