Plasty nekončí svou pouť ve chvíli, kdy je vhodíme do žlutého kontejneru. Způsobů jejich recyklace je mnoho, a tak jsou předány k dalšímu využití. Po jejich vytřídění a omytí se používají k výrobě dalších věcí, které v domácnosti nebo kolem domu běžně používáme. A k výrobě nových věcí lze použít dokonce i odpad, který plave v moři.
Tkaniny z recyklovaných plastů
165 rybářských lodí z východního Španělska loví z moře plastový odpad. Ten je podroben důkladnému třídění a jen nenarušené zbytky mohou být dále zpracovány k výrobě tkanin, které nesou označení Seaqual. Jedná se o kvalitní recyklovanou polyesterovou přízi, která přispívá k ochraně přírodních zdrojů a k omezení uloženého odpadu, přičemž minimálně 5 procent materiálu použitého k její výrobě pochází z moře.
Společnost, která tkaniny vyrábí, nejdříve z plastů vytvoří peletky, jež promění v polyesterovou přízi. Při tkaní se k polyesterovým vláknům přimíchají další ekologická a recyklovaná vlákna. K výrobě udržitelného materiálu přispívá barvení pomocí ekologických barev a povrchová úprava.
Vyrobený materiál je svými vlastnostmi srovnatelný s běžně dostupnými materiály, v některých parametrech je dokonce lepší. Recyklované látky tak mohou být použity i k výrobě designových kusů nábytku, například takovým, jakým je křeslo Phonenix designéra Michala Karafiáta. Křeslo z dílny českého výrobce sedacích souprav Böhm získalo mezinárodní prestižní ocenění iF Design Award. Sedák i opěrák jsou z vysoce elastické studené pěny, každého také zaujme stylová kovová podnož.
Na zahradě najdete plastových výrobků mnohem víc
Vybetonované plochy bez odtoků a kanálů nesvědčí ani přírodě, ani lidem. V horkém létě se rozpálí a zvyšují teplotu v okolí, v případě prudkého lijáku neumí zadržet tolik potřebnou vodu. Místo betonování příjezdové cesty či stání pro auta lze využít dlaždice Ecoraster, které k sobě spojuje systém zámečků, a tak u sebe dlaždice pevně drží bez jakékoliv obruby, a navíc mají drenážní funkci, takže je voda z povrchu odváděna přirozeně, bez nutnosti budovat drahé kanály a odtoky. Sama dlaždice je kompletně recyklovatelná a je vyrobená z recyklovaného plastu.
Pro zpevnění travnatých ploch lze zase využít například zatravňovací plastové dlaždice Geomall, které propouští vodu a vzduch do půdy a svou konstrukcí chrání povrch proti vyjetí kolejí a odnosu zeminy, písku nebo drobného kameniva. Zatravňovací plastovou dlažbu z z recyklovaného plastu lze naplnit zeminou s travním osivem, pískem nebo štěrkem a je možné je použít i v mírnějších svazích.
Na terasy i kolem bazénů
Také na terasy nebo kolem bazénů můžete použít recyklovaný plast a přitom bude plocha vypadat elegantně. Prkna z exotických dřevin jsou sice nádherná, ale také jsou náročná na údržbu a poměrně drahá. Zato terasovou desku či dlažbu z plastu oceníte, když se o údržbu nechcete neustále starat. Ani když bude deska umístěna stále pod vodou, její vlastnosti se nezmění. Vyzkoušet můžete například materiál Traplast, který pochází z Čech.
I plot může být z plastu
Je lepší na plot použít dřevo, kov, kámen, nebo beton? Každý materiál má své výhody i nevýhody. Zajímavou alternativou může být plot z recyklovaného plastu, který je odolný proti povětrnostním vlivům. Nevadí mu ani mráz, ani vlhkost, neplesniví, netrouchniví, nekoroduje. Nevadí mu ani horko a je barevně stálý. Nevyzařuje naakumulované horko, takže nezahřívá okolní vzduch jako třeba plot z betonu. Navíc není třeba se o něj pravidelně starat.
Ale to stále není vše – z plastu dnes můžete mít lavičky, kompostér, pískoviště, palisády kolem záhonů. Jednou možná i celý dům, vždyť fakulta architektury ČVUT již představila lehkou vyfouknutou cihlu, která byla vytvořena v rámci projektu PET-MAT, kde dokonce takzvanou PET(b)rick zaregistrovali jako průmyslovou cihlu.