vytisknout velikost písma Labernese: Tohle nové psí plemeno si okamžitě zamilujete. Hodí se i k dětem, i s autismem

Nové plemeno psa je křížencem mezi labradorským retrívrem a bernským salašnickým psem. Štěňata labernese jsou přátelská, milá a inteligentní, zkrátka zdědila po rodičích ty nejlepší vlastnosti.
Labernese: Tohle nové psí plemeno si okamžitě zamilujete. Hodí se i k dětem, i s autismem

Je jasné, že pokud plánujete strávit dalších 15 let po boku nějakého psa, věnujete jeho výběru pořádnou pozornost. V případě, že máte nějaký handicap či vaše dítě trpí například autismem, musí být váš výběr skutečně pečlivý. Proto pro vás máme zajímavý tip – plemeno labernese.

Labradorský retrívr je jedním z nejoblíbenějších plemen současnosti a jeho křížením s jemným obrem známým jako bernský salašnický pes vznikla velmi zajímavá kombinace. Labernese, jak se kříženec jmenuje, si díky svým skvělým vlastnostem získává čím dál větší oblibu. Tito psi jsou totiž mimořádně přátelští a společenští. Jsou však i skvělým pomocníkem pro handicapované, byli dokonce vyšlechtěni jako průvodci pro nevidomé. Šlechtitelský program byl zahájen teprve na konci minulého století. Cílem byl pes, který bude maximálně psychicky odolný, bude učenlivý a bude mít ten správný temperament, aby mohl dělat asistenčního psa.

Podívejte se na fotku, no není k sežrání: 

Labernese je hodně učenlivý

Mladé plemeno vykazuje poměrně rovnoměrně povahové rysy původních psů, je inteligentní, zdvořilé a nadšené. Pes se bude cítit dobře v rodinách, kde se pořád něco děje a kde je některý z členů přes den doma. Tito psi jsou totiž natolik společenští, že když je zvíře dlouho samo, může začít strádat a trpět úzkostí.

Plemeno je vhodné pro začátečníky, je učenlivé a odolné, takže případné chyby nenechají vady na jeho charakteru. Je klidné a projevuje se vysokou odolností, takže zvládne chaotickou domácnost a hlučné a asertivní majitele, nedostatek rutiny. Labernese je totiž velmi trpělivá rasa, která snese malé děti, i když ho budou tahat za uši a různě jinak neopatrně prozkoumávat jeho srst. Pejsek zůstane klidný a bude vždy oddaný lidské smečce. Proto je ideálním psem i k dětem trpícím autismem, které mají problém s navazováním kontaktu, a to i fyzického. Labarnese může fyzický kontakt suplovat. Jsou-li štěňátka socializována v raném věku, dobře se snáší nejen s dětmi, ale i s dalšími domácími mazlíčky.

Bydlení pro psa: Jak nejlépe začlenit psí doplňky do interiéru?

Bydlení pro psa: Jak nejlépe začlenit psí doplňky do interiéru?

Dostatek pohybu

Labernese není žádný drobeček. Většina jedinců vyroste do hmotnosti mezi 31 až 47 kg a výšky mezi 60 až 69 cm. Pes je nejen velký, ale i plný energie, potřebuje proto hodně pohybu, procházek, aktivity… Není stvořený pro povalování v bytě, vyžaduje opravdu náročný program. Skvěle se bude doplňovat například s běžci, kterým bude dělat sparing partnera. Majitelé s nimi mohou navštívit lekce agility, mushingu, výcvik poslušnosti. Často potřebují nové hračky a tréninkové metody, aby zůstali mentálně aktivní.

Ohlídejte si svého psa: Jak vybrat vhodný GPS lokátor, kde ho koupit a za kolik

Ohlídejte si svého psa: Jak vybrat vhodný GPS lokátor, kde ho koupit a za kolik

Labernese bude rád venku na zahradě, kde může běhat a hrát si, aby uvolnil přebytečnou energii. Jsou to ideální hlídací psi, nebojí se, vždy chrání svou rodinu a informují svého pána, jakmile uvidí něco podezřelého.

Tito psi jsou velmi snadno trénovatelní, ale potřebují krátké intenzivní lekce doprovázené pozitivní motivací. Kvůli jejich velikosti je nezbytný výcvik poslušnosti na vodítku i bez něj. Majitelé je mohou trénovat sami nebo využít pomoc profesionálního trenéra.

