vytisknout velikost písma Když se řekne florista

Květiny se sžijí s různým prostředím, zvlášť vezme-li je do ruky profesionál, vdechne jim danou atmosféru a zanechá v nich svoji myšlenku. Jeho dílo má sice leckdy velmi krátký život, ale to už je úděl daný květinám přírodou.

Zázraky na počkání

Dejte mi jeden jediný květ, svazek okrasné trávy, větévku a peříčko a já ze všeho vytvořím věrný přírodní obraz, jako byste se dívali na právě rozkvetlou mez. Anebo jinak: chcete mít pravou luční kytici?

Klepněte pro větší obrázek
Květiny dokáží zútulnit interiér

Nebo si přejete exkluzivní aranžmá na slavnostní stůl? V koutě haly je prázdné místo a nevíte, jak byste ho mohli využít? Nic není nemožné. Jsem totiž florista a hravě si s tím poradím.

Splynutí duší

Dovednost floristy se dá přirovnat k uměleckým postupům malíře i sochaře současně. Pracuje sice s květinami, ale pouze s fantazií a prostorovou představivostí nevystačí. Zručnost, rychlost a znalost materiálů a technik jsou dalšími předpoklady pro tuto práci.

K základním dovednostem floristy patří uvázání kytice k jakékoli příležitosti, prostorové aranžování do nádob a misek, smuteční vazba (nejnáročnější disciplínou je zhotovení věnce), velkoprostorové aranžování pro zvláštní a reprezentační příležitosti, jako jsou zahradní slavnost či svatební hostina na zahradě, večírky, Vánoce a řada dalších.

Klepněte pro větší obrázek
Květy, plody, barvená či přírodní bambusová dřívka - to vše může být základem různých aranžmá; foto Holandská květinová kancelář

Vrcholem floristické dovednosti je umění ikebany s přísnými pravidly, kdy florista vnímá tvar, způsob růstu, strukturu a texturu rostlin, to vše včetně hry světel a stínů. Důležité je rovněž vnímání vůní a všech dalších zvláštností používaných rostlin tak, aby mohly být dokonale začleněny do vytvářeného aranžmá.

Vzhůru na Olymp

Počátky floristiky historici datují do dob egyptské kultury, kdy se květinami zdobily hroby zemřelých a obřadní místa – chrámy. Později ani Řecko a Řím nezůstaly pozadu. Květiny se používaly k výzdobě příbytků, jednotlivé květy symbolizovaly lásku či nenávist, ale nejvýznamnějším symbolem uznání a slávy se staly věnce vítězů olympijských her. Tehdy byl položen základní kámen jedné z nejtěžších disciplín floristiky – vazačství.

Pádem římského impéria se i evropské floristické umění zřítilo do propasti, z níž se na výsluní vyhouplo až v době renesance. Tehdy se aranžování květin do váz stalo velkou módou, a dokonce se zrodil nový obor – zahradník květinář, který měl na starosti nejen zámecké parky a pěstování nových exotických rostlin, ale musel si poradit s novými prvky aranžování.

Klepněte pro větší obrázek
Okouzlující umění ikebany u nás není příliš známé

Než se Evropa přehoupla přes období baroka a přeplácané secese, kdy se květinová aranžmá leckdy kombinovala s mnoha nevkusnými prvky keramických figurek trpaslíků a muchomůrek, asijský kontinent dotáhl aranžování květin k mistrovské dokonalosti – ikebaně.

Škola, základ života

Floristou se člověk nestane jen tím, že umí uvázat pěknou kytici. Do doby, než u nás vznikla specializovaná floristická škola, etablovali se přední floristé z řad absolventů zahradnických škol a zahradníků, kteří se vazbou a aranžováním květin zabývali jaksi okrajově.

Z poválečné doby až do sedmdesátých let minulého století květinářské aranžéry a vazače vychovávala floristická elita, mezi niž patřila například paní Věra Mlčochová, jež se velkou měrou zasloužila o zrod v té době jediné soutěže floristů – Děčínské kotvy. Soutěž se koná dodnes a její tradice přerostla až v renomované celorepublikové Mistrovství floristů se zahraniční účastí.

