vytisknout velikost písma Květináč s mozaikou: Nádherná dekorace, kterou zvládnete vytvořit sami

Mozaikový květináč je vkusnou dekorací, ale i úžasným dárkem. Vytvoříte ji snadno z obkladaček, které vám zbyly po rekonstrukci koupelny, zužitkovat můžete i rozbité porcelánové talíře či hrnečky.

Květináčům dodá šmrnc originální mozaika

Rozbité hrnečky a staré dlaždice už nemusí končit v koši, můžete s nimi ozdobit například květináče, a dát jim tak nový vzhled. Zdobení mozaikami může mít mnoho podob. Jednou z možností je zkrášlit celý květináč kolem dokola, nebo jen vytvořit mozaiku na jednom místě. Velký květináč se bude krásně vyjímat na terase nebo venku na zahradě, malý postavte doma na okno či komodu.

Tiffany lampy – šperk, který ozdobí vaši domácnost. Kde ji koupit a za kolik

Tiffany lampy – šperk, který ozdobí vaši domácnost. Kde ji koupit a za kolik

Příprava je základ

Kromě dlaždiček můžete použít například mozaikové kamínky nebo starý porcelán. Pak už budete potřebovat jen keramický květináč, přičemž pamatujte, že čím větší, tím zajímavější dílo vznikne. Kromě toho využijete penetrační nátěr, lepidlo na obkladačky a spárovací hmotu. Dlaždičky rozbijete kladivem a štípačkami je upravíte do potřebných tvarů. 

Připravte si pracovní plochu. Pokud budete pracovat třeba na kuchyňském stole, mohli byste si ho nenávratně zničit, proto použijte igelitovou podložku.

Jak obložit prostor za kuchyňskou linkou? Inspirujte se v galerii

Jak obložit prostor za kuchyňskou linkou? Inspirujte se v galerii

Pracovní postup krok za krokem

Začněte tím, že květináč napenetrujete a necháte zaschnout asi 24 hodin. Penetrace stabilizuje podklad, takže dlaždičky z mozaiky nebudou vypadávat. Mezitím si můžete připravit dlaždičky do mozaiky. Nejprve je rozbijte kladivem. Bude bezpečnější, když jednotlivé dlaždičky bude rozbíjet zabalené v nějakém hadru, protože nehrozí, že vás zraní nějaká odštěpená střepina. Jednotlivé kousky třiďte podle barev. 

Jak vytvořit mozaiku? Nejdřív ji vymyslete a rozkreslete

Promyslete si vzor, klidně si ho nakreslete na papír. Poté si rozmíchejte lepidlo podle návodu na obalu, každé se ředí trošku jiným způsobem. Nyní je čas lepit kousky dlaždiček (nebo porcelánu) do vybraného vzoru. Postupujte od jednoho kraje mozaiky ke druhému, nebo od středu ke krajům. Kousek po kousku. Snažte se na každý kus nanést stejnou vrstvu lepidla, aby byly všechny nalepené kousky stejně vysoko, ideální vrstva je asi jeden milimetr silná. Střepy vždy přitiskněte na lepidlo, chvilku podržte. Mezi střepy vynechávejte asi dvoumilimetrovou mezeru, kam posléze přijde spárovací hmota.

Proměňte místnost pomocí panelingu: Panel wall vytvoří dojem obložené stěny

Proměňte místnost pomocí panelingu: Panel wall vytvoří dojem obložené stěny

Pokud někde lepidlo přeteče, rovnou jej setřete. Až nalepíte celý obrázek, ještě jednou výsledek zkontrolujte, zamazané kousky otřete, pokud je něco potřeba opravit, opravte, dokud lepidlo nezaschne. Nechte schnout. 

Spárovací hmota vykryje mezery

Nakonec přijde na řadu spárovací hmota. Prodávají se v různých barvách, zvolte takovou, která bude ladit s dlaždičkami, nebo naopak vytvoří zajímavý kontrast. Hmotu je třeba rozmíchat do podoby husté kaše. Tu je pak třeba natlačit do každé spáry. Abyste nepoškrábali dlaždičky, použijte plastovou špachtli nebo kus gumy. 

Při této práci se mozaika zamaže, ale to vůbec nevadí. Jakmile bude každá mezera zaspárovaná, nechte hmotu asi půl hodiny ještě zasychat, než ale zcela zatvrdne je třeba přebytečnou hmotu omýt houbičkou na nádobí a čistou vodou. Nyní to ještě nemusí být zcela dočista. Asi po 24 hodinách je spárovací hmota zcela vytvrdlá, můžete tedy květináč umýt, vyleštit a začít používat.

Další originální interiérové dekorace pořídíte na našem Bazaru Blesk!

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak uskladnit dřevo na topení? 30 nápadů na originální dřevníky, za něž se nebudete stydět

Jak uskladnit dřevo na topení? 30 nápadů na o…

Pokud doma topíte dřevem, určitě řešíte, kam a jak uskladnit palivové dříví. Dřevo se sice dá vyskládat do nevzhledných stěn, ale proč by vám měly hyzdit pozemek? Povyšte skládání dřeva na umění a své zásoby uchovávejte tak, aby vás pohled na ně těšil. Zapojit fantazii se vyplatí i v případě, že potřebujete uskladnit jen pár polínek na grilování.

21.  1.  2023 |
Lucie Kořistová
Palivové dříví
Potřebujete schovat popelnici? 25 nápadů, jak jí vytvořit vkusný přístřešek

Potřebujete schovat popelnici? 25 nápadů, jak…

Bez ohledu na to, jak moc máte popelnici čistou, pořád je to jen nevzhledná nádoba, která ruší při pohledu na vaši krásnou a udržovanou zahradu. Změňte to a vybudujte přístřešek, na který bude určitě hezčí pohled. Prohledali jsme Pinterest a máme pro vás ty nejlepší nápady.

15.  1.  2023 |
Lucie Kořistová
Popelnice
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Masopusty 2023 v ČR: Které byste si neměli nechat ujít?

Masopusty 2023 v ČR: Které byste si neměli ne…

Dlouho očekávané období veselení a hodování je tu! Pokud se rádi bavíte, milujete karnevaly, průvody masek a klasické české zabijačkové pochoutky, nenechte si ujít některý z masopustů, které se budou konat! Zmapovali jsme pro vás situaci po celé České republice a našli ty nejzajímavější.

24.  1.  2023 |
Kateřina HradováJakub Švec inf
MasopustZábavaVolný čas
Květináč s mozaikou: Nádherná dekorace, kterou zvládnete vytvořit sami

Květináč s mozaikou: Nádherná dekorace, ktero…

Mozaikový květináč je vkusnou dekorací, ale i úžasným dárkem. Vytvoříte ji snadno z obkladaček, které vám zbyly po rekonstrukci koupelny, zužitkovat můžete i rozbité porcelánové talíře či hrnečky.

14.  1.  2023 |
Lucie Kořistová
Mozaika