vytisknout velikost písma Kultivátor je celoroční pracant

Kdyby se dělal žebříček nejužitečnějších strojů na zahradě, na čelní místo by se vyšvihl kultivátor. Dokáže skoro vše a díky tomu je k vidění na stále větším počtu zahrad, kolem rodinných domů, chat a chalup.
Kultivátor je celoroční pracant

Kultivátor je skutečný šikula, se kterým zastanete celou řadu různorodé práce. Zjednodušeně řečeno je to vlastně multifunkční motorová jednotka s řídítky a několika rychlostmi včetně zpátečky, k níž si člověk může připojit libovolné přídavné zařízení.

Poseče zahradu i louku

Vzhledem k rozmanitému příslušenství lze s kultivátory obsáhnout veškeré práce, které jsou během celého roku třeba udělat kolem domu, na velké zahradě nebo na louce, v sadech, vinohradech i na zemědělské farmě. Na výběr máte až 25 druhů možností.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Mountfield

Trápí vás například přerostlá vysoká tráva, kterou potřebujete posekat? V tom případě není nic jednoduššího než si vybrat mezi jednobubnovou a dvoububnovou sekačkou. Dvoububnová sekačka má úctyhodným záběr celých sto centimetrů. Hodit se tak bude každému, kdo potřebuje kosit vzrostlou trávu na skutečně velkém rovinatém pozemku, popřípadě louce. Vzhledem k výkonnosti a kvalitě sečení není divu, že právě tato dvě příslušenství patří u kultivátoru k nejoblíbenějšímu. Mimo jiné je to i proto, že bubnová sekačka má oproti lištové sekačce mnohé přednosti. Nejenže s ní lze sekat i skutečně nepoddajné a divoké porosty. Pro mnoho uživatelů je stejně zásadní i to, že je mnohem odolnější a navíc nevyžaduje složitou údržbu. A co po sekání udělat s trávou? Stačí přidat obraceč sena a můžete ji pěkně usušit a zužitkovat.

Úklid? Žádný problém      

Ale tím výčet možností rozhodně nekončí. Pokud člověk potřebuje leccos uklidit, stačí sáhnout po dalším příslušenství. Například po čelní radlici na jednoduchý přesun sypkých materiálů jako je písek nebo štěrk. Teď v zimě ji velmi dobře využijete i na úklid sněhu. Práce s radlicí je pohodlná, protože je nastavitelná do několika poloh a má výměnný pryžový břit. Když sněhovou nadílku potřebujete pravidelně uklízet z větších ploch, vyplatí se vzít na pomoc sněhovou frézu. Ta dokáže za minut zpracovat až 700 kg sněhu a odhodit ho do vzdálenosti až 8 metrů. Na odmetení čerstvého sněhu, ale i spadaného listí nebo jiných drobných nečistot na chodnících a cestách můžete použít rotační zametací kartáč. Další možnosti využití pak představuje připojení praktických vozíků. Uvezou náklad až pět set kilogramů těžký, takže bez obtíží převezete zeminu, velké květináče, stavební materiál nebo třeba dřevo.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Mountfield

Posaďte se

Mezi dalším praktickým příslušenstvím stojí určitě za to jmenovat nerezové rozmetadlo, se kterým snadno zapravíte do půdy hnojivo nebo drtič a štěpkovač v jednom. Přijde vhod při úklidu zahrady, protože zlikviduje větve silné až 8 cm. K dispozici je i celá řada příslušenství pro kompletní zpracování půdy a pěstování plodin, a to včetně kypření, orby, pletí i válcování.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Mountfield

Kdo chce pracovat skutečně komfortně, může zkusit přídavnou sedačku. Díky ní se klasický kultivátor snadno proměníte na čtyřkolový stroj s pohodlným sezením pro řidiče.

Autor: Martina Tomková

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak obložit prostor za kuchyňskou linkou? Inspirujte se v galerii

Jak obložit prostor za kuchyňskou linkou? Ins…

Klasické obkladačky, mozaika, skleněné či laminované desky... Možností, jak ochránit stěnu v kuchyni, je celá řada. Pokud nevíte, kterou si vybrat, podívejte se do naší galerie a načerpejte inspiraci.

8.  1.  2020 |
Jak pěstovat muškáty ze semínek, aby se krásně rozrostly

Jak pěstovat muškáty ze semínek, aby se krásn…

Pelargonie si můžete vypěstovat i ze semínek. Silné, husté rostliny, obsypané desítkami květů mohou zdobit vaše okna a balkony, když si je sami vypěstujete. Právě teď v půlce ledna je ten pravý čas.

15.  1.  2020 |
Trendy bydlení v roce 2020: In jsou dvoubarevné kuchyně, zemité barvy, samet i kov

Trendy bydlení v roce 2020: In jsou dvoubarev…

I váš byt může do nového roku vykročit v novém kabátě. Máme pro vás několik interiérových trendů, s nimiž rozhodně nešlápnete vedle nejen v roce 2020, ale ani v celém následujícím desetiletí.

10.  1.  2020 |
Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.

7.  12.  2019 |
Jak vyrobit lojovou kouli pro sýkorky a další ptáčky

Jak vyrobit lojovou kouli pro sýkorky a další…

Zima je tu. Venku sněží, teploty padají pod nulu. Je proto ten pravý čas začít přikrmovat venkovní ptactvo. Radost opeřencům uděláte lojovou koulí plnou semínek, kterou podle našeho návodu snadno můžete vyrobit doma.

7.  1.  2020 |