6
Fotogalerie

Květináče, nádoby a obaly pro rostliny do bytu, na terasu i balkon

V dnešním článku se dozvíte, jak se orientovat v nabídce trhu, abychom pro zelené obyvatele našich domovů vybrali ty nejvhodnější květináče, v nichž by jim bylo dobře a ještě jim slušely.

Květináč či nádoba jsou pro takzvané hrnkové rostliny bydlením i oblečením zároveň. Jsou pro ně stejně důležité jako zemina či živný roztok. Bez květináče by neměly jejich kořeny ochranu před chladem a horkem a většina rostlin by neměla ani potřebnou stabilitu.

květináče.jpg
Správná volba květináče ovlivní kvalitu života rostlin v něm

Nevhodně zvolený materiál či velikost květináče může způsobit rostlince nemalé problémy, nezřídka vedoucí až k jejímu úhynu. Ač to zní možná příliš dramaticky, je nutné věnovat výběru květináče nebo nádoby zvýšenou pozornost. Obal na květináč, to už jsou vlastně takové šatičky, a i ty by měly rostlince dobře padnout.

Květináč, nádoba: jaký je v nich rozdíl?

Pod pojmem květináč si představme nádobu kulatého, oválného nebo hranatého tvaru. Klasickým materiálem je neglazovaná keramika, dnes i plast. Nádobou na pěstování můžeme rozumět truhlík, misku nebo jakoukoliv jinou nádobu, jejíž původní účel nemusel mít s pěstováním rostlin nic společného, ale svými vlastnostmi a zajímavým vzhledem se hodí i k tomuto použití.

Květináč nebo nádoba slouží k pěstování rostliny buď klasickým způsobem za pomoci zeminy či substrátu, nebo k hydroponickému pěstování v živném roztoku. Pro první případ platí, že dno musí být opatřeno otvorem pro odtok přebytečné vody nebo alespoň musí být na dně nasypána dostatečná drenážní vrstva ze štěrku, písku, případně dřevěného uhlí, do níž se přebytečná voda absorbuje.

Z materiálu je pro květináče nejvhodnější neglazovaná keramika, která nezamezuje přístupu vzduchu a částečně do sebe natáhne i přebytečnou vodu. Plast je nepropustný, nedýchavý materiál a přemokřená zemina v něm snadno zapříčiní uhnívání kořenů.

To, co se zdá nevhodné pro první způsob pěstování, se naopak využívá pro pěstování rostlin v živném roztoku nebo pro samozavlažování. V tomto případě potřebujeme, aby roztok neunikal.

květináč pro orchidej.jpg
Dvojité dno je typické pro květináče určené k pěstování orchidejí

Přemokření kořenů je zabráněno tím, že nádoba má buď speciální vložku, nebo dvojité dno. Ty oddělují zásobárnu roztoku nebo vody od kořenů tak, aby se k nim dostávalo jen potřebné množství.

A co obal?

Obal má vesměs dekorativní účel, ale měl by být i dostatečně velký, aby kolem květináče, který do něj vložíme, byla dostatečná vzduchová mezera. Vhodné je, když má dno opatřeno výstupky, jež zabraňují plnému dosednutí květináče, které může zabránit odtoku vody.

porcelán.jpg
Porcelánový obal na květináč s orientálními motivy se hodí pro exotičtější rostliny

Materiály a barvy: kam se které hodí

Zatímco pro interiér se bude výběr materiálů, tvarů a barev použitých na květináče a obaly ponejvíce řídit stylem jeho zařízení, při výběru venkovních květináčů a obalů musíme vzít v potaz daleko více faktorů než jen základní pěstitelské podmínky.

Květináče a další nádoby musí nejen splňovat podmínky pro zdárný růst rostlin, ale musí zároveň odolávat povětrnostním podmínkám, podle typu osázení buď celoročně, nebo alespoň v sezoně.

Plast, kov a tmavé barvy jsou nejspolehlivějším způsobem, jak rostliny venku na slunci „uvařit“. Při výběru se držme obecně známého pravidla: světlé barvy slunce odráží, tmavé naopak absorbují.

Když už použijeme pro cenovou dostupnost například plastový truhlík, volme na osluněná stanoviště barvu bílou – to samé platí i pro keramické obaly. Kov se rozpálí ve všech barevných provedeních, takže pro sluncemilovné rostliny se mu raději vyhněme.

Nejlépe se bude všem rostlinám dařit v neglazovaných květináčích a obalech ze světlého kamene, dále dřeva, proutí, ratanu apod., které jsou však pro svou nasákavost vhodnější na místo kryté před deštěm. Neměly by stát přímo na zemi, odkud do nich může vzlínat vlhkost.

venkovní nádoby.jpg
I venkovní květináče a nádoby mohou být pěkně sladěny

Stokrát a ještě jednou ne 

Naprosto nevhodné jsou pro přímé osázení nádoby z čirého nebo velmi průsvitného skla. Většina rostlin nesnáší, když má kořeny na světle, snad jen s výjimkou některých orchidejí, jimž se osvětlení kořenů líbí. Navíc působením světla dochází v nádobě k tvorbě řas.