Nejzajímavější pelíšky pro psy. Který byste svému mazlíčkovi pořídili vy?

Nejzajímavější pelíšky pro psy. Který byste svému mazlíčkovi pořídili vy?

Péče o psa je náročná

Labernese potřebuje pravidelně kartáčovat, aby se z kožichu uvolnily vypadlé chlupy a aby se srst nezacuchávala. Musí se i koupat, nejlépe s šamponem pro psy, který udrží jejich kůži hladkou a měkkou.

Je třeba jim pravidelně, dvakrát měsíčně, stříhat drápy, protože ty mají tendenci praskat, což způsobí bolest při pohybu. Psi jsou též náchylní k ušním infekcím způsobeným vodou či usazenými nečistotami, uši je tedy třeba pravidelně kontrolovat a čistit, aby se předešlo infekcím a bolestem. A nakonec zuby – těm prospěje čištění dvakrát týdně. Tak se majitelé vyhnou vzniku zubního kamene a dalších zubních obtíží.

30 nejvychytanějších hraček pro kočky. Ty musíte mít!

30 nejvychytanějších hraček pro kočky. Ty musíte mít!

S krmením se to nesmí přehánět

Psi potřebují vhodnou stravu určenou pro velká plemena. Jejich potrava by měla být bohatá na vitaminy a minerály a zeleninu. Krmení je třeba naplánovat s ohledem na úroveň aktivity a rychlost metabolismu. Vždy je lepší několik menších dávek za den než jedna velká. Je také dobré hlídat množství přijaté energie, neboť obezita způsobuje další zdravotní problémy.

Zdravotní problémy trápící labernese

Tito psi často trpí rakovinou, srdečními problémy a nadýmáním. Objevují se problémy s klouby a ušima. Mohou se vyskytnout i kožní alergie.

Fotky mokrých koček vás zaručeně rozesmějí! To jste ještě neviděli

Fotky mokrých koček vás zaručeně rozesmějí! To jste ještě neviděli

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

S háčkem a přízí vykouzlíte divy. Inspirace pro vaši domácnost

S háčkem a přízí vykouzlíte divy. Inspirace p…

Polštáře, deky, koberce, prostírání, košíky a spoustu dalších velkých i malých projektů můžete uháčkovat a vyzdobit jimi svou domácnost. Našli jsme pro vás ty nejzajímavější nápady na Pinterestu. Tak se inspirujte a pusťte se do díla.

19.  2.  2021 |
Obyčejný ocet je skvělý při úklidu i na praní: Jak ho využít v domácnosti?

Obyčejný ocet je skvělý při úklidu i na praní…

Jablečný, vinný i obyčejný kvasný – ocet je výborný pomocník v domácnosti a je jedno, jaké přídavné jméno se k němu pojí. Je ekologický, účinný a velmi levný.

19.  2.  2021 |
Geniální triky, které vám usnadní zahradničení. 28 praktických vychytávek

Geniální triky, které vám usnadní zahradničen…

Jaro se blíží a každý správný zahradník a kutil už se ho nemůže dočkat. Až to počasí dovolí, vyrazte na zahradu. Prohledali jsme Pinterest a našli pro vás super triky, které vám usnadní život a zpříjemní práce na zahradě. Další jsou zas tak geniální, že se vyplatí je znát.

26.  2.  2021 |
Jak si vypěstovat vlastní papriky? Je čas zasít semínka

Jak si vypěstovat vlastní papriky? Je čas zas…

I když venkovní teplota stále padá pod nulu a za okny často poletuje sníh, blíží se nejvhodnější doba na to pustit se do pěstování téhle chutné zeleniny. Právě v únoru je totiž čas na to zasít semínka paprik. Poradíme vám, jak si z nich vypěstovat vlastní sazeničky.

10.  2.  2021 |
Předzahrádka, kterou vám bude každý závidět. Inspirujte se ve fotogalerii

Předzahrádka, kterou vám bude každý závidět. …

Předzahrádka má dotvářet estetický rámec a zdůraznit vstup do domu. Kromě toho předzahrádka plní izolační, dekorativní a reprezentační funkci. Naše rady vám pomohou osázet ji tak, aby nedala mnoho práce.

24.  2.  2021 |