vytisknout velikost písma Kompostovací separační toaleta nepotřebuje vodu ani kanalizaci. Můžete tak bydlet kdekoliv

Vysoké ceny nemovitostí a pozemků vedou lidi k alternativním způsobům bydlení. Jistým limitem ve využívání pozemků k bydlení je připojení nemovitosti ke kanalizaci. Toaleta, která napojení na kanalizaci nepotřebuje, tak dává nové možnosti, kde si postavit domov. Na trhu jsou k dostání kompostovací separační toalety, spalovací a zmrazovací toalety. Jak fungují? Plus kde a za kolik je koupit?

Toalety, které nepotřebují napojení na kanalizaci ani na septik a nevyžadují ani vodu na splachování, se hodí nejen do různých rekreačních objektů, kde si lidé doposud vystačili s obyčejnou kadibudkou. Moderní verze ekologických toalet nezapáchají o nic víc než obyčejný splachovací záchod, a tak si pomalu nacházejí cestu i do běžných domácností.

Provoz takových toalet je levnější, protože není třeba platit ani za vyvážení jímky, ani za vodu. Jejich vyšší pořizovací cenu vynahradí skutečnost, že není třeba kopat jímku ani budovat kanalizaci. Záchod se jednoduše postaví do prostoru a je možné jej okamžitě používat.

Vybíráme obklady do malé koupelny. 9 nápadů, které vás nadchnou

Vybíráme obklady do malé koupelny. 9 nápadů, které vás nadchnou

Separační suché toalety

Separační toalety nepotřebují žádnou speciální přípravu, nepotřebují napojení na vodu ani kanalizační sítě. Postavíte je na podlahu a můžete používat. Fungují na základě oddělování tuhých výkalů a moči. Aby separace dobře fungovala, je nutné tyto toalety využívat pouze vsedě, což platí i pro muže. Uvnitř toalety jsou kontejnery, které je třeba po naplnění vyndat a vynést na kompost. Toaletní papír není třeba vyhazovat zvlášť, kompost si s ním poradí. Do toalety ale nepatří dámské vložky, chemikálie, čisticí prostředky nebo nedopalky cigaret.

Mobilní dům: vše, co o něm pro začátek potřebujete vědět

Mobilní dům: vše, co o něm pro začátek potřebujete vědět

Separační toalety mají zásobník, do něhož se ukládá materiál, kterým se po použití toaleta zasype. U některých toalet není tento zásobník součástí mísy. Zasypat toalety není nutné po každém použití, zásypový kypřicí materiál se přidává jen po vykonání velké potřeby, a to v množství 0,3–0,5 litru zásypového materiálu. Moč lze využít jako hnojivo na zahradě, protože má vysoký obsah dusíku, fosforu, draslíku a dalších stopových látek.

Při rozhodování, kam toaletu umístit, je nutno brát v úvahu dostatek prostoru vyžadovaného pro zařízení ventilace a odstranění kapalin a také prostor pro samotné použití a údržbu. Jednotka musí být umístěna tak, aby bylo možné horní víko nádoby doširoka otevřít pro snadné vyprazdňování.

I malá koupelna může být krásná a útulná. 33 fotek pro inspiraci ve fotogalerii

I malá koupelna může být krásná a útulná. 33 fotek pro inspiraci ve fotogalerii

Spalovací toaleta

Další alternativou jsou spalovací toalety. Ty zredukují svůj obsah do malé hromádky popela. Kromě snadné manipulace je důležité, že popel může sloužit jako hnojivo do zahrady. K fungování potřebuje spalovací toaleta pouze elektřinu a vzduch, zásobník je koncipován zhruba na 50 použití toalety. Mezi jednotlivými návštěvami nemusí být žádná přestávka. Spalovací toalety bývají vybaveny mechanickou ochranou proti přehřátí, která zajišťuje bezpečné použití.

Přístroje mají displeje, díky nimž se velmi jednoduše ovládají. Ty také upozorní, kdy je čas vyprázdnit zásobník na popel, kdy toaletu vyčistit a nebo servisovat. Toaleta sleduje počet návštěv a přizpůsobuje dobu spalování, aby se zajistilo, že odpadní produkt je vždy spálen. Spalovací toalety vyžadují připojení k elektrické síti a možnost odvětrání – odkouření.

Přenosnou klimatizaci pořídíte za pár tisíc. Vyberte si podle našeho přehledu

Přenosnou klimatizaci pořídíte za pár tisíc. Vyberte si podle našeho přehledu

Zmrazovací toaleta

Na trhu existuje i toaleta, která exkrementy zamrazí na teplotu –15 °C, tedy na teplotu, při níž ustává veškerá mikrobiální aktivita. Toaleta tak nezapáchá, ale ke svému fungování potřebuje elektrickou energii. Je zamýšlena pro použití v interiéru, ale nesvědčí jí podlahové i další topení. Pro tuto toaletu není třeba žádný kypřicí materiál, ten je možné přidat až do kompostu.

Cena kolem milionu a můžete bydlet. Podívejte se, jak mohou mobilní domy vypadat

Cena kolem milionu a můžete bydlet. Podívejte se, jak mohou mobilní domy vypadat

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

19.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
KachnyDrůbežChov slepic
Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, jak ji uspořádat a vylepšit

Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, …

Věděli jste, že můžete mít zelený tunel z dýní, že rajčata lze pěstovat ve výšce a že na vybarvený zeleninový záhon je stejně krásný pohled jako na květiny? Inspirujte se nejlepšími nápady pro zeleninové záhony, které jsme pro vás našli na Pinterestu, a vytvořte si letos ještě krásnější zeleninovou zahradu.

11.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Pěstování zeleninyZeleninová zahrádka
Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov či chatka. Inspirujte se!

Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov č…

Bydlení v maringotce či jiném malém prostoru naučí člověka rozpoznat, co z věcí opravdu potřebuje. Pokochejte se, jak krásně a útulně to může vypadat! Pokud koketujete s myšlenkou minimalismu, vyzkoušejte se třeba jen na pár dní zabydlet v maringotce, abyste zjistili, jestli je to pro vás to pravé.

10.  3.  2023 |
Kateřina Hradová
Maringotka
Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů, které vám zvýší úrodu!

Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů,…

Pěstební sezona ve skleníku už brzy začne, je tedy nejvyšší čas vyladit svůj skleník k dokonalosti! Udělejte si nový pracovní stůl, přidejte police a závěsné systémy, které zvýší množství zeleniny, které ve skleníku vypěstujete. Nezapomeňte na větrání a zalévání, aby se rostlinám dobře dařilo.

4.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Zahrada
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika