6
Fotogalerie

Kosatce a pivoňky: aby zářily krásou příští rok

Přichází čas, kdy se můžete pustit do rozmnožování a vysazování dvou stálic našich zahrádek, které svými květy dokáží vytvořit nádherné barevné kombinace, jež budete obdivovat jak na záhonech, tak i ve váze.

Elegantní kosatce (Irisy)

Kosatce si najdou díky nepřebernému množství kultivarů všech možných barev a velikostí cestu do každé zahrádky. Výběr je opravdu velký: od ztepilých, až stotřiceticentimetrových chlapíků po nízké skalkové trpaslíky dorůstající výšky pouhých deseti centimetrů. Aby vám každoročně kvetly a zůstaly chloubou zahrádky po mnoho let, je třeba znát alespoň základní pravidla pro jejich nákup, vysazování a pěstování.

kosatce.jpg
Propadnete také kouzlu kosatců?

Správný výběr

Při nákupu vybírejte jen pevné silné oddenky s velkým množstvím kořínků. Pokud už vlastníte rozrostlé letité trsy kosatců, můžete je koncem srpna či v září rozdělit a jednotlivé oddenky rozsadit na nová stanoviště. Z jednoho velkého oddenku lze získat několik nových, stačí ho rozdělit tak, aby měl každý kus vždy alespoň jeden list a dostatek kořínků.

Pokud chcete, aby kosatce nakvétaly v určitou dobu, musíte tomu přizpůsobit jejich výběr. Určitým vodítkem bude, že nízké kultivary (od trpasličích až po ty, které dorůstají do výšky zhruba čtyřicet centimetrů) kvetou zpravidla v dubnu až květnu. Střední (do sedmdesáti centimetrů výšky) nejčastěji v květnu a zástupci nejvyšší třídy s výraznými barvami či kresbou nejpozději – až v květnu a červnu. Tedy hezky popořadě, od nejmenších po největší.

kosatec - růžový.jpg
Růžová barva patří k méně obvyklým

Místo na výsluní

Kosatce potřebují pro zdárný růst a bohatost květů alespoň půldenní sluneční osvit. Při celodenním kamarádění se sluníčkem budou barvy jejich květů doslova zářit, pokud ovšem nezapomenete na zálivku v příliš horkých dnech.

Pro kvalitní růst je třeba oddenky sázet jen těsně pod povrch a na místo, kde je nebudou zastiňovat jiné rostliny, aby se k nim mohly dostat sluneční paprsky. Pro výsadbu se hodí propustná půda obohacená kompostem.

Kosatce nesnáší trvale mokrou půdu; v ní jsou oddenky napadány plísněmi a hnilobou. Předejděte tomu tak, že pro kosatce připravíte vyvýšené místo, z něhož přebytečná voda vždy odteče pryč.

kosatce fialové.jpg
Květy kosatců jsou nepřehlédnutelné

Co byste měli vědět

  • Na jaře můžete rostlinám přidat výživné látky formou kompostu. Nikdy jej však nesypte přímo na oddenky, abyste je nepopálili.
  • Po odkvětu odstřihněte stvol, listy je výhodnější rostlině ponechat, neboť napomáhají shromažďování zásobních látek v oddenku. Před zimou je možné listy zastřihnout asi deset až dvacet centimetrů nad zemí (podle druhu) a po zaschnutí odstranit, aby se vám rostlina lépe přikrývala.
  • Barevnost květů určuje odolnost rostliny proti mrazem. Platí, že čím je barva neobvyklejší, tím bude rostlina choulostivější. Citlivé šlechtěné kultivary je proto vhodné před příchodem zimy přehrnout listím a ještě překrýt chvojím. 

Kosatce do vázy 

Kosatce vypadají nádherně snad ve všech možných aranžmá. Pamatujte, že pokud je chcete uříznout, musíte tak učinit ve stádiu zavřených poupat těsně před rozkvětem – jen tak budete mít zaručeno, že květy se rozvijí a ve váze dlouho vydrží.

