vytisknout velikost písma Krok za krokem: Jak si vyrobit živý obraz z mechu a sukulentů

Potřebujete ozdobný rámeček, několik rostlin a mech a pak už jen šikovné ruce – a nádherná ozdoba pro váš exteriér i interiér je na světě.

Zdi, na kterých nejsou obrazy, vypadají prázdně a nudně. Ne každý je ale milovníkem umění, navíc je kolikrát třeba dodat do interiéru víc zeleně, aby prostor působil vzdušněji a příjemněji. Jindy je zase zeď, která je třeba ozdobit, součástí terasy či zahradního posezení a klasické umění tam nemá místo. V takovém případě se přímo nabízí živý obraz – pokojovky, sukulenty či mech v rámečku. Je to skvělý a dostupný způsob, jak rozjasnit nudné zdi.

Živý obraz si můžete vytvořit sami. Sukulenty pořídíte za pár korun v zahradnictví či třeba na výstavě kaktusů, mech nasbíráte venku zadarmo. Daří se mu na vlhkých a stinných místech, takže ho najdete na úpatí stromů, na skalách a kolem budov v zahradě.

Pak už budete potřebovat jen pár rámů na obrazy, které levně seženete v nějakém bazaru. Levné rámečky lze koupit i v řetězcích s nábytkem, jako je IKEA, XXXLutz, ale i v obchodech, kde se prodávají dekorace – KIK, Pepco, Levné knihy a podobně.

Návod na živý obraz krok za krokem

Co budete potřebovat:

- rámy obrazů

- smirkový papír

- rozpouštědlo

- hadřík, který nepouští vlákna

- základní nátěr hodící se do venkovních prostor

- štětec

- lak

- pletivo

- sešívačku

- sukulenty a mech

Jak pozvat přírodu domů: Tipy na květinové obrazy i hodiny z mechu

Jak pozvat přírodu domů: Tipy na květinové obrazy i hodiny z mechu

Připravte si rámečky

Samotný rámeček nemusíte nijak upravovat – tedy lakovat, patinovat... Pokud chcete, aby rámeček měl starobylý či eklektický vzhled, zvolte různé velikosti a tvary rámečků. Odstraňte zadní kryt a přední sklo a poté rám důkladně otřete hadříkem, abyste odstranili veškerý prach nebo nečistoty.

Pistáciové skořápky proměníte v krásné dekorace. 35 inspirací, které stojí za vyzkoušení

Pistáciové skořápky proměníte v krásné dekorace. 35 inspirací, které stojí za vyzkoušení

K vyhlazení povrchu rámu použijte jemný brusný papír (nejlépe třídy P180 / P240). Obruste jej a pak odmastěte pomocí alkoholu a hadříku, což umožní barvě pořádně ulpět na dřevu. Pokud je rám kovový, použijte rozpouštědlo a odlupující se barvu odstraňte kartáčem.

Natřete rámy základním nátěrem, pořádně na každém místečku. Nechte důkladně zaschnout. Pak si vyberte základní barvu rámů a rovnoměrně naneste dvě až tři vrstvy na základní nátěr. Mezi jednotlivými aplikacemi nechte úplně zaschnout.

Jak pověsit správně obrazy: Držte se pravidla 145 cm, zvolte si ústřední linii a nezapomeňte na rohy

Jak pověsit správně obrazy: Držte se pravidla 145 cm, zvolte si ústřední linii a nezapomeňte na rohy

Vytvořte základnu pro rostliny

Vyměřte pletivo podle zadní části rámů, abyste vytvořili prostor pro zeleň. Ujistěte se, že jste pletivo pořádně upevnili.

Mech a sukulenty propleťte do pletiva. Někde budete muset části pletiva k sobě trochu přitáhnout, abyste rostliny zajistili na místě, jinde možná poslouží ještě tenký drátek.

Pokračujte, dokud není obraz plný.

Připevněte rámy na zeď.

Lze to i do interiéru

Pokud chcete mít živý obraz plný mechu a sukulentů v interiéru, je třeba vytvořit ještě zadní stěnu obrazu, aby vlhké rostliny a hlína nemáčely zeď.

V takovém případě připevněte na zadní stranu rámu nařezané lišty, na které natáhněte nepropustnou fólii a položte soolitovou desku, kterou přitlučete do lišt.

31 tipů na nádherné dekorace z tillandsií. Inspirujte se

31 tipů na nádherné dekorace z tillandsií. Inspirujte se

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro začátečníky

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro …

Zaštipování rajčat je jednoduché, přesto byste ho neměli podceňovat. Pokud ho totiž uděláte správně, máte velkou šanci na kvalitní úrodu.

22.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Užitková zahradaZeleninaZahrádkářův diářÚroda
Letní věnec na dveře: Vyberte, který se vám líbí nejvíc

Letní věnec na dveře: Vyberte, který se vám l…

Přivítejte léto i své návštěvy stylovým věncem na dveře. Nechte se inspirovat, jak by mohl vypadat. Můžete ho vytvořit z rostoucích i řezaných rostlin a stejně tak i umělých. V některých případech dokonce květiny vůbec nebudou potřeba!

18.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
5 bylin, které spálí tuky a usnadní hubnutí. Které to jsou?

5 bylin, které spálí tuky a usnadní hubnutí. …

Bylinky obsahují látky, které nám mohou pomoci v cestě za vysněnou postavou. Urychlí metabolismus, pomohou s nedostatečnou činností žlučníku, zbaví organismus nadbytečné vody. Které bylinky se hodí?

16.  6.  2022 |
Lucie Kořistová
hubnutí
Jak připravit hravý třešňový likér

Jak připravit hravý třešňový likér

Říkáte si, že letos by to chtělo zužitkovat třešně i nějakým novým způsobem? Kromě zavařování, pálení a výroby džemu se můžete pustit do přípravy třešňového likéru. Je snadná a velmi rychlá. Pokud u vás zrají třešně dřív, takže už je máte zpracované, použijte na likér višně, rybíz nebo maliny.

21.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty