vytisknout velikost písma Kostival neboli černý kořen: Jak jej pěstovat a připravit z něj mast

Kostival patřil už od starověku k rostlinám s téměř zázračnými účinky. K léčení se používají listy a především kořen obsahující látky, jež regenerují kosti a podporují tvorbu hojivé tkáně. Poradíme vám, jak si kostival vypěstovat, jak z něj vyrobit léčivou mast a na jaké neduhy ji použít.

Kostival lékařský (Symphytum officinale) je vytrvalá, kolem 100 až 120 centimetrů vysoká léčivá rostlina. Drsná, chlupatá lodyha vyrůstá z listové růžice. Světle zelené kopinaté listy mají až 15 centimetrů a jsou stejně jako lodyha na omak drsné a chlupaté. Právě podle této jejich drsnosti kostival dobře poznáte. Ještě lepším poznávacím znamením jsou zvonkovité květy. Sklánějí se lehce k zemi, většinou bývají fialové, modrofialové, růžové či načervenalé, vzácněji žlutavé až bílé a na rostlině se objevují od května či června do srpna. Kostival můžete znát i pod dalšími – lidovými – názvy: černý kořen, svalník, kostihoj, mudronica, medunice, trudovník, volský jazyk, kobylí mléko či lupen sladký.

Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Co léčí kostival lékařský?

Jak název rostliny napovídá, pomáhá hojit v prvé řadě nemoci a poranění kostí. K léčení se užívá nejčastěji kořen, který obsahuje alantoin, aminokyseliny a sliz. Alantoin, nacházející se i v listech, je protein podporující dělení buněk, právě proto je kostival vhodný k léčbě zlomených kostí i bércových vředů, pomáhá při revmatizmu a otocích kloubů, vymknutých kloubech, modřinách, pohmožděninách, bolestech zad, namožených či natržených svalech. Doporučuje se i jako pomoc při spáleninách, omrzlinách a dermatitidách, při artróze a artritidě. Velmi rychle účinkují i kostivalové listy: Po omytí je povařte a ve formě teplé kaše přiložte na postižené místo.

Dříve se kostival užíval běžně i vnitřně: Působí hojivě na trávicí trakt, na záněty žaludku a střev, léčí respirační choroby. Připravovalo se z něj léčivé víno i odvary, čaj. Protože ale obsahuje alkaloidy, v současnosti se pro neodbornou veřejnost doporučuje jen a pouze k vnějšímu použití.

Jak vyrobit jitrocelovou mast: Hojivý zázrak jen ze dvou ingrediencí

Jak vyrobit jitrocelovou mast: Hojivý zázrak jen ze dvou ingrediencí

Recept na výrobu kostivalové masti. A kdy vykopat kořen?

Kořen kostivalu roste až do 30centimetrové hloubky, přitom je ale velmi křehký a lámavý. Vykopává se na jaře a na podzim, nejlépe vám poslouží rycí vidle. Víceletý bývá z vnější strany tmavě hnědý až černý, uvnitř pak bílý nebo žlutavý. Především je ale na řezu sliznatý, na dotek mazlavý a mastný. Jak ho použít na výrobu masti?

  • Čerstvý kořen dobře omyjte, nechte okapat a poté ho nakrájejte nadrobno na tenoučké plátky – vhodné je použít keramický či skleněný nůž.
  • Dvě hrsti plátků vložte do 250 gramů rozehřátého nesoleného vepřového sádla. Chvíli nechte osmahnout a přes noc uležet, druhý den směs opět rozehřejte a důkladně promíchejte.
  • Sádlo potom sceďte přes jemné sítko či gázu do připravených nádobek.
  • Kdo chce, může místo sádla použít jiný tuk, například bambucké máslo či olivový olej z pokrutin, přidat se dá i troška včelího vosku, medu nebo několik kapek esenciálního oleje.
  • Mast uchovávejte v chladu.

Poznámka: Nejvhodnější je používat kořen čerstvý, ale dá se i skladovat ve sklepě jako mrkev a lze ho také sušit.

Kde roste kostival a jak jej pěstovat

Kostival hledejte na místech, kde se drží voda a je dostatek slunce, případně polostín. Vlhká pole, u potoků či rybníků, při okrajích lesa, na mokrých loukách.

Pokud mu poskytnete podobné podmínky, hlinitou nebo jílovitou půdu bohatou na živiny, můžete ho pěstovat i na své zahradě. Sáček semen pořídíte za cca 20 korun. Vysévejte je brzy na jaře – podle počasí od konce března do dubna – do misek či pařeniště, sazeničky pak přesaďte na finální stanoviště v druhé půli května. Trsy se rozrostou v následujícím roce.

Léčivá mast z konopí

Léčivá mast z konopí

Kostival můžete použít nejen při léčení

  • Listy máčejte ve vodě po dobu jednoho měsíce. Získáte skvělé hnojivo pro rajčata a brambory.
  • Listy se dají použít také jako mulč – po nasbírání je nechte nejdřív 48 hodin zavadnout.
  • Uvařenými čerstvými listy obarvíte látky dozlatova.
Jak vypěstovat smrk? Zkuste to přímo ze semínka

Jak vypěstovat smrk? Zkuste to přímo ze semínka

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Jak ušetřit peníze za zahradní nábytek? Recyklujte, tvořte, buďte originální!

Jak ušetřit peníze za zahradní nábytek? Recyk…

Ceny zahradního nábytku se v poslední době zvýšily, přitom šetřit potřebuje téměř každý. Pokud se váš zahradní nábytek již rozpadá a vy potřebujete nový, vsaďte na recyklaci. Z bazarů či na internetu pořiďte starý nábytek, kterému snadno vdechnete další život. Máme pro vás hromadu nápadů, jak kousky původně třeba i k vyhození proměnit v luxusní a stylové.

19.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
RecyklaceZahradní nábytek