vytisknout velikost písma Květináč s mozaikou: Nádherná dekorace, kterou zvládnete vytvořit sami

Mozaikový květináč je vkusnou dekorací, ale i úžasným dárkem. Vytvoříte ji snadno z obkladaček, které vám zbyly po rekonstrukci koupelny, zužitkovat můžete i rozbité porcelánové talíře či hrnečky.

Květináčům dodá šmrnc originální mozaika

Rozbité hrnečky a staré dlaždice už nemusí končit v koši, můžete s nimi ozdobit například květináče, a dát jim tak nový vzhled. Zdobení mozaikami může mít mnoho podob. Jednou z možností je zkrášlit celý květináč kolem dokola, nebo jen vytvořit mozaiku na jednom místě. Velký květináč se bude krásně vyjímat na terase nebo venku na zahradě, malý postavte doma na okno či komodu.

Tiffany lampy – šperk, který ozdobí vaši domácnost. Kde ji koupit a za kolik

Tiffany lampy – šperk, který ozdobí vaši domácnost. Kde ji koupit a za kolik

Příprava je základ

Kromě dlaždiček můžete použít například mozaikové kamínky nebo starý porcelán. Pak už budete potřebovat jen keramický květináč, přičemž pamatujte, že čím větší, tím zajímavější dílo vznikne. Kromě toho využijete penetrační nátěr, lepidlo na obkladačky a spárovací hmotu. Dlaždičky rozbijete kladivem a štípačkami je upravíte do potřebných tvarů. 

Připravte si pracovní plochu. Pokud budete pracovat třeba na kuchyňském stole, mohli byste si ho nenávratně zničit, proto použijte igelitovou podložku.

Jak obložit prostor za kuchyňskou linkou? Inspirujte se v galerii

Jak obložit prostor za kuchyňskou linkou? Inspirujte se v galerii

Pracovní postup krok za krokem

Začněte tím, že květináč napenetrujete a necháte zaschnout asi 24 hodin. Penetrace stabilizuje podklad, takže dlaždičky z mozaiky nebudou vypadávat. Mezitím si můžete připravit dlaždičky do mozaiky. Nejprve je rozbijte kladivem. Bude bezpečnější, když jednotlivé dlaždičky bude rozbíjet zabalené v nějakém hadru, protože nehrozí, že vás zraní nějaká odštěpená střepina. Jednotlivé kousky třiďte podle barev. 

Jak vytvořit mozaiku? Nejdřív ji vymyslete a rozkreslete

Promyslete si vzor, klidně si ho nakreslete na papír. Poté si rozmíchejte lepidlo podle návodu na obalu, každé se ředí trošku jiným způsobem. Nyní je čas lepit kousky dlaždiček (nebo porcelánu) do vybraného vzoru. Postupujte od jednoho kraje mozaiky ke druhému, nebo od středu ke krajům. Kousek po kousku. Snažte se na každý kus nanést stejnou vrstvu lepidla, aby byly všechny nalepené kousky stejně vysoko, ideální vrstva je asi jeden milimetr silná. Střepy vždy přitiskněte na lepidlo, chvilku podržte. Mezi střepy vynechávejte asi dvoumilimetrovou mezeru, kam posléze přijde spárovací hmota.

Proměňte místnost pomocí panelingu: Panel wall vytvoří dojem obložené stěny

Proměňte místnost pomocí panelingu: Panel wall vytvoří dojem obložené stěny

Pokud někde lepidlo přeteče, rovnou jej setřete. Až nalepíte celý obrázek, ještě jednou výsledek zkontrolujte, zamazané kousky otřete, pokud je něco potřeba opravit, opravte, dokud lepidlo nezaschne. Nechte schnout. 

Spárovací hmota vykryje mezery

Nakonec přijde na řadu spárovací hmota. Prodávají se v různých barvách, zvolte takovou, která bude ladit s dlaždičkami, nebo naopak vytvoří zajímavý kontrast. Hmotu je třeba rozmíchat do podoby husté kaše. Tu je pak třeba natlačit do každé spáry. Abyste nepoškrábali dlaždičky, použijte plastovou špachtli nebo kus gumy. 

Při této práci se mozaika zamaže, ale to vůbec nevadí. Jakmile bude každá mezera zaspárovaná, nechte hmotu asi půl hodiny ještě zasychat, než ale zcela zatvrdne je třeba přebytečnou hmotu omýt houbičkou na nádobí a čistou vodou. Nyní to ještě nemusí být zcela dočista. Asi po 24 hodinách je spárovací hmota zcela vytvrdlá, můžete tedy květináč umýt, vyleštit a začít používat.

Další originální interiérové dekorace pořídíte na našem Bazaru Blesk!

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby