vytisknout velikost písma Léčivá mast z konopí

Možná jste už slyšeli o léčivých účincích konopí. Mast z této rostliny se používá při léčbě plísní, oparů, oděrek, akné i ekzémů. Ulevuje například i při zánětech, pohmožděninách, proleženinách, migrénách či menstruačních bolestech.
Léčivá mast z konopí

To v poslední době začínají reflektovat i naši zákonodárci, jak dokazuje návrh novely předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové.

Tato novela by měla povolit léčbu konopím pro těžce nemocné pacienty. Z lékařských výzkumů i praxe některých zemí totiž vyplývá, že právě konopí může pomoci proti množství závažných zdravotních problémů (například rakovině, roztroušené skleróze, Parkinsonově chorobě či AIDS).

Klepněte pro větší obrázek

Konopí (Cannabis) je teplomilná, jednoletá, dvoudomá bylina původem z Indie, západní a Střední Asie. Patří k jedněm z nejstarších pěstovaných rostlin světa s všestranným využitím. Nejčastěji pěstovanými druhy jsou konopí indické (Cannabis indica), seté (Cannabis sativa) a rumištní (Cannabis ruderalis).

Názory týkající se hnojení konopí najdete v našem diskuzním fóru.

Příprava je snadná

Z konopí se podobně jako z jiných rostlin vyrábí mast. Je na ni zapotřebí rostlinný tuk na smažení a část kytky, které se říká paličky. V podstatě se jedná o již zralé samičí květy konopí. Paličky obsahují největší podíl THC, tedy efektivní látky, díky níž je tato rostlinka výjimečná. THC je především anestetikum, což zjednodušeně znamená, že pomáhá potlačovat bolest.

Klepněte pro větší obrázek

Tuk se rozehřeje při teplotě zhruba sto deset stupňů Celsia. Přidá se sušené konopí (množství je individuální, ale nedoporučuje se použít víc než šedesát až sedmdesát gramů) a za stálé teploty se nechá luhovat asi tři hodiny. Směs je přitom nutné občas promíchat.

Následující den se s mastí nic nedělá, aby si v chladu odpočinula. Poté se celý luhovací proces ještě jednou zopakuje. Mírně vychladnutou, ale stále tekutou mast je třeba přecedit přes plátno a nalít do nachystaných nádob.

Klepněte pro větší obrázek

Rozsáhlé léčebné účinky

Konopná mast se používá především při kožních obtížích, jako jsou například plísně, opary, oděrky, akné i ekzémy, na kuří oka a zarostlé nehty.

Ulevuje také při zánětech, pohmožděninách, proleženinách, hemoroidech, poúrazových a menstruačních bolestech, migrénách či bolestech v krku. Vybraná místa se mají potírat několikrát za den slabou vrstvou masti.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

19.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
KachnyDrůbežChov slepic
Jak a čím ohraničit záhony v zahradě? Inspirujte se v galerii!

Jak a čím ohraničit záhony v zahradě? Inspiru…

Lemy záhonů patří k tradičním prvkům zahradního designu. Pomáhají tvarovat záhony, brání dešti vyplavovat z nich zeminu, oddělují cestičky od trávníků. Tradičními materiály pro lemy jsou dřevo, beton, kámen nebo cihla, ale zapojíte-li fantazii, můžete záhony obroubit i skleněnými láhvemi či zbytky talířů.

včera |
Lucie Kořistová
LemyZáhon
Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, jak ji uspořádat a vylepšit

Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, …

Věděli jste, že můžete mít zelený tunel z dýní, že rajčata lze pěstovat ve výšce a že na vybarvený zeleninový záhon je stejně krásný pohled jako na květiny? Inspirujte se nejlepšími nápady pro zeleninové záhony, které jsme pro vás našli na Pinterestu, a vytvořte si letos ještě krásnější zeleninovou zahradu.

11.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Pěstování zeleninyZeleninová zahrádka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů, které vám zvýší úrodu!

Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů,…

Pěstební sezona ve skleníku už brzy začne, je tedy nejvyšší čas vyladit svůj skleník k dokonalosti! Udělejte si nový pracovní stůl, přidejte police a závěsné systémy, které zvýší množství zeleniny, které ve skleníku vypěstujete. Nezapomeňte na větrání a zalévání, aby se rostlinám dobře dařilo.

4.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Zahrada