vytisknout velikost písma Krb můžete mít i v paneláku, i když nemáte komín: Jaký vybrat?

Hořící oheň dokáže v interiéru vytvořit útulnou atmosféru, ne každý má však to štěstí, že si domů může pořídit skutečný krb. Vyberte si ten pravý i do vaší domácnosti.

Domov je tam, kde se cítíme příjemně, harmonicky a útulně. K tomu přispívá příjemné teplo, které v místnosti panuje. Moderním způsobem vytápění v interiéru jsou krby, které nejen poskytují podmanivý pohled na tanec mihotajících plamenů, ale hlavně příjemné teplo. Krb lze použít jako hlavní zdroj tepla, ale i jako doplňkový zdroj. Poslouží i jako topidlo v přechodném období, kdy se člověku ještě nevyplatí spouštět kotel.

Útulné a hřejivé: Inspirujte se interiéry, ve kterých vám bude příjemné teplíčko

Útulné a hřejivé: Inspirujte se interiéry, ve kterých vám bude příjemné teplíčko

Klasické krby potřebují k hoření komín a k instalaci většinou i odbornou firmu, která je uvede do provozu. Na trhu však existují i varianty, které komín vůbec nepotřebují. Podívejte se, jak i vy si doma můžete dopřát záři a teplo hořících plamenů, a to bez stavebních úprav a klidně v paneláku.

Elektrický krb plameny jen imituje

Pro ty, kteří rádi koukají do plamenů, chtějí, aby se z krbu stal zdroj tepla, ale zároveň nechtějí nebo nemohou krb připojit do komína, jsou tu elektrické krby. Ty pro svůj provoz nepotřebují ani tuhá paliva, a právě ani komín, protože v nich nedochází ke skutečnému hoření. Do elektrického krbu tak není třeba přikládat ani řešit vynášení popela. Taková imitace je navíc bezpečná a zpravidla i cenově dostupnější.

Jak připravit krb na topnou sezónu

Jak připravit krb na topnou sezónu

Aby elektrický krb fungoval, potřebujete pouze elektrickou zásuvku. Elektřina napájí topné těleso, efekt plamenů pak způsobí soustava diod, větráky a plápolající látka, případně parní generátor. Na trhu najdete širokou nabídku elektrických krbů – ty levnější ovšem neimitují plamen někdy příliš věrně, proto je buď lepší vsadit na ověřenou kvalitu, nebo si alespoň produkt v obchodě prohlédnout.

Elektrická kamna mají vždy menší výkon než skutečná krbová kamna, proto je odborníci nedoporučují využívat jako hlavní zdroj tepla pro vytápění několika místností. Naopak je lepší využít je jako doplňkový zdroj tepla či jako dekorační prvek.

Před nákupem elektrického krbu do bytu je třeba zvážit několik parametrů – výkon krbu, jeho funkce a typ umístění. Výkon krbu ovlivní, jak velký prostor je zařízení schopno vyhřát, mezi funkce patří třeba vizuální efekt či zvuk hoření. Dalším důležitým kritériem je typ konstrukce – v takovém případě volíte mezi volně stojícím krbem, nástěnným krbem a vestavěným.

Biokrby spalují biolíh, ten hoří bez kouře

Milovníci plápolajících plamenů také nemusí zůstat zkrátka. Pokud nemá domácnost možnost odvádět spaliny do komína, je možné použít biokrb, který při spalování používá biolíh, při jehož spalování nevznikají žádné zplodiny ani saze. Jeho používání je tedy ekologické a zcela bezúdržbové. Najdete jej i pod názvem krb na líh, případně lihový krb.

Dopřejte si kouzlo ohně v obýváku. 20 biokrbů, které musíte mít

Dopřejte si kouzlo ohně v obýváku. 20 biokrbů, které musíte mít

Jak už název napovídá, biokrby při spalování místo klasického dřeva používají bioethanol neboli biolíh. Při jeho hoření vzniká oxid uhličitý a vodní pára. Biolíh je šetrný k životnímu prostředí a prodává se i ovoněný. Kromě pohledu na tancující plameny vás tak může těšit příjemná vůně. Protože při hoření nevzniká kouř ani saze, zařízení je téměř bezúdržbové a není třeba čistit.

Biokrb má primární funkci dekorační, případně lze použít k dotápění místnosti, jeho výkon rozhodně nestačí na samotné vytápění. Biokrby používají skutečný oheň, který spotřebovává kyslík, a tak je třeba místnost pravidelně větrat.

Krb můžete umístit do jakéhokoliv typu interiéru, aniž byste museli předem dělat stavební úpravy, vyrábí se v mnoha provedeních, a tak může být volně stojící i ležící nebo třeba pověšený na zdi. Při jeho instalaci vždy myslete na bezpečnost a dodržujte pokyny výrobce.

Co vše vyžaduje stavba krbu?

Co vše vyžaduje stavba krbu?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Nejlepší houbařské lokality v Česku: Kde vždy rostou?

Nejlepší houbařské lokality v Česku: Kde vždy…

Je to k vzteku, když slyšíte, jak rostou houby, a pak se vrátíte z lesa s prázdnou. Kam vyrazit?

5.  9.  2021 |
Markéta Žídková
Houby
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Díky vydatným dešťům, které v posledních dnech zalily Česko, a také příznivým teplotám, houby znovu pomalu začínají růst, i když samozřejmě zdaleka ne všude. Podle mykologů a meteorologů se ale v nadcházejícím období babího léta můžeme těšit na pořádnou nadílku. Počasí zkrátka bude houbařům přát. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

1.  9.  2021 |
Lenka Chvostová
Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a zda není nemocný

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a …

Stejně jako lidé i psi spí v různých polohách. Někteří spí nejčastěji na boku, jiní v klubíčku a další zase na zádech s tlapami ve vzduchu. Vypozoruje-li jejich páníček jejich nejoblíbenější polohu, může se toho o svém chlupatém příteli hodně naučit.

28.  8.  2021 |
Lucie Kořistová
Pes
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořké hřiby. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

28.  7.  2021 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Větrolam na zahradu: Vysaďte si ochranu před větrem

Větrolam na zahradu: Vysaďte si ochranu před …

Krásná zahrada, kde chcete pobývat, ovšem s jedním negativem: silným větrem, který dokáže potrápit v kteroukoliv roční dobu. Je to váš případ? Ukážeme vám, jak může pomoci větrolam a z čeho jej vysadit.

8.  9.  2021 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahrada