vytisknout velikost písma Kupte si jedličku od Veroniky, zúčastníte se projektu Vánoční stromky – stromy pro život

V pondělí 30. listopadu zahájili pracovníci Ekologické poradny Veronica prodej vánočních jedliček v květináči, který potrvá až do středy 23. prosince 2009. Pokud přemýšlíte, jaký stromek si letos pořídíte, vyzkoušejte tento. Na jaře jej pak můžete vysadit buď na své zahradě, nebo ve spolupráci s Veronikou ve volné přírodě.  

Jedle v květináči: originální vánoční dárek

Jedná se o tří až čtyřleté sazenice jedle bělokoré, vysoké asi čtyřicet centimetrů, které lze zakoupit za osmdesát korun v Ekologické poradně Veronica (Panská 9, Brno), a to vždy v pondělí a čtvrtek od 9.00 do 18.00 hodin a v pátek od 9.00 do 14.00 hodin. Nezapomeňte si přinést dostatečně velkou tašku.

Projekt Vánoční stromky – stromy pro život vznikl v roce 1998 ve spolupráci Veroniky, Lipky a Hnutí Duha v Brně. Jeho základní myšlenkou je dát lidem možnost využít tradic vánočních svátků k podpoře městské zeleně nebo lesa výsadbou této naší původní dřeviny.

Kontejnerovaný stromek má být alternativou k dosud převažujícím řezaným vánočním stromečkům, jichž se v naší republice prodá ročně přes milion. Po Vánocích se stávají odpadem, který se obtížně likviduje. Takže i kdyby se jen jedno procento stromků stalo sazenicí, bylo by ročně vysazeno deset tisíc stromků.

Od druhého ročníku prodeje jsou jedličky opatřeny certifikátem FSC – tato certifikace je obdobou označování produktů ekologického zemědělství – zdravých potravin pocházejících z šetrně a udržitelně obhospodařované půdy.

Co možná o jedli vůbec nevíte

Jedle bělokorá (Abies alba) je náš původní druh jehličnaté dřeviny, který ze zdejších lesů téměř vymizel. Kdysi u nás bývala nejhojněji zastoupenou jehličnatou dřevinou a zaujímala až dvacet procent rozlohy lesů.

Nedokázala ale vzdorovat změnám, jež do krajiny vnesl člověk: na jejím ústupu se podílel zejména holosečný způsob hospodaření v lesích, postupné vysoušení krajiny, průmyslové imise, okus a ohryz spárkatou zvěří. Všechny příčiny ústupu jedle však nejsou dosud uspokojivě vysvětleny. V roce 1950 bylo zastoupení jedle v lesích České republiky necelá tři procenta, v roce 1990 už to bylo pouze necelých jeden a půl procent.

Jak se o jedličku starat před Vánoci?

Ekologická poradna Veronica po konzultaci s lesnickými odborníky radí:

  • Stromek v květináči je živá bytost, o kterou je třeba se starat. Je hostem ve vašem pokoji a nebude se tam cítit příliš dobře. Den strávený zejména v přetopeném bytě je pro stromek tím, čím pro vás noc strávená v lese bez spacáku. Snažte se proto držet stromek co nejdéle mimo byt (na dvorku, na zahrádce nebo na balkoně).
  • Stromek potřebuje hodně vody! A tu potřebuje nejen po dobu, kdy je mimo místnost, ale hlavně, když se ocitne v bytě. Proto je třeba jej podle potřeby pravidelně zalévat.

Jak se o jedličku starat o Vánocích? 

Přechod ze zimy do tepla je pro stromek tepelný šok. Zejména pokud venku mrzne, může být teplotní rozdíl až 30 stupňů! Snažte se proto tento přechod zmírnit:

  • Den nebo dva před Vánocemi přeneste stromek do temperovaného prostředí (do chodby, kočárkárny, dílny či garáže).
  • Před přenesením stromku do místnosti snižte na několik hodin teplotu pokoje asi na 15 stupňů.
  • Po celou dobu se snažte udržovat vysokou vlhkost pokoje (asi 75 procent relativní vlhkosti). Nejlépe poslouží mechanický rozprašovač, kterým stromek několikrát denně mlžíte.
  • Stromek je vždy třeba zalévat, třeba i dvakrát denně, aby zemina, ve které je usazen, byla stále vlhká.
  • Bylo by také vhodné se zříci svíček připevněných ke stromku.
  • Rozhodně vždy stromek držte v teplé místnosti co nejkratší dobu.
  • Před navrácením stromku na balkon, dvorek či zahradu jej opět ponechejte nejméně dva dny v temperované místnosti.

Jak se o jedličku starat po Vánocích?

Máte několik možností, jak s jedličkou naložit:

  • Co nejdříve, jakmile to počasí dovolí, můžete vysadit jedličku na vlastním pozemku či zahradě a nechat ji tam růst.
  • Stromek i s kontejnerem zasenkovat (přihrnout hlínou) na zahradě a použít ho znovu o příštích Vánocích.
  • Pokud jste z Brna a okolí, bude nejlepší přinést začátkem jara stromek na připravené místo (pokaždé je předem uveřejněno místo a termín společné výsadby), kde jej můžete vlastnoručně vysadit do lesa. Další péči o stromek zajistí pracovníci Školního lesního podniku Křtiny.
Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

19.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
KachnyDrůbežChov slepic
Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, jak ji uspořádat a vylepšit

Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, …

Věděli jste, že můžete mít zelený tunel z dýní, že rajčata lze pěstovat ve výšce a že na vybarvený zeleninový záhon je stejně krásný pohled jako na květiny? Inspirujte se nejlepšími nápady pro zeleninové záhony, které jsme pro vás našli na Pinterestu, a vytvořte si letos ještě krásnější zeleninovou zahradu.

11.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Pěstování zeleninyZeleninová zahrádka
Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov či chatka. Inspirujte se!

Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov č…

Bydlení v maringotce či jiném malém prostoru naučí člověka rozpoznat, co z věcí opravdu potřebuje. Pokochejte se, jak krásně a útulně to může vypadat! Pokud koketujete s myšlenkou minimalismu, vyzkoušejte se třeba jen na pár dní zabydlet v maringotce, abyste zjistili, jestli je to pro vás to pravé.

10.  3.  2023 |
Kateřina Hradová
Maringotka
Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů, které vám zvýší úrodu!

Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů,…

Pěstební sezona ve skleníku už brzy začne, je tedy nejvyšší čas vyladit svůj skleník k dokonalosti! Udělejte si nový pracovní stůl, přidejte police a závěsné systémy, které zvýší množství zeleniny, které ve skleníku vypěstujete. Nezapomeňte na větrání a zalévání, aby se rostlinám dobře dařilo.

4.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Zahrada
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika