vytisknout velikost písma Kameny, balvany a oblázky

Kámen je ideální přírodní materiál pro vytvoření tajemných zákoutí, romantických zahradních partií či trvalých staveb. Jeho rozmanité tvary, velikosti i struktura zvýrazní hodnotu každé zahrady.

Není kámen jako kámen

Ať uvažujeme o stavbě skalky, plotu nebo cesty, snažíme se vybírat kámen typický pro danou lokalitu, aby co nejlépe splynul s okolím. Kameny zasazené do zahradního prostředí musí totiž vypadat, jako by tam byly odnepaměti.

Klepněte pro větší obrázek
Kámen vybírejte s ohledem na okolí, aby nevypadal jako pěst na oko 

Proto druh kamene vybíráme velmi citlivě a pro zamýšlenou stavbu se rovněž řídíme barvou, strukturou a pevností kamene. Mějme na paměti, že stářím a působením vlhkosti se vlastnosti kamene mohou částečně změnit.  

Kamení všude, kam se podíváš

Využití kamene v zahradě je téměř neomezené. Od zajímavých osamocených solitérních kamenů či bludných balvanů přes suché zídky, obruby záhonů, schody a cesty až po neoddělitelnou součást jezírek a potoků.

Své místo v zahradě najdou i kamenné lavičky, ptačí napajedla, drobné plastiky a jako odlehčující architektonický prvek i přechodové zóny mezi vodními plochami a výsadbou. K výstavbě zahradních zídek i dalších prvků lze použít téměř všechny druhy kamenů. Měly by být ovšem odolné vůči mrazu, aby se po pár letech nerozpadly.

Klepněte pro větší obrázek
Napajedlo z kamene dodá zahradě vznešenější vzhled, musí ale mít dostatečný prostor 

Stejně tak cesty a šlapáky budou hodně namáhány. Pro ně volíme trvanlivé a odolné kameny, pro bezpečnou chůzi zásadně ty neleštěné s drsným povrchem. Pro skalku si zase vybíráme kameny ploché (deskový vápenec, opuku, břidlici nebo andezit), nejlépe od jednoho druhu, aby skalka působila celistvě a přirozeně.  

Cesty a cestičky

Pro nejfrekventovanější část zahrady - cestu - vybíráme kámen s hrubou strukturou povrchu, například žulu, rulu, vápenec nebo pískovec. Převážná část cest, obrubníků nebo kamenné dlažby se staví ze žuly, především pro její trvanlivé vlastnosti.

Žula se dá brousit, leštit, rychle z ní stéká dešťová voda a je odolná vůči mrazu. Pravidelně opracované žulové kostky vypadají velmi hezky v kombinaci s cihlou nebo šlapáky. Se zeleným trávníkem pěkně ladí pískově žlutý nebo okrový odstín. 

Klepněte pro větší obrázek
Nebojte se a čarujte; zásadou je zvolit správný druh kamene a vhodně jej umístit   

Barevné obrazce snadno a rychle

Z praktického hlediska je štěrk neocenitelný ke zpevnění povrchu cest. Když nemáte na údržbu zahrady čas, pořiďte si hromadu štěrku a můžete začít kouzlit i tam, kde je použití jiného materiálu problematické. Třeba úzké cestičky nebo plochy nepravidelného tvaru, které se obtížně osazují dlaždicemi, vypadají atraktivně, vysypeme-li je tímto materiálem.

Štěrk se dobře kombinuje i s dlažbou nebo cihlami. Dají se z něho vytvářet zajímavé ornamenty střídáním štěrkových různobarevných vrstev aranžovaných do pruhů, vlnovek, kruhu či kubistických sestav. Provedení záleží jen na vaší fantazii.  

Kamínky ochrání choulostivé rostliny

Jemný štěrk je vhodný nejen pro estetické úpravy, ale výborně slouží jako mulčovací vrstva pro rostliny, které nesnáší vlhko (lewisie). Okolí rostliny štěrkem obsypeme, ten odvede přebytečnou vlhkost a je po starostech. Kromě toho vrstva štěrku brání růstu mechů a lišejníků na povrchu půdy, proto se dobře uplatní také na zastíněných plochách.  

Kamenná poezie

Velmi zajímavé je využití kamene jako skulptury v podobě kamenných partií či osamoceně stojících obelisků - solitérů. Jednotlivé balvany umístěné na trávníku jakoby náhodně jsou oblíbeným doplňkem finských zahrad.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud máte obavu umístit na zahradu větší kamenný prvek, zkuste ji nejdříve ozvláštnit menšími kousky  

Aby umístění kamenného monumentu působilo přirozeně, je nutné zachovat optický poměr 5:3:1. To znamená, že výška kamene se má rovnat pětině rozlohy plochy, šířka kamene má zabírat nejvýše třetinu plochy a číslo jedna značí, že na plochu umístíme pouze jeden kámen. (Skupinu kamenů posuzujeme podle stejných rozměrových pravidel).

Okolí  pro zvýraznění přírodního vzhledu osázíme rostlinami s pomalým růstem, aby si solitér zachoval dominantní postavení. Dobrý tip: velké osamělé solitéry jsou výbornými společníky okrasných trav a jehličnanů.   

