vytisknout velikost písma Kopr použijete jako lék i aromatické koření

Představovat kopr (Anethum graveolens) se zdá na první pohled zbytečné – pěstuje se na leckteré zeleninové zahradě. Tato zajímavá jednoletá bylina si ale zaslouží více pozornosti: znáte dostupné odrůdy kopru a možné způsoby jeho využití?    

Kopr vonný je bylinou, jež byla pěstována po mnohá staletí. Nejen pro Egypťany, ale i pro ostatní národy Přední Asie byl léčivou drogou, ale také hodnotnou surovinou užívanou k placení daní.  

Jedinečnou vlastností kopru je odolnost vůči nízkým teplotám a tolerance ke krátkému dni, takže je možné jej rychlit již z nejčasnějších jarních výsevů. Můžete ho vysévat spolu s hlávkovým salátem nebo ředkvičkami. Po sklizni brzy uvolní místo hlavní plodině. 

Kopr v časech minulých   

Řekové považovali kopr za nejúčinnější prostředek proti škytavce, ve středověku chránil před očarováním za Svatojánské noci. Pro současné pěstitele je především kořením. Zmínky o tom, že sloužil k magickým účelům nebo že byl přidáván do vína, aby zvýšil vášeň, budí dnes spíše úsměv.  

Pravdou ale je, že semena kopru dávali první osadníci Ameriky dětem na žvýkání při církevních obřadech. Jelikož se odvar ze semen používá jako prostředek proti nespavosti, myslím, že cíl byl jasný: žvýkající dítka proklimbala dlouhá církevní shromáždění. 

Klepněte pro větší obrázek
Žvýkání zralých semen kopru, která obsahují vápník, fosfor, silice a jiné minerální látky, pomáhalo trávení při bohaté hostině  

Výsev zahajte od časného jara

Kopr lze vysévat od dubna do července přímo do volné půdy. V řádcích vzdálených dvacet centimetrů vysévejte nahusto, dorůstající kopr pak můžete protrhávat na sklizeň nati podle potřeby.  

Tato nenáročná bylina roste dobře v běžné zahradní zemině. Příliš těžké a přemokřené půdy zpomalují růst, rostliny jsou nestejnoměrné a podehnívají. Slunná poloha bez větru a přiměřená zálivka je to pravé, co kopr potřebuje.  

V jednom gramu osiva je asi pět set semínek, na deset metrů čtverečních budete potřebovat deset až patnáct gramů. Pokud se rozhodnete pěstovat kopr ve velkém, počítejte s výnosem kolem sto třiceti kilogramů ze sta metrů čtverečních. 
 

Rostlina si uchovává klíčivost minimálně pět let a spolehlivě se vysemeňuje na místech, kde jste ji pěstovali. Přihnojováním během vegetace si hlavu lámat nemusíte. Použili-li jste někde hnojiva obsahující chlor, kopr tam nesejte, nedařilo by se mu.  

Sklizeň téměř po celý rok

Vegetační doba této bylinky je šedesát pět až sedmdesát pět dnů, postupným výsevem docílíte prakticky celoroční sklizně. Pro zelenou nať se sklízí rostliny o výšce kolem dvaceti centimetrů, vyšší (a kvetoucí) se nechávají jako koření do zavařovaných zeleninových směsí.  

Okurky, salát a zelí lépe prospívají ve společnosti kopru – rostliny jsou zdravější a mohutnější. Pouze vedle fenyklu jej nepěstujte, oba pak ztrácejí své typické aroma. Polovyzrálé květenství kopru přidejte k nakládaným okurkám. Kopr se hodí i do zelného a hlávkového salátu.

Klepněte pro větší obrázek
Vysoce aromatické velké květenství obohatí nakládané okurky či květák. Vzniklá příchuť bude výraznější než z listů, ale jemnější než z nati  

Před výběrem odrůdy si ujasněte požadavky

V zahrádkářských obchodech si můžete koupit několikero odrůd kopru pro venkovní záhony:

  • ‘Hanák‘– výnosná odrůda vhodná i pro rychlení, má jasně zelené listy a výšku do jednoho metru. Sklízet lze od června do října;  

  • ‘Moravan‘ – bohatě olistěná odrůda, nevybíhá brzy do květu, takže se prodlužuje doba sklizně zelené natě; 

  • ‘Hanles 8‘ – méně známá poloraná odrůda s dobrými výnosy; 

  • ‘Bio Plan‘ – světle zelená odrůda;  

  • ‘Compact MINI‘ – kopr vhodný do truhlíků a nádob, dorůstá do čtyřiceti centimetrů. Má jemně kořenitou chuť a bohaté olistění, nakvétá později. 

