vytisknout velikost písma Jak vybrat kompostér do zahrady, jak založit kompost a jak se o něj starat?

Kompostéry si lze jednoduše vyrobit nebo za poměrně nízkou cenu koupit. Víte však, jaký typ kompostéru zvolit, jak ho založit a jak se o něj starat? A co do kompostu patří a nepatří?

Nejprve vyberte místo, kam kompost umístíte. Měl by přijít do rohu zahrady, kde bude mít polostín. Aby totiž kompost správně zrál, nesmí na něj svítit slunce, jinak vysychá a materiál se velmi pomalu rozkládá. Naprosto žádoucí je přímý kontakt kompostovaného materiálu s půdou. Pokud jde o výběr kompostéru, záleží na velikosti vaší zahrady. 

Jaký kompostér pro malou zahradu, jaký pro velkou?

Pro zahrady s velikostí nad tisíc metrů čtverečních se hodí dřevěná sila, která představují nejjednodušší typ kompostérů. Jejich výhodou je možnost vyrobit si je svépomocí s použitím pily a hřebíků, minusem je pouze rychlejší rozpad konstrukčního materiálu, kdy na dřevo působí vlivy počasí. Pro delší životnost vašeho výrobku proto použijte před samotnou výrobou kompostéru ochranný nátěr na dřevo.

Dřevěný kompostér by měl mít rozměr jeden krát jeden metr s výškou zhruba jeden metr a dvacet centimetrů. Pro základní konstrukci použijte kulatinu s průměrem alespoň patnáct centimetrů. Při přibíjení jednotlivých prken mezi nimi nechte mezeru zhruba patnáct centimetrů, aby se ke kompostu mohl dostávat vzduch. Kovové konstrukce se moc nehodí z toho důvodu, že mohou do kompostovaného materiálu uvolňovat nežádoucí jedovaté látky.

Biologické hnojení: moderní trend zdravé zahrady

Biologické hnojení: moderní trend zdravé zahrady

Pro malé zahrady s výměrou okolo pěti set metrů čtverečních je dobrým a jednoduchým řešením plastové kompostovací silo, které je uzavřené. Takový pomocník se hodí, chcete-li si založit rychlokompost, v němž – jak název napovídá – dochází k velmi rychlému zetlení organických materiálů. Aby se rozklad co nejvíce urychlil, pamatujte na pravidelné prolévání kompostu vodou.

Kompost je důležitým zdrojem živin v zahradě

Kompost je důležitým zdrojem živin v zahradě

Pro zahrady větší, okolo tisíce metrů čtverečních, pak doporučuji použít šestihranné plastové konstrukce, vyrobené ze stejného materiálu jako rychlokompostovací sila. Konstrukčním materiálem je většinou termoplastický akrylát – nitril butadien styren nebo polykarbonát. K výhodám těchto materiálů patří dlouhá životnost a malá hmotnost.

Plastové kompostéry: zbytečná investice?

Plastové kompostéry: zbytečná investice?

Co do kompostu patří a nepatří?

PATŘÍ Pro zakládání kompostů používejte organické materiály, jako jsou tráva s listím, zemina, ale i třeba škrabky z okrajů silnic, v nichž není kamení. Můžete využít i drtičem rozdrcené větvičky, ale vyvarujte se ukládání větších kusů dřevitého materiálu, jenž by se rozkládal příliš pomalu. Do kompostů ukládejte klidně i kousky novinového papíru nebo drny lučních trav, které jste byli nuceni vykopat, samozřejmě i zbytky z kuchyněOdpad z kuchyně jako různé odřezky a slupky zeleniny a ovoce se do kompostu hodí, nikoliv však zbytky jídla.

NEPATŘÍ V kompostu rozhodně není místo pro plevele, kamení, sklo, keramické materiály a plasty. Plevel sice patří do skupiny organických materiálů, ale jeho přítomnost zde je naprosto nežádoucí. Při vyzrání a následném vyvezení zralé kultury byste si jej totiž zavlekli zpět do zahrádky a museli se ho pak zase zdlouhavě zbavovat. Plevele prostě patří na oheň, nikoliv do kompostů. Plastické materiály, jako jsou PET lahve a ostatní obalové materiály z termoplastických sloučenin, do kompostu také nepatří. Mají velice dlouhou dobu rozkladu. 

Máte zdravý kompost? Co pro něj musíte na jaře udělat

Máte zdravý kompost? Co pro něj musíte na jaře udělat

Jak správně založit kompost a jak se o něj starat?

Všechny žádoucí materiály můžete při zakládání smíchat dohromady nebo je vrstvit po pěti centimetrech na sebe. Pro rychlokompost je nejvhodnější kombinací tráva-listí-zemina.

Aby kompost řádně vyzrál, musíte ho prolévat vodou nebo zkvašeným drůbežím trusem. Při prolévání druhou ze zmíněných složek vyzraje do vysokých kvalit, bude totiž plný živin.

Pokud nastane situace, že na kompostu raší plevel, ihned jej odstraňte. Plevel má na takových místech velice dobré vegetační podmínky a velmi rychle by celou kulturu znehodnotil. Správným výběrem kompostéru, založením a udržováním kompostu získáte velmi cennou surovinu do vaší zahrádky.

Lze využít k hnojení zahrady obsah septiku?

Lze využít k hnojení zahrady obsah septiku?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Jak ušetřit peníze za zahradní nábytek? Recyklujte, tvořte, buďte originální!

Jak ušetřit peníze za zahradní nábytek? Recyk…

Ceny zahradního nábytku se v poslední době zvýšily, přitom šetřit potřebuje téměř každý. Pokud se váš zahradní nábytek již rozpadá a vy potřebujete nový, vsaďte na recyklaci. Z bazarů či na internetu pořiďte starý nábytek, kterému snadno vdechnete další život. Máme pro vás hromadu nápadů, jak kousky původně třeba i k vyhození proměnit v luxusní a stylové.

19.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
RecyklaceZahradní nábytek