vytisknout velikost písma Když rostliny stůňou

Všechno kvete, všechno pučí, kolem nás to pěkně bzučí. Nebzučí však jen včelky a čmeláci, milí čtenáři! Zuby si brousí kdejaký škůdce, aby nám opečovávanou květenu pěkně potrápil.
Sezona již je v plném proudu, škůdci a choroby taktéž nezahálejí. Zahajují hromadný útok na čerstvé listoví stromů a křehké sazeničky zeleniny i květin. A ušetřeny nebývají ani pokojové rostliny.   

Škodlivý hmyz a původci chorob začínají svůj rozmnožovací cyklus a hromadně napadají rostliny, na kterých jsou životně závislé. Bylo by chybou domnívat se, že si s tím příroda sama poradí.

Klepněte pro větší obrázek
Mezi nejrozšířenější škůdce patří mšice

Každý škůdce má svůj vývojový cyklus, který vrcholí v určitém časovém období. V této době je nejvhodnější provést ochranu rostlin. Taktéž choroby čekají na nejpříhodnější podmínky ke svému zdárnému množení. Většinou se jejich útok odvíjí od klimatu.

Nevhodné zásahy člověka, opomenutí či laxní přístup leckdy zapříčiní hromadný výskyt škůdců, kteří dokáží zdecimovat celou úrodu. V dobách nedávno minulých se v zemědělství používaly ve velkém syntetické organické látky, jež sice škůdce vyhubily na minimum, ale ti se postupně stávali odolnými.

Také docházelo k poškození přírody, zdraví člověka a zvířat. Bohužel i v této době se bez ochrany rostlin před chorobami a škůdci neobejdeme, jen se stále hledají a vyvíjejí prostředky, které tolik neškodí přírodě a našemu zdraví.

Klepněte pro větší obrázek
Černá skvrnitost listů růže; na listech se tvoří hnědé skvrny, listy žloutnou a opadávají

Boj proti škůdcům

Ačkoli to tak většinou dopadá, nemusíte myslet hned na chemii. Lepší je totiž snažit se škodlivým vlivům předcházet. Například již před výsevem je vhodné půdu propařit, aby byla dezinfikovaná.

Věnujte pozornost nákupu nových rostlin, zkontrolujte, zda-li již nejsou napadené. Volte druhy odolnější vůči chorobám a škůdcům. Vysazujte je v co nejvhodnějších podmínkách a na správná stanoviště, protože nevhodně zvolené místo rostliny oslabuje.

Nenechávejte růst jeden druh rostlin (obzvlášť zeleniny) stále na jednom místě. Pečlivě odstraňujte plevele, které jsou častými hostiteli škůdců a chorob. Také pečlivě ošetřujte řezné nástroje, jimiž můžete přenést nemoci mezi stromy.

Známe tři způsoby, jak rostliny bránit

Prvním je způsob mechanický, kdy používáte optické lapače. Jsou to lepové desky s určitou barvou, na kterou jistý druh reaguje. Například vrtuli třešňovou zmatete žlutou deskou, jež připomíná dozrávající plod. Tyto lapače jsou natřené lepidlem na něž se hmyz přilepí.

Nevychytají sice vše, ale pomohou výskyt snížit – a jsou ekologické. Vhodné jsou i sítě do vchodu skleníku. Dále pak propařování půdy, feromonové lapače. Použijte také tepelné zdroje. Hlízy omyjte horkou vodou, tím zničíte spoustu háďátek, roztočů a virů.

Druhý způsob je biologický – jedná se o to, že do zahrady „pozvete“ přirozené nepřátele škůdců, užitečné roztoče a parazity. Jejich zastoupení je bohaté. Různé dravé ploštice, larvy brouků, zlatooček, parazitické vosičky a další.

Klepněte pro větší obrázek
Vosička Aphidoletes aphidimyza parazituje celé kolonie mšic

Mají pouze tu nevýhodu, že se s nimi v běžném obchodě nesetkáte, jelikož mají omezenou dobu skladování a použití. Specializované firmy vám je však na objednávku doručí bez problémů poštou.

Chemický způsob řešení je nejobvyklejší. Na trhu se nabízí velké množství těchto přípravků. V odborném obchodě vám poradí, jaký máte nač použít. Zkuste se zaměřit na selektivní, to jsou ty, které působí cíleně, tedy jen proti škůdci – a nepoškodí užitečný hmyz. Uplatňujte přípravky s krátkou dobou působení. Některé chemické přípravky lze kombinovat s biologickými.

Škůdci v domě

Jak vypadá situace u pokojových rostlin? Jejich škůdci jsou většinou tak malí, že si jich vůbec nevšimnete. Zpozorníte, až když květinám žloutnou, zasychají nebo opadávají listy. Možná mají i lepkavý povlak.

To vše mají na svědomí mšice, třásněnky, červci, svilušky a další. Můžete na ně použít lepové destičky nebo postřik, který nezapáchá a je vhodný do bytu. Doporučené jsou přípravky Fast K (nezapáchá), ostatní jsou jedovaté, proto přesně dodržujte návod (Omite, Sumithion). Proti plísním účinkuje Fundazol či Dithane.

