vytisknout velikost písma Krok za krokem: Jak si vyrobit živý obraz z mechu a sukulentů

Potřebujete ozdobný rámeček, několik rostlin a mech a pak už jen šikovné ruce – a nádherná ozdoba pro váš exteriér i interiér je na světě.

Zdi, na kterých nejsou obrazy, vypadají prázdně a nudně. Ne každý je ale milovníkem umění, navíc je kolikrát třeba dodat do interiéru víc zeleně, aby prostor působil vzdušněji a příjemněji. Jindy je zase zeď, která je třeba ozdobit, součástí terasy či zahradního posezení a klasické umění tam nemá místo. V takovém případě se přímo nabízí živý obraz – pokojovky, sukulenty či mech v rámečku. Je to skvělý a dostupný způsob, jak rozjasnit nudné zdi.

Živý obraz si můžete vytvořit sami. Sukulenty pořídíte za pár korun v zahradnictví či třeba na výstavě kaktusů, mech nasbíráte venku zadarmo. Daří se mu na vlhkých a stinných místech, takže ho najdete na úpatí stromů, na skalách a kolem budov v zahradě.

Pak už budete potřebovat jen pár rámů na obrazy, které levně seženete v nějakém bazaru. Levné rámečky lze koupit i v řetězcích s nábytkem, jako je IKEA, XXXLutz, ale i v obchodech, kde se prodávají dekorace – KIK, Pepco, Levné knihy a podobně.

Návod na živý obraz krok za krokem

Co budete potřebovat:

- rámy obrazů

- smirkový papír

- rozpouštědlo

- hadřík, který nepouští vlákna

- základní nátěr hodící se do venkovních prostor

- štětec

- lak

- pletivo

- sešívačku

- sukulenty a mech

Jak pozvat přírodu domů: Tipy na květinové obrazy i hodiny z mechu

Jak pozvat přírodu domů: Tipy na květinové obrazy i hodiny z mechu

Připravte si rámečky

Samotný rámeček nemusíte nijak upravovat – tedy lakovat, patinovat... Pokud chcete, aby rámeček měl starobylý či eklektický vzhled, zvolte různé velikosti a tvary rámečků. Odstraňte zadní kryt a přední sklo a poté rám důkladně otřete hadříkem, abyste odstranili veškerý prach nebo nečistoty.

Pistáciové skořápky proměníte v krásné dekorace. 35 inspirací, které stojí za vyzkoušení

Pistáciové skořápky proměníte v krásné dekorace. 35 inspirací, které stojí za vyzkoušení

K vyhlazení povrchu rámu použijte jemný brusný papír (nejlépe třídy P180 / P240). Obruste jej a pak odmastěte pomocí alkoholu a hadříku, což umožní barvě pořádně ulpět na dřevu. Pokud je rám kovový, použijte rozpouštědlo a odlupující se barvu odstraňte kartáčem.

Natřete rámy základním nátěrem, pořádně na každém místečku. Nechte důkladně zaschnout. Pak si vyberte základní barvu rámů a rovnoměrně naneste dvě až tři vrstvy na základní nátěr. Mezi jednotlivými aplikacemi nechte úplně zaschnout.

Jak pověsit správně obrazy: Držte se pravidla 145 cm, zvolte si ústřední linii a nezapomeňte na rohy

Jak pověsit správně obrazy: Držte se pravidla 145 cm, zvolte si ústřední linii a nezapomeňte na rohy

Vytvořte základnu pro rostliny

Vyměřte pletivo podle zadní části rámů, abyste vytvořili prostor pro zeleň. Ujistěte se, že jste pletivo pořádně upevnili.

Mech a sukulenty propleťte do pletiva. Někde budete muset části pletiva k sobě trochu přitáhnout, abyste rostliny zajistili na místě, jinde možná poslouží ještě tenký drátek.

Pokračujte, dokud není obraz plný.

Připevněte rámy na zeď.

Lze to i do interiéru

Pokud chcete mít živý obraz plný mechu a sukulentů v interiéru, je třeba vytvořit ještě zadní stěnu obrazu, aby vlhké rostliny a hlína nemáčely zeď.

V takovém případě připevněte na zadní stranu rámu nařezané lišty, na které natáhněte nepropustnou fólii a položte soolitovou desku, kterou přitlučete do lišt.

31 tipů na nádherné dekorace z tillandsií. Inspirujte se

31 tipů na nádherné dekorace z tillandsií. Inspirujte se

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby