Na jedné rostlině se vytvoří až 800 semen. Foto: iStockphoto.com

Na jedné rostlině se vytvoří až 800 semen. | Foto: iStockphoto.com

Kořen se dá skladovat i sušený. Foto: iStockphoto.com

Kořen se dá skladovat i sušený. | Foto: iStockphoto.com

Listy mají více možných využití. Foto: iStockphoto.com

Listy mají více možných využití. | Foto: iStockphoto.com

Na rubu listů je výrazná žilnatina. Foto: iStockphoto.com

Na rubu listů je výrazná žilnatina. | Foto: iStockphoto.com

Plodem kostivalu lékařského jsou tvrdky. Foto: iStockphoto.com

Plodem kostivalu lékařského jsou tvrdky. | Foto: iStockphoto.com

Květy jsou uspořádány v dvojvijanech. Foto: iStockphoto.com

Květy jsou uspořádány v dvojvijanech. | Foto: iStockphoto.com

Nejčastěji jsou květy zbarveny fialově. Foto: iStockphoto.com

Nejčastěji jsou květy zbarveny fialově. | Foto: iStockphoto.com

Najít se dají i květy v barvě bílé. Foto: iStockphoto.com

Najít se dají i květy v barvě bílé. | Foto: iStockphoto.com

Kořen se dá skladovat i sušený. Foto: iStockphoto.com
Listy mají více možných využití. Foto: iStockphoto.com
Na rubu listů je výrazná žilnatina. Foto: iStockphoto.com
Plodem kostivalu lékařského jsou tvrdky. Foto: iStockphoto.com
8
Fotogalerie

Kostival neboli černý kořen: Jak jej pěstovat a připravit z něj mast

Kostival patřil už od starověku k rostlinám s téměř zázračnými účinky. K léčení se používají listy a především kořen obsahující látky, jež regenerují kosti a podporují tvorbu hojivé tkáně. Poradíme vám, jak si kostival vypěstovat, jak z něj vyrobit léčivou mast a na jaké neduhy ji použít.

Kostival lékařský (Symphytum officinale) je vytrvalá, kolem 100 až 120 centimetrů vysoká léčivá rostlina. Drsná, chlupatá lodyha vyrůstá z listové růžice. Světle zelené kopinaté listy mají až 15 centimetrů a jsou stejně jako lodyha na omak drsné a chlupaté. Právě podle této jejich drsnosti kostival dobře poznáte. Ještě lepším poznávacím znamením jsou zvonkovité květy. Sklánějí se lehce k zemi, většinou bývají fialové, modrofialové, růžové či načervenalé, vzácněji žlutavé až bílé a na rostlině se objevují od května či června do srpna. Kostival můžete znát i pod dalšími – lidovými – názvy: černý kořen, svalník, kostihoj, mudronica, medunice, trudovník, volský jazyk, kobylí mléko či lupen sladký.

Co léčí kostival lékařský?

Jak název rostliny napovídá, pomáhá hojit v prvé řadě nemoci a poranění kostí. K léčení se užívá nejčastěji kořen, který obsahuje alantoin, aminokyseliny a sliz. Alantoin, nacházející se i v listech, je protein podporující dělení buněk, právě proto je kostival vhodný k léčbě zlomených kostí i bércových vředů, pomáhá při revmatizmu a otocích kloubů, vymknutých kloubech, modřinách, pohmožděninách, bolestech zad, namožených či natržených svalech. Doporučuje se i jako pomoc při spáleninách, omrzlinách a dermatitidách, při artróze a artritidě. Velmi rychle účinkují i kostivalové listy: Po omytí je povařte a ve formě teplé kaše přiložte na postižené místo.

Dříve se kostival užíval běžně i vnitřně: Působí hojivě na trávicí trakt, na záněty žaludku a střev, léčí respirační choroby. Připravovalo se z něj léčivé víno i odvary, čaj. Protože ale obsahuje alkaloidy, v současnosti se pro neodbornou veřejnost doporučuje jen a pouze k vnějšímu použití.

Recept na výrobu kostivalové masti. A kdy vykopat kořen?

Kořen kostivalu roste až do 30centimetrové hloubky, přitom je ale velmi křehký a lámavý. Vykopává se na jaře a na podzim, nejlépe vám poslouží rycí vidle. Víceletý bývá z vnější strany tmavě hnědý až černý, uvnitř pak bílý nebo žlutavý. Především je ale na řezu sliznatý, na dotek mazlavý a mastný. Jak ho použít na výrobu masti?

  • Čerstvý kořen dobře omyjte, nechte okapat a poté ho nakrájejte nadrobno na tenoučké plátky – vhodné je použít keramický či skleněný nůž.
  • Dvě hrsti plátků vložte do 250 gramů rozehřátého nesoleného vepřového sádla. Chvíli nechte osmahnout a přes noc uležet, druhý den směs opět rozehřejte a důkladně promíchejte.
  • Sádlo potom sceďte přes jemné sítko či gázu do připravených nádobek.
  • Kdo chce, může místo sádla použít jiný tuk, například bambucké máslo či olivový olej z pokrutin, přidat se dá i troška včelího vosku, medu nebo několik kapek esenciálního oleje.
  • Mast uchovávejte v chladu.

Poznámka: Nejvhodnější je používat kořen čerstvý, ale dá se i skladovat ve sklepě jako mrkev a lze ho také sušit.

Kde roste kostival a jak jej pěstovat

Kostival hledejte na místech, kde se drží voda a je dostatek slunce, případně polostín. Vlhká pole, u potoků či rybníků, při okrajích lesa, na mokrých loukách.

Pokud mu poskytnete podobné podmínky, hlinitou nebo jílovitou půdu bohatou na živiny, můžete ho pěstovat i na své zahradě. Sáček semen pořídíte za cca 20 korun. Vysévejte je brzy na jaře – podle počasí od konce března do dubna – do misek či pařeniště, sazeničky pak přesaďte na finální stanoviště v druhé půli května. Trsy se rozrostou v následujícím roce.

Kostival můžete použít nejen při léčení

  • Listy máčejte ve vodě po dobu jednoho měsíce. Získáte skvělé hnojivo pro rajčata a brambory.
  • Listy se dají použít také jako mulč – po nasbírání je nechte nejdřív 48 hodin zavadnout.
  • Uvařenými čerstvými listy obarvíte látky dozlatova.

Doporučujeme

Články odjinud