Slyšeli jste někdy o xerotermních rostlinách? Jsou to ty, které dokáží růst a kvést i na velmi suchých stanovištích. My je můžeme využít všude tam, kde není možné dodávat zálivku.
Zahrádka může být krásná, ačkoli je téměř stále suchá. Bez umělé zálivky a bez obav o pravidelnou péči může být kus našeho pozemku krásný. Potřebujeme k tomu pouze správné druhy rostlin – suchomilné, nebo jak bylo řečeno výše, xerotermní.
Zelené a kvetoucí rostliny odolávající extrémnímu suchu a vysokým teplotám nalezneme v pouštích a polopouštích celého světa. V našich podmínkách se však uplatní spíše druhy stepní, tedy ze savan, prérií a pamp. Stepní společenstva totiž můžeme najít také na některých suchých lokalitách naší země. Rostliny tam vegetují a přitom vystačí s malým množstvím vody.

Ani suchá zídka v okolí cest nemusí zůstat bez zeleně • Nádoby osázené xerotermními rostlinami snášejí dlouhé období bez zálivky
Mezi xerotermními druhy nalezneme dřeviny, trvalky, letničky, cibuloviny i hlíznaté rostliny. V zahradě mají uplatnění na mnoha místech, především tam, kde je málo substrátu nebo narušené vzlínání spodní vody. Hodí se tedy:
- Do nádob, které nezaléváme (mobilní zeleň)
- Pro suché zídky
- Skalky
- Štěrbiny
- Svažité terény
- Střechy
- Kamenité terény
- Vysýchavé a stepní zahrady

K osázení lze využít i starou obuv • Působivě vypadá také geometrický záhon vyplněný kamením
Stepní nebo suchou zahrádku budou tvořit především stálezelené keře a trvalky. Cibuloviny a letničky použijeme jako výplňkové rostliny. Keře budou tvořit zelenou kulisu po většinu roku. Trvalky a cibuloviny především kvetou na jaře či na podzim. Letničky pak zásobí květy suchou zahradu v nejparnějších částech léta.
Nádoby pro osázení rostlinami volíme z vhodných materiálů. Nejlepší je dřevo, špatně totiž vede teplo a chrání kořenový systém v opravdu horkých a suchých místech před přehřátím. Rostliny pak lépe hospodaří s vodou.

Kosmatec je půvabnou letničkou pocházející z Afriky
Letničky vhodné pro suché polohy
Jednoleté rostliny můžeme vysévat přímo na místo. Většinou výborně klíčí na stanovišti. Používáme je k zásobení zahrady květy i v horkých částech léta, kdy trvalky většinou již nekvetou.

Hlaváček jarní vykvétá již na konci dubna
Trvalky do sucha
Tvoří základ každé zahrady. Jsou méně náročné na údržbu.

Okrasný česnek je velmi odolná cibulovina
Cibuloviny a hlíznaté rostliny
Tyto rostliny mají tu výhodu, že kvetou a plodí ve vlhké části roku, na jaře a na podzim. Suché období roku přečkávají v zemi. Nejsou proto klasickými xerotermními rostlinami, ale v takových zahradách tvoří příjemné jarní osvěžení.

Mandloň nízká dobře snáší sucho
Dřeviny
Jsou většinou kulisou ostatní výsadbě, tvoří kostru a celkový rámec zahrady.
Více informací podává publikace Xerotermní rostliny v zahradě autorů Lenky Křesadlové a Stanislava Vilíma.