Kolik co stojí

Ani květináče a obaly neuniknou diktátu paní módy, a tak se nemůžeme divit, že oproti obyčejnému hladkému květináči v přírodní barvě, který lze pořídit za pár korun, se najdou i mezi tímto typem výrobků designerské kousky, jež jsou tím, čím mezi auty Porsche nebo Ferrari.

Mají netradiční dráždivý design a často ještě dráždivější cenu, která se může vyšplhat až do několika desítek tisíc korun. Některé chytré a neotřelé nápady za vyšší cenu jistě stojí, jiné jsou často jen reklamním trikem.

Ať už se nám ten či onen květináč či obal líbí sebevíc, především mysleme na to, že my se na něho budeme dívat, ale naše rostliny v něm budou muset žít!

Netradiční bydlení pro rostliny

Výběr je široký, ale někdy se nabídka jednotlivých prodejen a marketů podobá jako vejce vejci. Kam tedy na něco pestřejšího?

Netradičními, ale dnes už skoro klasickými velkoobjemovými stohovatelnými obaly Top Pot a Top Pot Soft od věhlasného designéra Rona Arada ozvláštníme moderní interiér. Lehký polypropylen, ze kterého jsou vyrobeny, dovoluje snadnou manipulaci a přidáváním či ubíráním jednotlivých obalů se vytváří výsledný vzhled.

Tyto obaly se využívají především pro hydroponické pěstování nebo jako obaly květináčů, často se do nich aranžují i suché kompozice. Vyrábí se v rozměrech šedesát pět krát šedesát a šedesát pět krát sto centimetrů, u nás je prodává firma Konsepti (www.konsepti.cz).

Květináče se speciálním zavlažovacím systémem pro polohydroponii a hydroponii se vyrábí z plastů – v různých tvarech a velikostech. Firma Lechuza má v nabídce například sérii štíhlých květináčů Cubico, nejmenší, s průměrem třicet centimetrů, stojí okolo sedmnácti set korun.

3_Cubico_Květiny_Valdštejnská.jpg
Květináče Cubico jsou jako dělané pro kaktusy; foto: www.kvetinace.cz

Levněji vychází květináče ze série Quatro, stojí jen okolo čtyř set korun a zavlažovací set k těmto květináčům přijde zhruba na tři až čtyři sta korun. Prodává je například obchod Květiny-Valdštejnská z Liberce (www.kvetinace.cz).

Na výběr jsou i elegantní tvary květináčů a obalů vyrobené z široké palety materiálů od různých plastů přes keramiku a kov až po dřevo a banánové listí. Větší nádoby lze opatřit pro snadnou manipulaci přídavnými kolečky.

Keramické nádoby lze používat i v exteriéru, nerezové a kovové jsou opatřeny povrchovou úpravou zamezující přímému styku materiálu se substrátem a živným roztokem. Nádobu z bambusu Bambus Design – Rund lze pořídit od průměru padesát centimetrů a výšky zhruba jeden metr v ceně okolo třiceti dvou tisíc korun.

Keramické obaly v terakotovém provedení Terra Tangra – Carree od zhruba dvou a půl tisíce korun, hliníkové tepané obaly ze série Aluminium stojí od tří a půl tisíce korun (www.nadoby.cz).

Efektní syntetický obal Kreukix, připomínající zmačkaný pokovený sáček, stojí při třiceticentimetrovém průměru sedm a půl tisíce. (www.kvetinace.cz).

Pro romantičtější duše se nabízí obal ve formě gigantického čajového šálku s podšálkem, který snad může pocházet jen z Alenčiny říše divů. V obchodech Kouzlo domova je nabízen v několika velikostech a dezénech, střední stojí dvě stě šedesát korun (www.kouzlodomova.cz).

etno_Stodůlkovi.jpg
Ještěrky dodají květináči netradiční vzhled; foto: manželé Stodůlkovi

Pokud upřednostňujete něco exotičtějšího a nejlépe etno, pak se nabízí ryze česká ruční výroba glazovaných keramických květináčů plných pouštní flory a fauny. Na květináčích se prohání ještěrky či želvy, koupit je lze volné nebo rovnou osázené exotickými rostlinami. Samotný květináč s podmiskou stojí příjemných dvě stě korun. Výrobou a pěstováním se zabývají manželé Stodůlkovi, Lipnice 57, telefon 499 621 612, mobil 603 590 863.

Doporučujeme

Články odjinud