Když chcete nové dveře

Když chcete nové dveře

Podobně jako jiné zásadní prvky v interiéru i dveře si zpravidla pořizujeme jednou či dvakrát za život. Čím se tedy řídit kromě toho, co vidíme na první pohled?

Před samotným řešením technických vlastností vašich nových dveří vás bude nejspíš zajímat jejich vzhled. Ideální bude, když se sladí s vaším interiérem. Chcete-li jít do masivu, používá se dřevo z buku, dubu, jasanu, mahagonu, břízy, ořechu, třešně či hrušky, dále pak exotičtí zástupci typu padouk, citron, bubinga, teak, makasar nebo wenge.

Masiv však už dnes s ohledem na vysokou cenu ustupuje finančně příznivější dýze. Máte-li však doma malé děti nebo zvířecí mazlíčky, je před dýhou lepší dát přednost laminu odolnějšímu vůči mechanickému poškození.

Dveře tak může zdobit CPL neboli střednětlaký laminát. Vyznačuje se vysokou pevností a odolností proti mechanickému poškození nebo poleptání. Ještě dokonalejší vlastnosti slibuje HPL, tedy vysokotlaký laminát, který se hodí do prostor s extrémním zatížením a zabraňuje vzniku vydřených míst i vyblednutí a běžně se používá v nemocnicích, školách nebo třeba supermarketech a u vás doma by si tedy připadal jako v bavlnce. Poslední běžně používanou povrchovou úpravou je vysoký lesk.

Opět jde o umělou fólii, která je mechanicky daleko odolnější a i cenově příznivější než známé stříkané lesky.

A i když to zní jako protimluv, rovněž takzvaně vysoký lesk si můžete dopřát v matu. Chcete-li pak něco extra, můžete se vybrat i kamennou dýhu například ze štípané břidlice, která bezpochyby zaujme. Počítejte pak jen s větší hmotností dveří, která se ale dá elegantně řešit speciálním kováním. Dveře je však třeba doplnit hliníkovými hranami, které skryjí přechody kamene a obvodových hran.

Na výběr máme i dveře skleněné, kde výrobci používají bezpečnostní kalené neboli tvrzené sklo. „Toto sklo se nedá rozbít žádným nárazem na plochu skla. Pokud by se podařilo přesně strefit na hranu či roh skla, pak by se při souhře náhod mohlo stát, že i kalené sklo se rozbije. Nicméně nikdy nevzniknou ostré střepy, ale tupé úlomky, které nikoho nezraní. Navíc použijete-li takzvané grafosklo, pak i rozbité sklo bude díky vnitřní fólii držet pohromadě,“ uvádí Petr Paksi ze společnosti J. A. P.

Jak se budou otevírat?

Mnoho let jsme byli zvyklí dveře otevírat buď do prostoru, nebo se spoléhat na skládací „harmoniku“. Nabídka je však širší, ostatně posuďte sami. Na výběr jsou: dveře klasické otočné, skládací, posuvné, kyvné a posuvně kyvné. Otočné dveře je dobré využít v místech, která chcete pevně uzavřít a kde vám nevadí prostor, jejž přitom potřebují.

Pokud vadí nebo není-li místa nazbyt, lze volit posuvné otevírání, kdy se dveře zasouvají přímo do stavebního pouzdra ve zdi nebo se posouvají po stěně. Toto řešení však nedokáže tak dobře zvukově ani tepelně izolovat jako otočné dveře.

Což však platí i pro dveře skládací, u kterých si zase mnozí cení skutečnosti, že směrem do prostoru zabírají minimum místa. Skládací dveře jsou dvojího typu: buď se otevírají do obou prostor, které mají oddělit, nebo do jedné. Z pohledu malých interiérů jde o velmi vhodné řešení.

Chcete více originality? Dveře posuvně kyvné kombinují dvě možnosti – posuv a kyvnost. Dveřní křídlo se nejprve začne otevírat stejně jako v případě klasických otočných dveří, tedy do interiéru, následně se však posune tak, že bude zasahovat do obou prostor před i za dveřmi stejnou mírou, až se nakonec přisune ke straně, kde je závěs. Snadno se otevírá a hodí se zejména v místech, kde si nemůžete dopřát klasické otočné dveře a skládací nebo zasunovací prostě nechcete.

Aby byl náš výčet úplný, zmiňme ještě dveře kyvné neboli lítačky, jejichž hlavním úkolem je umožnit co nejsnazší průchod. Zaberou ale dvojnásobně více místa ve srovnání se dveřmi otočnými. Hodí se tedy do interiérů, kde není třeba řešit každý centimetr a kde navíc oceníte jednoduchou manipulaci.

