vytisknout velikost písma Křen je zázrak: Je skvělý proti chřipce i nachlazení, zkuste křenový med, sirup či placky

Tenhle nenápadný kořen má téměř zázračné účinky a v boji s klasickými zimními nemocemi se ho rozhodně vyplatí vyzkoušet. Pomůže i jindy.

Vitamín C i minerály

Škrábe vás krku a špatně se vám polyká? Máte rýmu jako trám? Nebo rovnou chřipku? Než vyrazíte do lékárny, kde za přípravky necháte několik stokorun, vyzkoušejte léčbu, kterou užívaly již naše babičky. Ty se při léčbě své a svých blízkých spoléhaly na křen, nenápadný kořen se skvělými účinky.

Křen selský je spřízněný s řeřichou, ředkví či ředkvičkou, má ale skutečně vysoký obsah vitaminu C. Ze 100 gramů křenu získá člověk 50 mg tohoto vitaminu, což je téměř denní doporučená dávka a je to třeba více než z citronu. Kromě toho obsahuje mnoho vitaminu A, minerálů jako železo, hořčík, draslík, vápník či antibakteriálních látek. Vitaminu C nesvědčí tepelná úprava, za 5 minut vaření se jeho množství sníží o 10 procent. Ani dalším látkám ovšem vaření nesvědčí, proto je lepší konzumovat křen čerstvě nastrouhaný.

Něco na vás leze? Bacily zažene zázvorový čaj

Něco na vás leze? Bacily zažene zázvorový čaj

Křen užívaný vnitřně pomáhá odkašlávat, léčí záněty dýchacích cest a má močopudný účinek. Díky antibakteriálním látkám ho lze používat preventivně a jako podpůrný prostředek při různých zánětech. Podporuje trávení, vylaďuje hormonální systém a chrání před rakovinou trávicí soustavy. Neměli by jej však užívat lidé, kteří drží šetřící dietu, trpí žaludečními a dvanácterníkovými vředy či jim správně nefungují ledviny. A jak křen do jídelníčku dostat?

Tajemná mandragora je opředena mýty

Tajemná mandragora je opředena mýty

Křenový med

Smíchejte lžíci nastrouhaného křenu se lžící medu. Pokud chcete lék silnější, dejte křenu lžíce dvě. Citlivějším jedincům se křenový "med" může zdát příliš ostrý a štiplavý. Sami si musíte vyzkoušet, co vám bude vyhovovat případně k medu přidat křenu ještě méně. Směs důkladně promíchejte a skladujte v chladu. Užívejte třikrát denně jednu lžičku.

Recept na domácí medovinu: Lahodná sladká pochoutka zahřeje a posílí

Recept na domácí medovinu: Lahodná sladká pochoutka zahřeje a posílí

Křenový sirup

Je-li na vás křenový med příliš silný, zkuste si vyrobit sirup. Budeme potřebovat 250 gramů čerstvě nastrouhaného křenu, který zalijeme sklenicí převařené (nikoliv však horké) vody. Necháme odstát asi 2 hodiny a poté přecedíme přes pláténko. Následně vmícháme 200 gramů medu a šťávu z jednoho citronu. Skladujeme v chladu a temnu a užíváme třikrát denně polévkovou lžíci. Používáme na suchý kašel a škrábání v krku.

Křenová inhalace

Jestli se vám nechce křen konzumovat, protože vás příliš dráždí, vyzkoušejte jeho inhalaci.

Jednu vrchovatou polévkovou lžíci křenu zalijte půl litrem vroucí vody a pět minut louhujte. Poté přiveďte k varu a zhruba 10 minut inhalujte. Samozřejmě kúra bude účinnější, když si přehodíte přes hlavu ručník. Inhalace pomáhají při kašli a zánětu průdušek.

Domácí bezinkový sirup udělejte zastudena, nepřijdete o léčivé látky. Jak na to?

Domácí bezinkový sirup udělejte zastudena, nepřijdete o léčivé látky. Jak na to?

Recept na křenové placky

Už od starověku se křen používal zevně k hojení ran a omrzlin a jako lék na revma, protože zvyšuje prokrvení tkání a tím urychluje hojení a regeneraci. V takovém případě je dobré použít buď čerstvé listy, nebo takzvané křenové placky. Ty si uděláte snadno doma, protože recept je skutečně jednoduchý.

Potřebujete:
1 díl nastrouhaného křenu
5 dílů mouky
1 díl tuku

Vše promícháte a tvoříte placky, které syrové přikládáte na postižená místa. Ta se během půl hodiny prokrví a bolest poleví. Látky v křenu obsažené však mohou citlivou pokožku podráždit, proto její stav průběžně kontrolujte. Křenová placka se dá přiložit také na hrudník, nejlépe před spaním, kde má ulevit od kašle.

Tinktura z křene zase pomáhá na revmatické potíže a namožené svaly, zatímco křenový ocet pomáhá ošetřovat akné a kožní defekty.

Vyrobte si sirup ze smrkových výhonků, vyléčí kašel i rýmu

Vyrobte si sirup ze smrkových výhonků, vyléčí kašel i rýmu

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Jak ušetřit peníze za zahradní nábytek? Recyklujte, tvořte, buďte originální!

Jak ušetřit peníze za zahradní nábytek? Recyk…

Ceny zahradního nábytku se v poslední době zvýšily, přitom šetřit potřebuje téměř každý. Pokud se váš zahradní nábytek již rozpadá a vy potřebujete nový, vsaďte na recyklaci. Z bazarů či na internetu pořiďte starý nábytek, kterému snadno vdechnete další život. Máme pro vás hromadu nápadů, jak kousky původně třeba i k vyhození proměnit v luxusní a stylové.

19.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
RecyklaceZahradní nábytek