vytisknout velikost písma Kávovary, překapávače, vakuum pot: Přístroje na kávu, které připraví pořádné kafe

Několikaměsíční uzávěra obchodů, restaurací a kaváren nutí mnohé z nás k zamyšlení, jak si doma udělat šálek kvalitní, voňavé a chutné kávy. Jaký přístroj si pořídit? Přinášíme vám jejich přehled. V galerii v úvodu článku najdete pak tipy na zajímavé přístroje na přípravu kávy.

Na trhu existuje celá řada přístrojů, které vám umožní přípravu dobré kávy v domácích podmínkách. Před pořízením některého z nich je dobré se seznámit s jejich hlavními vlastnostmi, výhodami a nevýhodami.

Jak vybrat nejlepší mlýnek na kávu, kde ho koupit a za kolik

Jak vybrat nejlepší mlýnek na kávu, kde ho koupit a za kolik

Při rozhodování bude hrát roli nejen pořizovací cena, ale například i množství šálků kávy, které člověk přes den vypije. Protože kávový rituál při použití například aeropressu je zážitek, pokud si děláte jednu kávu za den. Ale v okamžiku, kdy pijete šest káv denně, může být ruční mletí, pak spařování kávy vodou o správné teplotě a nakonec vytlačování nápoje z aeropressu přes vzduchovou bublinu nejen časově, ale nakonec i fyzicky náročné. 

Jaké možnosti trh nabízí

Kapslový kávovar – je nenáročný přístroj za příznivou pořizovací cenu, v různých akcích může stát méně než tisíc korun. Kapsle nabízí širokou paletu chutí, ať už jde o frappé, cappuccino či macchiato. Je však třeba si uvědomit, že káva namletá v kapslích nemusí být příliš kvalitní a také je mletá dlouho dopředu, čímž ztrácí svou přirozenou chuť. Ta je naopak dodávána různými přísadami. Kapsle notně prodraží cenu jednotlivých šálků kávy, takže jsou vhodné spíše pro občasné "kafíčkáře". Používání jednorázových plastových kapslí navíc není ekologické.

Plnoautomatický kávovar – je jednoduchý na obsluhu a kávu připraví stisknutím jednoho tlačítka. Je vybavený automatickým mlýnkem, takže mele zrna těsně před přípravou nápoje. Hrubost mletí by měla jít nastavit, protože ovlivňuje výslednou chuť. Milovníci latte macchiata či cappuccina si mohou pořídit kávovar, se zásobníkem na mléko, který se o přípravu těchto nápojů postará zcela sám (plnoautomat). Poloautomaty mají k dispozici trysku na horkou páru, pomocí které si mléko jednoduše našleháte. Pořizovací cena automatického kávovaru bývá vyšší, potřebuje pravidelnou údržbu.

Pákový kávovar – nabízí kávu jako z italské kavárny. Nemá zásobník na kávu, tu si musíte většinou sami namlít, potom ji natlačit do sítka ve speciálním držáku a ten pohybem páky nasadit na samotný přístroj. Odsud pochází i název pro tento typ kávovaru. Proces přípravy kávy můžete zjednodušit používáním takzvaných podů. Jde o hermeticky uzavřené a přesně naporcované množství kávy (7 g). Po přípravě kávy vás také čeká čištění různých částí přístroje, nejlépe po každém použití.

Vypěstujte si kávovník: Káva vám doma zavoní hned třikrát

Vypěstujte si kávovník: Káva vám doma zavoní hned třikrát

Překapávací kávovar - cenově nenáročný kávovar, který dokáže připravit větší množství kávy chuťově podobné espressu. K přípravě se používá mletá káva, přes kterou protéká horká voda. Lógr zachycuje papírový filtr a hotový nápoj stéká do konvice ve spodní části přístroje. Překapávaná káva se vyznačuje nahořklou chutí, jelikož se filtruje delší dobu.

Dripper – představuje nádobu ve tvaru trychtýře, kam se vkládá filtr. Jde o pomůcku pro jednoduchou alternativní přípravu kávy překapáváním, tzv. pour-over. Dripper se postaví na hrnek či konvičku, do nádoby poté postupně překape nápoj. Touto přípravou získá káva jedinečnou chuť, vynikne každý ovocný tón i jemné nuance. 

French press – konvička s pístem, který oddělí vytvořený nápoj od logru.  Většinou je nádoba french pressu vyrobena ze skla a má plastové či kovové úchyty, držáky. Je třeba používat kávu namletou na hrubo. Konvička se rychle umyje, k přípravě kávy stačí horká voad. Stlačovací sítko na rozdíl od papírového filtru neodfiltruje oleje obsažené v kávě, má takto připravená káva plnou chuť.

Aeropress – plastový váleček, který kombinuje filtrování kávy přes filtr a použití tlaku, tedy práci dripperu a french pressu. Jde o moderní vynález, jeho příběh se začal psát teprve v roce 2005. Příprava je jednoduchá - namelete si kávu, kterou nasypete do válečku, nalijete horkou vodu, nasadíte sítko s filtrem a postavíte na hrnek. Tlakem pak vymáčknete kávu, která připomíná překapávanou, je však chuťově mnohem plnější. 

Moka konvička – do spodní nádobky nalijete vodu, přidáte trychtýř, misku s kávou a horní nádobku. Postavíte na oheň a za chvilku máte kávu.  Jak dobrá bude, záleží i na tom, jak čerstvou si ji sami namelete. Káva z moka konvičky vyniká silnou chutí a vyšším obsahem kofeinu. Káva z moka konvice má specifickou, lehce připálenou chuť, protože se připravuje při varu. Podobá se italskému espressu, ale chybí mu specifická pěna. Tradičně se moka konvička používá na plynovém hořáku, či elektrické plotýnce, v nabídce však najdete konvičky na elektrickou či sklokeramickou desku nebo indukci.

Vacuum pot – nabízí přípravu velmi jemné kávy bez jakékoliv sedliny. Jde o působivý rituál, rychlý ranní hrnek kávy z něj ale nedostanete. Nejprve musíte do spodní baňky nalít vroucí vodu, nasadit druhou baňku a zapálit kahan. Voda vystoupá do horní baňky, následně se vsype káva a nechá zhruba dvě minuty louhovat, pak se kahan vypne a nápoj díky podtlaku proteče do spodní baňky. Výsledný nápoj je bez lógru, s výbornou chutí a čistý.

V galerii v úvodu článku mrkněte na tipy na zajímavé přístroje na přípravu kávy. 

Hmoždíř pomůže v kuchyni vykouzlit luxusní chutě. Jaký koupit a za kolik

Hmoždíř pomůže v kuchyni vykouzlit luxusní chutě. Jaký koupit a za kolik

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

17.  5.  2022 | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny