V mnoha rodinách je zdobení vánočního stromečku jedním z prvních svátečních rituálů, kterým začíná Štědrý den a celé svátky. Jak je to ale s odstrojováním stromečku? Kdy je ten správný čas pro úklid všech baněk a vánočních dekorací, aby vás nepostihla žádná nepřející pověra? A jak s nepotřebným vánočním stromečkem naložit?
Kdy se má odstrojit vánoční stromeček? Podle tradice máte 3 možnosti
Tradice odstrojování vánočního stromečku je spojena s několika různými pověrami, na jejichž konci se nejčastěji objevuje datum 6. ledna. Podle historických zvyklostí máme ještě dvě další možnosti, kdy stromeček odstrojit, a sice 2. února nebo začátkem Velikonoc.
6. ledna došli Kašpar, Melichar a Baltazar do Betléma, aby svou návštěvou uctili narození Ježíše Krista. Celou cestu šli za betlémskou hvězdou, která jim prosvěcovala každý jejich krok. Podobnou symbolickou záři dnes vydává každý nasvícený vánoční stromeček, zapálená svíčka na adventním věnci a další krásné a blyštivé dekorace v našich domovech. Podle tradice proto platí, že pokud byste odstrojili stromeček dříve než na Tři krále, betlémská hvězda zhasne a tři králové se do Betléma nedostanou.
Podle křesťanské tradice je 6. leden svátkem Zjevení Páně. Následuje po něm dvanáctá noc od narození Krista a tímto dnem jsou celé vánoční svátky oficiálně ukončené. Není proto důvod si dále doma nechávat vánoční ozdoby a stromeček.
Ve všech dekoracích, které jsme si přichystali ze živých větví a zeleně, se podle tradice schovávají duchové stromů. Ti u nás rádi přečkali vánoční čas a nyní se chtějí vrátit zpět do přírody. Jestliže je ale v pravou chvíli nepropustíme, pak se v létě a na podzim nemůžeme těšit na bohatou úrodu ovoce a zeleniny.
Umělý stromeček však mnoho lidí pobízí k tomu, aby si jej pro radost a na ozdobu nechali déle. Dalším vhodným termínem k odstrojení stromečku je tedy 2. únor, tzv. Hromnice. Tradice vychází z keltských pověstí. Keltové v tento den uctívali boha Peruna, protože dokázal udělat takový hluk, že před ním prchli všichni zlí duchové zpět do své říše. Lidé se do této doby před démony pomyslně chránili právě nastrojeným stromečkem a po tomto datu se ho konečně mohli bez obav zbavit.
Kdy schovat vánoční ozdoby?
Ve stejný den, kdy se rozhodnete odzdobit vánoční stromeček, schovejte také všechny další dekorace a vánoční výzdobu. Svátek Tří králů (6. leden) je pro tuto uklízecí akci jako stvořený. Naplánujte si dostatek času na odstranění každé jehličky, větvičky i všech třpytek z dekorací v domě. A když si později večer po úklidu spokojeně sednete do křesla, nezapomeňte se odměnit nějakou gastronomickou lahůdkou. Právě totiž začíná masopustní období.
Jak dlouho vydrží vánoční stromeček?
Nejdéle ve vašem bytě samozřejmě vydrží umělý stromeček. Ne každému se však myšlenka plastového vánočního stromečku líbí, a proto si raději pořídí živý a voňavý stromek. Pokud dodržíte několik základních pravidel, můžete si vůni čerstvě uříznutého stromečku užívat i dva měsíce po jeho nastěhování do bytu. Důležitá je pravidelná zálivka hned po jeho zakoupení, ale také během celého pobytu uvnitř domu. Nedávejte ho do blízkosti topení, krbu a snažte se udržovat vyšší vlhkost vzduchu.
Který vánoční stromeček vydrží nejdéle?
Jedlička vydrží na pohled pěkná osm až devět týdnů, borovice zhruba pět týdnů a smrček jen tři. Jestliže si tedy chcete ponechat v místnosti živý stromeček až do Hromnic, zvolte raději jedličku. Plánujete-li odstrojení na Tři krále, pěknou parádu udělá také smrček.
Kam vyhodit vánoční stromeček
Jakmile váš vánoční stromeček odstrojíte, není většinou už žádný důvod, proč byste si jej dále měli nechávat doma. Proto se téměř v každém městě u ploch s velkoobjemovými popelnicemi objeví 6. ledna smršť stromečků. Technické služby ve většině měst povolují od ledna do února volné odložení odstrojených stromků. Vždy ale do blízkosti popelnic či k těmto účelům přistaveným kontejnerům.
Ten, kdo má možnost zpracovat si stromeček sám doma, zvolí většinou jeho rozřezání na menší části. Větvemi lze přikrýt choulostivé rostliny a květiny v zahradě, zbylá část stromečku je vhodná na podpal.
Vánoční stromeček podle keltské tradice
Pokud chcete v zapálení stromečku hledat nějakou symboliku, můžete se inspirovat starou keltskou tradicí. Keltové na začátku vánočních svátků rozdělali posvátný oheň, který hořel přesně dvanáct dnů – na Tři krále byl slavnostně uhašen. Odstrojením stromečku 6. ledna a jeho okamžitým spálením tak půjdete naproti dávnému rituálu Keltů.