Primulky vypadají krásně v trvalkových záhonech, na skalkách, ale hodí se i na výsadbu záhonových obrub. iStock

Primulky vypadají krásně v trvalkových záhonech, na skalkách, ale hodí se i na výsadbu záhonových obrub. | iStock

Shrabejte záhony, odstraňte z nich staré listí a mech. Nezapomeňte ani na trávník. iStock

Shrabejte záhony, odstraňte z nich staré listí a mech. Nezapomeňte ani na trávník. | iStock

Právě teď je ten nejlepší čas založit nové záhony. iStock

Právě teď je ten nejlepší čas založit nové záhony. | iStock

Čím dřív se do likvidace plevele pustíte, tím lépe. iStock

Čím dřív se do likvidace plevele pustíte, tím lépe. | iStock

Kvalitní nůžky jsou základem úspěšného řezu. iStock

Kvalitní nůžky jsou základem úspěšného řezu. | iStock

Pokud k zalévání využíváte zachycenou dešťovou vodu, umístěte nádoby pod svody. iStock

Pokud k zalévání využíváte zachycenou dešťovou vodu, umístěte nádoby pod svody. | iStock

Nezapomeňte na okapní žlaby, které je po zimě třeba vyčistit, případně i opravit a natřít. iStock

Nezapomeňte na okapní žlaby, které je po zimě třeba vyčistit, případně i opravit a natřít. | iStock

Pokud rádi pozorujete ptáčky, máte právě teď v březnu poslední možnost umístit na zahradě ptačí budky. iStock

Pokud rádi pozorujete ptáčky, máte právě teď v březnu poslední možnost umístit na zahradě ptačí budky. | iStock

Pravidelným nátěrem zabráníte nejen znehodnocení dřeva, ale také napadení dřevokaznými houbami a dalšími parazity. iStock

Pravidelným nátěrem zabráníte nejen znehodnocení dřeva, ale také napadení dřevokaznými houbami a dalšími parazity. | iStock

Shrabejte záhony, odstraňte z nich staré listí a mech. Nezapomeňte ani na trávník. iStock
Právě teď je ten nejlepší čas založit nové záhony. iStock
Čím dřív se do likvidace plevele pustíte, tím lépe. iStock
Kvalitní nůžky jsou základem úspěšného řezu. iStock
9
Fotogalerie

Karanténa nás uvěznila doma: Co je teď ideální udělat na zahradě a kolem domu?

Všechno zlé je pro něco dobré. Snažte se proto na současné složité situaci najít i nějaká pozitiva. Jaro se pomalu hlásí o slovo, a tak můžete získaný volný čas v karanténě využít třeba k práci na zahradě a okolo domu. Poradíme vám, do čeho je teď vhodné se pustit.

Počasí v březnu je ještě poměrně nestálé, teplé a slunečné dny střídají mrazivé noci, což zahrádkáře dost omezuje, s prvními pracemi už je ale třeba začít. Jde například o přesazování rostlin, množení, výsevy a práce ve skleníku.

Úklid zahrady a likvidace plevele

Na prvním místě by ale měl být úklid. Odstraňte chvojí, kterým jste přes zimu chránili rostliny. Shrabejte záhony, odstraňte z nich staré listí a mech. Odstraňte odumřelé natě a listy z trvalek, sestříhejte okrasné trávy. Nezapomeňte také vyčistit skalku, pokud ji máte. Je také vhodný čas založit nové záhony. K životu už se po zimě také probudil plevel, který rychle začíná zaplňovat nejen prázdné záhony, ale vyráží i mezi dlaždicemi na cestičkách a podobně. Čím dřív se do jeho likvidace pustíte, tím lépe. Použít můžete selektivní nebo totální herbicidy.

Čištění okapů, natírání altánů a pergol

Okapní žlaby je po zimě třeba vyčistit, případně i opravit a natřít. Ucpané či jakkoliv poškozené žlaby nebo svody mají při silnějších deštích za následek zatékání vody pod střechu nebo na zeď a tím později i případné vytopení domu nebo poškození zdí. Abyste si do budoucna ušetřili práci a čas s čištěním, můžete si pořídit ochranné mřížky nebo síťky, které jen upevníte přes okap a tak zabráníte padání nečistot na dno žlabu. Listí z mřížky vítr jednoduše sfoukne. Důležité je také v průměru jednou za dva až tři roky ošetřit altány a pergoly ze dřeva, které jsou celoročně vystavovány povětrnostním vlivům v podobě UV záření, deště, sněhu či mrazu, což se na stavbě brzy projeví. Dřevo šedne a stárne. Pravidelným nátěrem zabráníte nejen znehodnocení dřeva, ale také napadení dřevokaznými houbami a dalšími parazity.

Příprava na zalévání

Sucho trápí celou republiku, vody ve studnách je pořád méně, cena té z kohoutku stále stoupá. K zalévání je tak dobré využívat dešťovou vodu, která je nejkvalitnější, protože je měkká, neobsahuje chlor a navíc je zadarmo. Na její shromažďování jsou nejvhodnější samostojné nádrže jako plechový sud či barel z plastu, případně jejich soustava. Pokud nějaké nádrže už máte z loňska, ty nepřenosné v březnu vyčistěte, abyste je mohli opět začít používat. Přenosné nádrže umístěte zpět na jejich místo. Důležité také je, aby voda do záchytné nádrže stékala z okapu čistá, bez zbytků listí, větviček a podobně, nezapomeňte proto umístit do svodu lapač nečistot.

Kam umístit ptačí budku?

Pokud rádi na zahradě pozorujete ptáčky, máte právě teď poslední možnost umístit na zahradě ptačí budky. Malí opeřenci totiž už brzy začnou hnízdit a později vyvěšené budky by ignorovali. Umístit je můžete na kmen stromu či jinou plochu pomocí přesahující dřevěné lišty, plechu s dírkou či drátěného oka, s přihlédnutím na budoucí bezpečnost ptáků. Rizikem pro ně mohou být různí predátoři, v okolí lidských obydlí hlavně kočky, před nimiž můžete ptactvo chránit plechovým nebo drátěným límcem. Na směru vletového otvoru vůči světovým stranám příliš nezáleží, snažte se ale umístit budku vletovým otvorem do volného prostoru.

Podrobného průvodce vším, co je tento měsíc potřeba udělat v rámci okrasné a užitkové zahrady, ale i jak se v březnu postarat o pokojové a balkonové květiny, najdete ZDE.

Doporučujeme

Články odjinud