Samosběr jahod 2024: Kde si nasbírat jahody o nadcházejícím víkendu 1. a 2. června?

Samosběr jahod 2024: Kde si nasbírat jahody o nadcházejícím víkendu 1. a 2. června?

I o tomto víkendu si můžete nasbírat červené a sladké plody z jahodových plantáží po celé České republice. Tam, kde minulý víkend byly jahůdky ještě zelené, jsou nyní zbarvené do ruda. I když předpověď počasí na víkend není úplně příznivá, mnoho jahodáren bude mít otevřeno. Seznam jahodových plantáží je aktualizován k 31. 5. 2024.

Milujete chuť čerstvých a sladkých jahod přímo z jahodové plantáže? Možná rádi chodíte na samosběry jahod kvůli tomu, abyste měli dostatek materiálu pro vaše marmelády, zmrzliny a koláče. A kdo nezkusil tvarohové či kynuté knedlíky plněné čerstvými jahodami, jakoby si jahod ani nevážil. Samosběry jahod jsou právě nyní v plném proudu a mnoho jahodáren otevírá svá pole přes týden, ale i o víkendu. Tak vezměte kyblíky, bedýnky a košíky a vyrazte na samosběr!

Většina plantáží se otevírá časně ráno, někdy už v 6.00 hodin. Některé ale nabízejí také odpolední sběry jahod. Před návštěvou jakékoli jahodárny si zjistěte, jestli můžete přijet bez předchozího objednání. V případě, že rezervace není potřeba, je nutné počítat s frontami a variantou, že se možná ani nedostanete na řadu.

Jak pěstovat jahody v truhlíku? Podívejte se na video:

Vždy sledujte aktuální informace na webech či facebookových stránkách jednotlivých firem. Pozor si dejte na vyhlášené termíny samosběrů: Ne všude probíhají každý den. Pokud je větší množství zájemců a červené plody se vysbírají, musí se na dozrání dalších jahůdek pár dní počkat.

Zájem o české jahody přímo z plantáže je obrovský. A vzhledem ke špatnému jarnímu počasí je letošní jahodová sezona skromnější, než byla v minulých letech. 

Jahody jsou letos dražší

Ceny jahod jsou pro letošní rok vyšší, než tomu bylo například v minulém roce. Důvodem jsou zdražující se vstupy, ale také složité meteorologické podmínky, kterými nás toto jaro překvapilo. Nejenom úroda jahod, ale také například meruněk či švestek, byla nenávratně poškozená. 

Počítejte s tím, že se cena jahod může v průběhu sezony měnit. Je to dáno množstvím jahod, aktuální sbíranou odrůdou, počasím a také krajem. Dvojnásobnou cenu někde zaplatíte za předem nasbírané jahody. Samosběry jsou vždy levnější. 

Samosběr jahod o víkendu 1. a 2. června 2024: Přehled pro celou ČR

Níže najdete seznam oblíbených míst v celé České republice. Informace jsou platné k 31. květnu 2024. Aktuální informace týkající se ceny, adresy i otvírací doby či případné rušení samosběru kvůli deštivému počasí se dozvíte při prokliku přímo na webové stránky jednotlivých plantáží nebo na jejich Facebook.

Hlavní město Praha

SCHWENK Jahody, s. r. o.
Jahodárna Schwenk má první samosběr naplánován na 31. května 2024. Bude se konat na plantáži v Uhříněvsi a prozatím je plánovaná na jeden týden. Otevřeno je vždy od 8.00 do 18.00 hodin. Při špatném počasí či dešti bude samosběr omezen. Tento víkend je samosběr slíben. Sledujte proto FB profil jahodárny. 
Za kolik: Neuvedeno

Podívejte se na video, jak uvařit výbornou jahodovou marmeládu: 

Středočeský kraj

Jahodárna Sedlčánky – ALBAFLOR
První samosběry jahod zde jsou již spuštěné od pátku 24. května 2024. Dorazit můžete každý pracovní den a i o víkendech. Otevírací doba je vždy od 8.00 do 19 hodin, či do vysbírání. 
Za kolik: V tuto chvíli 89 Kč/kg samosběr (v průběhu sezony se cena může měnit), 140 Kč/kg natrhané 