Romantické pivoňky (Paeonie) 

Pivoňky mají v evropských i asijských zahradách své stálé místo již velmi dlouhou dobu. Předurčuje je k tomu nejen jejich dlouhověkost, ale především nádherné bohaté květy od jednoduchých po plnokvěté, v barvách od sněhově bílé přes růžové až k vínovým. Méně často se objevují žluté květy nebo květy s korunními plátky přecházejícími od středu od tmavší barvy do světlé.

pivoňky.jpg
Pivoňky na zahradě nesmějí chybět

Kterou vybrat 

Nejtradičnější pivoňkou je Paeonie officinalis, která nechyběla v žádné vesnické zahrádce našich babiček. Původně pochází z alpských oblastí Itálie, kde roste na vápenatých skalách, což je jednoduché vodítko pro určení, do jaké půdy ji máte zasadit.

K nejstarší skupině patří druhy vypěstované z pivoňky bělokvěté. Mají jednoduché i plné květy od bílých přes růžové až po tmavě červené. Většina pivoněk z této skupiny až omamně voní.

Další skupinu tvoří dřevité pivoňky pocházející původně z Asie, z himalájské oblasti a z Číny. Proto se jim u nás lidově říká čínské pivoňky. Mají drobnější květ, který může být opět jednoduchý i plný, nejčastěji v bílém nebo jemně narůžovělém zbarvení.

Skupinou vyskytující se v zahradách jen málo jsou bylinné pivoňky, jež v jejich původních stanovištích od Balkánu po severní Evropu potkal osud mnoha dalších rostlinných i živočišných druhů: patří zde mezi kriticky ohrožené.

pivoňka - tennifolia.jpg
Čínská pivoňka dokáže svými listy zmást

Hlavním znakem těchto druhů jsou mnohonásobně dělené listy, které například u P. tenuifolia připomínají listy kopru. Kavkazská skupina má listy naopak jednoduše dělené. Květ bývá jednoduchý, barvy jsou od smetanové po zářivě červenou.

Množte, nakupujte 

Srpen je vhodným časem k dělení a rozsazování starších trsů rostlin. Tyto činnosti byste ale neměli provádět za příliš horkých dní a v poledním čase. Jak postupovat? Kořeny rostliny rozdělte ostrým nožem na několik dílů, každý by měl mít alespoň tři očka. Zakoupit můžete také sazenice, jež tvoří hlízovitý kořen. Ten musí být silný, nepoškozený a nevyschlý, bez plísní, s patrnými očky neboli listovými pupeny.

Jak na výsadbu 

Místo na slunci je pro pivoňky všech druhů víc než žádoucí. Sázejte je do hlubší, výživné a propustné půdy, která není trvale přemokřená. Přírodní divoké druhy dávají přednost zásaditější půdě. Většina druhů vytvoří po čase rozkošatělé keře, na což byste měli pamatovat předem a zajistit pivoňkám i sousedním rostlinám dostatek prostoru k životu.

pivoňka bílá.jpg
Bílé květy jako symbol čistoty se hodí i pro nevěsty

Pár praktických rad

  • Na jaře a na konci léta pivoňkám dopřejte kompost nebo hnojiva s nízkým obsahem dusíku.
  • Protože jsou jejich květy poměrně těžké, začnou často jednotlivé stonky polehávat. Keře proto svažte či podepřete, případně obojí.
  • Odkvetlé květy odstřihujte, stejně tak případné vadnoucí listy.
  • Začnou-li stonky a později listy vadnout i v období, které není příliš suché, jedná se o chorobné vadnutí. Napadené stonky odřízněte až u země. Pokud choroba napadla větší část rostliny, seřízněte ji celou.
  • Při delším období sucha pivoňky pravidelně a dostatečně zalévejte, jinak zaschnou poupata.
  • Na zimu mladé rostliny přikryjte – nejlépe chvojím. Vyvarujte se neprodyšných materiálů, jako je listí, bublinková fólie a podobně, pod nimi by rostliny mohla napadnout hniloba.

Trvanlivost řezaných pivoněk

K řezu jsou pivoňky nejvhodnější, když se nachází ve stádiu barevného poupěte, těsně před rozvitím. Nařezaným rostlinám ihned ponořte spodní části stonků na půl minuty do vroucí vody, poté je až po květ vnořte na co nejdelší dobu do teplé vody a nechte zregenerovat. Takto ošetřené je můžete aranžovat do vázy.

Doporučujeme

Články odjinud