Co dělat v lednu na okrasné i užitkové zahradě a jak se starat o pokojové a balkonové rostliny? Přinášíme vám letos první přehled důležitých prací, na které byste měli při péči o rostliny pamatovat. Není jich sice tolik jako v sezoně, ale jejich vynechání by mohlo vést až k úhynu druhů, které pěstujete.
Stará pranostika praví, že než v lednu sedláka, to radši vlka na poli viděti. A je pravda, že v porovnání s ostatními ročními obdobími si v tomto měsíci můžeme dovolit lenošit o něco více, nicméně by nebylo dobré usnout úplně: Na zahradě by to bylo znát.
Okrasná zahrada v lednu
- Zkontrolujte zimní ochranu trvalek, které nejsou zimovzdorné. Důležitou roli hraje jejich stínění – při střídání denního tepla a mrazivých nocí by se mohly nenapravitelně poškodit.
- Prohlédněte okrasné hrušně a jabloně; výhony, které rostou směrem dovnitř do koruny, vyřežte, případně upravte jejich tvar.
- Jakmile se rozpustí sníh, ověřte si, zda nemají trvalky a skalničky vytažené krčky. Pokud ano, přitlačte je do půdy.
- Pokud jste tak ještě neučinili, pověste na zahradu krmítko pro ptáky. Nezapomínejte na jeho ochranu před kočkami – jeho umístění je třeba pečlivě vybrat.
- Nádrže s rybami nesmějí zamrznout. Umístěte proto na hladinu plastové láhve či míč. Prokysličování vody pomohou i trsy rostlin rostoucích při okrajích nádrže, které vystupují z vody. Nestříhejte z tohoto důvodu jejich dutá stébla (například orobince, puškvorců), poslouží jako přirozený přívod vzduchu.
- Doširoka rostoucím jehličnatým dřevinám svažte větve k sobě, aby se pod tíhou sněhu nezlomily.
- Jakmile mrzne, vyhýbejte se pokud možno trávníku. Zmrzlé rostliny (včetně trávy) se lehce poškodí.
- Hlízy jiřinek a ztluštělé kořeny dosny indické by neměly úplně vyschnout. Pravidelně je kropte a za teplých dnů větrejte prostor, kde jsou uloženy.
- Stejně jako v prosinci kontrolujte pravidelně uskladněné cibulky a hlízy. V případě, že objevíte napadené kusy, okamžitě je spalte.
Užitková zahrada v lednu
- Pokud nemrzne, můžete sklízet mrazuvzdornou zeleninu jako například kedlubny či pórek.
- Kontrolujte (nejlépe dvakrát týdně) uskladněnou zeleninu a ovoce. I sebemenší nahnilé místečko na plodu se rychle zvětšuje a hniloba se postupně šíří.
- Udeří-li silné mrazy, nezapomeňte si ověřit, zda jsou skladovací prostory s ovocem dostatečně zabezpečené proti chladu. Ovoce sice vydrží dlouho i při nízkých teplotách, ale ty nesmějí klesnout pod nulu – a nedoporučuje se ani, aby klesly k ní.
- Prohlédněte opory u stromkových bobulovin a nižších stromů. Leckterý kůl, který vypadá zvenku dobře, může být uvnitř nahnilý a při silnějším větru se zlomit. Proto u všech vyzkoušejte rukama jejich pevnost a v případě potřeby je nahraďte novými.
- Těšíte-li se už nyní na dobré výnosy u jednotlivých druhů zeleniny, naplánujte si dopředu osevní postup, v němž zohledníte nebezpečí únavy půdy. Platí, že při pěstování jednoho druhu zeleniny víckrát po sobě na stejném místě výnosy trvale klesají.
Pokojové a balkonové rostliny v lednu
- Pokojové rostliny, jež pěstujete mezi dvojitými okny, za velkých mrazů trpí. Jednoduchým řešením je nechat pootevřené vnitřní okno tak, aby se k nim dostal teplejší vzduch.
- V lednu zalévejte pokojové rostliny jen velmi málo. Výjimku tvoří ty, které jsou v místnostech s teplotou kolem dvaceti stupňů. Většinu z nich také nehnojte a nepřesazujte.
- Pokud máte k dispozici skleněnou vitrínu, umístěte do ní rostliny vyžadující vysokou vzdušnou vlhkost.
- Vřesovce v nádobách vykvétají i v chladu a sněhu, ale potřebují k tomu dostatek vláhy. Půda by neměla být nikdy vyschlá. Dny, kdy nemrzne, proto využijte k jejich zalití.
- Sníh, který padá na venkovní rostliny v nádobách, neodstraňujte a využijte ho jako ochrannou pokrývku. Jen pokud je příliš těžký, dejte ho pryč dřív, než poláme rostliny.
- Kontrolujte balkonové rostliny, které jste uložili k přezimování. Sbírejte odpadlé listy a v případě napadení rostlin škůdci okamžitě zasáhněte.