Řada z vás jistě zná situaci, kdy na zahradě najde jednoho nebo více ježků. Je listopad, zima se blíží a vy máte strach. Co když ježek umrzne? Máte mu pomoci? A pokud ano, jak?
Odpovědi na tyto otázky se dozvíte v našem článku. Ne každý ježek potřebuje vaši pomoc; někteří z nich ale bez ní nepřežijí zimu. O takové byste se měli naučit pečovat.
Zda byste se měli o ježka postarat, zjistíte zkontrolováním dvou faktorů: zdravotního stavu zvířete a jeho hmotnosti. Nejdříve se podívejte, zda nemá ježek nějaké vnější poranění. Pokud se vám zdá v pořádku, ale podvyživený, zvažte jej.
Zdravý ježek se o sebe postará sám
Zdravý ježek schopný přežít zimu by měl nyní, v listopadu, vážit kolem 600 gramů a více. Takového fešáka si můžete vyfotografovat, ale potom ho nechte jít. Postará se o sebe docela dobře sám.
Nedosahuje-li dostatečné hmotnosti, je na vás, abyste mu pomohli. Objevují se názory, že pomáhat ježkům před zimou není rozumné, protože je to zasahování do přirozeného výběru, který se s malými a slabými jedinci nemazlí. Faktem ale zůstává, že lidé jsou hlavním důvodem, proč ježčí populace ubývá: na silnicích jich každoročně umírají tisíce, další jsou otráveni hnojivy a podobně.
Vaši pomoc potřebují pouze ježci, kteří by jinak zimu nepřežili
Rozhodli jste se ježkovi, jemuž zdraví nebo hmotnost nedávají velkou šanci na přežití, podat pomocnou ruku. Co s ním? V první řadě byste měli navštívit s vaším malým chráněncem veterináře. Ježci jsou náchylní na řadu nemocí, jejichž příznaky nemá laik šanci rozpoznat. Zkušený zvěrolékař nejen odborně posoudí stav zvířete, ale pomůže vám jej zbavit případných parazitů nebo vyléčit jeho zranění.
Kde jej ubytovat
Veterinář vám doporučil, abyste ježka nechali přezimovat u vás. Jak jej teď ubytovat? Terárium po křečkovi nejspíš stačit nebude. Pokud chcete co nejvíc respektovat jeho potřeby, je nutné udělat mu výběh o velikosti asi dvou čtverečních metrů s omyvatelnou podlahou, která umožňuje udržovat živočicha v čistotě.
Pokud ubytováváte zvířátek více, musíte velikost přizpůsobit – v případě dospělých jedinců je dobré zachovat poměr dva metry čtvereční na jednoho. Výška ohrádky postačí kolem půl metru. Jako podklad zvolte přírodní materiály: listí, seno nebo větší hobliny.
Ježek vážící pod šest set gramů v listopadu ještě není připraven k zazimování a je potřeba ho vykrmit
Aby měli ježci kde spát, pořiďte jim domeček. Můžete koupit již hotový, určený pro hlodavce (pozor, abyste vybrali vhodnou velikost a typ!), případně jej sami vyrobit. Nemusí být příliš velký; stačí, aby se do něj zvířátko pohodlně vešlo. Dovnitř dáte trochu sena jako podestýlku.
Pokud na výrobu dřevěného příbytku nemáte čas nebo schopnosti, postačí ježky ubytovat v upravené krabici, do které vystřihnete vchod. Do výběhu ji umístíte dnem nahoru a zatížíte, aby se nepřevrátila.
Ježci vyžadují zvláštní jídelníček
Ježka je nutné před zazimováním vykrmit. Zapomeňte na typické lidské pamlsky, jakými jsou smažená, slaná nebo sladká jídla. Toto zvířátko potřebuje převážně masitou stravu. Vhodným základem jsou kočičí konzervy, jež doplníte kuřecím masem, játry nebo libovým hovězím – vyhněte se vepřovému, nedělá ježkům dobře!
Do menu můžete zařadit i vařené kuřecí krky a křídla. Tento jídelníček je dobré obohatit o vejce, piškoty, ovoce, případně brambory, těstoviny nebo rýži. Snadnou a lacinou variantou potravy pro vašeho svěřence jsou mouční červi, které koupíte v každém zverimexu.
Jak bodlináče zazimovat
Jakmile se vám ježka podaří vykrmit na asi 700 gramů hmotnosti (raději více než méně), je čas jej zazimovat. Jeho výběh (tentokrát postačí menší, třeba poloviční) s boudičkou přestěhujte do chladnější místnosti, kde je teplota asi pět stupňů – nikdy však nesmí klesnout pod nulu! Domeček zateplíte například tak, že jej vložíte do větší krabice, přičemž volný prostor mezi nimi zaizolujete senem, hadrami nebo jiným vhodným materiálem.
Toto zvířátko je pro vaši zahradu užitečným pomocníkem
Během zimy potřebuje mít ježek neustále k dispozici čerstvou vodu a suché krmivo, například piškoty, ořechy nebo ovesné vločky. Pokud se bude budit, raději jej zvažte. Snížená hmotnost obvykle indikuje zdravotní potíže.
Jarní probuzení nastává podle počasí, nejčastěji kolem března či dubna. Zimní spánek připraví zvíře až o třetinu hmotnosti, je proto nutné vykrmit je ještě před návratem do přírody – ideálně zase na váhu pohybující se kolem 700 gramů. Základem jarního stravování bude opět masitá strava.
Ježka vypusťe ven nejlépe za soumraku. Pokud jste vlastníky přírodní zahrady, nechte ho na ní. Zbaví ji hmyzích škůdců, sežere i slimáky a hlodavce. Jestliže ale na vašem pozemku převažuje anglický trávník, odneste ho na vhodnější místo, kde nebude ohrožen, nejlépe dál od pozemních komunikací, třeba na okraj lesa nebo do opuštěné zahrady plné křoví. Až se s ním budete loučit, může vás hřát pocit, že jste mu s největší pravděpodobností zachránili život.