vytisknout velikost písma Kostival neboli černý kořen: Jak jej pěstovat a připravit z něj mast

Kostival patřil už od starověku k rostlinám s téměř zázračnými účinky. K léčení se používají listy a především kořen obsahující látky, jež regenerují kosti a podporují tvorbu hojivé tkáně. Poradíme vám, jak si kostival vypěstovat, jak z něj vyrobit léčivou mast a na jaké neduhy ji použít.

Kostival lékařský (Symphytum officinale) je vytrvalá, kolem 100 až 120 centimetrů vysoká léčivá rostlina. Drsná, chlupatá lodyha vyrůstá z listové růžice. Světle zelené kopinaté listy mají až 15 centimetrů a jsou stejně jako lodyha na omak drsné a chlupaté. Právě podle této jejich drsnosti kostival dobře poznáte. Ještě lepším poznávacím znamením jsou zvonkovité květy. Sklánějí se lehce k zemi, většinou bývají fialové, modrofialové, růžové či načervenalé, vzácněji žlutavé až bílé a na rostlině se objevují od května či června do srpna. Kostival můžete znát i pod dalšími – lidovými – názvy: černý kořen, svalník, kostihoj, mudronica, medunice, trudovník, volský jazyk, kobylí mléko či lupen sladký.

Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Co léčí kostival lékařský?

Jak název rostliny napovídá, pomáhá hojit v prvé řadě nemoci a poranění kostí. K léčení se užívá nejčastěji kořen, který obsahuje alantoin, aminokyseliny a sliz. Alantoin, nacházející se i v listech, je protein podporující dělení buněk, právě proto je kostival vhodný k léčbě zlomených kostí i bércových vředů, pomáhá při revmatizmu a otocích kloubů, vymknutých kloubech, modřinách, pohmožděninách, bolestech zad, namožených či natržených svalech. Doporučuje se i jako pomoc při spáleninách, omrzlinách a dermatitidách, při artróze a artritidě. Velmi rychle účinkují i kostivalové listy: Po omytí je povařte a ve formě teplé kaše přiložte na postižené místo.

Dříve se kostival užíval běžně i vnitřně: Působí hojivě na trávicí trakt, na záněty žaludku a střev, léčí respirační choroby. Připravovalo se z něj léčivé víno i odvary, čaj. Protože ale obsahuje alkaloidy, v současnosti se pro neodbornou veřejnost doporučuje jen a pouze k vnějšímu použití.

Jak vyrobit jitrocelovou mast: Hojivý zázrak jen ze dvou ingrediencí

Jak vyrobit jitrocelovou mast: Hojivý zázrak jen ze dvou ingrediencí

Recept na výrobu kostivalové masti. A kdy vykopat kořen?

Kořen kostivalu roste až do 30centimetrové hloubky, přitom je ale velmi křehký a lámavý. Vykopává se na jaře a na podzim, nejlépe vám poslouží rycí vidle. Víceletý bývá z vnější strany tmavě hnědý až černý, uvnitř pak bílý nebo žlutavý. Především je ale na řezu sliznatý, na dotek mazlavý a mastný. Jak ho použít na výrobu masti?

  • Čerstvý kořen dobře omyjte, nechte okapat a poté ho nakrájejte nadrobno na tenoučké plátky – vhodné je použít keramický či skleněný nůž.
  • Dvě hrsti plátků vložte do 250 gramů rozehřátého nesoleného vepřového sádla. Chvíli nechte osmahnout a přes noc uležet, druhý den směs opět rozehřejte a důkladně promíchejte.
  • Sádlo potom sceďte přes jemné sítko či gázu do připravených nádobek.
  • Kdo chce, může místo sádla použít jiný tuk, například bambucké máslo či olivový olej z pokrutin, přidat se dá i troška včelího vosku, medu nebo několik kapek esenciálního oleje.
  • Mast uchovávejte v chladu.

Poznámka: Nejvhodnější je používat kořen čerstvý, ale dá se i skladovat ve sklepě jako mrkev a lze ho také sušit.

Kde roste kostival a jak jej pěstovat

Kostival hledejte na místech, kde se drží voda a je dostatek slunce, případně polostín. Vlhká pole, u potoků či rybníků, při okrajích lesa, na mokrých loukách.

Pokud mu poskytnete podobné podmínky, hlinitou nebo jílovitou půdu bohatou na živiny, můžete ho pěstovat i na své zahradě. Sáček semen pořídíte za cca 20 korun. Vysévejte je brzy na jaře – podle počasí od konce března do dubna – do misek či pařeniště, sazeničky pak přesaďte na finální stanoviště v druhé půli května. Trsy se rozrostou v následujícím roce.

Léčivá mast z konopí

Léčivá mast z konopí

Kostival můžete použít nejen při léčení

  • Listy máčejte ve vodě po dobu jednoho měsíce. Získáte skvělé hnojivo pro rajčata a brambory.
  • Listy se dají použít také jako mulč – po nasbírání je nechte nejdřív 48 hodin zavadnout.
  • Uvařenými čerstvými listy obarvíte látky dozlatova.
Jak vypěstovat smrk? Zkuste to přímo ze semínka

Jak vypěstovat smrk? Zkuste to přímo ze semínka

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro začátečníky

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro …

Zaštipování rajčat je jednoduché, přesto byste ho neměli podceňovat. Pokud ho totiž uděláte správně, máte velkou šanci na kvalitní úrodu.

22.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Užitková zahradaZeleninaZahrádkářův diářÚroda
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Jak připravit hravý třešňový likér

Jak připravit hravý třešňový likér

Říkáte si, že letos by to chtělo zužitkovat třešně i nějakým novým způsobem? Kromě zavařování, pálení a výroby džemu se můžete pustit do přípravy třešňového likéru. Je snadná a velmi rychlá. Pokud u vás zrají třešně dřív, takže už je máte zpracované, použijte na likér višně, rybíz nebo maliny.

21.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Hortenzie: Nejčastější chyby v pěstování

Hortenzie: Nejčastější chyby v pěstování

Záhonové i nádobové hortenzie mají podobné nároky. Pokud nekvetou, bývá příčinou pěstitelská chyba. Podívejte se na jejich přehled a zjistěte, co vaší rostlině pomůže. Další užitečné rady najdete i ve videu v úvodu článku.

11.  6.  2022 |
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyOkrasné rostlinyOchrana a péčeChoroby a škůdciBalkonové rostliny
Bylinky a rostliny, které odpuzují komáry: Funguje levandule, vratič i afrikán

Bylinky a rostliny, které odpuzují komáry: Fu…

Posezení za vlahých letních večerů s lahvinkou vína a přáteli patří k radostem krásného léta. Kdyby ovšem kolem nebzučeli ti otravní komáři. Tady jsou bylinky, které proti nim fungují.

29.  6.  2022 |
Lucie Kořistová
Bylinky