Pokud na zahradě začnete cíleně hromadit organický odpad, získáte z něj jednoduše kvalitní hnojivo. Vadí vám ale nevzhledné hromady humusu? V tom případě pomohou kompostéry a kompostovací síla.
Kam s nimi?
Kompostéry umístěte nejlépe do polostínu či stínu. Přílišné teplo a větrno humus vysuší a bez vlhkosti kompostovací proces nepokračuje. Kolem kompostéru byste si měli nechat dostatek místa na práci s nářadím.
Měl by být přístupný za každého počasí a nepříliš vzdálený od domu, protože to budete právě vy, kdo do něj bude další a další suroviny nosit. Nezapomeňte také na sousedy, jimž se jistě nebude zamlouvat přítomnost kompostéru u nosu ve chvíli, kdy se odchýlíte od správného postupu kompostování.
Co se hodí ke kompostování?
Kompostovat můžete všechny ovocné, zeleninové, kávové a čajové zbytky. Dále novinový papír, papírové ručníky, lepenku, mléčné produkty, posekanou trávu, listí, drnové řezy, větvičky, třísky, piliny, hobliny, kůru, trus hospodářských zvířat, ořechové a vaječné skořápky, popel ze dřeva, drcené seno a slámu, plevel před květem a tvorbou semen, piliny či slupky z brambor.

Na první pohled nevábný odpad, ale co z něj může vzniknout, stojí za to; foto Kompostery.cz
Co si odpustíme
Hlavně do kompostérů nepatří žhavý popel a lehce hořlavé materiály. Je jasné proč. Dále kosti, keramika, kůže, odřezky masa, tuky, nemocné rostliny, slupky z tropického ovoce, pecky, popel z uhlí a cigaret, plasty, kovy, sklo, kameny, chemicky ošetřené materiály, časopisy a čerstvý oddenkový plevel (svlačec, bršlice kozí noha, pýr... lze ho použít maximálně po předchozím usušení), nať z brambor, zvířecí a lidské výkaly.
Druhy kompostérů
Zásobníky se zhotovují ze dřeva, plastu, betonu, kamenů, pletiva a kovu. Můžete si je buď koupit v obchodech, anebo sami vyrobit. Při výrobě doma si dávejte pozor na příliš malé nebo naopak velké větrací otvory.
K největší nevýhodě dřevěných zásobníků patří jejich omezená životnost. Dřevo totiž nesmí obsahovat přípravky, jež v sobě mají jedovaté látky, které by se mohly dostat do potravního řetězce. Betonové a kamenné kompostéry se hodí do velkých zahrad. Měly by mít spodní část vybetonovanou, dále větrací otvory a možnost odtoku nadbytečné vody. Ovšem tyto druhy kompostérů se obtížně přemisťují.

Kompostéry můžete vybírat z mnoha typů i materiálů; foto Kompostery.cz
Výška pletivových kompostérů by neměla moc přesahovat přes jeden metr a dvacet centimetrů. K jejich výrobě používáme pletivo s malými oky. Plastové kompostéry se vyrábějí uzavřené a otevřené. V těch uzavřených se musí dostatečně dodržovat kompostovací pravidla, jinak dochází k problémům při rozkladu.
Pokud zvolíte kovový kompostér, měl by mít antikorozní povrchovou úpravu, větrací otvory a tepelnou izolaci. Samozřejmě si můžete zásobníky vytvořit i z jiných materiálů nebo z již zhotovených věcí, jako je například sud, ale vždy musíte vědět, k čemu dříve sloužily nebo co vše materiál obsahuje, aby nedošlo k průniku nevhodných látek do kompostu.
Když nejsem kutil
Kompostéry nabízí hned několik výrobců a obchodníků. Ceny se mění podle objemu, váhy či způsobu provedení výrobku. Pro začátek, abyste získali přehled, stačí omrknout nabídky firem na internetu.