5
Fotogalerie

Kokedama: netradiční pěstování pokojových květin

Kokedama je speciální způsob pěstování rostlin pocházející z Japonska. Funkci květináče při něm plní mech a ručně upletená síťka, která zase brání vypadávání zeminy. Aranžmá i péči zvládne i začátečník.

Japonci jsou pověstní estetickým cítěním a úctou k přírodě a také jsou zvyklí šetřit místem. Možná právě z nedostatku místa vznikl nový styl pěstování rostlin kokedama - systém, kdy se rostliny vyjmou z nádob, umístí na podstavce a kořenový bal se pak nechá porůst mechem. 

„Koketa“ znamená mech a „da ma“ koule

Kokedama_Olea_europaea.JPG

Existují dva druhy kokedam  –  rostlina umístěná na talířek či misku (to je ta tradičnější) a kokedama zavěšená do prostoru. Tento trend levitujících rostlin vznikl až ve dvacátém století.

Jako kokedamu je možné pěstovat  prakticky jakoukoli rostlinu, od nenáročných pokojových rostlin až po exotické tropické druhy. Do misek se hodí téměř cokoliv - kvetoucí pokojové rostliny, bonsaje, bylinky, kapradiny, sukulenty, drobnolisté filodendrony, orchideje či toulitky. Každý si může vybrat rostlinu podle svého vkusu. Ty popínavé s dlouhými stonky jsou pak atraktivní dekorací do závěsné kokedamy.

Pokračování 2 / 4

Tajemství v kouli ukryté

kokedama_step3a.jpg


Úspěch ujmutí se a růstu rostlin v kokedamě závisí na složení substrátu. Tvůrci originální kokedamy používají speciální japonský jíl "ketotsuchi", který je vzdušný, a přitom má schopnost zadržovat vodu. Pro výrobu kokedamy je ideální - je lepivý, plastický a černý. U nás ho bohužel neseženete, ale dá se nahradit japonským jílovitým substrátem Akadama.

Tento jíl srovnatelných vlastností využívají bonsajisté. Samotný jíl však neobsahuje žádné živiny, proto se k němu přidává substrát podle druhu rostliny. Pro epifyty se k jílu míchá rašeliník v poměru 7:3, pro nenáročné rostliny stačí přidat zahradnickou zeminu v poměru dva díly k jednomu dílu jílu.

A ještě jedna velmi důležitá rada: mech přinesený z lesa nejdříve vysušte v troubě. Zbavíte se nezvaných hmyzích návštěvníků a zničíte zárodky plísní, kterým se ve vlhku náramně daří.

Pokračování 3 / 4

Vytvořte si vlastní kokedamu

tropical.jpg

Budete potřebovat: zakořeněné malé rostliny (sukulenty, kapradí, malé citrusy, orchideje, bylinky, asparágus apod.), jílovitý substrát, drobný štěrk, mech, provázek, nůžky, rukavice a misku s vodou.

Nejprve si připravte substrát - do substrátu přimíchejte trochu drobného štěrku nebo kamínků. Následně ho smíchejte s takovým množstvím vody, aby se z něj dala vytvarovat koule, do které budete sázet rostlinku s očištěnými kořeny. Do kuličky udělejte prohlubeň a vložte do ní rostlinku. Pak kuličku vytvarujte tak, aby substrát pevně obalil kořeny. Na závěr kuličku obalte suchým mechem a obvazujte provázkem, aby držela tvar. Hotovou kokedamu umístěte na místo, kde bude mít dost světla a nebude vám překážet při pohybu.

Kokedamy.cz_Davallia.JPG

Při zalévání dejte do kbelíku nebo větší mísy vodu a ponořte do ní mechovou část kokedamy. Vsakování vody je spojeno s unikáním bublinek - když se přestanou objevovat, je to známka, že je kokedama dostatečně zalitá. Nenechávejte ji však ve vodě příliš dlouho, aby se ze substrátu nevyplavily živiny. Na závěr ji nezapomeňte nechat okapat, až poté ji zavěste na místo.

Pokračování 4 / 4


Jak o kokedamu pečovat?

Kokedama_Citrus.JPG


Četnost zálivky záleží na druhu rostliny a na prostředí. Většinou ji stačí jednou za týden namočit na pár minut do odstáté vody, poté nechat chvíli  okapat na misce a opět zavěsit či umístit na podložku. Čím menší kokedama je, tím rychleji vysychá.

Na jaře je potřeba přidat do zálivky jednorázově hnojivo, aby se substrát trochu obohatil  o živiny. Stříhání a zaštipování se provádí jen u některých  rostlin, například u citrusů, olivovníků či fíkusů.

Kokedamu lze s úspěchem "letnit" na balkoně, terase, zahradě, kde se částečně sama příroda o zálivku postará. Dopřejte jí však částečně zastíněné místo. Při běžné péči  bude kokedama dekorací, z níž se můžete těšit mnoho let.

Doporučujeme

Články odjinud