vytisknout velikost písma Kvetoucí dřeviny jižních zemí: hořící strom a kladivník

Jména stejně neobvyklá jako jejich nositelé. Jisté je, že jen v málo našich zahradách se rozhoří ohňový strom, vyroste korálový keř a za letních nocí se začnou rozvíjet omamně vonící květy.
Některé z typických keřů jižních zemí jsme si zvykli brát doslova za své, a kdyby nebylo jejich malé otužilosti, ani by nás nenapadlo, že nejsou výkvětem české zahrady. K těm nejčastějším patří například bugenvilea či oleandr.

Klepněte pro větší obrázek
Krásně kvetoucí oleandry dnes můžeme vidět téměř na všech balkonech

Kromě těchto už téměř běžných dřevin existuje celá řada dalších, neméně krásně kvetoucích druhů, kterými si můžeme ozvláštnit terasu či zahradu v letním období nebo byt po celý rok. A najdou se mezi nimi dokonce i velcí otužilci.

Jak vlastnit kousek Madagaskaru aneb Kdy nás potěší, že nám hoří stromy?

Cesta k takovémuto vlastnictví není nijak krkolomná. Stačí si pořídit jeden z nejkrásněji kvetoucích stromů světa, Delonix regia. Jediný rozdíl tu bude v nárocích na pěstování: zatímco na exotickém ostrově si roste "jako dříví v lese", v našich podmínkách mu musíme přeci jen věnovat určitou péči.

Klepněte pro větší obrázek
Takovéto květy nepřehlédnete

Za ni se nám odvděčí záplavou šarlatově rudých květů, jež se rozevřou až do šířky patnácti centimetrů, a když se jimi strom celý obalí, vypadá, jako by hořel. Odtud pramení jeho lidový název ohňový strom. Právě díky atraktivním květům se během kolonizace rozšířil do všech tropických i subtropických oblastí, kde při vhodných podmínkách často zcela zdomácněl.

Poznáte ho?

Delonix regia je poměrně vysoký strom. V dospělosti, zasazený ve volné půdě, dosahuje až desetimetrové výšky. Má rozložitou korunu, jejíž deštníkový tvar ještě více umocňuje jeho exotický vzhled. Na rozdíl od květů jsou jeho lístky drobné. Květy jsou pětičetné a na šarlatově rudém podkladu je zdobí ještě bílá či žlutá kresba.

Klepněte pro větší obrázek
Jak vznikl český název rostliny, je jasné

Delonix se jimi rozhoří na celé léto. V tropických oblastech se z nich - po odkvětu a opadu listí v období sucha - vytvářejí půlmetru dlouhé lusky, které prý domorodci používají jako chřestící hudební nástroje. Možná se při delším letním vedru urodí tato přirozená chrastítka i nám.

Aby se Delonix rozhořel

Delonix pěstujeme v nádobě, v letním období ho umístíme venku na slunném či polostinném stanovišti. Na zimu ho přeneseme domů. V tuto dobu se musíme smířit s tím, že náš ohnivý krasavec bude nanejvýš připomínat dříví na podpal. Na podzim totiž ztratí své krásné květy a záhy se zbaví i listů.

Klepněte pro větší obrázek
Třeba se vám časem rostlina odvděčí i velkými lusky se semeny

Je čas na odpočinek, čemuž musíme přizpůsobit především zálivku. Výrazně ji omezíme až do jara, kdy ji začneme zvyšovat tehdy, když začne strom rašit. Delonix můžeme stejně úspěšně pěstovat i celoročně v bytových podmínkách. Pokud by u nás neměl ohňový strom dostatek místa pro svůj růst, můžeme zvolit alternativu jeho pěstování jako bonsaje.

Pěstování od Adama

S pěstováním Delonixu ze semen můžeme začít kdykoliv v roce, největší šanci na úspěch ovšem máme právě v tomto období na začátku roku, kdy je klíčení semen pro většinu rostlin nejpřirozenější. Semena zasadíme do květináče s výsevním substrátem, pěstitelé doporučují pro rychlejší vyklíčení semena těsně před zasazením lehce napilovat.

Klepněte pro větší obrázek
Vyzkoušejte vdechnout semenu nový život

Substrát udržujeme vlhký při teplotě mezi dvaceti a pětadvaceti stupni. K udržení vlhkosti pomůže přikrytí květináče sklem či mikrotenovým sáčkem. K substrátu ale musí mít přístup vzduch, jinak semena uhnijí. Při obvyklé troše péče a trpělivosti se časem budeme těšit z nového zeleného přírůstku do naší domácnosti.

Je libo raději kousek Mexika?

Navodit atmosféru rovněž prosluněné krajiny, ale ještě vzdálenějšího kontinentu, můžeme například pomocí málo okoukané rostliny, jakou je kladivník (Cestrum). Je to stálezelený keřík nebo nízký stromek, dorůstající výšky od jednoho do dvou metrů. Dosud známe asi sto padesát druhů, z nichž se nejčastěji objevují na trhu C. elegans, C. aurantiacum, C. nocturnum a C. fasciculatum.

Jedinečnost této jiho- a středoamerické lilkovité dřeviny tkví opět květech. Tentokrát však nejde jen o atraktivní vzhled, ale též o jejich vůni a rozkvétání. Většina kladivníků se rozvoní v plném rozsahu až v noci a C. nocturnum, jak název napovídá, dokonce na příchod noci čeká i s rozkvětem.

Klepněte pro větší obrázek
Cestrum nocturnum: na květy si musíte počkat do doby, než padne tma

Kde bude kladivníku dobře

Kladivník je velice světlomilný, přes léto se uplatní jako ozdoba teras i zahrad, nejlépe na polostinném místě, v každém případě chráněném před slunečním úpalem. Můžeme ho i s nádobou zapustit na zahradě do země. Na zimu potřebuje přemístit do chladnější místnosti s teplotou neklesající pod deset stupňů. Velmi dobře se vyjímá také v zimních zahradách.

Čím si ho nakloníme

V létě vyžaduje bohatou zálivku, pro zdárný růst musí být zemina stále vlhká. Aby nedošlo k přemokření, vyplatí se dobrá drenáž na dně květináče. V zimě zálivku podstatně zmírníme.

Klepněte pro větší obrázek
Cestrum aurantiacum jako by sledovalo, zda se o něj dobře staráte

Kladivník je také náročnější na vlhkost vzduchu, proto ho pravidelně rosíme. V období vegetace potřebuje dostatek výživy, kterou mu zajistíme jednou za týden tekutým hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny.

Každý rok v novém

Aby se nemačkal v malém květináči, ještě chudém na dobrou zeminu, potřebuje Cestrum každoročně přesadit, a to už v únoru či březnu. Nejlépe mu bude vyhovovat směs zeminy složená ze dvou dílů drnovky a po jednom díle prohnojené zeminy, rašeliny, listovky a písku. Na počátku jara si ho můžeme namnožit ze semen a řízků dospělé mateřské rostliny.

Klepněte pro větší obrázek
Cestrum elegans: vypěstujte si rostlinek, kolik je libo

Je lepší exotické rostliny koupit, nebo vypěstovat?

Jak už to u exotických druhů bývá, jejich shánění nepatří k nejsnazším způsobům získání vytoužené rostlinky a ani k nejlevnějším. Pokud vám nechybí trpělivost, můžete zkusit pěstování ze semen, které je sice zdlouhavější a nejistější, ale finančně nenáročné.

Dvě rady na závěr: kde jižní krasavce sehnat a nač dát pozor

Klepněte pro větší obrázek
Cestrum fasciculatum okouzlí i vás

Pro získání semen stačí i objednávka přes internet, k mání jsou například na těchto adresách: www.koexflor.cz a www.jikl.cz. Kladivník patří mezi rostliny s halucinogenními účinky. Pamatujte tedy, že opatrnosti v souvislosti s ním a malými dětmi, domácími zvířaty a možná i nerozvážnými pubescenty není nikdy dost.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Mysleli jste si, že letos už houby možná vůbec neporostou? Pak budete překvapeni. V posledních dnech z některých lokalit konečně nosí houbaři domů plné košíky. Zjistili jsme pro vás, kde aktuálně houby rostou a jaké. Mrkněte se v galerii nejen na poslední úlovky ze srpna 2019.

16.  8.  2019 |
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořčáky. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

13.  8.  2019 |
Vypěstujte si vlastní houby na zahradě. Pořiďte si sadbu hřibů či křemenáčů

Vypěstujte si vlastní houby na zahradě. Pořiď…

Domácí úroda má tu výhodu, že není závislá na počasí. Podmínky vhodné pro růst hub totiž můžete snadno simulovat. Nejčastěji se pěstují žampiony a hlíva ústřičná. Pokud máte pár vzrostlých stromů, můžete koupit sadbu hřibovitých hub, která se prodává v práškové variantě či jako suspenze s živými zárodky.

15.  9.  2019 |
Sušička na houby šetří váš čas i nervy. Jak ji správně používat?

Sušička na houby šetří váš čas i nervy. Jak j…

Spojí-li se dešťové přeháňky s vyššími teplotami, nastanou žně pro všechny houbaře. Problémem ale může být, jak množství hub rychle zpracovat. Ideální volbou je kvalitní sušička, v níž budou houby usušené během několika hodin a téměř bez práce.

16.  9.  2019 | | 2 N/A
Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Sezóna chřipek a nachlazení je v plném proudu. Rýmě a kašli unikne jen málokdo z nás. Není ale nutné vše řešit jen prášky a předraženými přípravky z lékárny. Nepříjemné příznaky pomůže zmírnit třeba rýmovník. Máme pro vás návod, jak si z něj doma vyrobit sirup a mast.

22.  1.  2019 |