Krásně kvetoucí oleandry dnes můžeme vidět téměř na všech balkonech Kromě těchto už téměř běžných dřevin existuje celá řada dalších, neméně krásně kvetoucích druhů, kterými si můžeme ozvláštnit terasu či zahradu v letním období nebo byt po celý rok. A najdou se mezi nimi dokonce i velcí otužilci.
Jak vlastnit kousek Madagaskaru aneb Kdy nás potěší, že nám hoří stromy?
Cesta k takovémuto vlastnictví není nijak krkolomná. Stačí si pořídit jeden z nejkrásněji kvetoucích stromů světa, Delonix regia. Jediný rozdíl tu bude v nárocích na pěstování: zatímco na exotickém ostrově si roste "jako dříví v lese", v našich podmínkách mu musíme přeci jen věnovat určitou péči.

Takovéto květy nepřehlédnete
Za ni se nám odvděčí záplavou šarlatově rudých květů, jež se rozevřou až do šířky patnácti centimetrů, a když se jimi strom celý obalí, vypadá, jako by hořel. Odtud pramení jeho lidový název ohňový strom. Právě díky atraktivním květům se během kolonizace rozšířil do všech tropických i subtropických oblastí, kde při vhodných podmínkách často zcela zdomácněl.
Poznáte ho?
Delonix regia je poměrně vysoký strom. V dospělosti, zasazený ve volné půdě, dosahuje až desetimetrové výšky. Má rozložitou korunu, jejíž deštníkový tvar ještě více umocňuje jeho exotický vzhled. Na rozdíl od květů jsou jeho lístky drobné. Květy jsou pětičetné a na šarlatově rudém podkladu je zdobí ještě bílá či žlutá kresba.

Jak vznikl český název rostliny, je jasné
Delonix se jimi rozhoří na celé léto. V tropických oblastech se z nich - po odkvětu a opadu listí v období sucha - vytvářejí půlmetru dlouhé lusky, které prý domorodci používají jako chřestící hudební nástroje. Možná se při delším letním vedru urodí tato přirozená chrastítka i nám.
Aby se Delonix rozhořel
Delonix pěstujeme v nádobě, v letním období ho umístíme venku na slunném či polostinném stanovišti. Na zimu ho přeneseme domů. V tuto dobu se musíme smířit s tím, že náš ohnivý krasavec bude nanejvýš připomínat dříví na podpal. Na podzim totiž ztratí své krásné květy a záhy se zbaví i listů.

Třeba se vám časem rostlina odvděčí i velkými lusky se semeny
Je čas na odpočinek, čemuž musíme přizpůsobit především zálivku. Výrazně ji omezíme až do jara, kdy ji začneme zvyšovat tehdy, když začne strom rašit. Delonix můžeme stejně úspěšně pěstovat i celoročně v bytových podmínkách. Pokud by u nás neměl ohňový strom dostatek místa pro svůj růst, můžeme zvolit alternativu jeho pěstování jako bonsaje.
Pěstování od Adama
S pěstováním Delonixu ze semen můžeme začít kdykoliv v roce, největší šanci na úspěch ovšem máme právě v tomto období na začátku roku, kdy je klíčení semen pro většinu rostlin nejpřirozenější. Semena zasadíme do květináče s výsevním substrátem, pěstitelé doporučují pro rychlejší vyklíčení semena těsně před zasazením lehce napilovat.

Vyzkoušejte vdechnout semenu nový život
Substrát udržujeme vlhký při teplotě mezi dvaceti a pětadvaceti stupni. K udržení vlhkosti pomůže přikrytí květináče sklem či mikrotenovým sáčkem. K substrátu ale musí mít přístup vzduch, jinak semena uhnijí. Při obvyklé troše péče a trpělivosti se časem budeme těšit z nového zeleného přírůstku do naší domácnosti.
Je libo raději kousek Mexika?
Navodit atmosféru rovněž prosluněné krajiny, ale ještě vzdálenějšího kontinentu, můžeme například pomocí málo okoukané rostliny, jakou je kladivník (Cestrum). Je to stálezelený keřík nebo nízký stromek, dorůstající výšky od jednoho do dvou metrů. Dosud známe asi sto padesát druhů, z nichž se nejčastěji objevují na trhu C. elegans, C. aurantiacum, C. nocturnum a C. fasciculatum.
Jedinečnost této jiho- a středoamerické lilkovité dřeviny tkví opět květech. Tentokrát však nejde jen o atraktivní vzhled, ale též o jejich vůni a rozkvétání. Většina kladivníků se rozvoní v plném rozsahu až v noci a C. nocturnum, jak název napovídá, dokonce na příchod noci čeká i s rozkvětem.

Cestrum nocturnum: na květy si musíte počkat do doby, než padne tma
Kde bude kladivníku dobře
Kladivník je velice světlomilný, přes léto se uplatní jako ozdoba teras i zahrad, nejlépe na polostinném místě, v každém případě chráněném před slunečním úpalem. Můžeme ho i s nádobou zapustit na zahradě do země. Na zimu potřebuje přemístit do chladnější místnosti s teplotou neklesající pod deset stupňů. Velmi dobře se vyjímá také v zimních zahradách.
Čím si ho nakloníme
V létě vyžaduje bohatou zálivku, pro zdárný růst musí být zemina stále vlhká. Aby nedošlo k přemokření, vyplatí se dobrá drenáž na dně květináče. V zimě zálivku podstatně zmírníme.

Cestrum aurantiacum jako by sledovalo, zda se o něj dobře staráte
Kladivník je také náročnější na vlhkost vzduchu, proto ho pravidelně rosíme. V období vegetace potřebuje dostatek výživy, kterou mu zajistíme jednou za týden tekutým hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny.
Každý rok v novém
Aby se nemačkal v malém květináči, ještě chudém na dobrou zeminu, potřebuje Cestrum každoročně přesadit, a to už v únoru či březnu. Nejlépe mu bude vyhovovat směs zeminy složená ze dvou dílů drnovky a po jednom díle prohnojené zeminy, rašeliny, listovky a písku. Na počátku jara si ho můžeme namnožit ze semen a řízků dospělé mateřské rostliny.

Cestrum elegans: vypěstujte si rostlinek, kolik je libo
Je lepší exotické rostliny koupit, nebo vypěstovat?
Jak už to u exotických druhů bývá, jejich shánění nepatří k nejsnazším způsobům získání vytoužené rostlinky a ani k nejlevnějším. Pokud vám nechybí trpělivost, můžete zkusit pěstování ze semen, které je sice zdlouhavější a nejistější, ale finančně nenáročné.
Dvě rady na závěr: kde jižní krasavce sehnat a nač dát pozor
Cestrum fasciculatum okouzlí i vásPro získání semen stačí i objednávka přes internet, k mání jsou například na těchto adresách: www.koexflor.cz a www.jikl.cz. Kladivník patří mezi rostliny s halucinogenními účinky. Pamatujte tedy, že opatrnosti v souvislosti s ním a malými dětmi, domácími zvířaty a možná i nerozvážnými pubescenty není nikdy dost.