Prvomájový polibek bude letos pod třešní bez květů: Kde je najdete v Praze, Brně, Ostravě a dalších městech | Foto: iStock

Foto: iStock

Prvomájový polibek bude letos pod třešní bez květů: Kde je najdete v Praze, Brně, Ostravě a dalších městech

První máj je lásky čas. A jak jistě víte, tradice velí políbit se na prvního máje pod rozkvetlou třešní. Letos je to však vlivem počasí jinak: ovocné stromy jsou už odkvetlé, respektive květy jim ve většině případů mrazem zhnědly a opadaly. I tak by ale bylo škoda nepřipomenout si pěkný zvyk, a tak pro vás máme tipy, kde najdete krásné vzrostlé třešně, pod nimiž si můžete dát polibek bez ohledu na to, že bílé květy už nad vámi nebudou.

I když většině Čechů tradice nic neříkají, na polibek pod rozkvetlou třešní nezapomínají. Podle průzkumů dodržují tento krásný zvyk neuvěřitelné dvě třetiny z nich. Je mnohem populárnější než únorový svátek svatého Valentýna. Důvodem je možná touha dívek a žen zůstat krásné a přitažlivé po celý následující rok. Právě to jim má totiž prvomájové políbení zajistit. Musí ale být údajně z pravé lásky.

Víte, s jakou magií je spojen 1. máj? Podívejte se na video a zjistěte, jak se v tento den dá snadno věštit:

Za dob našich babiček se také tradovalo, že tenhle polibek je od muže něco jako příslib manželství a brzké svatby. Těm, které polibek nedostanou, se oproti tomu v lásce dařit nebude a do roka uschnou. A po tom přece netouží žádná z nás. Naplánujte si proto na sváteční den procházku nebo výlet někam, kde třešně rostou. O těch v okolí svého bydliště určitě budete vědět. Letos bohužel kránými vonnými květy už obalené nebudou.

Pokud ale náhodou po stromech nekoukáte nebo jste třeba odjeli někam na prodloužený víkend a netušíte, kde v okolí takový strom roste, máme pro vás pár tipů. Na internetu navíc můžete najít i mapu s 35 městy Evropy včetně těch z České republiky, kde si snadno nějaký strom najdete.

Kde najít v Praze rozkvetlou třešeň

I když si mohou Pražané vybírat nejméně ze tří stovek veřejně přístupných třešní, obvykle se už tradičně vydávají vychutnat si prvomájový polibek na Petřín. V místních sadech roste třešní hned několik. Na 1. máje tam bývá ale poněkud rušno. Komu se nechce šlapat do kopce, najde jednu hned u tramvajové zastávky na Újezdě.

Na Praze 6 se zase můžete vypravit do Vokovické třešňovky. Ta se rozkládá jen pár minut chůze od stanice metra Bořislavka. Další stromy jsou například přímo v centru Prahy. Jeden stojí na Václavském náměstí, další v parčíku u výtahu do stanice metra Muzeum nebo třeba na náměstí Míru. Alespoň jednu rozkvetlou třešeň ale najdete obvykle v každé čtvrti. Ať už tu naši českou, nebo třeba japonskou sakuru. Stačí se jen vypravit na procházku do nejbližšího parku a porozhlédnout se.

Zásadní chyby mužů při líbání najdete ZDE >>>

Kde najít rozkvetlou třešeň v Brně

I v moravské metropoli a jejím okolí najdete mnoho třešní. Ať už pod hradem Špilberk, který se tyčí na vrcholu stejnojmenného kopce, na Žlutém kopci, v Nových sadech, na Kraví hoře, nedaleko známého Výstaviště či u řeky na Bakalově nábřeží. Mohutná, úžasná sakura stojí také před Filozofickou fakultou. Hodně stromů roste i ve čtvrti Lužánky.

Pokud toužíte po celém třešňovém sadu, jeden skutečně nádherný je v nedalekých Rosicích. Rozkládá se pod barokní kaplí Nejsvětější Trojice, která se tyčí na jižním návrší města. Vypravit se můžete také do Arboreta Šmelcovna v Boskovicích. Tam jsou na své nádherné sakury právem pyšní.

Rozkvetlé třešně v Ostravě

I na severní Moravě mají  řadu možností. V centru města najdete třešeň třeba v Jurečkově ulici, další je v ulici Keltičkova. Máte-li čas na výlet, určitě si zajeďte do Karviné. Tam vás svou krásou ohromí sakurová alej na třídě 17. listopadu. Stromů je v ní hned 177.

Je váš vyvolený ten pravý? Poznejte to podle toho, jak líbá

Rozkvetlé třešně v Hradci Králové a Pardubicích

V Hradci Králové se můžete vydat do Jiráskových sadů, které jsou zde nejstarším a nejoblíbenějším parkem. Najdete je při soutoku řek Labe a Orlice. Jejich nejstarší část byla zbudována už v roce 1868 a jde o bývalý důstojnický park. Menší sakurová alej stojí také před místní univerzitou a jeden strom stojí i u vlakové zastávky Slezské předměstí. V Pardubicích najdete třešně třeba v ulici Josefa Ressla, Okružní či Mandysově. Ptačí třešně pak kvetou v městském arboretu, které se rozkládá mezi ulicemi Československé armády, Staňkova, Rožkova a Teplého.

Kam za rozkvetlou třešní v Českých Budějovicích

Ani v jihočeské metropoli nebudete o možnost romantického prvomájového polibku ochuzeni. Třešeň najdete například na Mariánském náměstí, na Lannově třídě, v ulici Jana Opletala nebo v Prachatické ulici. Třešňová alej lemuje i příjezdovou cestu do obce Hospříz nedaleko Jindřichova Hradce.

Doporučujeme

Články odjinud