vytisknout velikost písma Krok za krokem: Jak si vyrobit živý obraz z mechu a sukulentů

Potřebujete ozdobný rámeček, několik rostlin a mech a pak už jen šikovné ruce – a nádherná ozdoba pro váš exteriér i interiér je na světě.

Zdi, na kterých nejsou obrazy, vypadají prázdně a nudně. Ne každý je ale milovníkem umění, navíc je kolikrát třeba dodat do interiéru víc zeleně, aby prostor působil vzdušněji a příjemněji. Jindy je zase zeď, která je třeba ozdobit, součástí terasy či zahradního posezení a klasické umění tam nemá místo. V takovém případě se přímo nabízí živý obraz – pokojovky, sukulenty či mech v rámečku. Je to skvělý a dostupný způsob, jak rozjasnit nudné zdi.

Živý obraz si můžete vytvořit sami. Sukulenty pořídíte za pár korun v zahradnictví či třeba na výstavě kaktusů, mech nasbíráte venku zadarmo. Daří se mu na vlhkých a stinných místech, takže ho najdete na úpatí stromů, na skalách a kolem budov v zahradě.

Pak už budete potřebovat jen pár rámů na obrazy, které levně seženete v nějakém bazaru. Levné rámečky lze koupit i v řetězcích s nábytkem, jako je IKEA, XXXLutz, ale i v obchodech, kde se prodávají dekorace – KIK, Pepco, Levné knihy a podobně.

Návod na živý obraz krok za krokem

Co budete potřebovat:

- rámy obrazů

- smirkový papír

- rozpouštědlo

- hadřík, který nepouští vlákna

- základní nátěr hodící se do venkovních prostor

- štětec

- lak

- pletivo

- sešívačku

- sukulenty a mech

Jak pozvat přírodu domů: Tipy na květinové obrazy i hodiny z mechu

Jak pozvat přírodu domů: Tipy na květinové obrazy i hodiny z mechu

Připravte si rámečky

Samotný rámeček nemusíte nijak upravovat – tedy lakovat, patinovat... Pokud chcete, aby rámeček měl starobylý či eklektický vzhled, zvolte různé velikosti a tvary rámečků. Odstraňte zadní kryt a přední sklo a poté rám důkladně otřete hadříkem, abyste odstranili veškerý prach nebo nečistoty.

Pistáciové skořápky proměníte v krásné dekorace. 35 inspirací, které stojí za vyzkoušení

Pistáciové skořápky proměníte v krásné dekorace. 35 inspirací, které stojí za vyzkoušení

K vyhlazení povrchu rámu použijte jemný brusný papír (nejlépe třídy P180 / P240). Obruste jej a pak odmastěte pomocí alkoholu a hadříku, což umožní barvě pořádně ulpět na dřevu. Pokud je rám kovový, použijte rozpouštědlo a odlupující se barvu odstraňte kartáčem.

Natřete rámy základním nátěrem, pořádně na každém místečku. Nechte důkladně zaschnout. Pak si vyberte základní barvu rámů a rovnoměrně naneste dvě až tři vrstvy na základní nátěr. Mezi jednotlivými aplikacemi nechte úplně zaschnout.

Jak pověsit správně obrazy: Držte se pravidla 145 cm, zvolte si ústřední linii a nezapomeňte na rohy

Jak pověsit správně obrazy: Držte se pravidla 145 cm, zvolte si ústřední linii a nezapomeňte na rohy

Vytvořte základnu pro rostliny

Vyměřte pletivo podle zadní části rámů, abyste vytvořili prostor pro zeleň. Ujistěte se, že jste pletivo pořádně upevnili.

Mech a sukulenty propleťte do pletiva. Někde budete muset části pletiva k sobě trochu přitáhnout, abyste rostliny zajistili na místě, jinde možná poslouží ještě tenký drátek.

Pokračujte, dokud není obraz plný.

Připevněte rámy na zeď.

Lze to i do interiéru

Pokud chcete mít živý obraz plný mechu a sukulentů v interiéru, je třeba vytvořit ještě zadní stěnu obrazu, aby vlhké rostliny a hlína nemáčely zeď.

V takovém případě připevněte na zadní stranu rámu nařezané lišty, na které natáhněte nepropustnou fólii a položte soolitovou desku, kterou přitlučete do lišt.

31 tipů na nádherné dekorace z tillandsií. Inspirujte se

31 tipů na nádherné dekorace z tillandsií. Inspirujte se

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Blahokeř – popínavá liána na zahradu i do bytu. Jak ji pěstovat?

Blahokeř – popínavá liána na zahradu i do byt…

Klerodendron je rod exotických rostlin, které můžete pěstovat venku na zahradě nebo jako pokojovky. Na péči umí být poměrně náročné, ale odmění se záplavou květů.

6.  6.  2021 |
Lucie Kořistová
Blahokeř
Jak na mravence v domě i na zahradě: Vsaďte na osvědčené babské rady

Jak na mravence v domě i na zahradě: Vsaďte n…

Tenhle drobný hmyz dokáže pořádně znepříjemnit život a i napáchat řadu škod. Nezáleží příliš na tom, zda jde o mravence černé, zrzavé, lesní, nebo třeba mrňavé faraony. Jak se k vám jednou nastěhují, je těžké se jich zbavit. Zvlášť pokud si nechcete domácnost či zahradu zamořit chemií. Existuje však celá řada osvědčených babských triků, které vám boj s nepříjemným hmyzem pomohou vyhrát. Prozradíme vám je!

9.  6.  2021 |
Lenka Chvostová
MravenciBabské radyDomácí škůdciJak na to
Výplň do květináče, past na škůdce a další triky, jak využít pistáciové skořápky

Výplň do květináče, past na škůdce a další tr…

Pistácie jsou oblíbenou pochoutkou. Skořápky, které po oříšcích zbydou, už ode dneška raději schovejte. Máme pro vás sedm skvělých tipů, jak je v budoucnu využít.

13.  6.  2021 |
Lucie Kořistová
Pistácie
Rostliny na přímé slunce: Které druhy se hodí na zahradu i na balkon

Rostliny na přímé slunce: Které druhy se hodí…

Ať už jste majitelem zahrady, balkonu či terasy, při volbě rostlin k pěstování vyjděte z podmínek, jež máte. Jednou z nich je orientace: Pokud víte, že na rostliny bude svítit slunce téměř celý den, vybírejte druhy, které je milují a bez problémů si s takovým umístěním poradí.

5.  6.  2021 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahrada
Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro začátečníky

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro …

Zaštipování rajčat je jednoduché, přesto byste ho neměli podceňovat. Pokud ho totiž uděláte správně, máte velkou šanci na kvalitní úrodu.

včera |
Kateřina Hradová
Užitková zahradaZeleninaZahrádkářův diářÚroda