Klepněte pro větší obrázek
Hana Šebestová, naše přední floristka, na soutěžích boduje; foto Holandská květinová kancelář

V současné době je pro floristy otevřena Floristická škola v Hradci Králové, která od svého vzniku v roce 1993 vychovala řadu mistrů svého oboru. Posluchač se v ní kromě rostlin seznámí se základy estetiky, naučí se klasické i moderní postupy vazby a aranžování a složí závěrečnou zkoušku s certifikátem Mistr florista.

Teprve potom se mu otevřou dveře jak k účasti na zahraničních soutěžích, tak i k pracovnímu uplatnění. Jenže ani po absolvování školy nemůže florista usnout na vavřínech.

Soutěže: důležitá součást floristického vzdělávání

Všichni světoví a renomovaní floristé stále trénují, pořádají květinové show, prezentují své práce na veletrzích a – soutěží. To vše zvyšuje kredit floristického umění. Čeští floristé mají řadu příležitostí: Mistrovství floristů České republiky – Děčínskou kotvu, Brněnskou růži, Floru Olomouc, možnost účasti na zahradnických veletrzích i mezinárodních soutěžích.

Jejich činnost zastřešuje Svaz květinářů a floristů , který se v loňském roce stal členem FEUPF, což je mezinárodní organizace floristů. Tato mezinárodní organizace pořádá jednou za čtyři roky evropskou soutěž floristů, jež letos proběhla koncem září ve městě Velenje.

Klepněte pro větší obrázek
Netradiční aranžmá překvapí a nadchnou

Českou republiku na této prestižní soutěži reprezentoval letošní vicemistr na Mistrovství floristiky České republiky, Bc. Přemysl Hytych, student oboru zahradnické inženýrství Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Jakého umístění v mezinárodní konkurenci dosáhl, zatím nevíme. Výsledky soutěže ještě Svaz floristů nezveřejnil, ale jedno je jisté, čeští floristé se ve světě určitě neztratí.

Svatba jako zábava

Pokud chce florista prosperovat, musí umět svou práci náležitě prodat. Jedinečnou příležitostí jsou veřejné prezentace, kde předvádí svůj um. Svatební show či tematické květinové dny jsou vlastně kouzelnickým představením se vším všudy. S hudbou, průvodním slovem a hbitými prsty floristy, který s neobyčejnou lehkostí tvoří květinové aranžmá, nad nímž se přítomným tají dech.

Důležitý je kontakt s publikem, rychlost a umění prodat svůj styl tak, aby jej obecenstvo přijalo a zatoužilo mít právě takovou kytici doma. Jedním z těch, kdo má bohaté zkušenosti a předává je další generaci floristů, je Mistr florista, magistr Martin Procházka. Vyhraněný názor na oblíbený styl nemá.

Klepněte pro větší obrázek
Kytice by měla ladit i s oblekem ženicha; foto Holandská květinová kancelář

Dává přednost precizně odvedené práci, a když předvádí svou show, interaktivně při tom diskutuje se svým publikem s cílem dosáhnout co největšího kontaktu a bezprostřední reakce obecenstva. Tím získává cenné podněty ke své další práci, a proto se na svých přehlídkách snaží ukázat co nejvíce ze svých tvůrčích nápadů, typů vazeb a netradičních možností použití květin v aktuálním trendu.

Trend smyslný, rozpustilý, vzrušující

Smyslnost již není jen doménou přehlídkových mol, pronikla i do světové floristiky, která pravidelně podléhá módním trendům vznikajícím v Paříži, Miláně, Londýně či květinářské velmoci – v Holandsku.

Držet krok s módními trendy je pro floristu nutností i výzvou zároveň. Zbrusu nový podzimní styl voní čokoládou, smyslností a je doslova nabitý erotikou. Nevěříte? Květinářské delikatesy se v duchu nového trendu připravují se zvláštním důrazem na vizuální dojem, chuť i vůni – tak, aby ve výsledku ohromily svůdností a smyslností.