Klepněte pro větší obrázek
Jedna rostlina – jedna větvená dutá lodyha. Z ní vyrůstají vonné, hluboce niťovitě dřípené listy  

Jak využít sklizenou nať

Čerstvý kopr vydrží několik dnů, dáte-li nať do sklenice s vodou jako do vázy. Volně, tak abyste kopr nepřimáčkli, ji překryjete místo víčkem mikrotenovým sáčkem a uložíte do lednice. Kopr zabalený v alobalu a ještě uzavřený v sáčku z mikrotenu vydrží čerstvý až měsíc. Listy můžete mrazit do ledových kostek, zavářet do octového nálevu nebo sušit.  

Při sušení dodržujte teplotu do třiceti pěti stupňů, aby listy nezhnědly a nezhořkly. Při sušení bez sušičky svazečky obracejte a prohlížejte, aby kopr nezahníval nebo neplesnivěl. Drobně nasekané listy lze případně naložit do soli.  

Pro chuť, pro krásu a pro zdraví

V kuchyni se kopr neztratí – obohatí tvarohové pomazánky, bylinková másla, koprovku či kulajdu, grilovaná jídla i vaječné pomazánky – určitě znáte spoustu receptů, kde se uplatní vůně celé rostliny.  

Klepněte pro větší obrázek
Rozdrcená a vyluhovaná semena přidejte do koupele – podporují růst nehtů a zpevňují je, žvýkáním semen docílíte aromatického dechu  

V lidovém léčitelství si kopr našel místo mezi bylinkami pomáhajícími při žaludečních potížích, špatném trávení, nespavosti a kolice. Vyzkoušejte koprovou vodu, její příprava je jednoduchá.  

Třináct rozmělněných semen kopru svařte v dvou stech dvaceti pěti mililitrech vody, nechte ustát do vychladnutí a slijte. Podávejte dospělým patnáct mililitrů a dětem pět mililitrů koprové vody proti uvedeným potížím.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.

28.  11.  2018 |
Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na stromeček ze škrobu a jedlé sody

Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na strom…

Hmota, které se říká studený porcelán, je lehká, tvárná, skvěle vypadá, a co je nejdůležitější, připravíte ji doma za pár korun. Vyzkoušejte to! Vyrobte si z ní třeba nové vánoční ozdoby. Našli jsme pro vás návod na jejich výrobu.

11.  12.  2018 |
Vánoční skřítkové jsou trendem letošních svátků. Jak se vám líbí?

Vánoční skřítkové jsou trendem letošních svát…

Jsou roztomilí, vousatí, s obrovským bambulatým nosem a čepicí naraženou přes oči. Kdo alespoň jednoho nemá letos doma, jakoby snad ani nebyl. Tyhle malé roztomilé vánoční postavičky, které si oblíbily nejen děti, ale i dospělí, totiž rozzáří vaše Vánoce! Inspiraci najdete ve fotogalerii.

2.  12.  2018 |
Čas na barborky! Jak to udělat, aby vykvetly, a co vlastně symbolizují?

Čas na barborky! Jak to udělat, aby vykvetly,…

Se svátkem Barbory, který připadá na čtvrtý prosinec, je spojen starý lidový zvyk. Pokud si svobodná dívka v tento den natrhá větvičky třešní nebo višní a ty jí na Štědrý den rozkvetou, dotyčná se do roka vdá.

29.  11.  2018 |
Nejkrásnější vánoční dekorace ze šišek. Vyrobte si vkusné ozdoby i vy!

Nejkrásnější vánoční dekorace ze šišek. Vyrob…

Šišky jsou snadno dostupné, nasbírat je můžete v městském parku i v lese. Málokoho ale napadne, že se dají využít k výrobě nádherných vánočních ozdob za pár korun. Pro inspiraci jsme vám našli více než padesát dekorací ze šišek, které si snadno zvládnete vyrobit doma.

5.  12.  2018 |