Kámen a vodní iluze

Kde chybí vodní prvek, je možnost vybudovat suchou zahradu v japonském stylu. Je velmi efektní a téměř bezúdržbová. Není v ní vůbec žádná voda ani rostliny, ale oboje nahrazuje bílý, dekorativně uhrabaný písek, představující mořské vlny. Pečlivě naaranžované kameny vybraných tvarů pak zase znázorňují hory, ale třeba i vodopády. 

Klepněte pro větší obrázek
Mořské vlny a hory, to vše si můžete vytvořit i vy 

Vodní hrátky

Použití kamenů k vodním plochám je vrcholem zahradní architektury. Nasypaná hromada kamení u jezírka mnoho parády neudělá, ale oblázky, valouny a velké kameny jsou tím pravým materiálem.

Zrcadlové hladině jezírka dodá výrazný akcent zpola ponořený balvan, třeba zčásti posazený na břeh. Motiv se dá rozvinout do plynulého přechodu ke skalce. Kámen může sloužit jako moment překvapení, kdy do stinného zákoutí umístíme balvan porostlý mechem, odkud na nás dýchne majestát hor.

Klepněte pro větší obrázek
Spojení vody s kamenem okouzlí každého 

A co placáky a zurčící potůček? Nic není tak uklidňujícího jako bublání vody nebo tryskající fontána. A v jejím okolí padající kapky s radostí spočinou na oblázkovém posypu.

V následující tabulce najdete přehled a základní charakteristiku nejčastěji užívaných druhů kamene. 

Druh kamenePoužitíStrukturaPevnost
Břidlice
 zídky a skalkyštípe se na tenké deskykřehká
poznámka:zelená, modrá, šedá až černá
Čedič
 dláždění, obruby, šlapákypevnýtvrdý
poznámka: vynikající akumulátor slunečního záření, dlouho udrží teplo
Kvarcit
 dláždění cestvelmi pevná, kompaktnívelmi tvrdý
poznámka: vhodný i k dláždění okolo bazénů
Opuka
 cesty, zídky, dlažbypevná dle stáří a vlhkostipolotvrdá
poznámka: všestranně použitelný kámen
Pískovec
 zídky, skalky, schody, drobná architekturadrobivá až pevnáměkký
poznámka: odstíny červené, hnědé, nazelenalé či žluté až po šedou nebo bílou
Plochý vápenec
 zídky, skalky, cestyrozpadá se působením mrazuměkký
poznámka: odstíny bílé, žluté
Porfyr
 ploty, dláždění, obrubypevnávelmi tvrdý
poznámka: velmi trvanlivý kámen
Rula
 dláždění, schody, obrubyvelmi pevná, kompaktnívelmi tvrdá
poznámka: velmi trvanlivý materiál
Travertin
 obložení, schody, cesty, terasyporéznítvrdý
poznámka: vhodný materiál do zahrad formálního stylu
Tuf   
 skalky, do korytporézní, lehkýměkký
poznámka: bílý, žlutý až nahnědlý odstín   
Žula   
 ploty, dláždění, obrubyvelmi pevná, kompaktnívelmi tvrdá
poznámka: velmi trvanlivý materiál   

 

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas se v současnosti řadí mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač exotický, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny – na trhu se objevil jen před pár lety, ale rychle si vydobyl své místo na slunci.

24.  10.  2018 |
Medvědí česnek je první jarní životabudič. Vyzkoušejte naše recepty

Medvědí česnek je první jarní životabudič. Vy…

Roste pouze na jaře a vychutnávat si ho můžete jen necelé dva měsíce. Jak ho v lese bezpečně poznat a odlišit ho od konvalinky? Jak ho pěstovat na zahradě? A co si z něj uvařit?

13.  3.  2019 |
Bylinky na balkon: Jaké jsou vhodné a jak je pěstovat

Bylinky na balkon: Jaké jsou vhodné a jak je …

Jsou voňavé, svěží, mají báječnou chuť. Čerstvé bylinky pozvednou každý pokrm. Využijete je při přípravě studené i teplé kuchyně. Hodí se do pomazánek, polévek, na brambory, k masu, na dezerty… Je proto skvělé mít je stále po ruce. Poradíme vám, jak si je snadno a úspěšně vypěstovat doma.

9.  3.  2019 |
Jak vypadá bršlice. Plevel, který zahrádkáři nenávidí a vegetariáni milují

Jak vypadá bršlice. Plevel, který zahrádkáři …

Každý zahrádkář zná tento úporný plevel a nejeden s ním bojuje celá léta. Lze se bršlice zbavit a je opravdu tak nebezpečná, jak se obecně tvrdí?

12.  3.  2019 |
I balkon v paneláku můžete proměnit v zahradu: Kde a za kolik koupit truhlíky?

I balkon v paneláku můžete proměnit v zahradu…

Také každé jaro a léto litujete, že nebydlíte v rodinném domku, ale máte k dispozici jen malý balkon? Nevadí, i tak si můžete vytvořit krásnou zahrádku. Inspirujte se nabídkou truhlíků a květináčů z obchodů. Samozřejmě je můžete umístit i na terasu nebo do zahrady.

15.  3.  2019 |