Farma Novák
Jahody se zde sbírají od soboty 18. května 2024 a dále dle počasí. Tento víkend bude otevřeno. Na polích lze platit pouze v hotovosti, časy samosběrů jsou od 7.00 do 17. hodin. Více informací můžete sledovat na FB. 
Za kolik: 85 Kč/kg samosběr, 150 Kč/kg nasbírané

Ovocné sady Bříství
Jahody už sbírají zaměstnanci farmy pro volný prodej. Je potřeba předem nahlásit požadované množství jahod a jméno, na které budou jahody vydány. Od úterý 21. května je spuštěn také samosběr. Sledujte FB stránky pro aktuální termíny, které neprobíhají denně. Většinou ale vždy začínají v 7.00 hodin ráno. 
Za kolik: 99 Kč/kg samosběr, 160 Kč/kg natrhané

Starokolínské jahody
Samosběr byl zahájen, otevřeno je denně od 7.00 do 20.00 hodin, včetně sobot a nedělí. Lokalita „U Čerpačky“ Starý Kolín bližší informace na stránkách nebo na telefonu 321 764 141. Sledujte web jahodárny – jakmile jsou jahody vysbírané, musí se samosběry přerušit, než dozraje další úroda.
Za kolik: 60 Kč/kg samosběr

Bodlákovi – Semnice
Na samosběry se můžete dostavit od pondělí 20. května 2024. Probíhají každé pondělí, středu, pátek a sobotu v čase od 6.00 do 12.00 hodin, či do vysbírání. 
Za kolik: 80 Kč/kg 

Jahodárna Předměřice nad Jizerou
Prodej čerstvých jahod zde již započal. Prodávají se jak předem nasbírané jahody z fóliovníku, tak probíhá také samosběr. Otevřeno je vždy od 6.00 do 18.00 hodin, také o víkendu. Pro aktuální informace sledujte FB jahodárny. Více informací poskytnou také na telefonu 601 394 479.
Za kolik: 95 Kč/kg samosběr, 200 Kč nasbírané 

Jihočeský kraj

Jahody Vodňany – Manho CZ
Jahody jsou již připravené ke sklizni. Samosběr probíhá průběžně vždy pondělí, středa, pátek a sobota od 8.00 do 18.00 hodin. Na stánku si můžete zakoupit předem natrhané jahůdky. Objednávky jahod se nepřijímají.   
Za kolik: 70 Kč/kg (samosběr), od 80 Kč/kg (natrhané)

Jahodová plantáž Dolní Pěna
Od čtvrtka 30. května můžete zavítat na tuto jahodovou plantáž a natrhat si jahůdky na marmeládu nebo jen tak na chuť. Samosběry se vždy otevírají od 8.00 do 18.00 hodin. V tento čas bude otevřeno také v sobotu 1. 6. 2024. Pro další termíny sběrů sledujte web plantáže nebo se informujte na telefonu 384 388 289. Prodej natrhaných jahod plantáž nerealizuje.
Za kolik: 90 Kč/kg

Farma Mokrá u Soběslavi
První samosběry byly naplánovány na sobotu 1. června 2024. Sběrné dny by měly probíhat pouze ve středu od 17.00 hodin a v sobotu od 8.00 hodin. Při tomto sběrném schématu budou mít jahody dostatek času na dozrávání. Pro sledování změn raději sledujte web firmy. 
Za kolik: Neuvedeno

Plzeňský kraj

Jahodárna Klatovy
Samosběr jahod již byl zahájen. Sledujte facebookové stránky, kde najdete aktuální informace o vývoji na jahodové plantáži. Samosběry jsou plánované každý den od 8.00 do 18.00 hodin. Také tuto sobotu bude otevřeno. Pro informace o nedělním sběru sleduje FB. Jahody jsou na slámové podestýlce, proto jsou krásně čisté. 
Za kolik: 85 Kč/kg (samosběr), 145 Kč/kg (natrhané)

Karlovarský kraj

Počasí jahodám zatím nepřeje ani v Karlovarském kraji. Na samosběry jahod je potřeba ještě několik dnů vydržet. 