A na zahradě

Zahradu napadají kolonie mšic. Jejich populaci dosti snížíte už v předjarním období použitím olejového přípravku Oleoekol, který vajíčka zadusí. Pokud již mšice máte, je vhodný postřik Pirimor.

Okousané listy na stromech způsobuje brouk lalokonosec, jeho vymýcení není lehké. Vylézá pouze v noci, musíte ho ručně při baterce vysbírat. Líhne se v půdě pod stromy, proto je dobré půdu pod stromy kypřit, tím larvy zahynou.

Mnoho chorob a škůdců se objevuje již v brzkém předjaří, jejich hubení se provádí koncem března a v dubnu, ve fázi myšího ouška, když jsou stromy již trochu narašené. V tomto období se ošetřuje proti kadeřavosti broskvoní (Kuprikol) a moniliovému úžehu u meruněk (Rovral, Baycor), kdy nové výhony zasychají.

Švestkám rostou protáhlé plody potažené plísní, jedná se o puchrovitost (Champion). Ošetřujeme též proti stupovitosti jabloní a hrušní přípravky Dithane, Novozir.

Květnové boje

V květnu bojujeme proti červivosti plůdků jabloní, hrušní a švestek, které způsobuje pilatka. Ošetřuje se těsně po opadu květních plátků přípravkem Zolone či Reldan. Můžete také rozvěsit do koruny stromu bílé lepové desky.

Podle feromonového lapače poznáte výskyt obaleče jablečného, jenž způsobuje červivost jablek. Osm dní po vrcholu hromadného náletu použijte postřik Zolone, Trebon. Ve sklenících se začne rozmáhat molice, která dokáže zničit celou úrodu. Potlačit ji můžete přípravky Karate, Talstar nebo použitím biologické ochrany (pomocí parazitických vosiček).

Klepněte pro větší obrázek
Boj proti nosatci zahajte, když se na lísce začínají nalévat samičí květy 

Pokud vám červiví lískové oříšky, napadá je brouk nosatec lískový. Kupte si postřik Decis a na podzim prokypřete okolí lísky. Tím zahubíte larvy v zemi.

Mnoha chorobami trpí také růže. Vyskytnout se může černá skvrnitost, napadené listy odstraňujte. Použijte přípravek Baycor. Svinuté listy ukazují na housenici pilatěnky. Listy otrhejte, postřiky nemají valný význam, nedostanou se do zkroucených listů.

V zeleninovém záhonku se může vyskytnou malá muška květilka. Ta způsobuje červivost ředkviček, ožírá kořínky cibule, kedlubnů, zelí, kapusty a květáku. Škodí po celou sezonu. Proti květilce se používá zálivka prostředkem Sumithion super. Pomůže i včasné přikrytí rostlinek agrotextilií.

Malí černí broučci, kteří vyžírají pletivo rostlin, se nazývají dřepčíci, proti nim používáme prostředek Decis. Také oblíbené jahody nebývají ušetřeny. Napadnout je může květopas jahodníkový. Klade vajíčka do poupat, tam se vylíhnou larvy. Použijte proti němu přípravky Zolone nebo Karate.

Klepněte pro větší obrázek
Napadená poupata jahod je třeba ihned otrhat a spálit

Máme na výběr

Jak vidíte, škůdců a chorob je mnoho a provází nás celou vegetační sezonu. Je na každém z nás, jak s nimi naloží. Na výběr je mnoho prostředků chemické ochrany, ale můžeme vyzkoušet i tu biologickou. Její použití je možná náročnější, ale naše zdraví a zdraví přírody by mělo přispět k jejich masivnějšímu používání.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i poskytne soukromí. Jak ji vybrat?

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i po…

Jak slunce postupně nabírá na intenzitě, začínáme vyhledávat stín. Na balkoně či terase nám pomohou zástěny, které lze instalovat z různých stran. Díky nim se navíc odcloníte od nežádoucích pohledů a získáte nenahraditelný pocit soukromí na čerstvém vzduchu. Na trhu jsou zástěny ratanové, dřevěné, bambusové i plastové. Jak vybrat?

1.  5.  2021 |
Kateřina Hradová
Domácnost
Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů jak na útulný balkon

Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů…

Balkon nemusí sloužit jen k věšení prádla. Chytře vybraný nábytek a vhodné doplňky promění těch pár čtverečních metrů v nejoblíbenější místo vašeho bytu. Nevěříte? Vybrali jsme pro vás ty nejlepší nápady z Pinterestu, tak se inspirujte k velké proměně a léto může začít.

7.  5.  2021 |
Lucie Kořistová
Balkon
15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petunie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

3.  3.  2021 |
Irena Forejtová
Balkon
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

29.  7.  2020 |
Petra Nachtmanová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáčeChoroby a škůdciBalkonové rostliny
Výsadba brambor: Správný postup ovlivní kvalitu a množství úrody

Výsadba brambor: Správný postup ovlivní kvali…

Pokud vám nechutnají kupované brambory a máte k dispozici dostatečný prostor na zahradě či na poli, vypěstujte si je sami. Poradíme vám, jak sázet brambory, abyste se dočkali bohaté úrody.

7.  4.  2021 |
Jaromír MalichLenka Chvostová
Brambory