Specialitky

  • Do míst s potenciálním rizikem vzniku požáru je nutné instalovat dveře s protipožární úpravou, které lze opatřit i úpravou protikouřovou. Požáru sice zabránit neumí, ale nabídnou vám čas potřebný k tomu, abyste z domova odešli ve zdraví.
  • Chcete-li mít doma větší klid, dejme tomu například v ložnici, kde vás ruší lednička z kuchyně, pomůžou vám do jisté míry dveře s protihlukovou úpravou. Odborníci připomínají, že tyto dveře nemůžete vybírat samy o sobě, ale společně se zárubněmi a prahem, který se však už běžně zabudovává do spodní části dveřního křídla.
  • Praktickou vychytávkou jsou i dveře s klimatickou úpravou, které řeší rozdílné teploty a vlhkosti v navazujících prostorách, typický příklad představuje koupelna a za ní chodba nebo jiná část příbytku. Interiérové dveře se tak navíc dovybavují tenkou hliníkovou vrstvou, a proto se nekroutí, drží stabilní tvar, protože případné teplotní či vlhkostní rozdíly neprojdou skrz plech k vnitřnímu materiálu.

Mějte kliku

Máte-li již jasno ve výběru dveří, zaměřte se na zcela zásadní detail, kterým je kování – tedy klika. Špatně vybraná klika totiž dokáže krásu vašich dveří zcela „shodit“. K tradičním modelům s oblými skleněnými výplněmi doporučujeme volit kulaté kování s klasickým vzhledem a naopak k trendy modelům s ostrými rysy či lesklými povrchy zase hranaté.

Nejde však jen o design, myslete rovněž na funkci – co stačí do obýváku, to vám jinde může chybět. Například u dveří do koupelny nebo na toaletu je třeba, aby kování mělo takzvanou WC pojistku a umožnilo jednoduché zamknutí dveří zevnitř i otevření z druhé strany; kdyby se třeba dítě zavřelo a nedokázalo si samo otevřít (a na pomoc nemusel přijít šroubovák).

Místo závěru

Pokud už máte jasno, podle jakých parametrů si vybírat dveře, zaměřte se na centimetry. Standardní výška dveří je 197 cm, dále se používají výšky 210, 220 a 230 cm. A šířka? U jednokřídlých dveří jde o 60, 70, 80 či 90 cm. Běžná šířka dvoukřídlých dveří je 125, 145, 165 nebo 185 cm. Samozřejmě není problém nechat si na míru vyrobit i dveře jiných rozměrů.

A co pak? Nyní už doma jen pečlivě měřte. Abyste třeba hned druhý den zašli do obchodu a přivezli si nové dveře. Že nemusí stoprocentně „sedět“? Vyvarovat se problémů můžete tím, že si dveře necháte vyrobit na míru. I zde máte více možností – odneste objednávku do firmy a za několik týdnů vám přivezou nové dveře, případně i zárubně a další dveřní doplňky.

Mnohem lepší však je pozvat nejprve odborníky k vám domů, aby sami přeměřili, jak velké dveře (zárubně) skutečně potřebujete; firmy tuto službu u většího počtu dveří nabízejí bezplatně. Předejdete tak případnému zklamání. Totéž platí i v případě montáže – když se něco nezdaří, nemáte kde si stěžovat. Kdežto pokud si na montáž objednáte odbornou firmu a následně budete dveře, zárubně či jejich osazení chtít reklamovat, víte, kam se obrátit.

Navíc při objednání nejen výrobku, ale i služeb počítejte s nižší DPH (15 procent), než kdybyste si kupovali jen samotný produkt (21 procent). Upřímně řečeno – nejde jen o kvalitně provedené dveře nebo zárubně. Ostatně zkušení výrobci vám potvrdí, že více než polovina úspěchu se skrývá právě v dobře provedené montáži.

Z pohledu designu jsou pak možné různé úpravy, do skla se například dá zapéct fotografie nebo grafický motiv, běžně se pak gravíruje nebo pískuje. A jaká je velká výhoda skleněných dveří? Působí vzdušně a propustí i do další místnosti přirozené světlo. Skleněné dveře se používají také do míst, kde člověk hledá více intimity, zde se však sází na matné sklo; pak jsou za dveřmi vidět jen obrysy.


Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Doporučujeme

Články odjinud