Ústecký kraj

Sady Louny
Na všech plantážích samosběr započal k 30. květnu 2024. Termíny sběrů budou postupně zveřejňovány na webových stránkách firmy. Podívat se můžete na mapu aktuálních samosběrů, kde najdete informace o umístění plantáží a otevírací době. Plantáže jsou v Nemilkově u Mostu, Žíželice u Žatce i Droužkovicích u Chomutova. O tomto víkendu by mělo být otevřeno od 7.00 do 19.00 hodin, i za deště. 
Za kolik: 85 Kč/kg

Žatecká farma
Jahody na farmě již dozrály a od 27. května probíhá samosběr. Sledujte vždy FB profil farmy, kde budou aktuální informace. O tomto víkendu by mělo být otevřeno. 
Za kolik: 70 Kč/kg (samosběr), 130 Kč/kg (předem natrhané)

Liberecký kraj

Jediná jahodová farma v Libereckém kraji, Sempra Turnov, zatím samosběry jahod nezahájila. 

Královéhradecký kraj

Jahody Černožice
Jahody postupně dozrávají, ale první samosběr bude spuštěn 1. června 2024 od 8.00 do 16.00 hodin. Sledujte FB profil plantáže, kde budou uveřejněny informace o samosběrech. Prodej trhaných jahod probíhá přímo na poli.  
Za kolik: 80 Kč/kg samosběr, 100 Kč/kg natrhané 

Jahodárna Čejkovice
První prodej natrhaných jahod z této farmy byl v pátek 17. května 2024, na stánku v Čejkovicích. Jarní mrazivé počasí poškodilo část úrody, proto prodej nebude každý den. Jakmile jahody dozrají, budou vypsány sběrové termíny na webu plantáže. Víkendový samosběr by měl proběhnout.
Za kolik: 70 Kč/kg

 

Pardubický kraj

Jahody Choltice
Přesné informace o samosběrech se průběžně uveřejňují. Už nyní ale probíhají. Jahodárna však avizuje, že úroda nebude tak velká jako jiné roky. Důvodem je špatné jarní počasí. Rezervace na samosběr nebudou možné a prodej předem nasbíraných jahod nebude realizován. Samosběry probíhají i za deštivého počasí. Víkendový samosběr bude v sobotu 1. 6. 2024 od 9.00 hodin. 
Za kolik: Neuvedeno

Jahody Staré Ždánice a Podůlšany
Samosběr jahod byl zahájen, informace jsou na webu zveřejněné. Najdete zde termíny samosběrů a také časové rozmezí, kdy je možné plantáž navštívit. Víkendový samosběr proběhne 2. června 2024 od 13.00 do 16.00 hodin.  
Za kolik: 65 Kč/kg

Vysočina

Jahody Šantrůček – Havlíčkův Brod
Jahůdky už postupně dozrávají. Sběr začal již ve středu 29. května 2024. Přesná data a časy sběrů budou vždy včas upřesněny na webových stránkách firmy. Pokud bude dozrávání probíhat dle plánu a počasí bude přívětivé, budou sběry probíhat každý den vždy od 8.00 do 18.00 hodin. Plantáž je na poli v České Bělé u kapličky. Lze platit kartou.
Za kolik: 75 Kč/kg

Farma Josef Čapek Kejžlice
První samosběr byl spuštěn ve středu 29. 5. 2024. Všechny termíny a časy sběrů budou pravidelně vypisovány na FB profilu jahodárny. Nyní je sběr plánován na neděli 2. 6. 2024 od 8.00 do 12.00 hodin. Předpověď počasí na víkend však není příznivá, proto raději sledujte FB profil farmy. 
Za kolik: 85 Kč/kg

