V pondělí 30. listopadu zahájili pracovníci Ekologické poradny Veronica prodej vánočních jedliček v květináči, který potrvá až do středy 23. prosince 2009. Pokud přemýšlíte, jaký stromek si letos pořídíte, vyzkoušejte tento. Na jaře jej pak můžete vysadit buď na své zahradě, nebo ve spolupráci s Veronikou ve volné přírodě.
Jedle v květináči: originální vánoční dárek
Jedná se o tří až čtyřleté sazenice jedle bělokoré, vysoké asi čtyřicet centimetrů, které lze zakoupit za osmdesát korun v Ekologické poradně Veronica (Panská 9, Brno), a to vždy v pondělí a čtvrtek od 9.00 do 18.00 hodin a v pátek od 9.00 do 14.00 hodin. Nezapomeňte si přinést dostatečně velkou tašku.
Projekt Vánoční stromky – stromy pro život vznikl v roce 1998 ve spolupráci Veroniky, Lipky a Hnutí Duha v Brně. Jeho základní myšlenkou je dát lidem možnost využít tradic vánočních svátků k podpoře městské zeleně nebo lesa výsadbou této naší původní dřeviny.
Kontejnerovaný stromek má být alternativou k dosud převažujícím řezaným vánočním stromečkům, jichž se v naší republice prodá ročně přes milion. Po Vánocích se stávají odpadem, který se obtížně likviduje. Takže i kdyby se jen jedno procento stromků stalo sazenicí, bylo by ročně vysazeno deset tisíc stromků.
Od druhého ročníku prodeje jsou jedličky opatřeny certifikátem FSC – tato certifikace je obdobou označování produktů ekologického zemědělství – zdravých potravin pocházejících z šetrně a udržitelně obhospodařované půdy.
Co možná o jedli vůbec nevíte
Jedle bělokorá (Abies alba) je náš původní druh jehličnaté dřeviny, který ze zdejších lesů téměř vymizel. Kdysi u nás bývala nejhojněji zastoupenou jehličnatou dřevinou a zaujímala až dvacet procent rozlohy lesů.
Nedokázala ale vzdorovat změnám, jež do krajiny vnesl člověk: na jejím ústupu se podílel zejména holosečný způsob hospodaření v lesích, postupné vysoušení krajiny, průmyslové imise, okus a ohryz spárkatou zvěří. Všechny příčiny ústupu jedle však nejsou dosud uspokojivě vysvětleny. V roce 1950 bylo zastoupení jedle v lesích České republiky necelá tři procenta, v roce 1990 už to bylo pouze necelých jeden a půl procent.
Jak se o jedličku starat před Vánoci?
Ekologická poradna Veronica po konzultaci s lesnickými odborníky radí:
- Stromek v květináči je živá bytost, o kterou je třeba se starat. Je hostem ve vašem pokoji a nebude se tam cítit příliš dobře. Den strávený zejména v přetopeném bytě je pro stromek tím, čím pro vás noc strávená v lese bez spacáku. Snažte se proto držet stromek co nejdéle mimo byt (na dvorku, na zahrádce nebo na balkoně).
- Stromek potřebuje hodně vody! A tu potřebuje nejen po dobu, kdy je mimo místnost, ale hlavně, když se ocitne v bytě. Proto je třeba jej podle potřeby pravidelně zalévat.
Jak se o jedličku starat o Vánocích?
Přechod ze zimy do tepla je pro stromek tepelný šok. Zejména pokud venku mrzne, může být teplotní rozdíl až 30 stupňů! Snažte se proto tento přechod zmírnit:
- Den nebo dva před Vánocemi přeneste stromek do temperovaného prostředí (do chodby, kočárkárny, dílny či garáže).
- Před přenesením stromku do místnosti snižte na několik hodin teplotu pokoje asi na 15 stupňů.
- Po celou dobu se snažte udržovat vysokou vlhkost pokoje (asi 75 procent relativní vlhkosti). Nejlépe poslouží mechanický rozprašovač, kterým stromek několikrát denně mlžíte.
- Stromek je vždy třeba zalévat, třeba i dvakrát denně, aby zemina, ve které je usazen, byla stále vlhká.
- Bylo by také vhodné se zříci svíček připevněných ke stromku.
- Rozhodně vždy stromek držte v teplé místnosti co nejkratší dobu.
- Před navrácením stromku na balkon, dvorek či zahradu jej opět ponechejte nejméně dva dny v temperované místnosti.
Jak se o jedličku starat po Vánocích?
Máte několik možností, jak s jedličkou naložit:
- Co nejdříve, jakmile to počasí dovolí, můžete vysadit jedličku na vlastním pozemku či zahradě a nechat ji tam růst.
- Stromek i s kontejnerem zasenkovat (přihrnout hlínou) na zahradě a použít ho znovu o příštích Vánocích.
- Pokud jste z Brna a okolí, bude nejlepší přinést začátkem jara stromek na připravené místo (pokaždé je předem uveřejněno místo a termín společné výsadby), kde jej můžete vlastnoručně vysadit do lesa. Další péči o stromek zajistí pracovníci Školního lesního podniku Křtiny.