Přísáté klíště může svědit. Psa pravidelně kontrolujte. Istockphoto.com

Přísáté klíště může svědit. Psa pravidelně kontrolujte. | Istockphoto.com

Klíště se přichytí i na kočku, pokud ji pouštíte ven. Istockphoto.com

Klíště se přichytí i na kočku, pokud ji pouštíte ven. | Istockphoto.com

Klíště může být vidět na první pohled. Istockphoto.com

Klíště může být vidět na první pohled. | Istockphoto.com

Někdy je ale skryté v kožichu. Istockphoto.com

Někdy je ale skryté v kožichu. | Istockphoto.com

Na vyndání si vezměte speciální pinzetu. Istockphoto.com

Na vyndání si vezměte speciální pinzetu. | Istockphoto.com

Nebo háček na vyndavání klíšťat. Pokud máte na ruce ranku, nasaďte si jednorázové rukavice. Istockphoto.com

Nebo háček na vyndavání klíšťat. Pokud máte na ruce ranku, nasaďte si jednorázové rukavice. | Istockphoto.com

I kočkám klíště vytahujte pinzeetou. Istockphoto.com

I kočkám klíště vytahujte pinzeetou. | Istockphoto.com

Klíště se přichytí i na kočku, pokud ji pouštíte ven. Istockphoto.com
Klíště může být vidět na první pohled. Istockphoto.com
Někdy je ale skryté v kožichu. Istockphoto.com
Na vyndání si vezměte speciální pinzetu. Istockphoto.com
7
Fotogalerie

Jak odstranit klíště u kočky či psa? Který postup je nejlepší a na jaké nemoci dát pozor?

Protože největší výskyt klíšťat u nás bývá od března do června, je třeba počítat s tím, že si je z procházky listnatým lesem může přinést váš pes či kočka. A to i v případě, že jsou ošetřeni pipetou proti klíšťatům. Co v takovém případě dělat? Jak klíště správně odstranit a které spreje klíště hned usmrtí?

Před klíšťaty není nikdo v bezpečí. Oblíbenými místy těchto parazitů jsou listnaté a smíšené lesy i porosty křovin s bylinným patrem, zejména jejich okraje. Také zelené porosty kolem různých vodních ploch, které začneme s příchodem teplého počasí vyhledávat. Často se klíšťata vyskytují také v parcích, zahradách a na neudržovaných loukách. Výrazně méně jich je v jehličnatých lesích, ale i odsud si může jak zvíře, tak člověk tohoto nebezpečného parazita přinést.

Víte, jak psy a kočky před klíšťaty co nejúčinněji chránit? Jaké výhody a nevýhody mají různé typy ochrany? Podívejte se na video:

Zatímco lidé si pomalu zvykají prohlédnout se během sezony raději každý večer, svému domácímu mazlíkovi často koupí obojek proti klíšťatům, případně použijí pipetu s repelentním roztokem a doufají, že tím je starost o zvíře vyřešená. Jenomže to nestačí.

Každodenní prohlídka zvířete je základ

Stejně jako člověka i zvíře je třeba pravidelně prohlížet. Dokonce snad ještě častěji, protože pes či kočka jsou díky svému vzrůstu, způsobu pohybu a nedostatku ochranných pomůcek pro klíště lepším cílem než člověk.

Klíště se může na zvíře přichytit téměř kamkoliv, nicméně určitým částem těla dávají přednost. Při prohlídce proto věnujte pozornost zejména tříslům, podpažím a oblasti krku a hlavy. Nezapomeňte zkontrolovat i skrytá místa, jako jsou jednotlivé polštářky tlapek, uši, různé kožní záhyby či zadek.Krátkosrstá plemena zvířat se budou kontrolovat lépe, stačí jim chlupy jednoduše pročesat prsty. Více práce bude u dlouhosrstých plemen, ale tento krok není dobré přeskočit. Signálem, že má váš domácí miláček klíště, může být i skutečnost, že se často drbe. Přisáté klíště totiž svědí.

Klíštětem rozhodně netočte!

Najdete-li v kožíšku klíště, je třeba je co nejrychleji odstranit. Pokud máte na ruce nějaké drobné ranky, nasaďte si jednorázové rukavice, bez nich buďte maximálně obezřetní. V žádném případě je nemažte běžnými mastmi či oleji, protože ty ho přidusí, v důsledku čehož pak může vyzvrátit obsah svých střev do rány. Právě ve střevech se totiž skrývají bakterie přenášející nebezpečné nemoci. Naopak můžete využít přípravek, který klíště rychle zabije, čímž se sníží riziko nákazy. Na trhu je například gel Ixoderm, Ixosafe či sprej Atix.

Jakmile klíště usmrtíte, vezměte pinzetu a klíště chytněte co nejblíže kůži. Kartou na vyndavání klíšťat či speciálním háčkem klíště podeberte. Ve všech případech pak jemně a plynule parazita vytáhnete. Pokud se nezvaného návštěvníka nepodaří odstranit i s kusadly, nevadí, z těch už přenos infekce nehrozí a tělo si s nimi poradí jako s třískou. Místo, kde byl parazit přisátý, nakonec řádně vydezinfikujte a několik následujících týdnů sledujte. Objeví-li se nějaké změny na kůži, vyhledejte veterináře.

Které nemoci může klíště přenést na psa či kočku

  • Napadení domácího mazlíčka klíštětem není jen estetickým problémem, parazit mu může způsobit stejně závažné problémy jako člověku. Téměř 30 procent klíšťat nese borelii, bakterii způsobující lymskou boreliozu. Nemoc byla objevena u více než 80 druhů savců, psi a kočky rozhodně patří mezi ně. Inkubační doba u zvířat bývá poměrně dlouhá, mezi příznaky patří nechutenství, bolest při pohybu, otoky kloubů i horečka
  • Babezióza je parazitární onemocnění psů vyvolané krevními parazity, kteří napadají červené krvinky. Po inkubační době dlouhé zhruba tři týdny se u nemocných psů objevuje vysoká horečka a močení krve, obojí doprovázené anémií a žloutenkou.
  • Bílé krvinky napadá zase bakterie anaplasma, která způsobuje nemoc zvanou anaplasmóza. Ta se projevuje jako akutní horečnaté onemocnění, doprovázené nechutenstvím, apatií, skleslostí, průjmem a zvracením. Krevní test, kterým se onemocnění vyvrátí, či potvrdí, může porvést veterinář přímo v ordinaci, přičemž výsledky jsou k dispozici do 10 minut.
  • Výjimečně pak psi i kočky mohou onemocnět klíšťovou encefalitidou.

Doporučujeme

Články odjinud