Jihomoravský kraj

Jahodárna Brno – Slatina Kandie
Sklizeň jahod zde probíhá od úterý 14. května 2024. Všechny termíny a časy budou uveřejněny na FB profilu jahodárny. Platba je možná pouze v hotovosti. Nyní je sběr plánován na sobotu 1. 6. 2024 od 14.00 do 18.00 hodin, neděli 2. 6. 2024 od 10.00 do 18.00 hodin.  
Za kolik: 85 Kč/kg

Jahody Košťál – Velké Bílovice
Sklizeň jahod zde již probíhá každý den včetně víkendů. Všechny termíny a časy jsou postupně uveřejněny na FB profilu jahodárny. Platba je možná pouze v hotovosti. 
Za kolik: 80 Kč/kg

Zelenina Kratochvílovi Kupařovice
Samosběry jahod jsou již spuštěné a probíhají každý den od pondělí do neděle. Aktuální informace sledujte na webu jahodárny. Zde jsou vypisovány aktuální podmínky na poli a stav jahod. Vše záleží na počasí. Platba je možná pouze v hotovosti.   
Za kolik: Neuvedeno

Ovocnářství Buzrla Moravský Žižkov
Samosběr byl zahájen ve čtvrtek 16. května 2024. Aktuální informace vždy najdete na Facebooku. K dispozici jsou také čerstvě natrhané jahody na objednávku. Na plantáži lze platit kartou. Otevřeno bude určitě v sobotu 1. 6. 2024 od 7.00 do 13.00 hodin. O nedělním sběru se informujte na FB. 
Za kolik: 130 Kč/kg natrhané, 80 Kč/kg samosběr

Olomoucký kraj

Jahody Olomouc – Skrbeň 
Úroda jahod byla na této jahodárně značně poškozená rychlým nástupem jara a následným ochlazením. Nebude tedy realizován prodej předem nasbíraných jahod, ale plantáž bude otevřená pouze pro samosběr. Víkendový samosběr se bude konat v sobotu 1. 6. 2024 od 10.00 do 18.00 hodin sledujte webové stránky s aktuálními informacemi. 
Za kolik: 83 Kč/kg

Jahodárna Olomouc – Slavonín
Samosběry se postupně vypisují – jahody stále dozrávají. Všechny termíny sběrů budou uveřejněny na stránkách jahodárny. Nelze platit kartou. V sobotu 1. 6. 2024 od 8.00 do 11.00 bude otevřeno. V neděli je zavřeno. 
Za kolik: 85 Kč/kg

Jahodárna Prostějov – Určická
První samosběry jahod již proběhly. Další termíny sklizní budou upřesněny na webových stránkách. Platba je možná pouze v hotovosti. V sobotu 1. 6. 2024 budou sběry otevřené od 10.00 do 18.00 hodin, v neděli je zavřeno. 
Za kolik: 85 Kč/kg

Farma Měšťákovi – Bochoř u Přerova
Samosběr jahod je již zahájen. Pro aktuální informace sledujte facebookové stránky jahodárny. Farma však již avizuje, že jahod bude méně kvůli mrazům, které přišly po prvním jarním oteplení. Odrůda Karmen bohužel mrazíky nepřežila. Jahody, které přežily jsou ale krásné, velké a sladké. Nyní je otevřeno každý den, jahod je dostatek. Tuto sobotu bude otevřeno od 6.00 do 11.00 a 15.00 do 18.00 hodin, v neděli je zavřeno. 
Za kolik: 70 Kč/kg

Zlínský kraj

Jahodárna Vaklima – Holešov

Samosběr je vzhledem k teplému počasí již zahájen. Otevřeno bude denně od 8.00 do 18.00 hodin nebo do vysbírání jahod. Všechny termíny sběru budou oznámeny na webových stránkách jahodárny. Děti do 12 let mají vstup na jahodiště zakázán. Prodej předem nasbíraných jahod nebude možný. Jahodárna funguje pouze v režimu samosběru.
Za kolik: 130 Kč/kg. V současné době se sbírá pouze výběrová jakost jahod, plody jsou krásné, velké a mají výtečnou chuť.

Moravskoslezský kraj

Bohužel, tady si jahody nenasbíráte. 

Doporučujeme

Články odjinud