Klepněte pro větší obrázek
"Čokoládový" jazýček jako symbol sladkého úspěchu; foto Holandská květinová kancelář

Aranžmá v korpusu z čokolády nebo podnos plný voňavých pralinek a květin, co si jen vybrat? Některé doplňky připomínají opravdové pochutiny, na pohled vlhké, jakoby čerstvě namočené. Kombinují se s tvarově kontrastními listy agáve, stonky s načerveno nalakovanými trny, gumou, ale i svůdnou krajkou, nadýchaným boa, listy máčenými v čokoládě nebo kávovými zrny.

Z barev vybírejte odstíny nachové, růžové, červené a bílé. Kombinujte je s černou, čokoládově hnědou, žlutou, zelenou a zlatou – ty se postarají o dodatečný efekt. Moderní osobnosti mohou zaujmout ostré kontrasty červené, bílé a černé.

Luxusní dojem vytváří trendové květiny jako anturie (Anthurium), nevadlec (Celosia), Dendrobium, Paphiopedilum, exkluzivní plnokvěté růže (Rosa), ale i jiřiny (Dahlia) a máčka (Eryngium). Velmi důležité jsou kontrasty mezi materiály – hra s tvrdými, měkkými, jemnými a pichlavými detaily podněcuje fantazii.

Květiny až do domu

Některá květinářství mají svého floristu, a dokonce vám doručí květiny kamkoli a kdykoli – včetně svátků a víkendů. Na internetu je jich celá řada. Kytici můžete objednat den předem a zaplatit přes internet nebo hotově. Cena aranžmá nebo kytice závisí na materiálu, z něhož je zhotovena, i na náročnosti zpracování.

Klepněte pro větší obrázek
Za kvalitní práci je třeba zaplatit; foto Holandská květinová kancelář

Pro orientaci se můžete podívat například na stránky www.ekytky.cz, kde nabízí kytici z růží ve směsi barev nebo v jednom tónu, kterou pořídíte za sedm až osm set. Anturia a exotické květiny jsou v aranžmá samozřejmě dražší. Květinovou kompozici z lilií, gerber, eustomy a aster s ovocem aranžovanou v koši, malém provedení, středním či velkém provedení pořídíte od čtrnácti set do dvou a půl tisíce.

Výběr je veliký, ale dobrý florista vám „udělá“ kytku podle vašich představ a přání. Pak ale počítejte s vyšší cenou, protože domů si ponesete něco, co nikde jinde neuvidíte – originální aranžmá.

 

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Vyrobte si sirup ze smrkových výhonků, vyléčí kašel i rýmu

Vyrobte si sirup ze smrkových výhonků, vyléčí…

Usnadňuje vykašlávání, rozpouští hleny, uvolňuje dýchací cesty. Lehce nahradí všechny ty drahé přípravky z lékáren. Doma si ho můžete připravit i vy. Přinášíme vám recept na smrkový sirup, který není vůbec složitý.

5.  5.  2018 |
15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petunie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

29.  4.  2018 |
Pravidla pěstování petúnií

Pravidla pěstování petúnií

Petúnie jsou oblíbené balkonové rostliny, které při troše pozornosti bohatě pokvetou nejrozmanitějšími barvami. Dopřejte jim vhodnou zeminu, slunečné místo, kam neprší, a pravidelnou dávku vody a kvalitního vícesložkového hnojiva.

13.  5.  2018 |
Dejte surfiniím vše, co potřebují, a odvděčí se vám záplavou květů

Dejte surfiniím vše, co potřebují, a odvděčí …

Pátráte po letničce, která ozdobí vaše okno či lodžii bohatou kaskádou květů? Zasaďte si do truhlíků surfinie. Právě v květnu je ten pravý čas. Zaručujeme, že vám tu nádheru budou všichni sousedé závidět. Poradíme vám, jak surfinie pěstovat, aby dobře prospívaly.

9.  5.  2018 |
Řez meruněk: Čím více budete prořezávat, tím lepší budete mít úrodu

Řez meruněk: Čím více budete prořezávat, tím …

Proč a kdy řezat stromky meruněk? Poradíme, které období je nejvhodnější a jak usměrnit růst správným řezem.

8.  5.  2018 |