Korkové špunty od vína nevyhazujte! 20 tipů, jak je prakticky a funkčně využít

Korkové špunty od vína nevyhazujte! 20 tipů, jak je prakticky a funkčně využít

Korek je na první pohled velmi efektní materiál, z něhož lze vytvořit hromadu praktických věcí do domácnosti. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější nápady.

Kuchyňská deska z korkových špuntů vypadá na první pohled nádherně. Aby se vám na ní ale dobře pracovalo, bude potřeba ještě špunty překrýt například silnou průhlednou deskou, nebo je zahladit epoxidem. Než se pustíte do podobného projektu, doporučujeme nejprve propočítat, kolik korkových zátek budete asi potřebovat. Pak poproste o pomoc přátele anebo zajděte do nejbližší vinárny či restaurace a požádejte, zda vám mohou zátky schovávat. 

Pokračování 2 / 20

Dalším projektem, na který budete potřebovat velkou hromadu korkových zátek, je obložení za kuchyňskou linkou. Tam už stačí špunty jen nalepit.

Pokračování 3 / 20

Než se pustíte do jakéhokoli tvoření z korkových špuntů, povařte je, abyste se zbavili odéru z vína. Až budete mít špunty připravené, rozkrojte je a tavnou pistolí přilepte na protiskluzovou podložku. Vznikne tak nádherná předložka do koupelny.

Pokračování 4 / 20

Stejným způsobem pak ve velkém vytvoříte venkovní koberec.

Pokračování 5 / 20

Jedním z nejjednodušších projektů, do nichž se můžete s korkovými špunty pustit, jsou podložky na stůl, třeba pod skleničky...

Pokračování 6 / 20

...nebo pod horký hrnec.

Pokračování 7 / 20

Pokud potřebujete stojánek, do kterého nastrkáte všechny vařečky a naběračky, můžete se pustit do upcyclingu. Budete potřebovat kovovou plechovku, na kterou postupně nalepíte korkové zátky tak, jak vidíte na obrázku.

Pokračování 8 / 20

Upcycling můžete využít i při tvorbě malého odkládacího stolečku. Opět vezměte plechovku, ale tentokrát vyšší. Pokud ji nemáte, můžete použít i širší rouru nebo třeba kulatinu. Na základ pak nalepte špunty kolem dokola a krásný stolek je na světě.

Pokračování 9 / 20

Stolek ve tvaru krychle je ještě propracovanější. Mezery mezi špunty jsou zahlazeny průhlednou epoxidovou pryskyřicí, díky čemuž vznikly tak krásné rovné plochy.

Pokračování 10 / 20

Renovujete starý stůl, protože jeho deska už je ošoupaná? Opět využijte korkové špunty. Zejména ke stolku, u něhož budete popíjet víno, se tento materiál skvěle hodí.

Pokračování 11 / 20

Změnit k nepoznání se za pomoci špuntů dá i starý oprýskaný květináč. 

Pokračování 12 / 20

Hledáte právě lustr pro svůj obývací pokoj? Jeden takový si zkuste vyrobit. 

Pokračování 13 / 20

Je to až neuvěřitelné, ale z korkových špuntů můžete mít i kabelku. Nevěříte? Základem je pevné, otvírací tělo, které se dá polepit. Takový doplněk nebude mít na párty nikdo jiný a vy budete originální.

Pokračování 14 / 20

Závěsy do dveří jsou oblíbené v mnoha domácnostech. Koupit se dají korálkové či provázkové, vyrobit si můžete i vlastní. Do korkových špuntů z obou stran našroubujte kovová očka a pak jen spojte jednotlivé řetězy, které nakonec připevníte na lištu.

Pokračování 15 / 20

Korek je na omak velmi příjemný materiál, takže se hodí i na úchytky zásuvek. Protože je ale i křehký, je lepší ho před použitím napenetrovat, aby se nezačal při vrtání rozpadat.

Pokračování 16 / 20

Taky se vám nelíbí, když na stole stojí papírová krabice s kapesníky? Umístěte ji do skrýše, kterou si vytvoříte z korkových zátek.

Pokračování 17 / 20

Stejným způsobem můžete vytvořit přihrádku na papírové ubrousky, slánku a pepřenku. Vždy tak budete mít po ruce vše, co potřebujete ke správnému stolování.

Pokračování 18 / 20

Když špunty nalepíte na papírovou nebo překližkovou přepravku, získáte šikovný servírovací tác.

Pokračování 19 / 20

Z vaší tvořivosti mohou mít radost i zvířátka na zahradě. Příkladem budiž tato ptačí budka.

Pokračování 20 / 20

A když už se budou mít ptáčkové kde schovat, hodilo by se i místo, kde se mohou nakrmit.

Doporučujeme

Články odjinud