Bílé barvě v kuchyni odzvonilo, nahradila ji šedá. Na skříňky se vrátily úchytky a prosklené skříňky už nejsou jen v horní části linky. Moderní kuchyně se navíc stále častěji propojují s obývákem.
Už dávno jsou naštěstí pryč doby, kdy se matka při vaření jídla pro rodinu musela zavřít v kuchyni, a byla tak vytržena z rodinného dění. Dnes na plné čáře vítězí propojení obývacího pokoje a kuchyně, vzniká tak velký prostor, kde rodina může fungovat jako celek, ať už je čas připravovat jídlo, nebo si hrát. Na vzhled kuchyně jsou tak ale kladeny vysoké nároky, kuchyňské linky spíše připomínají obývací sestavy.
Sklo na dvířkách
K tomu napomáhá například stále větší obliba prosklených dvířek, které už dávno nejsou jen v horním patře linek. Skleněné plochy jsou čím dál větší, dostávají se i do větších skříni, nebo dokonce rámují celou sestavu. A aby byl pohled ještě efektnější, skříňka je zevnitř osvícená. Moderní je sklo čiré, mléčné i kouřové, ovšem hladké, bez dekoru. Sklo dobře zapadá do trendu ničím nerušených linií, které podporuje i bezúchytové provedení skříněk a zabudovaných spotřebičů, které nejsou na první pohled vidět. Třeba uschované digestoře. Na druhou stranu se v některých kuchyních opět objevují úchytky, ať už v podobě knopků, nebo těch klasických. Úchytky mohou mít stejnou barvu jako skříňka, na které jsou, ale také zcela odlišnou.
Jde to i bez skříněk
Designéři se nebáli sáhnout do celého konceptu linky. Řada spodních skříněk, obklad a řada horních skříněk, tak právě taková sestava může být brzy minulostí. No, ale co s nádobím a potravinami, které jsme byli zvyklí do horních pater linky ukládat? Místo skříněk zavěste na stěnu police nebo postavte velkou policovou skříň z boku.
Šedá je nová královna
Bílou, tolik oblíbenou barvu minulých let, nahrazuje šedá, ať už světlá, či tmavší. Šedá může být v kombinaci různých odstínů, často je i na materiálech, které se v kuchyni objevují, jako jsou beton a kámen. V této barvě tak nejsou jen skříňky, ale i obklady a samotná pracovní plocha. Je tedy klidně možné, že nová kuchyně bude celá v šedé barvě.
Pokud se přeci jen nechcete bílé barvy vzdát, je dobré ji zkombinovat s přírodním vzhledem, tedy nejlépe masivem. V levnějších variantách je možné pracovat jak s dýhou, tedy tenkým plátkem dřeva, který je nalisovaný na podkladu, tak i s imitacemi, jako jsou lamino či fólie. Dřevo může být světlé i tmavé, s jemnou i výraznou kresbou, v tomto případě trendy nechávají prostor osobnímu vkusu. Dřevo nejen uklidňuje, hlavně se jen tak neokouká a hodně vydrží, kuchyň bude pěkná mnoho dalších let. Navíc se dobře kombinuje s lesklými materiály a moderními spotřebiči.
Černá a zlatá
Máte raději něco víc extravagantního a nevadí vám, že za pár let budete muset kuchyň zase obměnit? V tom případě investujte do kombinace černé a zlaté, která se objevuje nejen na úchytkách skříněk a dalších detailech, ale i ve větších plochách, například na zlaté baterii či dřezu. Kombinace se uplatní v moderním i maximalistickém stylu. Punc luxusu a výjimečnosti může navodit i měděná barva, pokud jí v kuchyni dáte prostor, například na úchytkách, nebo rovnou na kuchyňských přístrojích. Ať už jsou ale trendy jakékoliv, je třeba myslet na to, aby se vám v kuchyni dobře žilo a vařilo. Přizpůsobte ji tedy hlavně sobě a svým potřebám.